Vyvýšené záhony z palet, ale i z plastu. Poradíme, jak na to

Sníte o pěkné zahradě, ale prostor, který na ni máte, nesplňuje vaše požadavky? Využijte vyvýšené záhony z palet nebo plastu a vaše zahrádka nebude jen stylová, ale také účelná.

Vyvýšený záhon v zahradě

Věnujte jí dostatek svého času a dobrá úroda na sebe nenechá dlouho čekat. Při tvorbě vyvýšených záhonů je třeba dodržovat určitý postup. Chcete vědět, jak na to?

Hotové vyvýšené záhony do zahrádky

Vyvýšenou zahrádku si důkladně naplánujte

Zavřete oči a představte si, jak si svoji novou zahrádku představujete, všechno dejte na papír a pořádně si to vyměřte. Berte ohled na terén, ve kterém se váš pozemek nachází a dopad slunečních paprsků během dne, abyste prostor maximálně využili. Plánování věnujte velkou pozornost. Když do záhonů nanosíte zeminu a nasadíte do ní to, co potřebujete, už ho nepřemístíte. Záhony budou na stejném místě i několik roků.

Nákres z papíru co najvěrněji přeneste na zahrádku a všechno si důkladně označte, abyste se při práci zbytečně nezdržovali. Původní půdu odstraňte až do hloubky 30 cm. Pokud máte na zahradě kvalitní zeminu, na záhonech ji ještě použijete. Nekvalitní zeminu do záhonu nevracejte, ale posloužit může na dodatečné vyrovnání pozemku. Kůly, kolem kterých budete tahat zábranu, zapustěte 50 cm pod úroveň terénu, v šířce cca 150 cm.

Vyvýšené záhony a jejich výroba

Nejvhodnějším ročním obdobím na založení vyvýšeného záhonu je podzim. Na zahradě je dostatek kvalitního biologického materiálu, který vám s výstavbou záhonu pomůže. Při jeho tvorbě vycházejte z toho, jaký máte pozemek a využijte všechny výhody. Výsledkem bude bohatší úroda a celá zahrada bude působit originálně a architektonicky zajímavě.

Jak má záhon vypadat?

Záhony nedělejte širší než 140 centimetrů a umístěte je tak, abyste se k nim snadno dostali (aspoň ze 3 stran). U širšího záhonu vás odstranění plevele potrápí víc a bolesti zad se nevyhnete. Práci na zahradě si přece chcete zjednodušit!

Zakládání vyvýšeného záhonu

Vhodnou výšku záhonu si určete sami. Většinou se pohybuje v rozsahu 30 až 50 cm, ale přizpůsobte ji svým možnostem a schopnostem. Je to vaše zahrádka. Vy se o ni budete starat. Promyslete si, na kterém záhonu co zasadíte. Bylinky nepotřebují tolik půdy jako například kořenová zelenina. 

První vrstva je základ

Dno výkopu pořádně provzdušněte, aby se původní půda rychleji propojila s novou vrstvou substrátu. První vrstvu vyvýšeného záhonu tvoří organická drenáž. Vyzrálý kompost promíchejte s větvemi z řezu dřevin, listím, senem nebo slámou. Použijte to, čeho vám z podzimu zůstane nejvíc. Substrátu spotřebujete mnoho. Musíte jím vyrovnat 30cm výkop tak, aby byl ve stejné výšce s ostatními částmi pracovní zóny. Tato vrstva z půdy stáhne přebytečnou vodu a v dalších letech jí dodá potřebné živiny. Na takto připravenou organickou drenáž naneste potřebné množství kvalitní zeminy.

Pro který vyvýšený záhon se rozhodnete?

Nemusíte mít přesně ten samý záhon, jako má váš soused. On se rozhodl pro záhon bez obruby, vy ji chcete. Vyberte si to, co se vám líbí. Možností je víc. Jakou výhodu má záhon bez obruby a z jakých materiálů si můžete obrubu vybrat

Záhon bez obruby

Tento druh záhonů pěkně vynikne na větším pozemku, kterému se majitel rozhodne ponechat přirozený vzhled. Jeho výhodou je maximální využití půdy, protože na sázení využijete i jeho boční plochu. Nevýhodou je deformace záhonu, ke které dochází při silném dešti nebo větru.

Záhon s obrubou

Když chcete, aby si záhon tvar udržel, ohraničte ho něčím pevným. Velmi oblíbené a cenově dostupné jsou palety, dřevěné hranoly, plastové zábrany, cihly... Vyberte si obrubu, která se vám líbí, ale která s domem a dvorem koresponduje, aby zahrádka dotvořila tu správnou atmosféru. Pro kterou obrubu se rozhodnete?

Vyvýšené záhony v zahradě

  • vyvýšené záhony z palet nebo vyvýšené záhony z plastu se v našich zahradách vyskytují nejčastěji. Palety jsou cenově dostupnou záležitostí, ale abyste záhon udrželi v plné kráse co nejdéle, musíte se o ně starat. Voda a povětrnostní podmínky na nich zanechávají svoje stopy. Dřevo natřete vápenným hydrátem a vystelte zahrádkářskou fólií, aby se zlepšilo vázání vlhkosti a prodloužila životnost dřeva
  • plastové obruby koupíte v Hornbachu nebo Obi. Existují vyvýšené záhony v podobě truhlíku a jsou vyrobené z recyklovaného plastu. Jsou dostatečně vysoké, největší oblibě se těší u důchodců
  • pásy profilového plechu, laminát, betonové tvárnice, cihly... Vyberte si obrubu, která odolá mrazu a vlhkosti, aby záhon bez další investice vydržel co nejdéle

Co s nekvalitní půdou?

