Návod, jak připravit bazén na novou sezónu

Příprava bazénu na letní sezónu není jen o tom, naplnit ho a začít si plnými doušky užívat léto. Otevření letní sezóny vyžaduje důkladnou přípravu, která ochrání jednak vás a vaše zdraví, jednak zaručí správné fungování a delší životnost samotného bazénu. Celý proces přitom vůbec nemusí být náročný a komplikovaný – stačí vědět, které kroky je potřebné nezanedbat.

Jak připravit bazén na novou sezónu

Nejste si jistí jak na to? Rádi vám poradíme, co všechno je třeba zkontrolovat, jak dosáhnout správnou hodnotu pH, kdy na první filtraci, i to, jakým chybám se při napouštění bazénu vyhnout.

Odložte krycí plachtu

Ať už na ochranu bazénu používáte krycí plachtu, nebo zastřešení, je čas je odkrýt a zkontrolovat stav bazénu. Předtím, než to však uděláte, zvažte, zda váš trávník nepotřebuje jarní úpravu, případně i okolní keře, stromy a rostliny. Při kosení trávy a úpravě rostlin raději nechte bazén zakrytý, díky čemuž se vyhnete znečištění bazénu. Na znečištění si dejte pozor i při odkrývání – na vrchu plachty se mohla nasbírat voda, listy, prach a nečistoty. Když je to možné, zkuste nečistoty nejdříve odstranit, aby se nestalo, že vám napadají do bazénu. Po odkrytí plachtu před uskladněním očistěte proudem vody a nechte důkladně vyschnout. Plachtu můžete ošetřit i přípravkem proti plísním, aby se po uskladnění na plachtě nerozšiřovaly. Bazénovou plachtu uložte na suché místo s dobrou cirkulací vzduchu.   

Pusťte se do čištění bazénu

Předtím, než se pustíte do doplňování vody a filtrace nečistot, je vhodné bazén očistit. Na očištění ploch použijte přípravek na čištění stěn bazénu, který rozpustí usazeniny, řasy, bakterie, nečistoty a poradí si i s esteticky nežádoucími vodními linkami, které se tvoří na úrovni hladiny vody. Přípravek nechte působit a stěny bazénu očistěte houbou. Tyto přípravy představují silné chemické čističe podobné čističům používaným na odstranění mastnoty např. na sporáku, proto buďte při manipulaci s nimi vždy opatrní, přečtěte si návod na použití a dodržujte bezpečnostní pokyny.

S nečistotami v bazénu si nemusíte dělat až tak těžkou hlavu, protože na řadu přijde ještě filtrace. Pokud však na hladině plavají větší kusy nečistot, listy, větvičky, odpadky nebo cokoliv, co mohlo do bazénu navát, použijte síťku s teleskopickou tyčí a nečistoty vylovte. Na vyčištění dna bazénu poslouží bazénový vysavač. Pokud nad koupí teprve uvažujete, investujte do kvalitního modelu, který dokáže ze dna nečistoty i setřít a odstranit pevně přichycené částečky. Pokud bazénový vysavač nevlastníte, nevadí. Dno bazénu vyčistíte i s pomocí bazénového kartáče a filtrace. Před zapnutím filtrace vezměte široký bazénový kartáč a dno bazénu důkladně vydrhněte. Uvolníte tak řasy a nečistoty, které filtrace později zachytí.

Doplňte vodu a zkontrolujte techniku

Po několika měsících zimování a nevyužívání bazénové techniky stojí za to si její funkčnost před zapojením ověřit. Do bazénu přiveďte vodu a napusťte ho do povoleného maxima, obvykle přibližně po sběrač vody. K bazénu můžete opět připojit filtraci, pumpu a ohřev. Před jejich zapnutím nezapomeňte vybrat z trysek všechny závity, které jste před zimou utěsnili. Zkušebně spusťte techniku a prověřte, zda sběrač (skimmer) odsává vodu, zda funguje čerpadlo, ohřev i samotná filtrace. Všechno dobře podotahujte a ujistěte se, že spoje dobře drží, jinak může dojít k úniku vody při filtraci. Kontrola celé techniky je důležitá a díky ní včas odhalíte případné chyby a nedostatky.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie myčky nádobí

Začněte s filtrací vody

Když všechno funguje, jak má, je čas spustit filtraci a nechat ji pracovat. Filtrace bazénu trvá několik hodin. Je na vás, zda necháte filtraci spuštěnou odhadem, nebo si přesně vypočítáte, jak dlouhý čas je potřebný na přefiltrování celkového objemu vody v bazénu. Tento údaj se počítá na základě objemu vody a průtoku uvedeném na filtraci, tedy jaký objem vody přefiltruje za hodinu. Filtrace většinou stačí v rozmezí 12 až 24 hodin. Filtraci můžete po přestávce zopakovat, abyste si byli jistí, že systém zachytil všechny nečistoty a že celý objem vody prošel filtrování.

