Rady, jak naučit dítě čistit si zuby

Dětský čas není jen plný her a zábavy, ale je také o získávání nových zručností a každodenním učení se něčeho nového o světě. Jedním z důležitých návykův, které si musí děti v raném dětství osvojit, je pravidelná péče o svoje zoubky. V útlém věku ještě nevědí, jak důležité je jejich čištění a do jaké míry ovlivní vývoj jejich zubů v pozdějším věku, proto je povinností rodičů vést je k tomuto návyku.

Jak naučit dítě čistit si zuby

Jak si však s čištěním zubů u dětí poradit a jak je motivovat? Poradíme vám několik triků.

Oblíbené elektrické zubní kartáčky pro děti


Proč je potřebné nezanedbat péči o mléčné zuby?

Stejně jako jsou trvalé zuby „dospěláků“ ohrožené vznikem zubního kazu, se může zubní kaz vyvinout v mléčných zubech dětí. Zubní kazy mohou být bolestivou záležitostí, vést k otokům a při vzniku hlubokého kazu dochází k nepříjemnému ošetření či extrakci zubu, což pro dítě představuje určité trauma. O chrup dětí se nestaráme jen proto, aby se vyhnuly nepříjemným návštěvám zubního lékaře. Pod mléčnými zuby se začínají vyvíjet trvalé zuby, a ty může špatný stav mléčných zubů ovlivnit.

Pokud je v mléčném zubu hluboký kaz, ten může přes zubní kanálek rozšířit infekci až k trvanému zubu pod ním. Silné a zdravé mléčné zuby jsou také důležité pro správný růst trvalých zubů. Pokud jsou mléčné zuby ve špatném stavu, může to do určité míry ovlivnit, jak rostou, zda nevznikají předkusy nebo jiné odchylky. Pokud se zanedbává péče o mléčné zuby, při prořezání trvalého zubu také hrozí vznik kazu, hlavně pokud si dítě nestihlo vybudovat návyk pravidelné ústní hygieny, bude s tím mít problém i po prořezání trvalých zubů.

Vybudování návyku péče o zdraví zubů je klíčové. Dítě si v co nejranějším věku musí za pomoci rodičů vybudovat zvyk čistit si zuby ráno i večer po dobu přibližně 3 minut, správně se o ně starat a při čištění se věnovat každé čtvrtině zubů. K péči patří i návyky jako omezování konzumace sladkostí a slazených nápojů, které když už dítě zkonzumuje, tak bezprostředně po konzumaci hlavního jídla, aby si lepkavý nános ze zubů mohlo při čištění odstranit. U dítěte tak pěstujete pozitivní vztah k péči o zuby, protože důkladná zubní hygiena se odrazí tak, že při preventivních prohlídkách zubař neodhalí zubní kazy a dítě nebude muset absolvovat nepříjemné návštěvy v zubním křesle.

V jakém věku je vhodné začít zuby čistit?

Častou otázkou u rodičů bývá, kdy je vhodné začít s čištěním zubů u dětí, protože čím jsou menší, tím je tento proces komplikovanější. Dítěti bývá zubní kartáček v ústech nepříjemný, proto se vrtí a nenechá si zoubky čistit. Je proto vhodnější počkat, až si zuby zvládne čistit samo? Rozhodně ne! O zoubky je potřebné začít se starat tehdy, když se prořežou, pokud i jde o jediný zoubek. První prořezané zoubky jsou často vystavované zubnímu povlaku a tvorbě kyseliny v ústech, protože dítě přijímá mléko, slazené čaje, dětské výživy a různé druhy nápojů a potravin, které obsahují cukry.

