Jaké vybavení pro kočku? Potřebujete pelech, odpočívadlo, granule, misky, škrabadlo i toaletu

Předtím, než si domů přinesete koťátko nebo dospělou kočku, je potřebné si připravit základní výbavu. Příchod do nového prostředí nebude pro vašeho nového mazlíčka jednoduchý, ale právě obstarání všeho potřebného může tuto změnu ulehčit.

Jaké vybavení pro kočku?

Proto vám nabízíme seznam toho, na co všechno je v rámci výbavy pro kočku potřebné myslet a na co určitě nezapomeňte.

Vybavení pro kočky


Připravte se na nového domácího mazlíčka

Před samotnou koupí výbavičky je potřebné se na příchod nového domácího mazlíčka připravit, a to hlavně když budete majitelem kočky poprvé. Ujistěte se, že každý člen domácnosti s tímto plánem souhlasí, že nikdo nemá alergii nebo výhrady proti obstarání si kočky. Je vhodné si něco nastudovat o chování koček, abyste poznali nejen tu milou a příjemnou stránku věci, ale počítali také s negativy, jako poškrábaný nábytek, chlupy v domě nebo možné zdravotní problémy a účty za zvěrolékaře. Promyslete si praktické věci, jako do kterých místností bude mít kočka přístup, kam umístíte kočičí toaletu či kam schováte nábytek nebo věci, které nechcete mít poškrábané.

Svůj domov budete muset zabezpečit tak, aby byl pro kočku bezpečný. To znamená, že nesmí mít přístup k jídlu, které je pro ni škodlivé, také jako k různým lékům, kosmetice nebo čisticím prostředkům. Pokud máte pokojové rostliny, zkontrolujte si, zda jsou jedovaté. Toxické rostliny umístěte mimo dosah kočky. Avšak pozor, i mnohé netoxické rostliny mohou po konzumaci způsobit mírné trávicí těžkosti. Mimo dosah musí být také elektronika a kabely, které by kočka mohla přehryzat a v lepším případě způsobit jen škodu na elektronice, ale v horším případě by se mohla vážně zranit nebo způsobit požár.

Základní výbava pro kočku

Obstarání si kočky může být i dost drahá záležitost. Je totiž mnoho věcí, které by vám ve výbavě neměly chybět. Pokud si kočku obstaráváte poprvé, může se stát, že nakoupíte i mnoho zbytečností, které v konečném důsledku nevyužijete. Proto vám nabízíme seznam toho nejdůležitějšího a na co se při výběru konkrétních položek zaměřit.

Přepravka

Přepravku využijete už na přenos kočky domů. Ať už vás čeká cesta autem, MHD nebo pěšky, ideální je kočku přepravovat v kleci s pevným dnem. Přepravky jsou nejčastěji plastové s kovovými mřížkami, ale také textilní, které se používají spíše už pro kočky, které jsou na přepravky zvyklé. Kočku nepřevážejte bez přepravky, protože ve stresu z přepravy nebude zvíře klidné a může se stát, že se na cestě domů ušpiní. Přepravku můžete vystlat látkovou plenou nebo starým ručníkem, a pokud vás čeká delší cesta, můžete do ní kočce vložit pár malých hraček. Měla by být dostatečně velká, aby se v ní kočka mohla pohodlně postavit i otočit.

Přepravka pro kočku

Kočičí toaleta

Záchod je absolutní nezbytností, protože vaše kočka ho bude dennodenně používat. V domácnosti byste měli mít aspoň 1 toaletu na 1 kočku, přičemž pokud má přístup do více částí domu, 1 záchod by měl být na každém poschodí. Pokud máte doma také psa, je dobré umístit toaletu někde, kam pes nemá přístup, nebo na vyvýšené místo, aby se nestalo, že kočka začne špinit mimo toaletu ze stresu.

Existuje více druhů toalet, nejčastěji se dělí na otevřené a kryté. U otevřených jde o nádobu s vyvýšeným okrajem, která poskytuje kočce snadný přístup. Je vhodná v začátcích, kdy se kočka na záchod teprve učí, nebo když má kočka problém chodit na potřebu do krytého záchodu. Kryté záchody mají často také filtry, takže zápach z toalety se do ovzduší dostane jen minimálně. Toaleta musí být dostatečně velká, aby se do ní kočka pohodlně dostala a nebála se do ní vejít. Zohledněte proto i velikost plemene.

