Praktické rady, jak zařídit moderní a funkční kuchyni

Kuchyni můžeme s čistým svědomím označit za středobod každé domácnosti. Proč je tomu tak? Důvody jsou velmi jednoduché. V první řadě se tady denně vyvářejí všelijaké dobroty, které následně zaplní naše stoly, kde se dlouho neohřejí a zaplní naše hladová břicha.

Prakticky zařízená kuchyň

Také je to místnost, v níž mohou manželé nebo páry experimentovat s gastronomickými schopnostmi, a jestli se jim náhodou nepodaří vytvořit nic světoborného, tak minimálně spolu strávili nějakou chvíli a utužili tak svůj vztah.

V dobré kuchyni proto nesmí chybět chutné jídlo a dobrý partner. Pokud má tato místnost vyzařovat na nás pozitivní energii, tak je nutné se postarat o to, aby byla zařízená podle našich představ a hlavně bez chyb.

A právě toto bude hlavním tématem našeho článku. Pokusíme se shrnout několik bodů, s jejichž pomocí si můžete zařídit kuchyni a vyhnout se tak klasickým chybám.

Technické vybavení – spotřebiče, přípojky a zásuvky

V prvním bodu se budeme věnovat technickým a funkčním záležitostem. Před tím, než se pustíte do samotného zařizování, je nutné si ujasnit, jaké spotřebiče plánujete používat a na základě toho si dobře naplánovat rozmístění přípojek na elektřinu, vodu a odtoky a takéž si promyslet, kolik zásuvek potřebujete a jak je rozmístit.

Rozmístění spotřebičů v kuchyni

Plánujete používat elektrický, nebo plynový sporák? Budete mít i myčku nádobí? Rádi využíváte toustovač nebo kávovar? Všechny tyto faktory je potřebné zohlednit při instalaci zásuvek a přípojek a zároveň při výběru místa, protože sporák nebo myčka ho rozhodně potřebují.

Praktické uspořádání

Pod tímto slovním spojením, praktické uspořádání, máme na mysli to, jak si naaranžujeme konkrétní zóny – skladovou, čisticí a přípravnou, neboli ledničku, dřez, linku nebo sporák. Je důležité, jaké budou mezi nimi vzdálenosti a jak pohodlně se nám v jejich rámci bude operovat. Nejdříve umísťujeme ledničku/komůrku, následně jde dřez. V přípravné zóně, tedy na kuchyňské lince, by měl být dostatek místa na práci a měla by být umístěná blízko spotřebičů.

Co se týká konkrétních tipů, tak doporučujeme mít myčku v těsné blízkosti dřezu, abyste při přesouvání nádobí nezamočili podlahu/linku. Umyvadlo by se nemělo dávat do rohu a poličky by měly být v optimální výšce – hlavně, pokud máme v domácnosti i nižší lidi.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchyňské linky

Umístění ledničky

Kdyby byla kuchyně chrámem, tak lednička by byla oltářem. Jinak řečeno, lednička je pro mnoho z nás tím nejdůležitějším objektem domu a možná i právě proto se do ní často chodíme dívat s očekáváním, že tam něco od posledního nahlédnutí přibylo. Většinou se však zklameme. Pojďme ale k věci.

Lednička by neměla být u sporáku z pochopitelných důvodů – teplo sporáku/trouby má na ni negativní vliv, protože výrazně zkracuje její životnost a funkčnost. Zároveň by ale bylo vhodné, kdybyste ledničku měli umístěnou v blízkosti pracovní desky, protože tak budete mít potraviny doslova na dosah ruky.

Obkládačky a podlaha

V našem čtvrtém bloku se budeme věnovat správnému výběru obkládaček a podlahy. Kachličky v kuchyni jsou běžnou záležitostí, ale při jejich výběru může velmi snadno dojít k chybám. Nejlepší obkládačky jsou takové, které jsou snadno udržovatelné a také odolné vůči horkým výparům ze sporáku nebo vřícímu oleji. Nejlepší by bylo, kdyby váš kachlíčkový obklad byl kompaktní a bezspárový – právě ve špárách se hromadí nejvíc špíny. Výběr však samozřejmě záleží na vašem vkusu a preferencích.

Obkládačky za kuchyňskou linkou

I u podlahy platí, že by se měla dát jednoduše umývat, protože při vaření je běžné, že se sem-tam zašpiní i zem. Dále by měla být odolná vůči vlhkosti nebo různým nárazům a pádům. Pokud si chcete dopřát kompletní komfort, tak pro nohy není nic lepšího než mít podlahové topení.

Výběr barvy a často používané předměty

Zakončíme poměrně snadno, a to výberem konkrétní barvy a také se dotkneme materiálů vybraných věcí. Barva stěn, nábytku, kuchyňské linky a jiných doplňků se zpočátku může zdát jako relativně nepodstatný prvek, ale skutečnost je jiná. Musíme počítat s tím, že při vaření je velmi snadné zašpinit okolí sporáku – ať už je to stěna, nebo linka. Právě proto se v kuchyních většinou používají tmavší barvy.

Kuchyňská linka v odstínech dřeva

Samozřejmě, bílá barva je velmi vděčným prvkem z hlediska estetiky, protože se velmi snadno kombinuje s jinými barvami, jako například s červenou, ale má to i odvrácenou stránku a tou je fakt, že materiály z bílé barvy se mnohem rychleji zašpiní, kvůli čemuž budeme mít v kuchyni práci navíc.

Také je nutné posvítit si na nejvíc opotřebované předměty, jakými jsou kliky, držadla a panty – ty se často vyrábějí v lesklé stříbrné barvě, ale u těch lacinějších modelů se jejich původní lesk rychle ztratí a to nemusí vypadat pěkně. Takže si buď zvolte úplně jiné provedení těchto předmětů, nebo se ujistěte, že jejich nátěr bude skutečně kvalitní a vydrží i větší opotřebování.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 17.10.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.

Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?

Chcete vanu a akrylát a smalt vás oslovily nejvíc? Stále jste se nerozhodli, protože nevíte, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? V článku vám vysvětlíme, co můžete od smaltové i akrylátové...

Uhlíkové filtry na vodu do kuchyně? Na změkčení vody a odchlorováníUhlíkové filtry na vodu do kuchyně? Na změkčení vody a odchlorování

Díky vysoké účinnosti filtrace uhlíkových filtrů na vodu se stále víc dostávají i do běžných domácností. Proto jsme si pro vás připravili průvodce, ve kterém se o uhlíkových filtrech...