Zateplení podlahy ve starém domě? Nejčastěji styrodurem (polystyrenem)

Různé formy zateplení jsou dnes už součástí běžných stavebních postupů. Jak by ne, když jen přes špatně zateplenou podlahu se může ztratit až kolem 20 % tepla z interiéru.

Zateplení podlahy podkroví polystyrenem

Avšak zateplení domů a nemovitostí nebylo vždy samozřejmou součástí projektů, zejména ne u projektů realizovaných před 40 a více roky. Pokud chce majitel takový objekt či jeho podlahu nechat dodatečně zateplit, mohou v této věci nastat různé komplikace a problémy.

Je vůbec nutné podlahu izolovat?

Zateplit podlahu není povinností, ale rozhodně jde o dobrý krok směrem ke zvýšení komfortu bydlení. Od země nebo chladných suterénních prostor odizolovaná podlaha přispívá k vyšší tepelné pohodě v interiérech a zabraňuje značným ztrátám tepla, které mohou tvořit až 25 % z celkového objemu tepelných ztrát.

Nezanedbatelný je také akustický prvek – správně a dostatečně zateplená podlaha snižuje míru pronikání hluku z a do místnosti, čímž přispívá k vytvoření většího soukromí v bytech i domech.

Zateplení podlahy ve starém domě může být problematické

Řešit izolaci podlahy v domě starším než 35–40 let je tak trochu během na dlouhou trat. V první řadě je nutná kontrola odizolování zdiva a základů. Toto by mělo sloužit jako prevence pozdějšího možného pronikání vlhkosti k novému zateplení.

Špatně odizolované zdivo a základy

Měla by se provést drenáž a hydroizolace podkladového betonu a až potom pokládka zateplení. Mezi izolaci a zateplení je vhodné instalovat fólii, aby se zamezilo kontaktu polystyrenu s hydroizolací. Izoluje se většinou podlahovým polystyrenem, jehož tlouštka záleží na rozměrových možnostech domu (vysoké stropy dovolují použít větší vrstvu izolace, většinou však jde o vrstvu do 10 cm).

U novostaveb se se zateplením podlahy většinou počítá

Zateplování podlahy v novostavbě je o poznání méně problematické než v případě starších domů, protože tady se s ním už počítá od začátku v projektové dokumentaci. Na izolaci podlahy se nejčastěji používá polystyren s různou tlouštkou, nejčastěji však v rozmezí od 6 do 10 cm.

Jako aktuální řešení jsou tyto rozměry postačující, do budoucnosti, vzhledem na stále se zvyšující standardy, však ne. Je třeba také uvést, že jednou položené zateplení podlahy se už nedá víc navyšovat, a i proto je tedy vhodné raději pár centimetrů přidat, než později litovat. Doporučuje se tedy řešit zateplení podlahy v tlouštce 15–20 cm (typická tlouštka např. pro pasivní domy).

Jak postupovat při zateplení podlahy

Při izolaci podlah v novostavbách i starších domech se standardně používá polystyren a postup, který je v zásadě podobný pro stavby s různým datem „narození“. Na betonovou desku, která tvoří základ, se nataví hydroizolační pásy. Vyplatí se zainvestovat do kvality, protože změny v zateplení podlahy v budoucnosti už nebudou možné.

Na pásy, které tvoří hydroizolaci, se následně klade fólie jako střední vrstva mezi pásy a polystyrenem, který se klade jako třetí v pořadí. Je třeba dodat, že by nemělo jít o jakýkoliv materiál, ale speciální izolační podlahové polystyrenové desky. Při celém obvodu stěn je potřebné udělat dilataci pomocí speciálních pásů, určených právě pro tento účel. Polystyren se následně opět přikryje fólií (kousek přes dilataci) a může se přistoupit k realizaci betonového potěru nebo rozvodů v případě podlahového topení.

Čím se dá zateplovat?

Jak už bylo uvedené výše, na izolaci podlah se nejvíc používá polystyren a to nejen bílý, ale i šedý, který má skvělé termoizolační vlastnosti i při menších tlouštkách. Také v nadpisu článku uvedený styrodur je druhem polystyrenu. Styrodur má charakteristickou zelenkavou barvu a vyznačuje se výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi a různou pevností tlaků, díky čemuž se styrodur stal preferovaným izolačním materiálem ve stavebnictví.

Kromě různých druhů polystyrenu se na zateplování podlah používají také PIR desky, které tvoří účinnou izolační vrstvu odolnou vůči ohni, případně minerální vlna, použitelná jako zvuková, tepelná i požární izolace.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 20.01.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?

Barevné štítky s písmenky napovídají o energetické třídě, do které spotřebič patří. Poradíme vám, jak se v abecedě neztratit a na co si dát pozor. Nákupy elektroniky vám tak půjdou...

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.