Buxus (zimostráz) často trápí škůdci a choroby

Pěstování buxusu známého také jako zimostrázu je stále větším trendem. Tento keřík je skvělým prostředkem pro tvoření živého plotu nebo jako okrasná dřevina. Výhodou je možnost jeho tvarování, sytě zelená barva a nenáročnost na pěstování.

Pěstování buxusu a péče o ně

Právě díky zelené barvě listů proto dostal zimostráz přívlastek vždyzelený. Buxus je vděčný keř, který má svoje kořeny při šlechtění bonsají. Svoje místo si najde především v exteriéru před vchodovými dveřmi, jako živý plot, různě tvarovaný keřík nebo také v interiéru přímo v květináči.

Jak vypěstovat zdravý buxus? Je nutné buxus zazimovat? Čeho se při pěstování vyvarovat? Všechno podstatné najdete v tomto článku.

Buxus – zimostráz vždyzelený

Především samotný buxus má jen jeden původní druh a všechny ostatní vznikly jen tím, že získaly určité přívlastky. Buxus microphylla nebo Buxus sempervirens s různými přívlastky jako „aureovariegata“ či „Morris Midget.“ U nás nejčastěji zakoupíte Zimostráz drobnolistý nebo Zimostráz vždyzelený. Existují však i různé odrůdy, které se liší i barvou listů. Ty mohou být bílozelené, žlutozelené, tmavozelené nebo světlezelené.

Tento keř dorůstá do výšky 40 až 80 cm podle daného druhu. Přirozeně, najdou se i větší druhy, které časem mohou dorůst i do výšky několika metrů. Existují i zakrslé odrůdy, které je možné pěstovat v květináčích venku nebo v interiéru.

Sázení a pěstování buxusu

Buxus je vskutku nenáročný keř, který si svoje místo najde na slunném místě i ve stínu. V zásadě mu nepřekáží těžší či řidší půda. Problém nemá ani na rašeliništích. Nevadí mu ani zima. Proto zimostráz není potřebné nijak speciálně zazimovávat. Během růstu vám buxus umožňuje ho zastřihávat a regulovat tak jeho hustotu koruny či výšku. Vysazovat je ideální v brzkém jaře. Krásně vynikne před vchodem, na skalkách či v záhonech.

Často se využívá jako živý plot. V tom případě vám doporučujeme jednotlivé sázení dělat v mezerách od sebe 25 až 35 cm. Čím chcete, aby byl živý plot vyšší, tím větší mezery jsou lepší. Tvarování s pomocí stříhání, je pochopitelně vítané a jeho výsledný vzhled je jen na vaší fantazii. Pravidelná zálivka buxusu neuškodí a v podstatě ji také vyžaduje, není třeba to však přehánět. Jako dřevnatý keř si udržuje svoje živiny poměrně stabilně.

Sázení do nádob

Opět je ideální sázet buxus do květináčů na začátku jara. Substrát by měl mít svoje pH kolem 5–6. Můžete ho míchat se směsí rašeliny jakéhokoliv druhu. Při výsadbě do květináče je dobré do zeminy přimíchat hydrogel pro lepší zadržování vlhkosti. Ještě předtím než buxus zasadíte do nádoby, je ideální použít drenážní vrstvu v podobě kamínků. Můžete použít také kořenový bal.

Pěstování buxusu v květináči

Buxus zatlačte do substrátu a přihrňte zeminou. Jako vhodná izolace může být shora mulčovací kůra.

Škůdci zimostrázu

Škůdců, kteří vám mohou pěstování buxusu znepříjemnit, je víc. Jedním z nich je například Bejlomorka zimostrázová, která se postará o zničení listů. Především se zaměřuje na vntřní část listů, které požírá. Listy začnou ztrácet barvu a začnou vznikat skvrny. Ideální je použít postřik Karate Zeon 5 CS nebo Decis 50 EW.

Pokud na svém zimostrázu najdete housenku, vězte, že jde o zavíječe zimostrázového, který dokáže sežrat celou rostlinu už za pár dní. Housenek se zbavíte jedině pomocí chemických postřiků (např. Dimilin 48 SC).

Zavíječ zimostrázovym - škůdce na Buxus

Dalším možným škůdcem je mera zimostrázová. Opět se krmí listy vašeho buxusu. Listy se kroutí, ztrácejí tvar a začnou opadávat. Opět můžete použít ověřené postřiky uvedené výše.

To platí i v případě roztoče zimostrázového, jehož poškození se dá snadno přehlédnout. Roztoč totiž způsobuje malé vizuální poškození, ale jeho dlouhodobá aktivita může způsobovat, že buxus ztrácí barvu a vitalitu. Možná ochrana je insekticidní olejový postřik nebo postřik (Karate) proti savým a žravým škodcům.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 16.12.2018
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování