Plusy a mínusy klasických zubních kartáčků. Víte, jak vybrat ten nejlepší?

Zářivý úsměv a zdravý chrup. Jaký je recept na krásný úsměv a bílé zuby bez kazů? Všechno začíná od maličkostí. Mezi tyto maličkosti patří i obyčejný zubní kartáček a následné pravidelné čištění zubů, které zajistí čistou zubní sklovinu a zdravé dásně. Ústní hygiena je velmi důležitou součástí našich životů. Právě kvalitní zubní kartáček je hlavním prostředkem pro dosažení tohoto cíle. Jak si zubní kartáček vybrat? Jaké druhy zubních kartáčků existují?

Zubní kartáčky

Preventivní péče o zubní sklovinu je klíčem k pěknému úsměvu a zdravým zubům. Péče o zubní sklovinu si vyžaduje pravidelnost, a proto je důležité, abyste sa o odstranění zubního povlaku starali důkladně a především pravidelně. Zubní kartáček je sám o sobě skutečně jednoduchým vynálezem, který se liší designem, tvarem, tvrdostí a cenou. S přihlédnutím k ceně však zapomeňte, že levný zubní kartáček je pro vaše zuby nejlepší. Jaký zubní kartáček je vhodný pro váš chrup, vám poradí i váš zubař nebo zubní hygienik. Ne každý zubní kartáček se totiž k zubní sklovině chová stejně.

Oblíbené zubní kartáčky pro dospělé i děti

Co rozhoduje při výběru zubního kartáčku?

Jaké parametry má mít kvalitní zubní kartáček? Začneme prvotním faktorem, který rozhoduje o kvalitě zubního kartáčku. Jsou jím štětiny. Právě štětiny jsou nejdůležitějším prvkem samotného zubního kartáčku. Extra jemné, měkké, střední nebo tvrdé. Důležitý je i počet, a tedy hustota štětin. Ideální množství vláken je více než 2 000. Kromě tvrdosti a počtu štětin se většina řídí i cenou. Pamatujte však, že levné zubní kartáčky se ani náhodou o váš chrup nepostarají adekvátně.

Štětiny nedrží tvar, vypadávají a zároveň nejsou z kvalitního materiálu. Kvalitní štětiny by měly být z nylonu. Nebojte se tedy ani náhodou za zubní kartáček dát 8 či 10 eur. Rozdíl v kvalitě je někdy skutečně markantní.

Kde zubní kartáček kupovat? Pokud víte, co vám vyhovuje, drogerie bude bohatě stačit. Pokud si výběrem nejste celkem jistí, navštivte lékárnu, kde vám se správným výběrem poradí.

Klasické zubní kartáčky

Klasické zubní kartáčky jsou s námi už od roku 1857. Patent na první zubní kartáček byl podaný v Americe. Kartáčky s nylonovými vlákny, tak jak je známe dnes, byly vynalezené firmou DuPont v roce 1938.

Klasické zubní kartáčky

Ideální kartáček má vlákna právě z nylonu. Osazené jsou do hlavičky, která má v průměru 2,5 až 3 cm. Na hlavě jsou osazené převážně nylonové štětiny, které by měly být stejné délky. Důležité je, aby se štětiny netřepily. Známé je však dělení kartáčků na extra měkké, měkké, tvrdé a někdy najdete i zubní kartáčky s označením medium.

Výhody klasických zubních kartáčků

  • Šetrné čištění zubní skloviny;
  • Účinné odstranění nečistot;
  • Široký výběr;
  • Nízká cena;
  • Nezávislé na el. energii.

Nevýhody klasických zubních kartáčků

  • Potřebná správná technika čištění;
  • Delší doba čištění zubů;
  • Špatná volba tvrdosti štětin.

Měkké zubní kartáčky

Patří mezi nejpreferovanější volby a doporučené jsou i zubními lékaři. Měkká vlákna se totiž perfektně přizpůsobují zubní sklovině a dostanou se na méně přístupná místa. Pomáhají bez podráždění dásní zbavit ústa nečistot. Jsou tedy k chrupu šetrné a vhodné i pro intenzívní čištění zubů.

To, že se měkké zubní kartáčky třepí rychleji, není vždy pravda. Když koupíte levné zubní kartáčky, nečekejte, že vám vydrží navěky. To nevydrží žádný zubní kartáček. Curaprox zubní kartáčky patří v tomto segmentu mezi nejkvalitnější.

Extra měkké zubní kartáčky

Jsou nejcitlivější a nejšetrnější. Zubaři a zubní hygienici je doporučují hlavně při čištění citlivých zubů nebo podrážděných dásní. Vhodné jsou i pro malé děti nebo pro lidi, kteří často trpí záněty dásní. Je nutné však myslet na to, že je potřebné štětinami trochu přitlačit a čistit zuby delší dobu.

Medium a tvrdé zubní kartáčky

Střední tvrdost štětin je určená pro důkladné a intenzívní čištění chrupu. Některé osoby jsou na tvrdé kartáčky zvyklé a jejich chrup si tyto štětiny žádá. Tvrdý zubní kartáček však ani náhodou není vhodný pro osoby s jemnou zubní sklovinou nebo citlivými dásněmi.

Mytí zubů

Mezizubní kartáčky

Specifickou kategorií při péči o chrup jsou mezizubní kartáčky. Jde o zubní kartáčky, které slouží na precizní čištění mezizubních prostor. Náhradou může být dentální niť. Mezizubní kartáčky čistí velmi šetrným způsobem bez toho, abyste si poranili dásně. Stačí jednoduchý pohyb dovnitř a ven. Tento kartáček je velmi malý. Jde o tenký drátek, na jehož konci jsou umístěné nylonové štětiny.

EKO bambusové zubní kartáčky

Většina předních výrobců vyrábí zubní kartáčky kombinací umělých materiálů. Bambusové EKO kartáčky určené pro čištění chrupu jsou pro změnu kombinací ekologických a přírodních materiálů. Bambusové kartáčky si za poslední roky získaly množství fanoušků mezi uživateli, jakož i mezi renomovanými odborníky. Navíc bambusový kartáček z bambusového dřeva je voděodolný a hypoalergenní. Nehrozí tak žádné riziko alergické reakce. Stejně tak štětinky jsou kombinací přírodních materiálů. Cena těchto kartáčků se pohybuje od 3 do 7 eur.

Bambusový zubní kartáček

Správná technika je důležitá

Technika čištění zubů spočívá ve správném pohybe. Kartáček byste měli držet mírně nakloněný v úhlu přibližně 45 stupňů. Jako když chcete hrát na housle. Následně provádíte krouživý pohyb a mírně tlačíte. Ne příliš, mohli byste zbytečně poranit svoje dásně. Postupovat můžete od vnitřních stran k vnějším nebo naopak. Doba čištění by měla být přibližně 3 minuty, ale stačí i méně, pokud je technika správná. Čistit zuby byste měli minimálně 2krát denně. Ideálně ráno a věřte nebo ne, právě večerní čištění je to nejdůležitější, protože v noci se nečistoty v zubech drží déle.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 07.01.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...