Kalanchoe – pěstování i po odkvetení. Jak zalévat, stříhat a hnojit

Kalanchoe je nenáročná sukulentní rostlina, která je oblíbeným pokojovým květem díky své nenáročnosti, široké barevné škále a další řadě pozitivních vlastností.

Pěstování kalanchoe v květináči

V přírodě má tento polokeř období kvetení brzy na jaře, ale v obchodech a domácích podmínkách kvetou prakticky celoročně. Díky tomu bude příjemným zpestřením během období vegetačního klidu zbytku pokojových rostlin.

Postačí pokojová teplota a zvládne i suchý vzduch...

Díky teplotním požadavkům je kalanchoe výborným kandidátem na pěstování v panelácích. Optimální teplota na její pěstování by měla být 18 až 20 °C, takže typická pokojová teplota, přičemž během zimy zvládne teplotu i 15 °C, ale pod tuto hranici raději neklesejte.

Během zimy velká část pokojových rostlin trpí na topení a tím pádem i suchý vzduch. Tady se však dostáváme k další výhodě kalanchoe, kterou je skutečnost, že zvládá přítomnost suchého vzduchu, protože je to sukulentní – dužnatá rostlina. Nepotrpí si na vysokou vlhkost vzduchu a to samé se dá říct i o zálivce.

Na přímé světlo si musí zvykat...

Kalanchoe by se většinu času měla pěstovat na světlých nebo polostinných místech. Během letních měsíců ji postupně můžete vyskládat na přímé slunce, aby si zvykla, ale určite ji tak nenechávejte dlouhodobě, protože přímé světlo v kombinaci s vysokou teplotou může způsobit zčervenání listů.

Slunce je potřebné hlavně v období tvorby pupenů. Píše se, že za den by neměla být osvětlená déle než na 10 hodin. Jako nenáročná pokojová rostlina zvládne nějakou dobu i v úplném stínu.

Se zaléváním se můžete i trochu „opozdit“...

Jak už bylo naznačeno, tak z „povahy“ rostliny vyplývá, že nebude potřebovat velké množství vody a vydatná zálivka by jí mohla uškodit. Zalévat byste měli jen tehdy, když substrát trochu přischne, což přibližně vyjde asi jednou do týdne.

Zalévání a zálivka kalanchoe

Rostlinu nepřelévejte. Zalévat ji můžete svrchu, vhodnější je však metoda zalévání „zespodu“, kdy nalejete vodu do misky pod květináčem. Zemina ji nasaje a přebytečnou vodu vylejte. Nadbytečná voda by mohla způsobit hnití a uhynutí kořenů. Listy nevyžadují být rosené.

Rozmnožujte je začátkem září

Rozmnožování kalanchoe je velmi jednoduchý proces. Můžete tak udělat pomocí vrcholových, respektive listových odřezků. Na zasazené rostlině vyrůstají nové malé květinky, které opadávají a samy se zakořeňují. Právě tyto části proto můžete vzít, vložit je do substrátu a na začátku růstu zajistit, aby měly krátký den.

Nejvhodnější období na množení kalanchoe je od začátku září v čase, kdy rostlina ještě nekvete. Květináč nové rostliny by měl mít v průměru přibližně 10 centimetrů, může být zabalený v mikrotenovém sáčku, ale nezapomínejte ho pravidelně větrat. První tři týdny by na květ nemělo dopadat přímé světlo. Ideální teplota je 22 °C.

Hnojení, půda a péče o kalanchoe

Přes léto ve vegetačním období nebo v době kvetení by se kalanchoe měla hnojit jednou za dva týdny. Dobrou volbou je hnojivo na kaktusy. Jako u ostatních rostlin, tak i tady platí, že hnojivo podporuje růst a kvetení. Po odkvetení můžete květ zastřihnout hluboko až po velké listy.

Substrát na pěstování kalanchoe

Kalanchoe se bude dařit v mírně kyselé, respektive v neutrální půdě s pH 6. Substrát by měl být propustný a měl by se skládat ze směsi písku, drnovky a listovky – organické materiály, které se obvykle zamíchávají do zemin pro lepší výživu a růst rostlin. Do tohoto mixu můžete přimíchat i trochu černého uhlí nebo antuky. Na pěstování budete potřebovat nízký, ale zato široký květináč.

Přesazujte až po odkvetení...

Nejvhodnější období na přesazení je po úplném odkvetení rostliny. Květ opatrně vybereme z nádoby a dohlédneme na to, abychom uchovali kořenový systém celistvý a nepoškodili ho. Následně přesadíme do nového menšího květináče.

Přesazování kalanchoe do květináče

V něm by měl být připravený výživný substrát – buď vlastní směs, jak jsme uvedli v bloku o půdě, ale osvědčuje se i zemina pro kaktusy. Mladé rostlinky se přesazují jednou za rok. U starších je tato frekvence nižší a postačí, pokud je budete přesazovat jednou za dva nebo tři roky.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 06.02.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování