Bleskosvod na rodinný dům – je povinný?

Bleskosvod patří mezi nejzákladnější typy ochrany budov. Slouží jako prevence před zásahy blesků, a i když nedokáže zaručit absolutní ochranu, tak s jeho instalací nic nezkazíte.

Bleskozvod na rodinnom dome

Připravili jsme si pro vás průvodce problematikou bleskosvodů – rozebereme si způsob jejich fungování, před čím chrání a hlavně to, jestli jsou povinné.

Co je to bleskosvod?

Bleskosvod je ve své podstatě jednoduché zařízení, které slouží k tomu, aby vytvořilo elektricky vodivou cestu a v případě zásahu blesku ho svedlo po této cestě do země. Tím chrání nejen budovu, na které je nainstalovaný, ale také lidi, kteří se v daných prostorech nacházejí. 

Co se týká materiálů, tak nejčastěji se používá ocel, jejíž povrch je žárově pozinkovaný. Dražší alternativou je měď. Ta by se určitě neměla kombinovat s ocelí. Najdete však i výrobce nabízející bleskosvody ze slatiny hliníku (např. dural). Bleskosvod se skládá ze 3 částí.

Zachytávač vedení/sběrná soustava

Sběrné zařízení brání přímému zásahu blesku do budovy a z tohoto důvodu je umisťované na vnějším povrchu daného objektu, konkrétně na střeše. Zachytávač musí být přizpůsobený tvaru střechy – na šikmé střechy se používá hřebenová soustava, která se pokládá na hřeben střechy nebo na její nejvyšší bod.

Pokud chcete chránit stavbu s plochou střechou, tak na tu jsou vyráběné mřížové soustavy v podélném i příčném směru. Oka mřížového systému nesmějí být větší než 20x60 metrů a nejvzdálenější chráněný bod střechy může být vzdálený maximálně 10 metrů.

Bleskozvod na plochej streche

Existují i speciální typy bleskosvodů, které se používají například u vysokých štíhlých budov. V těchto případech se využívá tyčový bleskosvod. Rozšířené jsou i vzdálené bleskosvody. Jejich specifikum spočívá v tom, že k budově nejsou připevněné a řeší se jako stožár. Použití najdou u budov s rizikem požáru/výbuchu.

Soustava svodů

Svody jsou část bleskosvodů, která vytváří vodivé spojení se sběrnou soustavou a posílá blesk do země tou nejkratší možnou cestou. Z praktických a bezpečnostních důvodů jsou umísťované zejména v rozích budovy a tak, aby nebyly přístupné lidem nebo v blízkosti elektrických instalací.

Uzemňovací soustava

Uzemňovací soustava je poslední součástí bleskosvodu, která se nachází pod zemí a její úlohou je finální "zneškodnění" blesku. Přivedený výboj blesku likviduje a rozptyluje bezpečně do země. Způsob zpracování této části závisí na typu půdy, která se nachází na daném území a její rezistivity.

Kde se bleskosvod využívá?

Bleskosvod, někdy nazývaný také hromosvod, se používá prakticky na jakýkoliv stavební objekt, který chcete ochránit před úderem blesku. Bleskosvod neposkytuje úplnou ochranu před bleskem, ale jeho přítomnost výrazným způsobem eliminuje možné škody napáchané bleskem.

Bleskozvod na drevodome

Jeho primární úlohou je, pochopitelně, chránit, takže se využívá na rodinných i panelových domech, školách, nemocnicích a prakticky na jakékoliv stavbě, kde jsou lidé. Chrání také budovy, kde by mohlo dojít k různým poruchám v souvislosti s úderem blesku – elektrárny, plynárny nebo vodárny.

Je bleskosvod povinný?

Tady se dostáváme k nejfrekventovanější otázce spojené s bleskosvody – je jejich instalace povinná? Bleskosvod na budově všeobecně není povinný. Věc se má tak, že pokud se bleskosvod nenachází v projektu výstavby, tak ani jeho montáž není povinná. Pokud je však zakreslený v projektové dokumentaci, tak se musí nacházet i na domě či jakékoliv jiné budově, jinak stavba neprojde kolaudací.

Kde však je bleskosvod určitě povinný, jsou místa, kde by zásah blesku a následný požár mohl ohrozit větší skupiny lidí a zvířata, nebo v prostorech, kde je uskladněný hořlavý a výbušný materiál. Když stavíte budovu, která svojí výškou přesahuje okolní stavby, tak použití bleskosvodu je také víc než na místě.

Rady na závěr

Pokud se chcete vyhnout zbytečným problémům, tak už od začátku je potřebné spolupracovat s odborníky a nezanedbat žádný detail. Pokud se rozhodnete namontovat bleskosvod, tak je potřebné ho zakreslit do projektové dokumentace. Pro maximální funkčnost musí být použité správné materiály a dodržené všechny bezpečnostní normy.

Budovy, kterým legislativa ukládá povinnost mít bleskosvody, jsou rozdělené do jednotlivých kategorií, které vymezují povinné pravidelné revize. Nelze se spoléhat na to, že bleskosvod poskytne stoprocentní ochranu; podpořit ji můžete například přepěťovou ochranou.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...