Nejlepší termoska na kávu a čaj? Recenze a test pomohou s výběrem

Termoska je součástí vybavení téměř každé domácnosti. V létě udržuje nápoje dostatečně chladné, v zimě zase naopak teplé. 

Nejlepší termoska na kávu a čaj

Je skvělým doplňkem na cesty, výlety, hodí se v autě nebo v kanceláři. Díky široké nabídce je však výběr termosky poměrně náročnou záležitostí. Jak si tedy vybrat správně a na co všechno brát při koupi ohled?

Oblíbené termohrnky na kávu a čaj

Doplněk každého turisty

Uzavíratelná, speciálně vyrobená termoizolační nádoba, kterou termoska je, slouží na udržení teploty svého obsahu. Teplý či studený nápoj nebo pokrm si díky ní udrží svoji teplotu bez ohledu na vnější počasí. Vynalezená byla termoska už v 19. století Jamesem Dewarem, pracovníkem Oxfordské univerzity, a ze začátku sloužila na uchování zkapalněných plynů. K vývoji termosky došlo v první polovině 20. století, od té doby se stala ceněným společníkem každého turisty. Výběr té správné termosky je důležitý.

Vlastnosti termosky

Termosky jsou tvořené vnitřním a vnějším pláštěm, které vytvářejí vakuovou vrstvu. Ta zabraňuje tepelné výměně mezi obsahem termosky a vnějším prostředím. Termosky mohou být kovové nebo plastové. Platí přitom, že kovové udržují teplotu 12 až 16 hodin, plastové jen 6 až 8 hodin. Na delší túry a výlety je tak vhodnější kovová termoska, na kratší postačí i plastová.

Výběr vhodné termosky

Liší se nejen materiálem, ale také objemem, který se pohybuje v rozmezí od 0,3 do více než 2 litrů. V nabídce je množství variant, neboť každý výrobce se snaží dát termosce zvláštní ráz a přizpůsobit se potřebám zákazníka.

Parametry výběru termosky

Při výběru termosky je důležité si rozmyslet, na co všechno ji budete používat. Chcete ji na uchovávání tekutin, nebo v ní budete skladovat i pokrmy? Do jakých podmínek ji budete potřebovat? Na odpovědích na tyto otázky následně závisí vhodná velikost termosky a také způsob a průměr jejího uzavírání.

Od velikosti termosky se odvíjí uchování teploty jejího obsahu, všeobecně platí, že čím je termoska větší, tím déle udržuje teplotu. Nejpoužívanější velikostí je 750 až 1 000 ml. Důležitým faktorem výběru je materiál, ze kterého je produkt vyrobený. Vybrat si můžete z plastových, titanových a z termosek z nerezové oceli. Kovové termosky mají dobrý poměr hmotnosti a objemu, jsou pevné a prakticky nerozbitné. Plastové termosky jsou také pevné, jejich tepelné vlastnosti jsou však slabší. K nejkvalitnějším patří titanové termosky, které dokážou uchovat teplotu v nádobě i více než 24 hodin. Na materiálu následně záleží cena produktu. K nejlacinějším patří plastové termosky, potom přicházejí na řadu ty kovové.

Termoska je vhodná na túry

K důležitým kritériím výběru patří také uzavírací systém. Maximální těsnost termosky a zabránění tepelných přenosů zabezpečí uzávěr. Můžete si vybrat termosku s vnějším i vnitřním víčkem. Vnější víčko může sloužit jako pohár na pití, vnitřní má často pojistku, kterou stačí povytáhnout a tekutinu si dolévat bez toho, abyste museli odšroubovat celé víčko.

Při výběru termosky sehrává velkou roli tvar a barva. Styl je, samozřejmě, důležitý, mnohem důležitější je však samotná funkčnost. Izolace a těsnění umožňující bezproblémovou manipulaci by měly být při volbě termosky na předním místě.

Důležitá je péče

Aby si termoska udržela co nejdéle svoje tepelné vlastnosti, měli byste ji před naplněním nejdříve vytemperovat. To značí, že v případě, že potřebujete uskladnit teplý nápoj, nalejte nejdříve do termosky horkou vodu a nechte ji působit pár minut, aby se ohřál plášť. V případě, že chcete uchovat nápoj nebo jídlo v chladu, platí obdobný postup, tentokrát však se studenou vodou.

Termoska na kávu s pohárkem

Péče o termosku je poměrně jednoduchá. Pro její dlouhou životnost je důležité, abyste v nádobě nenechávali zbytky tekutin nebo jídla. Termosku je potřebné po každém použití umýt a nechat pořádně uschnout.

Termoska pro děti

Termoska na jídlo, čaj nebo na chutnou svačinu? Pro děti je ideálním řešením. Můžete v ní uskladnit všechno, co potřebujete. Navíc design je takový, aby ho ocenili děti i dospělí a termoska – v případě, že je určená na jídlo – se dodává s vidličkou. V případě, že ji potřebujete na uskladnění tekutin, můžete si obstarat termosku se slámkou.

Vhodná termoska pro děti

Termosky určené pro děti jsou obvykle menší, takže se snadno skladují. Praktické jsou termosky se slámkou, protože dítě může pít přímo z nádoby a může s ní manipulovat i bez dozoru rodičů. Uzavírání termosky je velmi jednoduché, stejně tak i její údržba. Obvykle obsahuje tato termoska uzávěr, nástavec na pití a slámku, které se dají snadno odmontovat a umýt. Termosky na jídlo se prodávají s praktickou vidličkou, kterou je možné zavěsit do držadla.

Termoska nebo termohrnek?

Pokud přemýšlíte nad tím, co se vám hodí víc, musíte si určit účel. Termosky jsou obvykle vhodné pro větší objem nápojů, v případě širšího hrdla se do nich může dát i jídlo, dají se pohodlně uložiť do tašky a vzít na cesty. Termohrnky jsou zase vhodné spíše na domácí použití nebo cestování autem.

Termohrnky vhodné na cestování autem

Zatímco termosky jsou dostupné v relativně široké škále velikostí, termohrnky mají, přirozeně, spíše menší objem. Termohrnky jsou podobně jako termosky pro mnohé součástí životního stylu, z toho důvodu je v nabídce široký výběr provedení – stylových motivů i tvarů.Publikováno dne: 02.12.2018
Hodnocení článku:
(87.6%)

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší vakuová svářečka fólií s odsáváním vzduchu? Recenze poradí, jak vybrat Nejlepší vakuová svářečka fólií s odsáváním vzduchu? Recenze poradí, jak vybrat

Vakuové svářečky fólií jsou velmi šikovným a praktickým pomocníkem, protože umožňují zabalit jídlo a tím prodloužit jeho trvanlivost. 

Jak vybrat parní generátor? Toto je 5 nejlepších modelů! Jak vybrat parní generátor? Toto je 5 nejlepších modelů!

Možná jste už někdy viděli žehličku, která byla připojená k pevné základně a divili jste se, jaké jsou výhody takového zařízení. Prozradíme vám!

Nejlepší jogurtovač podle recenze. Jak funguje a co od něho čekat? Nejlepší jogurtovač podle recenze. Jak funguje a co od něho čekat?

Různé kauzy o nekvalitě produktů, které v obchodě nakupujeme, způsobily, že výroba domácích produktů je populárnější stále víc. Děláte si doma i jogurty, nebo s jejich přípravou chcete...


Přidat komentář