Nádrže na dešťovou vodu vám ušetří peníze. Zachytávačem může být i sud

Průměrná spotřeba vody na Slovensku je 124 litrů na osobu a den. Zamysleli jste se někdy nad tím, jak a kde využít dešťovou vodu, která dopadá na střechu vašeho domu?

Odchytávání dešťové vody ze střechy domu

Věřte, že budete nadšení a nejen kvůli nižším výdajům na vodu pitnou.

Velkokapacitní sudy na dešťovou vodu

Předpoklady má každý dům

Bydlíte v rodinném domě? Dešťová voda, která na váš pozemek dopadne, dokáže nahradit více než polovinu spotřeby vody rodinného domu. A to vůbec není málo. Typická rodina dokáže používáním dešťové vody ročně ušetřit téměř 200 eur. Nenechte se odradit počáteční investicí. Věřte, že se vám dříve či později vrátí.

Šílená spotřeba vody

Dokud člověk nevidí čísla, absolutně nad spotřebou vody nepřemýšlí. O to více šokující je, že na běžné splachování toalety spotřebujeme denně až 50 litrů vody na osobu! Málo, nebo moc? Pokud připočítáte vodu na sprchování, umývání nádobí, praní či uklízení, čísla astronomicky porostou. V případě, že zaléváte zahradu, připočtěte desítky litrů navíc.

Čas na změnu

Položili jste si otázku, kdy se vyplatí namáhat se zachytáváním děšťové vody? Vždy a nejen v případě, že chcete ušetřit část vašeho rodinného rozpočtu. Šetřit se vyplatí i životní prostředí. Proč nechat odtéct do kanálů, potoků a řek vodu, která se dá stále použít?

Zalévání květin zachycenou dešťovou vodou

Budete se divit, ale v dešťové vodě můžete dokonce prát prádlo. V prvním kroku se však zamyslete, zda vám postačí zalévat jí zahradu, nebo ji chcete využít i v domácnosti. Jak začít?

Ponorné, či povrchové?

Čerpadla vhodná na distribuci vody rozdělujeme na ponorná a povrchová. Tzv. ponorky jsou vhodné do studní, protože jsou schopné vytlačit vodu i z velké hloubky. Povrchová čerpadla fungují na principu nasávání a jsou vhodná na čerpání a distribuci zachycené dešťové vody ze sběrných nádrží.

Dešťový komplet na vodu

Pokud jste se rozhodli využívat v domácnosti dešťovou vodu, budete potřebovat podzemní zásobník, vodní čerpadlo a myslete také na filtraci vody. V zásobníku se bude shromažďovat voda z odkapového systému, na to, aby byla dále použitelná, je nutné do střešních žlabů osadit filtrační mřížky. Ty se postarají o zachycení nečistot nebo listí.

Dešťový komplet na vodu

V dalším kroku se o vodu postará zemní filtr osazený před vstupem do zásobníku. Pod zemí je uložený proto, že tma a nízká teplota zajistí minimální biologickou aktivitu. Navíc na sedimentech žijící užitečné mikroorganismy zbaví vodu i o to málo organických živin, které dešťová voda do zásobníku přinese. Pokud chcete dešťovou vodu využívat výlučně na zalévání zahrady, vystačíte s vyřazenou tisícilitrovou tzv. IBC nádrží.

Systém pitné a dešťové vody

Téměř čistou dešťovou vodu dopravuje ke spotřebičům čerpací jednotka s řídící elektronikou. V suchém období se automaticky přepíná na zásobování pitnou vodou. Na oddělené systémy na rozvod pitné a dešťové vody myslete už při projektování domu. Přepojení obou systémů umožní v případě nedostatku dešťové vody napustit do jejího rozvodu vodu pitnou.

Velikost zásobníku na vodu

Objem zásobníku se dimenzuje tak, aby zásoba uskladněné dešťové vody vystačila na 3 týdny. Období 3 týdnů se v praxi osvědčilo jako perioda, během níž bude v našich podmínkách pršet. Při výběru velikosti zásobníku na dešťovou vodu platí následující pravidlo:

Na 1 osobu a 3 týdny je doporučený objem zásobníku 1m3. Tento objem se zvětšuje o 1m3 objemu na každý 1 ar pravidelně a vydatně zalévané zahrady.

Velkokapacitní sudy na zachycování dešťové vody

V případě, že si nejste jistí, zda je vaše střecha dostatečně velká na to, aby naplnila zásobník vody, použít můžete také následující přepočet:

Na každých 25 m2 plochy střechy připadá maximálně 1m3 objemu zásobníku. Objem správně navrženého zásobníku se rovná menšímu z obou vypočítaných čísel.

Málo nebo hodně dešťové vody?

Přes všechny propočty nevíte, zda jste si vybrali správně? V konečném důsledku není na škodu věci ani menší zásobník – přebytky dešťové vody se přeplaví do vsaku. V případě většího zásobníku, který bývá pod maximální hladinou, je třeba na přeplavení (jednou za 2 měsíce) myslet také. Z povrchu se tímto způsobem odplaví organické částečky, které mohou z dlouhodobého hlediska zhoršovat kvalitu vody.

Využití dešťové vody v domácnosti

 • Zavlažování – o využití dešťové vody na zahradě jsme už psali. Jde o její nejběžnější využití a tímto způsobem dnes funguje mnoho rodin a zahrádkářů.
 • Praní – dešťová voda je vhodná i na praní prádla. Budete překvapení, ale je mimořádně měkká, neobsahuje chlór a je teplejší. Pozor však v případě, když máte např. plechovou střechu. Bílé prádlo nikdy nebude bílé.
 • Splachování – při používání toalety spotřebujete víc vody než při samotném praní. Bylo by tedy hříchem nevyužít dešťovou vodu i v tomto případě.
 • Vytápěcí systém – doplňujete teplovodní topení během roku chybějící vodou? Tvrdá voda obsahuje minerály, které jsou příčinou rzi a vodního kamene v potrubí i výměníku. Pokud dopustíte do ústředního topení dešťovou vodu, v níž nejsou soli vápníku a hořčíku, uvedeným problémům předejdete.

Systém na distribuci dešťové vody by měl mít tlakový spínač, který zapne čerpadlo po otevření kohoutku a po zavření ho automaticky vypne. V případě, že chcete řešit i technickou vodu v domě, musíte také počítat i s investicí do domácí vodárny a také s filtrací vody.

Výhody dešťové vody

 • Úspora zásob a ochrana pitné vody
 • Snižování nákladů a výdajů za zásobování vodou
 • Nižší průtok odpadových vod v kanalizaci a odvodňovacích příkopech v období odtokové špičky
 • Úspora pracích prášků a změkčovadel vzhledem na nízkou tvrdost vody

Nevýhody dešťové vody

 • Rodinný dům nebo stavba musí mít dvojité rozvody vody
 • Nutnost napouštění zásobáren pitnou vodou v obdobích sucha
 • Riziko vtoku dešťové vody do rozvodné sítě pitné vody

Velkokapacitní sudy na dešťovou vodu


Komentáre

17/09/2019 17:50
Petr

u nás na vesnici se na zachycování dešťové vody používají od nepaměti sudy - je to ekologické řešení, které šetří peněženky

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 05.07.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.