Nejlepší svářecí invertory (svářečky) - Recenze a testy 2019

Svářecí invertor? Máte ho doma a možná to ani netušíte. Jde totiž o klasickou svářečku. Doba sa však mění a s ní i mnohá pojmenování. Invertory - svářečky jsou nyní jednoduše trendy.

Svařování se svářečkou

A pokud patříte mezi mistry, kteří občas dělají nějaké ty pevné svary, bez tohoto přístroje se určitě neobejdete.

Oblíbené modely svářeček

Svářecí invertor

Anebo lidově svářečka, je stále víc frekventovanou elektronikou v dílnách domácích mistrů. Především díky možnostem využití a příznivé ceně se svářecí invertor stává běžným vybavením každého domácího kutila.

Svářečka je zařízením, které funguje na principu měniče. Samotné zařízení usměrňuje běžné síťové napětí a koncentruje ho do vysoké frekvence. Jde o spínaný zdroj proudu, který přenášením frekvence umožňuje produkci svářecího proudu. Využití je dané samozřejmě podle toho, jaký materiál se chystáme svářet. 

Nejlepší svářecí inventory

Existuje několik druhů svářeček (elektrodová, MIG-MAG, MMA, FLUX), jejichž činnost se neliší, ale jejich funkce je předurčují na určitý typ sváření. Dříve než přejdeme k parametrům, které vám pomohou si vybrat tu správnou svářečku, připravili jsme pro vás konkrétní modely. Na základě referencí a hodnocení jsme pro vás vybrali ty nejlepší svářecí invertory, které na trhu můžete najít.

Jak vybrat kvalitní svářečku

Výběr kvalitní svářečky podléhá preferencím a následně i parametrům, které daný uživatel potřebuje. Samozřejmě je logické, že domácímu mistrovi postačí svářečka nižší nebo standardní kategorie, zatímco profi svářeči zřejmě budou mít požadavky o cosi náročnější. Jak si tedy vybrat tu nejlepší svářečku? Poradíme vám.

Co plánujeme svářet?

Potřebujete svářečku na příležitostné sváření kolem domu, nebo hledáte profi svářečku do dílny nebo k pracovním účelům? Určete si především samotný účel využití svářecího invertoru. Také není jedno, jaký materiál budete svářet. Nerez, litina, hliník nebo ocel. Tlouštka materiálu a druh sváření.

Svářečka na domácí použití

Dostaneme se také ke druhům svářeček, které jsou pro jednotlivé materiály nejvhodnější. MMA či MIG-MAG svářečky jsou určené především na ocel. Následně jsou zde různé funkce, které umožňují sváření jiných kovů či slitin.

Druhy svářeček

 • MMA – je nejběžnějším druhem svářeček. Jde o sváření za pomoci elektrického oblouku při použití svářecích elektrod. Zdrojem je střídavé nebo jednosměrné napětí invertoru. Jde o princip kladného pólu elektrody a uzemňovacího šruubu nebo kleští k zápornému pólu.
 • MIG-MAG – sváření probíhá díky elektrickému oblouku s atmosférickou oxidací dodávaného interního plynu (CO2-argon). Právě aplikací tohoto plynu při svářecím proudu dochází k plynulému sváření a ucelenému svaru.
 • FLUX – je poměrně novou svářecí metodou. Jde o podobný systém jako MIG-MAG. Jedná se o materiál drátu, který vytváří svar právě jeho postupným tavením. Drát obsahuje různé příměsi. Není nutné používat další plynové zařízení jako při MIG-MAG sváření, protože tavenina je vytvářená právě z už vpomínaného roztaveného drátu.
 • TIG – sváření probíhá na bázi neroztavitelné elektrody z wolframu při kontaktu se svářeným kovem. Elektroda je uchycená v pistoli a přenáší svářecí proud, který však elektrodu chrání před atmosférickou oxidací za pomoci inertního plynu, obvykle jde o argon. TIG sváření se dělí na jednosměrné TIG Dc a TIG Ac střídavé výstupní napětí, které se liší účinností.

Výkon svářečky

Maximální svářecí výkon rozhodně není směrodatným údajem, který při výběru hovoří o kvalitě samotné svářečky. Mnohem důležitější je tzv. zatěžovatel. Tedy výkon, který je prakticky využitelný. Hovoří o tom, jakým proudem můžete invertor zatěžovat, až dojde k automatickému vypnutí svářečky kvůli tepelné ochraně.

