Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Průměrný člověk v posteli stráví přibližně 8 hodin ze dne. Zní to hrozivě, ale znamená to, že proležíme zhruba třetinu svého života. Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme.

Špatný matraci a bolesti krku

Spánok závisí na mnoha činitelích, ale nejdůležitější proměnnou je jednoznačně matrace. Zajíma vás jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Podívejte se s námi na to, kdy vyměnit starou matraci za novou 

Oblíbené matrace pro kvalitní spánek

Matrace nejsou navždy

Životnost matrací není jednoznačně určená. Závisí na materiálu nebo kvalitě zhotovení. Někteří prodejci deklarují životnost až 15 roků. Pokud bychom se bavili o tom, kolik matrací vydrží z hlediska pevnosti, nejméně snesou ty, které jsou z nekvalitní polyuretanové pěny. Kvalitní latexové matrace či matrace z paměťové pěny vydrží dlouhé roky. Nejpevnější jsou z mechanického hlediska pružinové matrace. Výrobci tvrdí, že taková matrace přežije až 30 roků.

Velmi důležitá je také hygienická životnost matrací. Ta je kratší než výrobci garantovaná mechanická životnost. Jde o to, že během let se v matraci hromadí prach, který je živnou půdou pro roztoče. Ti způsobují alergie a v horších případech dokonce astmu. Matrace znečišťuje nejen prach, ale také pot. Lidský organismus vyprodukuje až 300 ml potu. Otázka zní, kdy vyměnit matraci?

Stará matrace už neslouží tak, jak má

Chodíte spávat brzy, spíte dostatečně dlouhou dobu, ale přesto se budíte unavení a s bolestmi, jako kdybyste uběhli maraton? Za vaším problémem může být opotřebovaná matrace. Pokud na soběe začnete vidět znaky jako podrážděnost, hlad, házení sebou, časté buzení, únavu či bolesti páteře, neberte to na lehkou váhu. Jsou to jasné znaky toho, že proležená matrace vám snižuje kvalitu spánku a celého života. Neničte si zdraví a vyměňte matraci.

Víme, že výměna staré matrace není levnou záležitostí. Pořádné matrace stoja hodně peněz, ale nelze zapomínat na to, jak moc je kvalitní spánek důležitý pro vaše zdraví. Odborníci se shodují, že i při ideální péči byste měli koupit novou matraci do manželské postele jednou za 7–8 let. Vaše ratolesti by měly dostat novou matraci do dětské postele ještě častěji. Nejen kvůli tomu, aby se jejich kostra správně vyvíjela, ale také proto, aby se u nich nerozvinuly alergie.

Jak se správně starat o matrace? 

Vhodným zacházením a péčí můžete prodloužit životnost vaší matrace. Proležení předejdete tak, že budete pravidelně matraci jednou za dva týdny otáčet. Bude tak zatěžovaná rovnoměrněji. Vlhko, které způsobuje noční pocení je zase živnou půdou pro mikroorganismy.

Čištění a údržba matrace

Šíření bakterií zabráníte tím, že matraci pravidelně minimálně jednou měsíčně nastříkáte antibakteriálním sprejem. Také si nezapomeňtě koupit potah, respektive chránič matrace. Nezabrání na 100 % tomu, aby matrace časem nenasála prach, ale proces se zpomalí. Výborně k čištění matrací poslouží parní čistič. Vyčistí textil a zničí mikroby a roztoče.   

Šetřit na matraci se nevyplatí 

Kvalitní matrace jsou drahé, ale vydrží déle. Proleží se za mnohem delší čas a navíc jsou vyráběné tak, aby bránily šíření mikrobů. Pružinové matrace jsou vzdušné, protože jejich jádro je z velké části tvořené vzduchem. Latex je zase antibakteriální. Matrace z nekvalitních materiálů jsou sice levnější, ale budete je muset měnit mnohem dříve. To, co ušetříte při koupi, vás dostihne ve snížené životnosti produktu. A jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Investujte do pořádné matrace. Ocení to vaše peněženka i zdraví. Pokud si nedokážete vybrat, sáhněte po kvalitních, ale zároveň cenově dostupných matracích Dormeo. Tato značka nabízí řešení pro manželské postele, také však i matrace pro děti a matrace do dětských postýlek. 

Oblíbené matrace pro kvalitní spánek

Pozrite si viac produktov z kategórie chrániče matrací

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 16.07.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!