Vertikální zahrada v interiéru / v bytě nebo v exteriéru svépomocně

Mnozí z nás tráví doma většinu svého času. Je stále běžnější z domu pracovat, vaříme si doma, čteme, cvičíme nebo se setkáváme s jinými lidmi. Zajímavostí je, že na nás psychologicky dokáže působit prostředí, ve kterém trávíme většinu času ze svého dne. I proto si dnes dáváme tak záležet na designu interiéru a ladění různých doplňků. Není to jen na ozdobu, ale působí to na naši psychiku a například i výkonnost. Proč si interiér nezkrášlit vertikální zahradou, hlavně když nemáte přístup k vlastní zahradě nebo balkonu?

Vertikální zahrada v exteriéru

Vertikální pěstování rostlin se stává stále oblíbenějším. Dokáže lidi uklidnit, víc se tak propojí s přírodou, zároveň je to pěkný doplněk do bytu a můžete si tam zasadit i bylinky, které budete potom používat v kuchyni. Nejvíc se hodí do bytů, kde nemáte přístup k zeleni, jako je to například v domě. Jak si tuto vertikální zahradu vytvořit, jaké rostliny se tam nejvíc hodí a kde byste ji měli umístit? Všechny tyto informace najdete v tomto článku.

Co je vertikální zahrada?

Co tento pojem skrývá, si pravděpodobně dokážete odvodit i z jeho názvu, ale my se vám pokusíme tuto tematiku přiblížit. Vertikální zahrada je speciální technika na pěstování rostlin. Tyto rostliny jsou umístěné na vertikální ploše. Celá konstrukce vertikální zahrady může být samostatně stojící nebo upevněná ke stěně. Tento typ zahrad není žádnou novinkou, protože byly používané už od starodávných civilizací. Jejich výhodou je i to, že při správné volbě rostlin a dobré péči může vydržet několik desítek let. A nikdy nebude out.

Je zvykem mít květiny poukládané na oknech nebo ty větší i různě po místnosti, ale vertikální zahrada je skvělou alternativou. Takto ušetříte místo (hlavně když máte byt s menšími rozměry) a rostliny uložené vertikálně vyžadují méně péče. Jsou vhodné do kanceláří, menších i větších bytů, domů a klidně je můžete umístit i na terasu, ale je potřebná správná volba rostlin. Ze začátku, když ještě budou květiny malé, nebude vertikální zahrada působit designově až tak dobře, protože bude ještě prázdná. Ale postupem času, když se květiny rozrostou, vytvoří souvislou zelenou plochu. Nedejte hned na první dojem a nevzdávejte to s pěstováním na začátku. Toto je doplněk, který vyžaduje čas, trpělivost a lásku.

Umístění vertikální zahrady

Vertikální zahradu můžete umístit kamkoliv, ale potom ji těmto podmínkám musíte přizpůsobit. Je vhodná do interiéru i exteriéru. A nejen na stěnu, ale uchytit ji můžete i k plotu, zábradlí nebo může být samostatně stojící.

Vertikální zahrada v interiéru

Doplněk, který odliší váš interiér od všech ostatních. Květiny na vertikální zahradě nemají jen čistě estetický účel, ale čerpáte z nich i více praktických benefitů. Rostliny umístěné v zemi si potřebují udržovat teplo, proto mají izolační účinky. No a to samé dokážou udělat i u vás doma. V zimě ochrání váš dům nebo byt před zimou a únikem tepla zevnitř. Nemusíte tolik topit a bude vám uvnitř příjemně. Naopak v létě dokážou interiér ochladit, protože vysoké teploty jim škodí, takže si rostliny regulují teplotu podle vlastních požadavků. Vertikální zahrada pomáhá i přirozenému proudění vzduchu.

Vertikální zahrada v interiéru

Hlavně během zimy se kvůli vytápění vzduch prosušuje. Zeleň a rostliny v interiéru zvyšují vlhkost, což pomáhá našemu dýchání a například i pleti, která si ze vzduchu vlhkost bere. Také je tato zahrada velkým ventilátorem na čištění vzduchu od prachu a mikročástic, které se nám usazují v dýchacích cestách. Kam v interiéru umístit vertikální zahradu? Možností máte opravdu mnoho a není nijak určené, že jen jedna specifická místnost v domě nebo bytě je pro ni vhodná. Kvůli vlastnostem čištění vzduchu je vhodná do ložnice i dětského pokoje. Ale z praktického hlediska se hodí do kuchyně i obýváku.

Vertikální zahrada v exteriéru

Do exteriéru si moc doplňků neumísťujeme, a když už tam něco kupujeme, tak to musí mít nějaký účel. Stejné je to i s vertikální zahradou, která má v exteriéru více úkolů. Kromě toho, že je to estetický doplněk, tak v exteriéru zlepšuje mikroklimatické podmínky. Hůře se vám může dýchat nejen v interiéru, ale také v exteriéru, protože  problém se znečištěným ovzduším je poměrně velký.

