Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?

Narozeniny, svatby nebo promoce – k významným okamžikům v našem životě neodmyslitelně patří i darování květů. Ať jste už kytici dostali ke svátku, nebo jen tak pro radost, určitě chcete, aby vám řezané květy vydržely čerstvé co nejdéle.

Péče o řezané květiny

Není za tím žádná věda, stačí zkusit několik ověřených tipů, které používají i květináři.

Řezané květy mají různou životnost

Kdo by neměl rád květy? Rozveselí obdarovaného, potěší svojí barevností i příjemnou vůní, do interiéru vnesou život. Avšak jen po dobu určitou. Řezané květy vydrží ve váze přibližně 1–2 týdny, v závislosti na mnoha okolnostech. Jedním z rozhodujících faktorů je určitě druh květů. Déle vydrží například růže, slunečnice nebo lilie a kratší životnost mají zase tulipány, narcisy a hyacinty.

Kromě druhu květů ovlivňuje životnost kytice hlavně teplota v místnosti, ale i kvalita vody, jakým způsobem jsou květy řezané, jak dlouho už stály v květinářství, sluneční záření i přítomnost ovoce v okolí vázy. Jejich životnost se však dá prodloužit jednoduchými triky a je důležité vědět, jakých omylů se v péči o řezané květy vyvarovat.

Začněte správným výběrem

Květům můžete dodat dostatek vody i živin, avšak pokud byly před vaší koupí nesprávně skladované, ani s nejlepší péčí vám už dlouho radost dělat nebudou. Proto je důležité se zaměřit na správný výběr květů v květinářství a nebát se odmítnout polozvadlé rostliny.

 • Při výběru si všímejte, zda nejsou poškozené lupeny a listy. Listy by měly být čerstvé, ne nažloutlé a potrhané. Hlavičky květů nesmí být zmačkané.
 • Jedním ze znaků nedostatečné výživy a špatného skladování je, když se z hlavičky květů snadno uvolňují lupeny nebo listy odpadnou.
 • Znakem neprofesionálního květináře je i to, když stonky květů a listů zkracuje nůžkami. Stonky se zkracují vždy nožem, šikmým řezem pro zvětšení plochy pro příjem živin. Nůžky stonek jen zmáčknou, poškodí, čímž ve vodě začne dříve proces hnití.
 • Květy by měly být skladované v chladu, proto se ujistěte, že na prodejně nestály příliš dlouho a sahejte raději po čerstvě dovezených květech.
 • Pokud kupujete květy v supermarketu a ještě k tomu z výprodeje, musíte počítat s tím, že na polici stály už nějakou dobu a jejich životnost bude kratší.

Kam je vhodné květy položit

Výběr místa a vhodného klimatu tvoří polovinu úspěchu. Nevhodná teplota a sluneční záření totiž urychlí proces stárnutí.

 • Vázu položte na světlé místo, ale nikdy ne do okna nebo na přímé sluneční záření. Listy by se tak mohly spálit nebo rychle zvadnout. Vyhněte se i tmavým a stinným místům a najděte kompromis s dostatkem světla, no ne přímým zářením.
 • Řezané květy mají rády chladno, proto se vyhněte přetopené místnosti nebo místnosti, do které celý den dopadají sluneční paprsky. Kytici dobře padne, když ji v noci přenesete na chladnější místo, například do sklepa.

Květiny ve váze potřebují dostatek světla, ale ne přímé sluneční záření

 • Okna, chodby a průchody, ve kterých je cítit průvan, jsou pro květy nepříznivým prostředím. Tah vzduchu květy poškozuje, rychleji ztrácejí vodu a vysychají.
 • Zajímavostí je, že květom škodí přítomnost ovoce. Ovoce, hlavně jablka, totiž vylučuje etylén, který nepříznivě působí na kvetení květů – květy by tak vadly rychleji. Mísu s ovocem proto ke květům nedávejte.

Jak upravit květy do vázy

Významnou roli sehrává nejen výběr vázy, ale hlavně to, jak do ní květy uložíte. Když kytici do vody jen tak strčíte, nevyhnete se předčasnému zvadnutí a nepříjemnému zápachu z hnijících stonků.

 • Před použitím vázy ji vždy nejdříve očistěte. Jakékoliv zbytky rostlin nebo nečistot z předcházejícího použití by vedly k rozmnožení bakterii a hnití květů. Použít můžete klasicky saponát, a pokud se chcete ujistit, že se ve váze nebudou nacházet žádné mikroorganismy, můžete použít i Savo.
 • Pokud máte na výběr, sáhněte po skleněné váze. V ní si můžete lépe zkontrolovat stav a množství vody. Znečištěnou vodu tak včas vyměníte, nejlépe ve 2- až 3denních intervalech, a dolejete čistou, aby sahala do výšky zhruba 2/3 vázy. Voda by měla mít vždy pokojovou teplotu.
 • Životnost kytice prodloužíte tím, že budete květy seřezávat denne nebo aspoň při výměně vody. Vyberte si na to ostrý nůž (nikdy ne nůžky) a stonek každého květu seřízněte o kousek. Řez by měl být šikmý a nejvhodnější je řez provádět pod tekoucí vodou.
 • Spolu se stonek odstraňte nožem i ty listy, které jsou ve váze namočené ve vodě. Když vám zůstanou listy namočené, zakrátko začnou hnít a nepříjemně zapáchat.
 • Po seříznutí a úpravě květů je vložte hned do vázy s vodou. V opačném případě by mohl řez začít vysychat, čímž by se uzavřely cévy přijímající vodu a květ by měl jen omezený zdroj výživy.
 • Nejlepší je, když květy vložíte do vázy nesvázané. Kytice často pevně drží pohromadě těsné gumičky a zařezávající se drátky, což květům a listům rozhodně neprospívá. Rozepnuté květy můžete ve váze i lépe uložit a naaranžovat, ony zase budou mít dostatek místa.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vázy

Čím je možné květy vyživit a oživit

Protože v sadu nebo skleníku získávaly květy všechny potřebné živiny z půdy, po jejich seřezání se jejich příjem okamžitě pozastaví a stav květů se začne postupně zhoršovat. Výživa je pro květy důležitá stejně jako příjem vody.

