Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Průměrný člověk v posteli stráví přibližně 8 hodin ze dne. Zní to hrozivě, ale znamená to, že proležíme zhruba třetinu svého života. Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme.

Špatný matraci a bolesti krku

Spánok závisí na mnoha činitelích, ale nejdůležitější proměnnou je jednoznačně matrace. Zajíma vás jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Podívejte se s námi na to, kdy vyměnit starou matraci za novou 

Oblíbené matrace pro kvalitní spánek

Matrace nejsou navždy

Životnost matrací není jednoznačně určená. Závisí na materiálu nebo kvalitě zhotovení. Někteří prodejci deklarují životnost až 15 roků. Pokud bychom se bavili o tom, kolik matrací vydrží z hlediska pevnosti, nejméně snesou ty, které jsou z nekvalitní polyuretanové pěny. Kvalitní latexové matrace či matrace z paměťové pěny vydrží dlouhé roky. Nejpevnější jsou z mechanického hlediska pružinové matrace. Výrobci tvrdí, že taková matrace přežije až 30 roků.

Velmi důležitá je také hygienická životnost matrací. Ta je kratší než výrobci garantovaná mechanická životnost. Jde o to, že během let se v matraci hromadí prach, který je živnou půdou pro roztoče. Ti způsobují alergie a v horších případech dokonce astmu. Matrace znečišťuje nejen prach, ale také pot. Lidský organismus vyprodukuje až 300 ml potu. Otázka zní, kdy vyměnit matraci?

Stará matrace už neslouží tak, jak má

Chodíte spávat brzy, spíte dostatečně dlouhou dobu, ale přesto se budíte unavení a s bolestmi, jako kdybyste uběhli maraton? Za vaším problémem může být opotřebovaná matrace. Pokud na soběe začnete vidět znaky jako podrážděnost, hlad, házení sebou, časté buzení, únavu či bolesti páteře, neberte to na lehkou váhu. Jsou to jasné znaky toho, že proležená matrace vám snižuje kvalitu spánku a celého života. Neničte si zdraví a vyměňte matraci.

Víme, že výměna staré matrace není levnou záležitostí. Pořádné matrace stoja hodně peněz, ale nelze zapomínat na to, jak moc je kvalitní spánek důležitý pro vaše zdraví. Odborníci se shodují, že i při ideální péči byste měli koupit novou matraci do manželské postele jednou za 7–8 let. Vaše ratolesti by měly dostat novou matraci do dětské postele ještě častěji. Nejen kvůli tomu, aby se jejich kostra správně vyvíjela, ale také proto, aby se u nich nerozvinuly alergie.

Jak se správně starat o matrace? 

Vhodným zacházením a péčí můžete prodloužit životnost vaší matrace. Proležení předejdete tak, že budete pravidelně matraci jednou za dva týdny otáčet. Bude tak zatěžovaná rovnoměrněji. Vlhko, které způsobuje noční pocení je zase živnou půdou pro mikroorganismy.

Čištění a údržba matrace

Šíření bakterií zabráníte tím, že matraci pravidelně minimálně jednou měsíčně nastříkáte antibakteriálním sprejem. Také si nezapomeňtě koupit potah, respektive chránič matrace. Nezabrání na 100 % tomu, aby matrace časem nenasála prach, ale proces se zpomalí. Výborně k čištění matrací poslouží parní čistič. Vyčistí textil a zničí mikroby a roztoče.   

Šetřit na matraci se nevyplatí 

Kvalitní matrace jsou drahé, ale vydrží déle. Proleží se za mnohem delší čas a navíc jsou vyráběné tak, aby bránily šíření mikrobů. Pružinové matrace jsou vzdušné, protože jejich jádro je z velké části tvořené vzduchem. Latex je zase antibakteriální. Matrace z nekvalitních materiálů jsou sice levnější, ale budete je muset měnit mnohem dříve. To, co ušetříte při koupi, vás dostihne ve snížené životnosti produktu. A jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Investujte do pořádné matrace. Ocení to vaše peněženka i zdraví. Pokud si nedokážete vybrat, sáhněte po kvalitních, ale zároveň cenově dostupných matracích Dormeo. Tato značka nabízí řešení pro manželské postele, také však i matrace pro děti a matrace do dětských postýlek. 

Oblíbené matrace pro kvalitní spánek

Pozrite si viac produktov z kategórie chrániče matrací

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 16.07.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkovéJaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkové

Terasy u rodinných domů poskytují jedinečné místo na odpočinek, které je využívané minimálně 4 měsíce v roce. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, kde, jak a z čeho ji postavit.

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.