Vermikulit – substrát na zahradu, dávkování, cena

Zahrádkářství je činnost, při které si můžete odpočinout, zrelaxovat, přijít na jiné myšlenky a zároveň za sebou vidíte množství odvedené práce. Je to rozsáhlá tematika, při které se máte stále co nového učit a postupem času, čím déle se zahrádkářství budete věnovat, tím víc budete vědět a na hodně věcí přijdete i sami. S péčí o zahradu se pojí i slovo vermikulit. Slyšeli jste už o něm nebo je to pro vás běžná věc? Pokud tomu moc nerozumíte nebo jste vermikulit ještě nepoužili, ale máte to v plánu, tak byste si měli dočíst tento článek až do konce.

Vermikulit v zahradě

V dnešním článku se dočtete všechny bližší informace o vermikulitu – co to je, na co se používá, kdy byste nad jeho použitím měli přemýšlet, co všechno obsahuje a jak se používá správně. Možná jste už o něm někdy slyšeli, a to pravděpodobně ve spojitosti s tím, že je toxický a měli byste se mu spíše vyhýbat. Také o tom se dočtete v tomto článku a vysvětlíme vám, proč je tato informace nepravdivá, resp. zkreslená.


Co je vermikulit a jaké jsou jeho vlastnosti?

Vermikulit je minerál křemičitan hořečnato-hlinito-železitý. V zahradnictví a na internetu ho seženete v podobě hnědo-zlatých vloček. Ačkoliv se může zdát, že jde o umělou, syntetickou látku, vermikulit je přírodní minerální produkt, který se těží ze země a následně se zpracovává. V půdě slouží hlavně na zadržování vody a výživných látek. Na zachytávání vody jste možná už používali slídu, vermikulit se tomu hodně podobá.

Dokáže zadržovat vodu a také díky němu vydrží v půdě déle výživa, kterou do ní dáváte. Vermikulit neobsahuje azbest, v minulosti to bylo velmi probírané téma, protože v Americe byl vermikulit kontaminovaný azbestem. Od té doby je vždy testovaný, aby se prokázala jeho neškodnost. V současnosti je vermikulit bezpečný pro komerční i soukromé používání. Časem se jeho kvalita nezhoršuje a má neutrální pH. Když ho smícháte s půdou a budete ji pravidelně zalévat, tak se vermikulit nerozpustí, takže je to opravdu trvalé řešení pro vaše rostliny.

Ve většině případů je organický, ale toto pravidlo neplatí vždy. Je třeba si to zkontrolovat na obalu, kde bude napsáno, zda jde o úplně organickou směs. Vermikulit je ideální použít u rostlin, které preferují intenzívní zalévání, potřebují, aby byla půda neustále vlhká a měla dostatek živin. Výhody použití vermikulitu na vaší zahradě:

  • Ideální při zasazení semínek nebo míchání vlastní směsi půdy
  • Pomáhá zlehčit těžké a zhutněné typy půdy
  • Podporuje zdravý růst kořenů rostliny
  • Udržuje v půdě vlhkost a dodává rostlinám živiny
  • Jeho použití a smíchání s půdou je jednoduché
  • Je to čistá, sterilní a netoxická látka bez zápachu

Vermikulit vs. perlit

Podobné vlastnosti má i perlit, který se s vermikulitem často srovnává, ale nejde o tu samou látku. Perlit je také lehký, bez zápachu a je pórovitý. To způsobuje, že pokud má rostlina přebytečné množství vody nebo živin, tak to jednoduše odčerpá dál. Hlavně touto vlastností se od vermikulitu liší. Když se na surovou látku, ze které se perlit vyrábí, nechá působit vyšší teplota, tak se nafoukne do bílých kuliček. Ty se potom zamíchají do zalévaných půd, aby byly lépe provzdušněné a prosušené.

Vermikulit má podobné vlastnosti jako perlit

Perlit se dá použít i vícekrát po sobě, stejně jako vermikulit. Je to způsobené tím, že se nerozkládá. V případě, že ho chcete použít znovu, tak ho očistěte od kousků zbylých rostlin. Potom ho důkladně opláchněte a sterilizujte v 10% bělicím roztoku. Po 20 minutách v této směsi ho opláchněte a v tomto stavu je připravený na další použití. Takže rozdíl je tento – vermikulit použijete v případě, když chcete, aby si rostlina udržela živiny a vodu co nejdéle. Jsou takové druhy, které vyžadují neustále vlhkou půdu. Perlit použijete tehdy, když chcete, aby nadbytečná voda odtekla a tím se půda vysuší rychleji. Ideální je to například tehdy, když pěstujete kaktusy nebo různé druhy sukulentů.

Míchání vermikulitu a perlitu - vyplatí se to? 

Ano, tyto dvě složky je možné míchat, ale velmi často to pěstitelé nedělají, protože každá z těchto látek má jiné vlastnosti a poskytuje rostlinám jiné podmínky, které by jim nejvíc vyhovovaly. Míchají se hlavně v těch případech, když chcete, aby perlit fungoval jako provzdušňovač a pomáhal půdě vylučovat vodu. Vermikulit bude fungovat jako houba, která pomůže v půdě zadržet vodu. Budou spolupracovat, aby vytvořily rostlinám v půdě rovnováhu v množství vody.

Perlit byste měli používat spíše při zakořeňování odřezků nebo pěstování kaktusů, sukulentů, epifytů a jiných rostlin, kterým vyhovuje rychle odvodněná půda. Vermikulit je vhodnější při vysazování semen a pro rostliny, které vyžadují dostatek vlhkosti.

Jak, kdy ho použít a dávkování

Používání vermikulitu je opravdu jednoduché a nebudete na to potřebovat žádné speciální pomůcky. Když chcete vysévat do čistého vermikulitu, tak je to možné se semeny jakékoliv velikosti. Ideální je smíchat vermikulit s vybranou půdou nebo kompostem, podle toho, co konkrétní druh rostliny vyžaduje. Poměr, v němž je ho třeba míchat, je 1:1. Když sejete semínka do čisté půdy nebo kompostu, tak ji přikryjte tenkou vrstvou vermikulitu pro lepší a rychlejší růst. Tato vrstva postačí na to, aby se půda pod ní udržovala neustále vlhká a plná živin.

Pokud by se však půda pod vermikulitem dostatečně nevětrala, tak by tam mohly začít vznikat plísně. Výhodou tohoto minerálu je, že i přes udržování vlhkosti stále nechává proudit vzduch, takže vytváří pro růst ideální podmínky. Vytvořit vrstvu vermikulitu se vyplatí i v případě velkých teplotních změn a změny vlhkosti. V případě, že si raději kupujete sazenice namísto sázení ze semínek, použijte směs ze zeminy a vermikulitu, která bude v poměru 2:1.

Vermikulit funguje jako houba nebo mech v jiné podobě. Dá se využít na sázení na zahradě nebo ve skleníku, ale je možné ho použít i při vysazování a péči o pokojové rostliny, které vyžadují vlhkou zeminu. Oceníte to hlavně tehdy, když na zalévání zapomínáte nebo když trávíte mnoho času mimo domov. Trvá dlouho, než vermikulit úplně vyschne, takže vlhkost v půdě vydrží několik dní. I přes neustálou vlhkost nedojde k uhnívání kořenů a rostlina bude růst bez problémů i dál.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 08.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(93.2%)