Lopatka a podestýlka pro toaletu

K toaletě nezapomeňte dokoupit lopatku, kterou posbíráte kočičí exkrementy, a znečištěnou podestýlku. Lopatka by měla mít otvory, skrz které propadnou čisté kousky podestýlky, ale jinak na tvaru až tak nezáleží. Zato podestýlka je velmi důležitá. Setkáte se s různými druhy, ale vyhněte se levným podestýlkám s ostrým štěrkem, které by mohly nohu kočky poranit, a tím i způsobit, že se bude záchodu vyhýbat.

Mnozí začínající majitelé také sahají po parfémovaných podestýlkách s nadějí, že neutralizují pach moči a výkalů. Většinou však způsobí jen to, že vůně podestýlky je kočce nepříjemná, a proto vykoná potřebu mimo záchod. Nejvhodnější jsou podestýlky s velkými kousky pelet, protože malý štěrk je často spojený s prachem, což může časem způsobit u kočky respirační problémy. Podestýlky lepší kvality mají také hrudkující vlastnost, tedy po nasáknutí močí se vytvoří hrudky, které se vám budou lopatkou lépe vybírat.

Krmivo

Krmivo je často otázkou pokusu a omylu, protože každá kočka je individuální a časem si začnete všímat jejích nároků. Když si přinesete domů koťátko, nejlepší je pokračovat ve stravě, kterou dostávalo u předchozího majitele. Zeptejte se, jakou značku a formu krmiva používal, a pokračujte v podobných časech a dávkování. Stravu můžete, samozřejmě, časem změnit, a to tak, že začnete den po dni přimíchávat nové krmivo ve stále větším množství. Přechod by měl trvat aspoň týden, jinak hrozí trávicí problémy.

Krmivo pro kočku

Co se týká druhů krmiv, najdete především suché krmivo (granule) a mokré krmivo (konzervy a kapsle). Suché krmivo je všeobecně lépe snášené, protože z konzerv a kapslí mají některé kočky průjem. Koťatům je možné granule namočit do vody, aby změkly a jedly se snáze. Krmivo vybírejte podle věku kočky, protože jiné nároky má kotě, jiné dospělý jedinec a zase jiné senior. Existují i krmiva pro specifické skupiny, např. pro kočky s citlivým trávením nebo sterilizované kočky, které mají větší tendenci přibírat.

Misky na jídlo

V základní výbavě byste měli mít 2 obyčejné misky, jednu na vodu a jednu na jídlo. Na začátku to úplně stačí. Časem si můžete koupit třetí misku na konzervy nebo kapsle. Některé kočky rády pijí z tekoucí vody, proto majitelé sahají i po pitných fontánkách. Pokud plánujete kočku nechat samu doma např. na víkend, můžete jí koupit misku s dávkovačem na granule a napajedlo na vodu, kde je větší objem vody, která se postupně doplňuje. Za normálních okolností však tato napajedlá ani nejsou potřebná, protože kočce byste měli nalít čistou vodu každý den.

Pelech

To, jestli kočka vůbec potřebuje lůžko, bývá sporné, protože majitelé se často setkají s tím, že v něm kočka ani nespává. Často si vybere obyčejnou krabici nebo zaleze někam, kde nebude rušená. Problém však není v samotném pelechu, který by neměl chybět, ale spíše v nesprávném výběru a umístění. Pokud sáhnete po obyčejném polštářku s vyvýšeným okrajem, měl by být z přírodních materiálů a měl by se dát snadno vyprat. V tom případě je důležitý výběr umístění – kočky zbožňují vyvýšená místa, odkud mohou pozorovat svět, ale také skrýše a malé prostory. Oblíbené jsou i pelechy s otvorem (kukaň pro kočky), skrz který může kočka vejít dovnitř a cítit se jako ve skrýši. Také ji potěší závěsný pelech, který jí umožní výhled shora.