Pokud si vertikální zahradu umístíte na zábradlí terasy nebo do altánku, tak bude sloužit jako přírodní stínidlo. Kromě toho vám vertikální zahrada může sloužit i pro větší soukromí. Na rušnějších ulicích ji můžete využít jako tlumič na hluk projíždějících aut a lidí. Vytvořením této zahrady vytvoříte domov i pro různé druhy hmyzu a případně i ptáky, takže budete mít na dvoře nebo na balkonu veseleji.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Které rostliny byste měli použít

Které rostliny jsou pro vytvoření vertikální zahrady nejlepší? Jsou nějaké podmínky, které by tyto rostliny měly splňovat? Asi je jasné, že se tam všechny druhy rostlin nehodí. Všechno závisí na tom, jak velké budou květináče, kam tuto zahradu umístíte a například to ovlivní i to, jaké květiny máte rádi vy. Máme pro vás tipy na druhy, které jsou podle nás do vertikální zahrady nejideálnější a budou působit pěkně, i když je všechny spolu zkombinujete.

Druhy zeleniny

Pokud jste milovníky zeleniny ve své kuchyni, tak si ji můžete vypěstovat ve vertikální zahradě! Tímto způsobem bude zahrada splňovat estetický účel a zároveň si můžete jít z ní kdykoliv utrhnout vlastní úrodu. Zelenina se u vertikální zahrady dělí do dvou základních skupin – na rostliny, které mají mělké kořeny nebo jejich dozrávání netrvá dlouho, takže si nestihnou vytvořit hluboké kořeny, a na rastliny, které se mohou natrvalo zakořenit v květináči a potom se dál rozrůstat.

Do první skupiny rostlin, čili těch rychleji rostoucích, patří jednoleté bylinky, například bazalka, petržel, koriandr nebo kopr. Dále do této skupiny patří i ředkvičky, salát, špenát, kapusta a další. Tyto rostliny můžete začít pěstovat od semínek nebo si koupit už připravené sazeničky, které zasadíte do květináčů ve vertikální zahradě.

Ve druhé kategorii se nacházejí typické plazivé druhy zeleniny, které se běžně pěstují i na normální zahradě nebo ve skleníku. Patří sem okurky, fazole, malabarský špenát, sladké brambory (které potřebují větší nádobu na pěstování) nebo hrozny či cherry rajčata.

Kvetoucí rostliny

Pro vertikální zahrady je ideální vybírat jednoleté květiny, protože nevyžadují nějakou speciální péči, přesazení, hnojení a každý rok můžete začít s něčím novým. V této kategorii se nachází opravdu množství květin – petunie, begonie, zvonky, pomněnky, fuchsie, astrovky nebo netýkavky. Díky těmto rostlinám bude vaše vertikální zahrada během léta hrát barvami. Předtím, než všechny tyto květiny zasadíte, byste si měli udělat nákres nebo představu, jak to během období kvetení bude všechno dohromady vypadat.

Vertikální zahrada vytvořená svépomocí

Zelené rostliny

Tyto rostliny jsou výrazné svým tvarem listů a lidé si je oblíbili díky jejich jednoduchému vzhledu a zároveň nenáročné péči. Do vertikální zahrady jsou nejideálnější, protože po výběru správných druhů rostlin dokážou spolu vytvořit souvislou zelenou plochu a nebude na první pohled vidět, který list patří kterému květu. Které druhy rostlin byste si měli opatřit?

Sahat byste měli hlavně po rostlinách, které nejsou náročné na vláhu a dokážou přežít i sušší podmínky, ale i přesto to dokážou pořádně rozbalit. Mezi tyto druhy patří například bromélie, různé druhy sukulentů nebo rozchodník. Další kategorií ideální do vertikální zahrady jsou druhy, které se hodí na stinná místa nebo místa, na která svítí jen určitou část dne. Ideální je kapradífilodendron nebo zelenec.

Interiérové rostliny

A které rostliny se hodí do interiérové vertikální zahrady? Tady je to více méně na vaší fantazii, ale druhy květin byste měli přizpůsobit hlavně umístění zahrady. Květiny, které vyžadují příé slunce, nemůžete zasadit do zahrady umístěné v úplném stínu, a naopak. Nejlepší z interiérových rostlin vhodných do vertikálních zahrad jsou orchidea, kapradiny, kykatka nebo šplhavnice zlatá.

Samozřejmě toto jsou jen tipy a doporučení, u kteréhokoliv typu vertikální zahrady je možné vybírat i z jiných rostlin. Ideální je poradit se přímo s prodejcem nebo s odborníkem, který vám může se stavbou vertikální zahrady pomoci.

