Ohlášení drobné stavby – všechno co potřebujete vědět

S příchodem teplých letních dnů naplno začíná i sezóna zvelebování našich domácností. Plánujete rekonstrukci bytu, stavbu altánku, garáže nebo bazénu?

 Drobná stavba - dřevěný zahradní domek

Poradíme vám, co všechno musíte vědět před začátkem prací a jaké náležitosti je potřebné vyřídit.

Co se považuje za drobnou stavbu

Drobné stavby jsou ty, které plní doplňkovou funkci k hlavní stavbě a zásadně neovlivňují životní prostředí. Patří sem například:

 • přízemní stavby, jejichž zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a výška 5 m (kůlny, letní kuchyně, přístřešky, stavby na chov drobných zvířat, sauny apod.)
 • podzemní stavby, jejichž zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a hloubka 3 m (sklepy, žumpy)
 • oplocení
 • přípojky staveb a pozemků na veřejné rozvodné sítě a kanalizaci
 • připojení drobných staveb a pozemků na rozvodné sítě a kanalizaci hlavní stavby

Ohlášení drobné stavby v bytě

S potřebou ohlášení drobné stavy se také můžete setkat při rekonstrukci bytu. Ohlášení musíte podat v případě stavebních prací, kterými neměníte vzhled stavby a nezasahujete do nosných konstrukcí ani neměníte účel používání stavby. Spadá sem například:

 • zasklení balkonu nebo lodžie
 • rekonstrukce koupelny a bytového jádra

Stavební úřad od vás může i v těchto případech vyžadovat posouzení statika a samozřejmostí je také souhlas sousedů a správce bytového domu.

Pokud bouráte v bytě nenosné příčky, které nahradíte novými stěnami těch samých rozměrů, nemusíte si ohlášení drobné stavby vyřizovat.

Demoliční práce a ohlášení drobné stavby

Mezi další rekonstrukční práce bez potřeby ohlášení patří tzv. udržovací práce, jakými je například výměna oken (pokud neměníte jejich velikost a dělení), výměna elektrických rozvodů, malířské a natěračské práce, výměna zařízení v bytě (kuchyňská linka, vestavěný nábytek).

Dobrým zvykem je s plánovanými pracemi seznámit sousedy a vyvěsit oznámení o rekonstrukci ve společných prostorách.

Ohlášení drobné stavby v domě a na pozemku

Ohlášení drobné stavby si musíte vyřídit také při rekonstrukci domu (platí stejná pravidla, jako při rekonstrukci bytu) nebo při výstavbě výše definovaných drobných staveb na vašem pozemku. Nejčastěji jde o garáže, altánky, přístřešky, ale i o oplocení nebo připojení staveb na rozvodné sítě a kanalizaci.

Drobnou stavbu můžete postavit i na hranici pozemku se sousedem, musíte však mít od něho písemný souhlas jakož i vyjádření, že byl s náčrtem budoucí stavby řádně seznámený. Stavba přitom nesmí omezovat užívání sousedního pozemku, příliš stínit nebo na něj odvádět dešťovou vodu.

Ako vyřídit ohlášení drobné stavby

Vyjádření k ohlášení drobné stavby od stavebního úřadu potřebujete mít ještě před začátkem stavebních prací. Nezapomeňte, že stavební úřad má na to stanovenou lhůtu 30 dnů od podání ohlášení, proto je nutné řešit tyto věci s dostatečným předstihem.

Tiskopisy na vyplnění ohlášení vám poskytnou na příslušném stavebním úřadu, někdy ho najdete i na webové stránce města/obce. V každém případě je dobré úřad navštívit a poradit se, zda budete potřebovat ohlášení nebo stavební povolení a jaké přílohy a posudky budou ve vašem případě potřebné. Požadavky se totiž mohou mírně lišit v závislosti na konkrétním stavebním úřadu.

Vzor tlačiva na ohlásenie drobnej stavby
Vzor tiskopisu na ohlášení drobné stavby

Poplatek za ohlášení drobné stavby se také liší v závislosti na druhu stavby a pohybuje se od 10 eur výše. Mezi standardní přílohy k ohlášení patří:

 • list vlastnictví
 • písemné zplnomocnění, pokud stavebník pověřil vyřizováním jinou právnickou nebo fyzickou osobu
 • technický popis stavby
 • situační výkres
 • souhlas spoluvlastníků
 • souhlas vlastníka, pokud stavbu uskutečňuje nájemce
 • rozhodnutí a stanoviska dotčených orgánů
 • souhlasy vlastníků sousedních nemovitostí , pokud budou výstavbou dotčení
 • určení kvalifikované osoby (stavební dozor), která bude zajišťovat odborné vedení stavby

Dodatečné ohlášení drobné stavby

Započetím prací před vydáním stanoviska nebo povolení riskujete mastné pokuty v případě, že vás někdo nahlásí stavebnímu úřadu. Jako stavebník však můžete sami požádat i o dodatečné povolení stavby, abyste měli všechno v pořádku.

V tom případě začne stavební úřad správní konání a bude zjišťovat, zda stavba není v rozporu s veřejnými zájmy. Budete také muset doložit všechny potřebné dokumenty. Pokud stavební úřad zjistí rozpor, může vám nařídit úpravu nebo úplné odstranění stavby.

Kdy potřebujete stavební povolení?

Stavební povolení si musíte vyřídit v případě, pokud:

 • zasahujete do nosných příček
 • měníte dispoziční řešení, velikost a účel pokojů v bytě nebo domě
 • měníte velikost a rozložení oken
 • měníte vzhled stavby

Stavební práce a velká rekonstrukce domu

Stavební povolení potřebujete i v případě, pokud bude vaše plánovaná drobná stavba přímo navazovat na hlavní stavbu a bude vlastně její přístavbou. Potřeba ohlášení se vztahuje jen na volně stojící drobné stavby, které nejsou přímo spojené s hlavní stavbou a existuje mezi nimi aspoň minimální manipulační vzdálenost.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 16.02.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí

V článku se podíváme na to, jak těmto případům předcházet, a tedy jak často byste měli komín kontrolovat a čistit. Také vám objasníme, zda je na tuto činnost nutné přizvat odborníka.

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?