Ohlášení drobné stavby – všechno co potřebujete vědět

S příchodem teplých letních dnů naplno začíná i sezóna zvelebování našich domácností. Plánujete rekonstrukci bytu, stavbu altánku, garáže nebo bazénu?

 Drobná stavba - dřevěný zahradní domek

Poradíme vám, co všechno musíte vědět před začátkem prací a jaké náležitosti je potřebné vyřídit.

Co se považuje za drobnou stavbu

Drobné stavby jsou ty, které plní doplňkovou funkci k hlavní stavbě a zásadně neovlivňují životní prostředí. Patří sem například:

 • přízemní stavby, jejichž zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a výška 5 m (kůlny, letní kuchyně, přístřešky, stavby na chov drobných zvířat, sauny apod.)
 • podzemní stavby, jejichž zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a hloubka 3 m (sklepy, žumpy)
 • oplocení
 • přípojky staveb a pozemků na veřejné rozvodné sítě a kanalizaci
 • připojení drobných staveb a pozemků na rozvodné sítě a kanalizaci hlavní stavby

Ohlášení drobné stavby v bytě

S potřebou ohlášení drobné stavy se také můžete setkat při rekonstrukci bytu. Ohlášení musíte podat v případě stavebních prací, kterými neměníte vzhled stavby a nezasahujete do nosných konstrukcí ani neměníte účel používání stavby. Spadá sem například:

 • zasklení balkonu nebo lodžie
 • rekonstrukce koupelny a bytového jádra

Stavební úřad od vás může i v těchto případech vyžadovat posouzení statika a samozřejmostí je také souhlas sousedů a správce bytového domu.

Pokud bouráte v bytě nenosné příčky, které nahradíte novými stěnami těch samých rozměrů, nemusíte si ohlášení drobné stavby vyřizovat.

Demoliční práce a ohlášení drobné stavby

Mezi další rekonstrukční práce bez potřeby ohlášení patří tzv. udržovací práce, jakými je například výměna oken (pokud neměníte jejich velikost a dělení), výměna elektrických rozvodů, malířské a natěračské práce, výměna zařízení v bytě (kuchyňská linka, vestavěný nábytek).

Dobrým zvykem je s plánovanými pracemi seznámit sousedy a vyvěsit oznámení o rekonstrukci ve společných prostorách.

Ohlášení drobné stavby v domě a na pozemku

Ohlášení drobné stavby si musíte vyřídit také při rekonstrukci domu (platí stejná pravidla, jako při rekonstrukci bytu) nebo při výstavbě výše definovaných drobných staveb na vašem pozemku. Nejčastěji jde o garáže, altánky, přístřešky, ale i o oplocení nebo připojení staveb na rozvodné sítě a kanalizaci.

Drobnou stavbu můžete postavit i na hranici pozemku se sousedem, musíte však mít od něho písemný souhlas jakož i vyjádření, že byl s náčrtem budoucí stavby řádně seznámený. Stavba přitom nesmí omezovat užívání sousedního pozemku, příliš stínit nebo na něj odvádět dešťovou vodu.

Ako vyřídit ohlášení drobné stavby

Vyjádření k ohlášení drobné stavby od stavebního úřadu potřebujete mít ještě před začátkem stavebních prací. Nezapomeňte, že stavební úřad má na to stanovenou lhůtu 30 dnů od podání ohlášení, proto je nutné řešit tyto věci s dostatečným předstihem.

Tiskopisy na vyplnění ohlášení vám poskytnou na příslušném stavebním úřadu, někdy ho najdete i na webové stránce města/obce. V každém případě je dobré úřad navštívit a poradit se, zda budete potřebovat ohlášení nebo stavební povolení a jaké přílohy a posudky budou ve vašem případě potřebné. Požadavky se totiž mohou mírně lišit v závislosti na konkrétním stavebním úřadu.

Vzor tlačiva na ohlásenie drobnej stavby
Vzor tiskopisu na ohlášení drobné stavby

Poplatek za ohlášení drobné stavby se také liší v závislosti na druhu stavby a pohybuje se od 10 eur výše. Mezi standardní přílohy k ohlášení patří:

 • list vlastnictví
 • písemné zplnomocnění, pokud stavebník pověřil vyřizováním jinou právnickou nebo fyzickou osobu
 • technický popis stavby
 • situační výkres
 • souhlas spoluvlastníků
 • souhlas vlastníka, pokud stavbu uskutečňuje nájemce
 • rozhodnutí a stanoviska dotčených orgánů
 • souhlasy vlastníků sousedních nemovitostí , pokud budou výstavbou dotčení
 • určení kvalifikované osoby (stavební dozor), která bude zajišťovat odborné vedení stavby

Dodatečné ohlášení drobné stavby

Započetím prací před vydáním stanoviska nebo povolení riskujete mastné pokuty v případě, že vás někdo nahlásí stavebnímu úřadu. Jako stavebník však můžete sami požádat i o dodatečné povolení stavby, abyste měli všechno v pořádku.

V tom případě začne stavební úřad správní konání a bude zjišťovat, zda stavba není v rozporu s veřejnými zájmy. Budete také muset doložit všechny potřebné dokumenty. Pokud stavební úřad zjistí rozpor, může vám nařídit úpravu nebo úplné odstranění stavby.

Kdy potřebujete stavební povolení?

Stavební povolení si musíte vyřídit v případě, pokud:

 • zasahujete do nosných příček
 • měníte dispoziční řešení, velikost a účel pokojů v bytě nebo domě
 • měníte velikost a rozložení oken
 • měníte vzhled stavby

Stavební práce a velká rekonstrukce domu

Stavební povolení potřebujete i v případě, pokud bude vaše plánovaná drobná stavba přímo navazovat na hlavní stavbu a bude vlastně její přístavbou. Potřeba ohlášení se vztahuje jen na volně stojící drobné stavby, které nejsou přímo spojené s hlavní stavbou a existuje mezi nimi aspoň minimální manipulační vzdálenost.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 16.02.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.