Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pes v bytě je dnes úplně běžnou záležitostí. Majitelů psů na sídlištích přibývá stále víc. A není se co divit, pes je skutečně ideální společník pro starší lidi i rodiny s dětmi. Ne nadarmo je pes považovaný za nejlepšího přítele člověka. Věrnost a nekonečná láska je to minimum, co vám psík dokáže dát. Ne všechny rasy psů jsou ale do bytu ideální volbou.

Anglický a francouzský buldok

Pes v bytě představuje určitou odpovědnost, proto ještě před koupí psa zkuste zohlednit to, co dané plemeno vyžaduje. Jaký je ideální pes do bytu? Podle čeho se rozhodovat?

Oblíbené pelechy a matrace pro psa do bytu

Velikost psa

Platí to i o dětech, ale i o psech. Velký pes, velké problémy a malý pes, malé problémy. Není to nic exaktního a věřte nebo ne, kdo už psa v bytě měl, ví, že i malá plemena dokážou dát pořádně zabrat. Uvažovat o velikosti psa je určitě první faktor, nad kterým byste měli pouvažovat. Pokud však na to jdeme logicky, do bytu se hodí pouze malí psi.

Přece jen pre vaše i psí pohodlí je přirozenější, když je menší pes v menším bytě. Má tak podstatně víc prostoru než větší pes, který by při každém pohybu narážel do nábytku, sám by se cítil asi příliš omezovaný.

Také je potřebné pro psa vyčlenit určité teritorium, kde bude mít svoje místo, kde bude spát a lenošit během dne. Zas a znova, větší pes, větší pelech – menší pes, menší pelech. Jsou však i malé rasy, pro které život v bytě ani náhodou není ideální. Kteří psi jsou do bytu ideálním společníkom, se dozvíte dále.

Adaptace psíka

Před tím, než si představíme konkrétní plemena, měli byste určitě vědět, co si konkrétní psík vyžaduje. A nejde jen o potřeby, které má každý psík individuálně. Každé plemeno si vyžaduje jiný přístup.

Čivava

Určité vlastnosti má psík v genech a měnit je budete jen těžko. To se týká například hlasových projevů psíka, vztahu k dětem, dospělým, jiným zvířatům, jakož i všeobecně stupeň jejich aktivity. Někteří psi vyžadují velké množství pohybu, jiným postačí i méně. Mnoho těchto vlastností psa je způsobených tím, že psík byl k něčemu předurčený, resp. vyšlechtěný.

Následně tu jsou věci, které lze psa naučit. I tady se však plemena liší. Některá vyžadují vysokou, jiná menší náročnost na výcvik. Dále je potřebné psa v bytě naučit čistotnosti a samostatnosti. Nejednou se totiž určitě stane, že psík zůstane v bytě sám sobě pánem. A aby vás nemile nepřekvapil, vyplatí se dbát na jeho výchovu.

Nejlepší psi do bytu

Čivava

Začneme nespornou klasikou. Typický bytový psík nebo jak se obvykle říká, pes do kabelky. Existují krátkosrsté i dlouhosrsté čivavy. Do bytu, pochopitelně, doporučujeme čivavy s krátkou srstí. Dožívají se přibližně 12 roků a váží do 3,5 kg. Dorůstají do výšky maximálně 25 cm.

Co se týká jejich vlastností, čivavy jsou do bytu ideálním společníkem. Na pohyb nejsou příliš náročné. Díky jejich velikosti jim postačí na vybláznění i byt. Pravidelné venčení by však nemělo chybět. Jsou poměrně dominantní. Je nutné je proto naučit chovat se vůči psům v okolí. S dětmi si rozumějí dobře. Jejich hlasové projevy jsou často zřetelnější. Lze je považovat i za dobré strážce.

Mops

Plemeno, které je v bytech také velmi frekventované. Mops nebo pokud chcete mopslík je známý svou hravostí a klidnou povahou. Psi jsou velmi přítulní, nemají problém s dětmi ani jinými psy, ačkoliv každý pes je individualita.

Mops

Všeobecně jsou však mopsi velmi klidní a tiší. Mopslíci jsou známí svojí zavalitou postavou a krátkou srstí. Jejich váha může dosahovat 6–8 kg, přičemž dorůstají do výšky maximálně 28 cm. Nejsou na pohyb nároční. Stačí kratší procházky, během kterých se mops bude udržovat v kondici.

Buldok

Slavně známý jako jedno z nejlenivějších psích plemen vůbec. Buldoci se vyznačují klidným chováním a nejsou příliš nároční ani na pohyb. Postačí jim kratší procházky. Jejich zvukové projevy, až na chrápání, jsou velmi mírní a dokážou proležet celé dny na gauči nebo v pelechu. Velmi dobře si rozumějí s dětmi, dokonce i s menšími.

Občas jsou však poměrně tvrdohlaví a rozkazy se učí jen velmi těžce. Pokud chcete buldoka dostat z pohovky, připravte se na trochu posilování. Tito psi váží někdy až 25 kg. Dorůstají do výšky 35–40 cm. Mají krátkou srst. Menší nevýhodou je jejich kratší délka života, kolem 7–9 let.

Jezevčík

Mnohým se možná bude zdát, že jezevčík rozhodně není do bytu ideální volbou. Jde totiž o plemeno vyšlechtěné na lovecké účely. Věřte nebo ne, jezevčík je vhodným společníkem i do bytu. Toto plemeno je známé svým zvláštním vzrůstem. Má dlouhé tělo a krátké nohy. Trpasličí jezevčík dorůstá do výšky 13 až 18 cm. Klasický je přibližně o 5 až 10 cm vyšší. Váha trpasličího je 3,5–5,5 kg. Klasický jezevčík váží kolem 7 až 15 kg.

Jezevčíci jsou velmi inteligentní a rychle se učí příkazům. Jsou velmi přítulní, ale zároveň velmi vytrvalí. Nejsou hluční a stačí jim i kratší procházky. Dobře se přizpůsobují novému prostředí a dokážou se s dětmi dobře zabavit.

Jorkšírský teriér

Další z plemen, které se v bytě vyskytuje velmi často. Tito psi váží maximálně 3 kg a měří kolem 20 cm. Jsou velmi dobrými společníky.Je nutné však říct, že jsou o něco hlučnější a milují různé aktivity. Málokdy posedí na jednom místě. Jsou velmi hraví, což ocení i děti, ke kterým si umí najít cestu. Vyžadují však určitý trénink.

yorkšírský teriér

Hůře se snášejí s jinými psy, ale i s cizími lidmi. Přece jen vyžadují určitou socializaci. Postačí jim čas od času dobrý výběh na sídlišti nebo kratší procházka.

Bišon

Malé bílé klubko, které bývá v bytě, je nejčastěji bišon. Jde o malého psíka, který váží kolem 3,5 až 4 kg a dorůstá do výšky 25 až 30 cm. Je velmi klidný, inteligentní a dobře se adaptuje. Velmi rychle se učí povelům. Rád si hraje s dětmi, takže do rodiny je ideálním společníkem.

Přes delší srst pelichá velmi málo, takže nenadělá až tolik nepořádku. Z hlediska pohybu určite vyžaduje pravidelné procházky.

Kavalír King Charles Španěl

Toto plemeno odjakživa žilo v palácích a na zámcích u královských rodin. Psi jsou zvyklí na společnost lidí. Milují fyzický kontakt, běhání a hraní. Dokážou však i odpočívat. Pokud jim tedy dopřejete pravidelnou procházku, v bytě s nimi nebudete mít nejmenší problém. Mají dlouhou srst a váží přibližně 6 kg a dosahují vzrůstu přibližně 33 cm. Právě občasné pelichání může být pro alergiky trochu problematické.

Shiba Inu

Shiba je jedinečným bytovým psíkem, který je známý svojí samostatností a nezávislostí. Vyžaduje však trénink a pozornost. Má vlastní povahu, a proto je vhodnější pro chovatele, kteří mají trpělivost. Zároveň Shiba Inu vyžaduje víc pohybu než jiná plemena. Je to dané jeho živočíšností.

Shiba Inu

S jinými psy se snáší trochu hůře, ale s lidmi většinou vychází dobře. U dětí je toto plemeno trochu neurčité a vyžaduje delší socializaci. Dorůstá do výšky přibližně 40 cm a váží kolem 10 kg.

Maltézský psík

Je dlouhosrstým malým psíkem, který dorůstá do výšky 25 cm a váží kolem 3 až 4 kg. Maltézský psík je jako stvořený pro lidi. Je velmi společenský a přítulný. Zároveň však potřebuje aktivitu. Zbožňuje hraní a potřebuje pozornost, během které vyčerpá svoji nekonečnou energii. Dlouhá srst však vyžaduje pravidelné čištění. Pro adekvátní pohyb mu postačí pravidelné venčení.

Francouzský buldok

Francouzští bulldočci jsou velmi přátelská a zábavná stvoření. Do bytu jako stvořená. Milují hraní si, ale když na ně přijde únava, dokážou proležet celé hodiny. Stačí jim krátká procházka. Lidský kontakt je pro ně důležitý. Zároveň dokážou být velmi tvrdohlaví, a proto je nutné se obrnit dávkou trpělivosti. Rozkazy poslouchají podle nálady. Váží kolem 12 kg a dorůstají do výšky 32–35 cm.

Oblíbené pelechy a matrace pro psa do bytu

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 15.09.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.