Svařovací invertor - svářečka na doma

Zatěžovatel se určuje na základě sváření při určité teplotě. Logicky, při menší teplotě vzduchu probíhá ochlazování svářečky rychleji než při vyšší teplotě vzduchu. Obvykle je tento údaj udávaný jako procento zatěžovatele při určitém výkonu. 100 % času je 10 minut plynulého sváření. Při určitém výkonu 100 A tedy může být doba zapnutí 30 %, což jsou 3 minuty sváření a 70 % – 7 minut chlazení svářečky.

Funkce invertorů

 • Arc force – (MMA) jde o měření hodnoty svářecího proudu. V případě, že práce při sváření není plynulá (odlišný úhel, vzdálenost...), funkce napomáhá při regulaci svářecího proudu a vytváří tak plynulý a rovnoměrný svar.
 • Hot start – (MMA) napomáhá k rychlejšímu zapalování svářecího oblouku při výstupu invertoru.
 • Anti stick – (MMA) v případě, že se elektroda při sváření lepší, anti stick funkce omezí svářecí proud a ochrání elektrodu natolik, aby vychladla a nelepila se.
 • Slope down – jednoduchá funkce, která umožňuje pokles nastaveného svářecího proudu při uvolnění tlačítka nastaveného na hodnotu proudu (Ibase).
 • Short ARC – jde o krátký svářecí oblouk metody MIG MAG. Drát se taví za pomoci krátkých impulzů (zkratů). Jde v zásadě o 200 zkratů za sekundu. Umožňuje jednoduché sváření v různých úhlech a polohách. Praktický je při jemných povrčích, kde je potřebné vytvořit jemný nános svaru.
 • Spray ARC – jde o „rozstřikovaný“ oblouk svářecího proudu u svářeček typu MIG - MAG. Jde o sváření při vyšších proudech, kdy hrot drátu není v kontaktu s tavnou lázní a zahříváním z něho vychází rozstřikovaný oblouk a tím vznikají kovové kapičky z taveného drátu. Jde o rychlý způsob sváření vhodný i na velké průměry materiálů.
 • Pulse ARC – takzvaný „pulzní“ oblouk napomáhá kontrolovanému přenosu rozstřikovaného oblouku. Tavení je tak koncentrovanější, rychlejší a už při nízkých hodnotách svářecího proudu je sváření účinnější. Tímto způsobem se svářejí hlavně uhlíkové a nízkolegované svary. Také hliník, ocel nebo nerez. Praktická je tato funkce i při hrubších materiálech.
 • SYNERGY – v překladu z angl. synergy jde o součinnost. Je tedy pochopitelné, že tento režim umožňuje využívat několik funkcí současně. Tato funkce umožňuje nastavení 10 programů, přičemž je možné přepínat podle druhu svářeného materiálu. Závisí tak na tom, který systém vám na daném svaru funguje nejlépe. Ten si nastavíte a můžete používat opakovaně.

 TIP: Pokud máte v plánu svářet větší tloučtky oceli, doporučujeme vám hledat svářečky s funkcí Pulse, Short ARC, Spray ARC, Slope Down. Naopak pokud potřebujete svářet víc druhů materiálů, funkce SYNERGY je ideální volbou.

Hmotnost svářecího invertoru

V zásadě až potom, co poznáte účel své práce a určíte si druh svářečky, můžeme uvažovat o reálné hmotnosti invertoru, která není v praxi tak podstatnou. Ale při pravidelné manipulaci oceníte, když vás nebude svářečka přehnaně zatěžovat. Pokud má svářečka svoje pevné místo, tento údaj vás zajímat nebude. Pokud však se svářečkou budete manipulovat častěji, volte invertor s hmotností do 8 do 10 kilogramů.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 21.11.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním

Kvalitní autobaterie je základním předpokladem pro správný a bezproblémový chod vašeho auta. Poradíme, jak si ji vybrat.

Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři

Vybrat mobilní telefon pro seniory není snadné. To, co potřebují, je kvalitní a trvanlivé zařízení, z něhož mohou bez problémů telefonovat.

Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil

Virtuální realita útočí na naše domácí centra zábavy. Za pár stovek korun se dnes už může přesunout do virtuálního světa každý.