Nejlepší termoska na kávu a čaj? Recenze a test pomohou s výběrem

Termoska je součástí vybavení téměř každé domácnosti. V létě udržuje nápoje dostatečně chladné, v zimě zase naopak teplé. 

Nejlepší termoska na kávu a čaj

Je skvělým doplňkem na cesty, výlety, hodí se v autě nebo v kanceláři. Díky široké nabídce je však výběr termosky poměrně náročnou záležitostí. Jak si tedy vybrat správně a na co všechno brát při koupi ohled?

Oblíbené termosky a termohrnky na kávu a čaj

Doplněk každého turisty

Uzavíratelná, speciálně vyrobená termoizolační nádoba, kterou termoska je, slouží na udržení teploty svého obsahu. Teplý či studený nápoj nebo pokrm si díky ní udrží svoji teplotu bez ohledu na vnější počasí. Vynalezená byla termoska už v 19. století Jamesem Dewarem, pracovníkem Oxfordské univerzity, a ze začátku sloužila na uchování zkapalněných plynů. K vývoji termosky došlo v první polovině 20. století, od té doby se stala ceněným společníkem každého turisty. Výběr té správné termosky je důležitý.

Vlastnosti termosky

Termosky jsou tvořené vnitřním a vnějším pláštěm, které vytvářejí vakuovou vrstvu. Ta zabraňuje tepelné výměně mezi obsahem termosky a vnějším prostředím. Termosky mohou být kovové nebo plastové. Platí přitom, že kovové udržují teplotu 12 až 16 hodin, plastové jen 6 až 8 hodin. Na delší túry a výlety je tak vhodnější kovová termoska, na kratší postačí i plastová.

Výběr vhodné termosky

Liší se nejen materiálem, ale také objemem, který se pohybuje v rozmezí od 0,3 do více než 2 litrů. V nabídce je množství variant, neboť každý výrobce se snaží dát termosce zvláštní ráz a přizpůsobit se potřebám zákazníka.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie termosky

Parametry výběru termosky

Při výběru termosky je důležité si rozmyslet, na co všechno ji budete používat. Chcete ji na uchovávání tekutin, nebo v ní budete skladovat i pokrmy? Do jakých podmínek ji budete potřebovat? Na odpovědích na tyto otázky následně závisí vhodná velikost termosky a také způsob a průměr jejího uzavírání.

Od velikosti termosky se odvíjí uchování teploty jejího obsahu, všeobecně platí, že čím je termoska větší, tím déle udržuje teplotu. Nejpoužívanější velikostí je 750 až 1 000 ml. Důležitým faktorem výběru je materiál, ze kterého je produkt vyrobený. Vybrat si můžete z plastových, titanových a z termosek z nerezové oceli. Kovové termosky mají dobrý poměr hmotnosti a objemu, jsou pevné a prakticky nerozbitné. Plastové termosky jsou také pevné, jejich tepelné vlastnosti jsou však slabší. K nejkvalitnějším patří titanové termosky, které dokážou uchovat teplotu v nádobě i více než 24 hodin. Na materiálu následně záleží cena produktu. K nejlacinějším patří plastové termosky, potom přicházejí na řadu ty kovové.

Termoska je vhodná na túry

K důležitým kritériím výběru patří také uzavírací systém. Maximální těsnost termosky a zabránění tepelných přenosů zabezpečí uzávěr. Můžete si vybrat termosku s vnějším i vnitřním víčkem. Vnější víčko může sloužit jako pohár na pití, vnitřní má často pojistku, kterou stačí povytáhnout a tekutinu si dolévat bez toho, abyste museli odšroubovat celé víčko.

Při výběru termosky sehrává velkou roli tvar a barva. Styl je, samozřejmě, důležitý, mnohem důležitější je však samotná funkčnost. Izolace a těsnění umožňující bezproblémovou manipulaci by měly být při volbě termosky na předním místě.

Důležitá je péče

Aby si termoska udržela co nejdéle svoje tepelné vlastnosti, měli byste ji před naplněním nejdříve vytemperovat. To značí, že v případě, že potřebujete uskladnit teplý nápoj, nalejte nejdříve do termosky horkou vodu a nechte ji působit pár minut, aby se ohřál plášť. V případě, že chcete uchovat nápoj nebo jídlo v chladu, platí obdobný postup, tentokrát však se studenou vodou.

Termoska na kávu s pohárkem

Péče o termosku je poměrně jednoduchá. Pro její dlouhou životnost je důležité, abyste v nádobě nenechávali zbytky tekutin nebo jídla. Termosku je potřebné po každém použití umýt a nechat pořádně uschnout.

Termoska pro děti

Termoska na jídlo, čaj nebo na chutnou svačinu? Pro děti je ideálním řešením. Můžete v ní uskladnit všechno, co potřebujete. Navíc design je takový, aby ho ocenili děti i dospělí a termoska – v případě, že je určená na jídlo – se dodává s vidličkou. V případě, že ji potřebujete na uskladnění tekutin, můžete si obstarat termosku se slámkou.

Vhodná termoska pro děti

Termosky určené pro děti jsou obvykle menší, takže se snadno skladují. Praktické jsou termosky se slámkou, protože dítě může pít přímo z nádoby a může s ní manipulovat i bez dozoru rodičů. Uzavírání termosky je velmi jednoduché, stejně tak i její údržba. Obvykle obsahuje tato termoska uzávěr, nástavec na pití a slámku, které se dají snadno odmontovat a umýt. Termosky na jídlo se prodávají s praktickou vidličkou, kterou je možné zavěsit do držadla.

Termoska nebo termohrnek?

Pokud přemýšlíte nad tím, co se vám hodí víc, musíte si určit účel. Termosky jsou obvykle vhodné pro větší objem nápojů, v případě širšího hrdla se do nich může dát i jídlo, dají se pohodlně uložiť do tašky a vzít na cesty. Termohrnky jsou zase vhodné spíše na domácí použití nebo cestování autem.

Termohrnky vhodné na cestování autem

Zatímco termosky jsou dostupné v relativně široké škále velikostí, termohrnky mají, přirozeně, spíše menší objem. Termohrnky jsou podobně jako termosky pro mnohé součástí životního stylu, z toho důvodu je v nabídce široký výběr provedení – stylových motivů i tvarů.

Pozrite si viac produktov z kategórie termonádoby

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 02.12.2018
Hodnocení článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.

Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips

Tyčový vysavač je zajímavou alternativou k běžnému vysavači s hadicí. Při vysávání s ním se nemusíte příliš ohýbat a skladování je díky jeho svislému tvaru také jednodušší. Pomůžeme vám...

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?