Otestujte kvalitu vody

Kvalitu vody si můžete nechat otestovat odborníky přinesením vzorku vody z bazénu na testovací místo. Po otestování vody vám rádi poradí, jak zlepšit jednotlivé ukazatele. Vodu si však můžete otestovat i sami za pomoci domácích testerů. Vybrat si můžete mezi proužkovými a kapkovými testery, které měří různé hodnoty, např. množství chlóru, hladinu pH, slanost vody, množství aktivního kyslíku nebo tvrdost vody. Vodu je vhodné testovat průběžně a pravidelně, protože včasným zjištěním odchylek budete moci včas nastavit změny.

Upravte tvrdost vody

Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, stejně tvrdá bude i voda v bazénu. Její tvrdost spočívá v množství minerálů, hlavně vápníku, ale také hořčíku, železa či manganu. Zatímco vápník je pro lidský organismus užitečný, méně vítaný je už ve vodě v bazénu. Příliš tvrdá voda může mít totiž vliv na životnost bazénové techniky. Vápník se může usazovat jako vodní kámen na stěnách bazénu a poškozovat také techniku.

Tvrdost se může měřit jako ppm (parts per million = počet částic na milion), ale najdete ji i v německých stupních tvrdosti vody °N. Příliš tvrdou vodu představuje voda s hodnotami více než 320 ppm nebo 18 °N. Středně tvrdá voda se pohybuje v rozmezí 140 – 210 ppm nebo 8 – 12 °N. Bazény z vinylu a sklolaminátu by měly mít středně tvrdou vodu, bazénům z betonu nepřekáží voda o něco tvrdší než hodnoty středně tvrdé vody. Příliš tvrdou vodu poznáte i vizuálně, bude se jevit jako zakalená. Tvrdost vody průběžně kontrolujte i během sezóny. Problémem totiž není jen tvrdá, ale i měkká voda, která může narušovat strukturu betonu a na kovové prvky působí korozivně.

Úprava tvrdosti vody v bazénu

Na vyrovnání hladiny vápníku a minerálů se po napuštění aplikuje stabilizátor tvrdosti vody. Tento přípravek lze použít i na čištění částí bazénu s usazeninami vápníku, např. obklady, kovové části apod. Po aplikaci stabilizátoru nechte filtraci zapnutou, díky čemuž se látka ve vodě lépe promíchá. Přečtěte si návod na konkrétním výrobku – v některých případech je potřebné 1–2 dny počkat, než aplikujete další přípravky na úpravu kvality vody.

Upravte hladinu pH

Hladina pH v bazénu vypovídá o rovnováze mezi kyselostí a zásaditostí prostředí. Kyselost se měří na stupnici od 1 do 14, přičemž nízké hodnoty značí zásaditost, vyšší hodnoty kyselost a střední hodnota 7 značí neutralitu. Nejčastějším problémem v bazénech bývá příliš kyselá voda nad 7,6 pH. Kyselá voda se spíše začne kazit, snadno se v ní přemnoží mikroorganismy, kovové prvky bazénu mohou korodovat a můžete ji pocítit i na vlastním těle – jako pálení očí a podráždění pokožky. Problémem je i alkalická voda, která se může jevit zakalená.

Při nevyváženém pH se navíc rychle zanášejí filtry a chlór ve vodě ztrácí svoji účinnost. Hladinu pH proto potřebujeme vyvážit ještě před aplikací chlóru. Rovnovážné pH v bazénu by se mělo pohybovat v rozsahu 7,2–7,6, čehož je možné dosáhnout přípravky na snížení nebo zvýšení hladiny pH. Při napouštění vody po zimě bývá hladina vyšší, proto se ji snažte snížit. Vodu nezapomeňte průběžně kontrolovat, aby byla kyselost vyvážená. Zároveň si vždy přečtěte manuál k přípravku, abyste hladinu pH ve vodě příliš nesnížili.