Z čeho všeho ji můžete vytvořit?

Vertikální zahradu si můžete nechat vytvořit profesionálně, ale pokud se na to cítíte, tak to dokážete se správným nářadím a pomůckami i sami. Je více možností, z čeho vertikální zahradu vytvořit a v jakých nádobách se květiny dají pěstovat. Máme pro vás přehled těch nejčastějších způsobů, jak si lidé vytvářejí vertikální zahrady.

Textilní pytlíky

Výrobci si všímají, že jsou vertikální zahrady stále oblíbenější, proto vytvářejí množství vychytávek, ve kterých se dají květiny pěstovat. Mezi tato řešení patří například speciální textilní pytlíky, které jsou omyvatelné a dají se používat každou sezónu znovu. Některé jsou dokonce samozavlažovací. Pytlíky se zasazenými rostlinami můžete zavěsit vedle sebe na stěnu v interiéru nebo na vnější stěně domu.

Zelené rostliny ve vertikální zahradě

Rustikální žebřík

Máte dům laděný víc do rustikálního stylu? Přesně tak si můžete sladit i vaši vertikální zahradu. Postačí vám na to jakýkoliv dřevěný žebřík, rostliny a závěsné květináče. Ujistěte se, že je žebřík dostatečně pevný a vydrží váhu všech těch květináčů. Upravit se dá i tak, že dáte místo samostatných schůdků širší květináče. Na výběr jsou i žebříky se širokými schůdky, na které květináče nemusíte nijak upevňovat, stačí je jen poskládat vedle sebe.

Květináče

V nabídced jsou už i volně stojící květináče, které můžete libovolně ukládat vedle sebe nebo na sebe. Nejčastěji je vyrábějí z plastu a tvarově jsou přizpůsobené tak, aby do sebe co nejlépe zapadly a vytvářely stabilní celek. Aby tato „věž“ působila co nejlépe, tak na vršek umístěte plazivé rostliny, které zakryjí volná místa mezi květinami. Běžně tyto květináče najdete v každém větším květinářství nebo zahrádkářství.

Zahrada z palet

Velkým trendem posledních roků je recyklování palet a lidé si z nich vyrábějí sedačky, postele, exteriérové posezení nebo konferenční stolky. Dokonce je můžete využít i na vytvoření vertikální zahrady. Paletu nejdříve pořádně očistěte a zabruste, případně ji můžete pro delší životnost i namalovat. Potom ji zavěste nebo opřete o stěnu. Zeminu můžete po úpravách sypat přímo do ní nebo zavěsit rozměrově vhodné květináče.

Z okapu

Kreativní způsob, jak využít starý okap. Protože má okap vertikální kompozici a je tam dostatek místa na vysypání hlíny a zasazení rostlin, tak je to ideální možnost pro vytvoření zahrady. Na stěnu zavěste více okapů pod sebe, na zajištění mohou sloužit provazy nebo je můžete pevně přišroubovat, záleží na konkrétním povrchu. Už stačí jen zasadit do nich rostliny, které jste si pro tento účel vybrali.

Vertikální zahrada z palet

Vertikální zahrada v kanceláři

Hodí se vertikální zahrada do kanceláří? Nachází se v nich více lidí, kteří sdílejí společný pracovní prostor. Nestává se často, že by měl každý jednotlivý zaměstnanec ve firmě svoji vlastní kancelář. A i když jde o menší firmu, tak má prostory, kde se setkávají všichni zaměstnanci. Množství studií ukazuje, že když mají zaměstnanci přístup k zeleni nebo se v prostoru nacházejí květiny, tak to zvyšuje jejich kreativitu, celkové duševní zdraví.

V tomto případě se vyplatí zavolat si na vytvoření vertikální zahrady architekta. Ten už má na tyto věci správný pohled a vytvoří vám zahradu, která se hodí nejlépe do prostor vaší firmy a zároveň nebude náročná na údržbu. To je například u vertikální zahrady v kanceláři velmi důležité – vybrat rostliny a také konstrukci tak, aby vydržela roky a nepotřebovala, abyste jí museli věnovat mnoho pozornosti. Když dáte všechny svoje požadavky designerovi, tak bude vědět, jak vám tuto vertikální zahradu vytvořit. Tyto zelené stěny ve vašem podniku potom pomohou pročistit vzduch a zároveň bude vaše kancelář působit stylověji.

Při tvorbě zahrady profesionálem je cena, samozřejmě, vysoká, pokud si vytvoříte vertikální zahradu svépomocí, stačí vám investovat pár desítek eur. Potřebujete totiž jen zeminu, nádoby a semínka. Zbytek je na vaší fantazii.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 17.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.6%)