Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pes už dávno nepatří mezi zvířata, která žijí jen venku na dvoře. Tak tomu bylo kdysi, ale stále víc čtyřnohých chlupáčů si dnes hoví v pohodlí a teple obýváku. A je to vlastně celkem logické. Pokud chcete mít milujícího psíka, který bude vaším nejlepším kamarádem a parťákem, musíte s ním trávit čas. A ano, znamená to také podělit se o nábytek.

Pes v posteli

Někdo pustí psa maximálně na gauč, někdo nemá problém s tím, že mu pes vleze do postele. Otázka zní: Patří pes do postele?

Názory na psí přítomnost v posteli se různí

Pokud jste někdy hledali odpověď na to, zda je spaní se psem v posteli bezpečné, nebo byste na to neměli ani pomyslet, zřejmě jste na nic jednoznačného nenarazili. Názory odborníků se totiž různí a jde o to, z jakého úhlu pohledu se na to díváte. Jisté je, že žádný lékař či zvěrolékař vám nepoví, že přeměnit vlasní postel na psí pelech je úplně v pořádku. Naproti tomu někteří psychologové tvrdí, že pes v posteli vám zaručí maximálně klidný spánek. Projděte si všechna rizika a benefity.

Důvody, proč nespat se psem v posteli

Špína, bakterie, paraziti. S tímto vším přicházíte do styku, když máte psa. Jedna věc je mít uvedené živočichy na podlaze, druhá v posteli. Mnohým to prostě vadí. A je to úplně v pořádku. Někdo prostě nesnese bláto v posteli. A ty chlupy. Pes v posteli vyžaduje velmi časté měnění ložního prádla nejen kvůli srsti a zápachu. Psi chodí po trávě, po zemi, po cestě. Tyto prostory jsou znečištěné různými choroboplodnými zárodky nebo exkrementy jiných živočichů, které v posteli asi nechcete.

Pes se svou paničkou v posteli

Roztoči milují chlupy

Psí chlupy jsou živnou půdou pro roztoče. Také špína a prach, který se přenáší z jejich srsti do peřin nebo matrací. Pokud jste alergici, pozor na to. Váš stav by se mohl zhoršit. A to za to nestojí. Psovi bude fajn i v pohodlném pelechu, takže nemusíte mít výčitky svědomí. Když si nemůžete pomoci, psíka pravidelně koupejte a vybírejte si hypoalergenní rasy psů, jakými jsou pudl, italský vodní pes, jorkšírský teriér nebo tibetský teriér. Mají vlasy a nepelichají.

Pozor na klíště a blechy

Sezóna klíšťat trvá přibližně půl roku. Od jara do pozdního podzimu. Zvýšený pozor dávejte zejména, když je venku vlhko a teplo. Klíšťatům se váš pes tak či onak nevyhne. Jedině, že ho nepustíte do trávy, ale to je nereálné. Každý správný pejskař sice dá svému chlupáči přípravky proti klíšťatům a blechám, ale to neznamená, že vám je domů nepřinese. Klidně se může stát, že nějakého zapomenutého tvora objevíte v peřinách.

Pes v posteli se svou majitelkou

Riziko nákazy chorobami

Pravidelně očkovaní a odčervovaní psi by neměli být pro svoje majitele rizikem. Avšak vždy je tu nějaký potenciál nákazy. Je těžké odolat psímu pohledu a nenechat se láskyplně olízat, ale pozor. Psi mohou přenášet na lidi různé nemoci, mezi které patří například leptospiróza, toxokaróza či svrab. Riziko nákazy existuje také během společného pobytu v jedné posteli. Když si nedokážete pomoci, dodržte aspoň pravidlo, že pes v posteli a děti či pes v posteli a těhotenství nejdou celkem dohromady.

Pes v posteli léčí

Nyní na chvíli zapomeňte na všechny mikroorganismy a strašidelné věci, které jste četli v předcházejících řádcích. Při správné hygieně a péči jsou rizika nemocí nízká. A spát vedle milovaného čumáčka je z psychologického hlediska jedna z nejúžasnějších věcí na světě. Když pomineme fakt, že většinou se v posteli chlupáči pěkně roztahují, berou vás jako narušitele pelechu a naučí se chrápat, spát s nimi je radost hned z více důvodů. 

Lepší než tabletka na spaní

Pes působí nesmírně uklidňujíce. Pokud máte problémy se spánkem, je fantastickým lékem. Je měkkoučký, teploučký, huňatý a navozuje pocit domova. Usnout v psí společnosti zabere jen pár minut. Problém může nastat jen kvůli rozdílnému spánkovému rytmu. Pes se během noci budí, někdy se přemístí, napije. Pokud máte mělký spánek, můžete se vzbudit. No a v horkém létě zase není příjemné, když se na vás hafan neustále lepí.

Pes v posteli se svým majitelem

Vždy vstanete s úsměvem

Znáte ta strašná rána, kdy zvoní budík a vstávání je jako nejhorší sen. Vězte, že když se probudíte vedle psa, budete se usmívat každé ráno. Jsou totiž tak rozkošná, že se nebudete umět mračit ani kdybyste chtěli. Často se psi promění na budíček. V konkrétní hodinu vám strčí do tváře svůj čumák a vzbudí vás na ranní venčení. Psi jsou přesní jako hodinky. Už nikdy nezaspíte. 

Spánek utužuje společné pouto

Chcete být se psem jedno tělo a jedna duše? Společným spánkem si k tomu dopomůžete. Pes miluje, když mu jeho pán projeví něhu, lásku a oddanost. I tím, že pustí psa do svojí postele. Disciplína musí, samozřejmě, být, ale tak nějak nevěříme, že pravý pejskař odolá prosebnému nevinnému kukuči svého čtyřnohého miláčka. Pes je člen rodiny, takže když cítíte potřebu spát s ním v jedné posteli, není na tom vůbec nic špatného. Dělají to tak téměř 3/4 majitelů psů.

Pokud jste doufali, že vám dáme jednoznačnou odpověď na otázku, zda nechat nebo nenechat psa spát v posteli, nepotěšíme vás. Potřebné informace máte a sami si musíte zvážit všechna pro a proti. Nemusíte mít pocit, že když psa do postele nepustíte, dostatečně ho nemilujete. Ani se nebojte zhrozených pohledů okolí, když přiznáte, že s vámi pes spí. Je to jen a jen vaše věc. Dáme vám však jednu malou kynologickou radu na závěr. Pes potřebuje pravidla. Pokud má postel zakázanou, musí to tak být vždy. Pokud ho tam už jednou pustíte, nedivte se, když do ní začne lézt sám od sebe.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...



Publikováno dne: 19.09.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.