Při aplikování přípravku vybírejte místo u vodních trysek, kde voda proudí do bazénu, a vyhněte se aplikaci v blízkosti sběrače (skimmeru). Pro lepší rozmístění zapněte filtraci, díky čemuž se přípravek do 15–30 minut rovnoměrně rozloží. Po aplikaci je potřebné opět provést test vody, ale vždy počkejte minimálně 24 hodin – při okamžitém testování by byly údaje zkreslené. Když je voda stále příliš kyselá nebo naopak zásaditá, opět použijte patřičný přípravek.

Vydezinfikujte vodu chlórem

Nejčastěji používaným bazénovým dezinfekčním přípravkem je chlór. Jeho úlohou je ničit bakterie, řasy, viry a všechny nechtěné mikroorganismy, které se postupem času do bazénu dostanou. Koncentrace chlóru v bazénu by se měla pohybovat na úrovni 0,3–0,5 mg/l nebo 1–3 ppm. Tato koncentrace je dostatečně účinná na dezinfekci vody, ale nenese s sebou zdravotní rizika a podráždění kůže, očí, sliznic a dýchacího ústrojí. Na to, abyste dosáhli správnou koncentraci chlóru, nezapomeňte používat testery, buď kapičkové, proužkové, nebo digitální.

Po naplnění bazénu po zimě budete rozhodně muset aplikovat chlór. Ten je možné koupit v několika variacích. Velmi oblíbené jsou chlórové tablety, protože se jednoduše používají, jsou levné, uvolňují se postupně a rovnoměrně. Na rozdíl od jiných přípravků se chlórové tablety jen tak do bazénu nevhazují. Lze je umístit do automatického dávkovače, který bude plavat na hladině, nebo je vložit do sběrače (skimmeru), přes který bude nasbíraná voda protékat, díky čemuž ji chlór také automaticky dezinfikuje.

Vybrat si můžete i chlórový šok, což je označení pro jednorázovou chloraci bazénu, když se do vody přidá dostatek chlóru na to, aby zahubil všechny mikroorganismy ve vodě. Existuje několik druhů přípravků pro vytvoření chlorového šoku, přičemž ať si už vyberete kterýkoliv, vždy se řiďte instrukcemi na konkrétním přípravku, jinak se může stát, že to s množstvím chlóru ve vodě přeženete. Chlorový šok nemusíte používat jen po zimě, vhodný je tehdy, když dojde k náhlému většímu znečištění bazénu.

Alternativou jsou i chlorové granuláty, které se sypou přímo do vody. Jejich nevýhodou je, že zákazník nejednou vypočítá množství granulátu nesprávně a s chlórem to přežene. Chlór také v bazénu bude rozmístěný nerovnoměrně. Když se chcete chlóru vyhnout úplně, pomoci si můžete dezinfekcí v podobě aktivního kyslíku. Podobně jako chlór se dá koupit v podobě tablet i granulátu, takže si stačí vybrat formu, která vám bude vyhovovat nejvíc. Po aplikaci nezapomeňte spustit filtraci, aby se voda v bazénu dobře promíchala.

Pokud preferujete důkladné čištění, vsaďte na vločkovač

Zatímco někteří tento krok přeskočí, jiní na něj nedají dopustit. Po prvotní filtraci a doladění důležitých hodnot v bazénu stále plavají různé drobné nečistoty a částečky prachu, které filtrace nezachytí. Skvělým pomocníkem je vločkovač, přípravek, který se naleje do bazénu, kde na sebe naváže nečistoty. Nečistoty tak vytvoří mnohem větší částice, které už filtrace zachytí. Po nalití vločkovače mu dopřejte čas, aby stihl zareagovat – filtraci nezapínejte okamžitě. Když chcete vločkování provádět pravidelně, vsaďte na automatický dávkovač, který vločkovač bude průběžně vypouštět. Takto se při filtraci vždy zachytí i ty nejmenší nečistoty.

Poslední filtrace a můžete si začít užívat léto

Po všech úpravách, dolévání přípravků, chlorování a vločkování vás čeká už jen poslední krok – nechat filtraci běžet 24 hodin. To je i minimální doba, kdy byste měli s koupáním počkat. Nezapomeňte, že i filtrace potřebuje údržbu a na to, aby dokázala spolehlivě zachytávat nečistoty, se budete muset o filtr starat a pravidelně ho měnit. S dobře udržovanou filtrací vám přístroj vydrží roky. Po poslední filtraci je tedy bazén připravený a bezpečný pro používání. Po otevření sezóny si můžete začít užívat příjemné chvíle strávené u bazénu, ale nezanedbejte pravidelné testování vody (minimálně jednou týdně), pravidelnou filtraci a údržbu za pomoci bazénového vysavače (jednou týdně).

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 02.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.6%)