 • Nadměrné vysušování, hlavně v horkých měsících, zmírníte tak, že květy postříkáte jemným rozprašovačem. Sníži se tak odpařování a květy vydrží déle hydratované.
 • Mnohé kytice, hlavně ze supermarketů, mají přibalený pytlík s výživou pro rostliny. Rozrobte ji ve vodě, ale dejte si pozor, jaký poměr se uvádí na obalu. Příliš vysoká koncentrace by květy mohla spálit.
 • Do vody můžete přidat malé množství cukru. Cukr, tedy glukóza bude představovat uhlohydráty, které květ potřebuje pro výživu. I tady platí, že všeho moc škodí. U jakékoliv výživy je méně víc. Příliš mnoho cukru ve vodě by podpořilo přemnožení bakterií a hnití rostlin.
 • Sodík je známý tím, že zadržuje vodu, proto se doporučuje, abychom stravu méně solili. U květů to můžeme využít a vodu ve váze trošku osolit. Sodík i draslík v soli totiž pomůžou snížit odpařování a dehydrataci květů.
 • Když vám už květy postupně začínají vadnout, zvadl květy vyhoďte. Nejenže z nich opadávají lupínky, ale tyto květy produkují etylén, kvůli kterému by ostatní květy zvadly ještě rychleji.

Vyhněte se výrobě domácí výživy

Na internetu koluje množství dobře míněných rad, jak poskytnout rostlinám správnou výživu, pokud po ruce nemáte pytlík s výživou pro řezané květy. Nejčastěji se radí přimíchat do vody aspirin, který prý snižuje pH vody, díky čemuž zůstávají květy čerstvější. Mnozí přimíchávají do vody i slazené bublinkové nápoje, které prý poskytnou rostlině mnoho uhlohydrátů. Bizarními radami jsou i použití bělidla nebo vodky jako zdroje výživy a na zpomalení procesu vadnutí. Jelikož tyto rady se někdy můžou zdát jako užitečné, běžný člověk většinou nedokáže odhadnout správný poměr těchto látek a vhodnost pro jednotlivé květy. Proto namísto experimentování raději vždy použijte k tomu určenou výživu pro řezané květy.

Květiny ve skleněné váze

Zohledněte individuálnost květů

 • Růže – vyhovuje jim teplá voda kolem 35–50 °C. Je vhodné nalít vodu do poloviny vázy, nechat je napít přibližně na hodinu a následně vodu odlít, aby sahala jen do 1/5 vázy. Vodu stačí vyměňovat každý druhý den, a pokud by kvůli vysoké teplotě začaly vadnout, můžete je na noc ponořit do vody.
 • Tulipány – je vhodné vložit je do vysoké vázy, ve které jim dopřejte dostatek vody – tyto květy jsou totiž pořádně žíznivé. Tulipány není vhodné mít v jedné váze s narcisy, protože ty vylučují lepkavou hmotu, která ucpává stonky tulipánů, a tak dochází k vadnutí. Vyhovuje jim chladnější klima, proto je na noc rozhodně přeneste do nevyhřívané místnosti.
 • Narcisy – není vhodné dát je do vázy s čerstvou vodou – ta by měla nějakou dobu odstát. Protože narcisy produkují lepkavý sekret, výměna vody je nesmírně důležitá, jinak hrozí přemnožení bakterií. S vodou to nepřežeňte, ve váze stačí udržovat vodu ve výšce 1/5 vázy.
 • Slunečnice – tyto květy vydrží ve váze pořádně dlouho, ale při ořezávání stonků je potřebné konce sterilizovat horkou vodou. Vyhovuje jim polostín a potřebují dostatek čerstvé a studené vody.
 • Pivonie – jsou oblíbené hlavně jako designový prvek do interiérů a dostat je můžete v jarních měsících. Také potřebují větší množství vody, které je třeba pravidelně kontrolovat. Při aranžování je potřebné listy oddělit od květů, díky čemuž vydrží déle.
 • Orchideje a hřebíčky – tyto druhy květů jsou velmi citlivé na vnější vlivy, proto buďte obzvlášť opatrní při výběru místa, zkontrolujte teplotu v místnosti, dopřejte jim dostatek vody a vyhněte se jejich kontaktu s ovocem.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 21.07.2021
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Návod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použítNávod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použít

Dětství bez stavby hradů nebo pečení pískových koláčků snad ani není dětstvím. Provedeme vás výběrem vhodného místa, materiálu i praktických vychytávek.  

Únik freonu z ledničky – hrozí vdechnutí? Jaký je vliv na životní prostředí?Únik freonu z ledničky – hrozí vdechnutí? Jaký je vliv na životní prostředí?

Freon je látka, která splňuje úlohu chladiva v různých spotřebičích. Víte, jak odhalit jeho únik, je freon nebezpečný pro vás či životní prostředí a jak správně zlikvidovat spotřebiče s...

Jak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik MechožroutJak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik Mechožrout

To, že mech ze svého okolí kolem domu odstraňujete, má však i svoje rozumné důvody. Proč je dobré ho odstraňovat, jak mu předcházet a jak se ho jednou a navždy zbavit?