Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.

 Roubování dřevin

Očkování (štěpení) nebo roubování jsou dva možné způsoby nepřímého vegetativního rozmnožování ovocných stromů. Jaký je rozdíl a jak na to? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Co ke štěpení potřebujeme?

  • kvalitní, ostrý štěpařský nůž
  • štěpařský vosk
  • štěpařskou pásku nebo pružné pásky lýka na obvazování

Očkování ovocných stromů

Očkování je druhem rozmnožování ovocných stromů, kdy se na podnož jednoho stromu přenáší tzv. očko (což je pupen se štítkem kůry) druhého či příbuzného stromu. Přenášené očko je menších rozměrů, jako část podnože, na kterou pupen umísťujeme.

Ideální podmínky

  • spící pupeny (přenášené) musí být dobře vyvinuté
  • podnož musí být ve fázi aktivního růstu (vyživovaný), aby bylo očkování co nejúčinnější
  • ideální je očkování provádět v jarním nebo letním období (očkovací sezóna, proudění mízy). Pro očkování je to především červenec–srpen

Očka se odebírají ze zdravých částí ovocné dřeviny. Nejvhodnější jsou očka z oblasti vnější koruny ovocného stromu. Jde o tzv. letorosty, z nichž se odstraní vrchní část a ponechají se jen stopky listů. Jako znak úspěšného zaočkování je signálem to, že po přibližně 2-3 týdnech stopky odpadnou.

Očkování se aplikuje nařezáním kůry podnože do tvaru písmene T. Do vzniklé štěrbiny se vsune odebrané očko i se štítkem kůry. Druhý způsob, tzv. Forkertovo očkování je způsobem, že do podnože se udělá zářez až do dřeva a do něho se vsune očko. Samozřejmě nezapomínejte zářez ošetřit štěpařským voskem a upevnit očko štěpařskou páskou.

Roubení

Rozšířeným způsobem nepřímého rozmnožování ovocných dřevin je v zahradnictví také roubení. Jde o princip, kdy se přenáší část jednoletého výhonu, případně letorostu bez listů se skupinou oček (pupenů) na vhodnou podnož.

Ideální podmínky

  • podle ročního období jde o roubení předjarní, jarní nebo letní. Ideální je právě jarní nebo předjarní roubení (únor). Letní období je vhodnější pro očkování.
  • roub a podnož by měly být přibližně stejně silné
  • ideální je roubení v období vegetačního růstu

Výběr roubů a samotný proces

Rouby, nebo pokud chcete výhony se odebírají z ovocných stromů v období vegetačního klidu v měsících prosinec až leden. Mělo by jít o schopné (hrubší) rouby. Po odřezání je nutné rouby uskladnit na chladném místě (0 °C až 5 °C). Aby rouby nevyschly, můžete je ukládat do písku, který si udržuje svoji vlhkost, nebo přímo do země na zahradě.

Existuje několik způsobů roubování. Podstatné při roubování je, aby byla tlouštka podnože a roubu přibližně stejná. Pro aplikaci roubu tzv. spojkováním uděláme hladký a šikmý řez na podnožii samotném výhonu. Vznikne tak elipsový řez. Roub se následně ořeže tak, aby měl výhon maximálně 5 pupenů. Následně se přiloží k řezu podnože a pevně sváže štěpařskou páskou. Místo roubování se zatře štěpařským voskem. Dbejte na to, aby byly řezy na podnoži i roubu stejné.

Plátkování

Tento způsob roubování se používá v případě, že je podnož hrubší než roub. Roub zůstává stejně ořezaný jako v případě klasického spojkování, ale jeho spodní část se zkracuje tak, aby bylo možné roub přiložit na kůru podpnože. Podnož se vodorovně ořeže a stejně tak se šikmo ořeže z jedné strany kůra i s částí dřeva. Vzniknou tak dvě „holé“ plochy.

Tímto způsobem vytvoříte přiměřený řez pro roub. Tímto způsobem roub přiložíte k šikmé ořezané části a pevně svážete. Rány podnože se zatřou štěpařským voskem.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 24.02.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...