Škrabadla

Když nechcete, aby se škrabadlem stal váš gauč, zajistěte kočce alternativu. Škrabadlo bude potřebovat po celý život, ale musí si na něj zvyknout hlavně jako koťátko, aby nemělo potřebu škrábat nábytek. Nejběžnější škrabadla jsou v podobě sloupku, protože jde o často levné typy. Ujistěte se, že má pevnou konstrukci a že je pro vaši kočku dostatečně velké. Lepší volbou jsou různé věže a stromy, které obsahují více prvků. Jsou vyšší, členitější, mají odpočívadla a vyvýšené plochy, takže kočka může po stromě nejen lézt, ale najít si i místo, kde bude v bezpečí odpočívat a pozorovat okolí. Najdete i různá levná škrabadla kompaktních rozměrů, závěsná na stěnu nebo horizontální. Je možné je využít v jiných místnostech po domě, mimo hlavní místnosti, ve které se kočka vyskytuje.

Škrábadlo pro kočku

Hračky

Hračky by měly být v základní výbavě každé kočky, hlavně u koťat, která jsou hravější. Díky nim se kočka zabaví a předejde nudě, která by mohla vést k nechtěnému chování. To, nakolik bude vaše kočka hračky využívat, však závisí na její povaze. Proto ze začátku kupte tak 2–3 hračky a sledujte, zda a jak si s nimi hraje. Samozřejmě je důležité, abyste si s kočkou hráli také a každý den si našli aspoň 10 minut, kdy jí dovolíte nahánět myš na provázku nebo vyzkoušet novou hračku.

A do jakých hraček se vyplatí investovat? Kočky milují lovit kořist, proto mají rády pohyblivé hračky, hračky, které vytvářejí přirozený zvuk (např. díky výplni), a dokonce i plyšáky. Klasikou jsou různé myšky a kuličky, se kterými si kočka pohraje i sama. Na společnou hru si zvolte různé udičky a mávátka, příp. laser (ale vyhněte se svícení do oka kočky). Kromě toho existují i interaktivní hračky, kde kočka chytá míčky nebo se snaží uvolnit granuli.

Doplňková výbava pro kočku

Když už máte základní výbavu kompletní, můžete sáhnout i po dalších doplňcích. Ty nejsou vždy potřebné, avšak někteří majitelé po nich rádi sahají.

 • Pamlsky – I když kočka pamlsky nepotřebuje, každý majitel svému domácímu mazlíčkovi rád občas nějaký dopřeje. Pamlsky není třeba používat každý den, ale jen jednou za několik dní jako odměnu. Vybrat si můžete z pamlsků v obchodě, různých tyčinek, kapslí, mlék a žvýkacích dobrot, ale zvolit si můžete i kuřecí maso nebo tuňáka.
 • Obojek a identifikační štítek – Ne každá kočka potřebuje obojek a identifikační štítek. Pokud ji máte jen v interiéru, tento doplněk není vůbec nutný. Chybí dokonce i mnohým kočkám, které se pohybují volně venku. Pokud se bojíte, že se vám zatoulá, je dobré, aby měla kočka na identifikačním štítku aspoň telefonní číslo, kterým vás bude možné kontaktovat.
 • Kartáč – Ne všichni majitelé koček používají kartáč na srst, ale v některých případech je nezbytný. Jde hlavně o dlouhosrstá plemena, u kterých se může srst zamotat a vytvořit uzlíky v podpaží. Právě tehdy je pravidelné česání nezbytné. Česáním odstraňujete i nečistoty a mastnotu. V jarním a podzimním období zase odstraníte vypadávající srst a snížíte tak množství srsti v domě.
 • Kleště na drápy – Nejsou drahé a pravidelné zastřihávání drápků může vaší kočce jen prospět. Pokud si na to nezvykne odmalička, stříhání drápů se může stát téměř nemožným úkonem. Pomoci vám může i veterinář a ukáže vám, jak na zastříhávání, abyste kočku nezranili a příliš nevystresovali.
 • Zubní kartáček – Čištěním zubů předejdete zubnímu kazu, budování zubního kamene a onemocněním dásní. Jde o úkon, na který je třeba kočku zvykat odmalička, jinak bude téměř nemožný. Existuje víceo druhů kartáčků, od klasických s držadlem až po náprstky, díky kterým máte při čištění větší kontrolu.
 • Vlhčené ubrousky – Protože kočky vodu a koupání moc nemilují, vlhčené ubrousky jsou skvělým pomocníkem. Když se kočka ušpiní (např. bláto, zbytky jídla, průjem), můžete díky nim problém vyřešit lokálně. Navíc kočka bude ochotnější nechat se očistit, protože ji tím výrazně nenamočíte.
 • Sítě – Jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zvýšit bezpečnost míst, jakými jsou okna, balkon nebo schody. Prostor se zábradlím nebo většími mezerami se zajistí sítí, a tak se nestane, že by mohla kočka vypadnout z okna, z balkonu nebo spadnout ze schodů.

