Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Průměrný člověk v posteli stráví přibližně 8 hodin ze dne. Zní to hrozivě, ale znamená to, že proležíme zhruba třetinu svého života. Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme.

Špatný matraci a bolesti krku

Spánok závisí na mnoha činitelích, ale nejdůležitější proměnnou je jednoznačně matrace. Zajíma vás jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Podívejte se s námi na to, kdy vyměnit starou matraci za novou 

Matrace nejsou navždy

Životnost matrací není jednoznačně určená. Závisí na materiálu nebo kvalitě zhotovení. Někteří prodejci deklarují životnost až 15 roků. Pokud bychom se bavili o tom, kolik matrací vydrží z hlediska pevnosti, nejméně snesou ty, které jsou z nekvalitní polyuretanové pěny. Kvalitní latexové matrace či matrace z paměťové pěny vydrží dlouhé roky. Nejpevnější jsou z mechanického hlediska pružinové matrace. Výrobci tvrdí, že taková matrace přežije až 30 roků.

Velmi důležitá je také hygienická životnost matrací. Ta je kratší než výrobci garantovaná mechanická životnost. Jde o to, že během let se v matraci hromadí prach, který je živnou půdou pro roztoče. Ti způsobují alergie a v horších případech dokonce astmu. Matrace znečišťuje nejen prach, ale také pot. Lidský organismus vyprodukuje až 300 ml potu. Otázka zní, kdy vyměnit matraci?

Stará matrace už neslouží tak, jak má

Chodíte spávat brzy, spíte dostatečně dlouhou dobu, ale přesto se budíte unavení a s bolestmi, jako kdybyste uběhli maraton? Za vaším problémem může být opotřebovaná matrace. Pokud na soběe začnete vidět znaky jako podrážděnost, hlad, házení sebou, časté buzení, únavu či bolesti páteře, neberte to na lehkou váhu. Jsou to jasné znaky toho, že proležená matrace vám snižuje kvalitu spánku a celého života. Neničte si zdraví a vyměňte matraci.

Víme, že výměna staré matrace není levnou záležitostí. Pořádné matrace stoja hodně peněz, ale nelze zapomínat na to, jak moc je kvalitní spánek důležitý pro vaše zdraví. Odborníci se shodují, že i při ideální péči byste měli koupit novou matraci do manželské postele jednou za 7–8 let. Vaše ratolesti by měly dostat novou matraci do dětské postele ještě častěji. Nejen kvůli tomu, aby se jejich kostra správně vyvíjela, ale také proto, aby se u nich nerozvinuly alergie.

Jak se správně starat o matrace? 

Vhodným zacházením a péčí můžete prodloužit životnost vaší matrace. Proležení předejdete tak, že budete pravidelně matraci jednou za dva týdny otáčet. Bude tak zatěžovaná rovnoměrněji. Vlhko, které způsobuje noční pocení je zase živnou půdou pro mikroorganismy.

Čištění a údržba matrace

Šíření bakterií zabráníte tím, že matraci pravidelně minimálně jednou měsíčně nastříkáte antibakteriálním sprejem. Také si nezapomeňtě koupit potah, respektive chránič matrace. Nezabrání na 100 % tomu, aby matrace časem nenasála prach, ale proces se zpomalí. Výborně k čištění matrací poslouží parní čistič. Vyčistí textil a zničí mikroby a roztoče.   

Šetřit na matraci se nevyplatí 

Kvalitní matrace jsou drahé, ale vydrží déle. Proleží se za mnohem delší čas a navíc jsou vyráběné tak, aby bránily šíření mikrobů. Pružinové matrace jsou vzdušné, protože jejich jádro je z velké části tvořené vzduchem. Latex je zase antibakteriální. Matrace z nekvalitních materiálů jsou sice levnější, ale budete je muset měnit mnohem dříve. To, co ušetříte při koupi, vás dostihne ve snížené životnosti produktu. A jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Investujte do pořádné matrace. Ocení to vaše peněženka i zdraví. Pokud si nedokážete vybrat, sáhněte po kvalitních, ale zároveň cenově dostupných matracích Dormeo. Tato značka nabízí řešení pro manželské postele, také však i matrace pro děti a matrace do dětských postýlek. 

Pozrite si viac produktov z kategórie chrániče matrací

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 16.07.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...