Pro vyvýšené záhony jste se rozhodli i proto, že nemáte kvalitní půdu a chcete mít ze své zahrádky užitek. Po kvalitní zemině se pořádně poohlédněte, abyste zahrádku zbytečne neprodražili. Zemina, kterou si přivezete, by už neměla potřebovat žádné jiné úpravy.

Záhony v zahradě

Když vám někdo bude tvrdit opak, nevěřte mu. Myslete na to, že zemina časem sedne. První vrstva záhonu se začne rozkládat a ten časem klesne. Zeminu je třeba doplnit. Při obstarávání zeminy počítejte s rezervou. Je lepší doplnit zeminu stejné kvality, než ji s něčím míchat.

Obdélník nebo čtverec?

Vyvýšené záhony nemusí být všechny stejné. Fantazii se meze nekladou. Obdélník, čtverec, nebo úplně jiný tvar. Vycházejte z celkového rozmístění a poskládejte si zahrádku, kterou vám bude každý soused závidět. Tyto záhony nejsou jen výsadou zeleninové zahrádky. Umístit do ní můžete květy, bylinky, jahody nebo dřeviny.

Hotové vyvýšené záhony do zahrádky

Výhody výsadby na vyvýšených záhonech

  • půdu na záhonu nemusíte kypřit. Po řádku přece nechodíte, půdu nestlačujete
  • založili jste záhon správně? Na hnojení v nejbližších letech můžete zapomenpout. S dobrým základem bude mít půda dostatek potřebných živin
  • méně plevele, méně práce
  • vyvýšený záhon lépe reguluje vláhu
  • obruba k nasazeným rostlinám nepustí slimáky a jiné drobné škůdce
  • při práci na tomto záhonu se nemusíte sklánět, což potěší vaši páteř
  • dobrý přístup k záhonu z každé strany
  • dobrá úprava okolo zábran znamená méně bláta (respektive žádné) 

I okolí záhonu musí vypadat

Cestičku mezi záhony nezanedbávejte. Záhonům jste věnovali tolik času. Nedovolte, aby zanedbaná cestička zahrádce pokazila celkový dojem. Vysypte ji kamínky, kůrou ze stromů nebo ji nechte zarůst krásnou zelenou trávičkou a dobře se o ni starejte, aby to bylo přesně tak, jak to má být!

Co do záhonu zasadit?

První rok záhon pracuje nejvíc a může se v něm nasbírat mnoho dusičnanů. Nasaďte si zeleninu, které dusičnany nepřekážejí – dýni, pkurky, papriku... Další rok se tam bude dobře dařit rajčatům a třetí rok už i mrkvi, petrželi a ostatní zelenině.

Pěstování zeleniny v záhonech

U kořenové zeleniny si na obrubě dopřejte širší lem, aby se vám tam dobře sedělo. Péče o takový záhon zabere víc času a sezení při delším okopávání určitě oceníte.

Správná kombinace rostlin, lepší úroda

Na vyvýšených záhonech se často sází tak, aby se rostliny navzájem chránily před škůdci, neomezovaly se v příjmu živin a aby si nepřekážely v růstu. Rostliny, které si na smíšených záhonech můžete dovolit spojit:

 • hlávkový salát a cibule
 • jahody a košťáloviny
 • ředkvička a hrášek
 • červená řepa a okurky
 • hrách a česnek
 • kukuřice a mrkev nebo rajčata
 • brambory a špenát
 • kedluben a kopr
 • mangold a ředkvička
 • keříčková fazole a rajčaty
 • mezi zeleninou pěstujte také bylinky a květiny. Vyvýšené záhony budou hezčí a pestřejší

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Komentáre

17/09/2019 17:52
jirka

určitě netřeba kupovat, šikovný chlap by měl být schopen vyrobit takové záhony i doma .. a když to všechno začíná růst a zelená, to je vám pohled! za tu chvíli námahy se to opravdu vyplatí

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 20.06.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?

Nespí se vám dobře? Důvodem může být nesprávné umístění vaší postele. Ať už se rozhodnete orientovat podle Feng shui, Vastu shastra nebo čistě pragmatických řešení, nejdůležitější je váš...

Péče o šicí stroj – mazání a čištěníPéče o šicí stroj – mazání a čištění

Pravidelně udržovaný šicí stroj, s nímž zacházíte správně, vám vydrží plně funkční dlouhé roky. Péče o tyto mašinky přitom není vůbec náročná ani nákladná.

Co patří a nepatří do kompostu – pravidla kompostování v bytě a na zahraděCo patří a nepatří do kompostu – pravidla kompostování v bytě a na zahradě

Protože v kompostéru dochází k různým chemickým procesům, jsou určitá pravidla, která bychom měli při něm dodržovat. Nejdůležitějším parametrem je to, co do kompostu dáváte.