Zubní kartáček pro kočku

Často kladené otázky

Nové majitelev trápí často stejné otázky a problémy ohledně výchovy, prvního dne v novém domově nebo předcházení některým kočičím zlozvykům. Nabízíme vám proto výběr často kladených otázek nových majitelů koček a odpovědí na ně.

 • Jak na první den v novém domě? – Pro kočku bude příchod do nového domova stresující, proto na to jděte pomalu, klidně a pozitivně. Je úplne normální, že se kočka bude před vámi skrývat a hledat si místa, kam zalézt. Dopřejte jí čas zvyknout si na nové prostředí a na vás. Zajistěte jí místo, kde se bude cítit bezpečně, bez jiných domácích mazlíčků, aby měla v prvních dnech klid. Uvidíte, že se postupně osmělí a zvykne si na všechny nové vjemy.
 • Jak seznámit kočku s jiným domácím mazlíčkem? – Už samotný příchod do nového domova je stresující, proto je důležité na to jít pomalu. Nemusíte to udělat hned, ale počkat den nebo dva, až se kočka seznámí s novým prostředím. Pokud jde o psa, vezměte ho nejdříve na dlouhou procházku, aby byl unavený a kočku nevylekal příliš energickým přivítáním. Psa mějte na vidítku, abyste měli situacu vždy pod kontrolou, a snažte se ho udržet v klidu. Kočku nechte nejdříve jen z dálky pozorovat a nechte jí prostor. Na prvním seznámení nemusí vůbec dojít ke stresu – dopřejte jim čas a setlání držte vždy v pozitivní a klidné náladě.
 • Kdy navštívit veterináře? – Zeptejte se předchozího majitele, jaké vakcinace už kočka absolvovala, abyste si mohli naplánovat, které ještě potřebuje. Kočka by měla mít mikročip, proto když ho nemá, dohodněte se s veterinářem. K veterináři se však vyplatí zajít i na obyčejnou prohlídku, zda je všechno v pořádku, a budete se moci poradit i o odčervení, antiparazitikách a jiných záležitostech.
 • Jak naučit koťátko na toaletu? – Koťátko by mělo zůstat s mámou do 8. týdne, aby se tyto základy naučilo. Po příchodu domů je dobré seznámit kotě s toaletou, nechat ho si ji prohlédnout a prozkoumat. Po jídle, když bude koťátko čichat a hledat místo na vyprázdnění, vezměte ho na kočičí toaletu. Za případné nehody kočku nikdy netrestejte, chce to jen čas a trénink.
 • Je možné dát kočce mléko? – Většina koček má laktózovou intoleranci a z klasického kravského mléka by mohly mít průjem, nadouvání a zažívací problémy. V prodejnách se zvířecími potřebami jsou však dostupná mléka pro kočky, která jsou pro jejich trávení vhodnější a lze je používat sem-tam jako pamlsek.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 23.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91%)

V této kategorii najdete i:

Krmivo pro ryby v akváriu – nejlepší mražené, granulované a domácí krmivo pro rybičkyKrmivo pro ryby v akváriu – nejlepší mražené, granulované a domácí krmivo pro rybičky

Pokud s chovem rybiček teprve začínáte, nebo se vám už nějakou dobu nedaří, určitě vás nejvíc zajímají otázky o krmení. My vám poradíme, jak vybrat vhodné krmivo pro vaše rybičky.

Vulkanické kameny pro psy nebo jak neutralizovat psí močVulkanické kameny pro psy nebo jak neutralizovat psí moč

Skvrnitý, vypálený nebo vyschlý trávník je často důsledkem provádění malé potřeby vašeho domácího miláčka. Vulkanické kameny tento problém vyřeší bez toho, abyste museli psa něčemu učit...

Jak správně socializovat štěně nebo staršího psa s lidmi a s jinými psy a zvířatyJak správně socializovat štěně nebo staršího psa s lidmi a s jinými psy a zvířaty

Na socializaci psa se dá zapracovat v každém věku. Pokud se chcete dozvědět, v jakém věku začít psa socializovat, jste na správném místě. Jakým způsobem je třeba začít a co dělat, když...