Děti a mytí zubů

Cukry v ústní dutině začnou tvořit kyselinu a ta spolu s bakteriemi působí na zubní sklovinu, čímž ji oslabuje a postupně vede ke vzniku zubního kazu. Tomu je potřebné předejít pravidelným čištěním zubů. Malému miminku je samozřejmě nevhodné čistit zuby klasickým zubním kartáčkem, který by podráždil jeho dásně. Zubní lékaři tak doporučují zubní povlak setřít buď navlhčenou gázou, nebo opatrně samotným kartáčkem, kterým se můžete přesně zaměřit na zoubek a nezasahovat tak do dásně. U takto malých miminek není nutné používat zubní pastu, důležité je to, aby se odstranil zubní povlak.

Jak čistit zuby ročnímu dítěti?

Když dítě dosáhne rok, je čas přestat s čištěním zoubků vlhkou gázou. Se zubním kartáčkem se začíná přibližně od 1. roku dítěte, přičemž je důležité vybrat měkký zubní kartáček vhodný pro děti, tedy bude mít menší hlavici, aby se jí jednoduše čistily malé dětské zoubky. Stále však není nutná zubní pasta. Tu stačí začít používat od 18 měsíců, dbejte však na to, že vyberete dětskou zubní pastu, která obsahuje mnoho fluoridu vhodného pro děti, přičemž nepřekračujte doporučené množství zubní pasty přibližně ve velikosti hrášku.

V tomto období se často stává, že roční dítě si nechce dát zuby čistit. Je třeba připomenout, že v tomto věku je za stav zubů dítěte zodpovědný rodič. Čištění zubů může být boj, protože je to pro dítě nepříjemné, ale je to nutné. Stejně jako různé jiné aktivity – stříhání nehtů, čištění oušek, stříhání vlásků, přebalování a podobně. Při těchto a mnohých jiných aktivitách dítě nezanedbáte, tak proč byste to dělali právě při čištění zubů?

Jak byste měli děti naučit čistit si zoubky?

I když zpočátku tento úkol připadne vám, hned jak bude dítě schopné čistit si samo zoubky, ho do této aktivity zapojte a naučte ho správně se o ně starat. Spolu si ukažte, jak si na zubní kartáček vytlačit vhodné množství zubní pasty (jen ve velikosti hrášku), dítě si postavte před sebou před zrcadlo a ukažte mu pohyb zubního kartáčku. Krouživým pohybem čistěte zuby systematicky po čtvtinách, tedy například věnujte se nejdříve horním zubům z vnější strany, od středu až celou levou stranu, potom od středu doprava, následně stejným způsobem čistěte dolní zuby.

Po vyčištění vnější strany přejděte na vnitřní plochu zubů, krouživým pohybem čistěte horní zuby od středu směrem doleva, později doprava a nakonec spodní zuby. Posledním krokem je vyčistit stoličky nahoře, dole, napravo i nalevo. Po vyčištění je potřebné pastu vyplivnout, aby v ústech nezůstaly zbytky, které by dítě spolklo, ale není nutné vyplachování, protože takto může fluorid v zubní pastě na zubech působit. Čištění by mělo trvat přibližně 3 minuty, aby bylo skutečně důkladné.

Společné čištění zubů

Pro podchycení správné techniky čištění zubů je u starších dětí vhodné navštívit zubní hygieničku, která jim správné čištění ukáže. V raném věku není nutné používat další pomůcky jako zubní vody, nitě nebo mezizubní kartáčky, ale s přibývajícím věkem se dítě musí naučit pracovat s mezizubními kartáčky a zubní nití, čímž předchází vzniku mezizubního kazu. Zubní voda není nutná, pokud speciální zubní vodu nenařídí zubní lékař. Alkohol v zubní vodě totiž může vysušovat sliznice a zabíjet i dobré bakterie, které jsou v ústech potřebné.

Tipy, jak naučit dítě pravidelně si čistit zuby

Motivovat dítě k pravidelnému čištění zubů může být někdy skutečný boj. Ten však nelze vzdávat. Máme pro vás několik tipů, kterými ho můžete pozitivně povzbudit a vést k zodpovědnému přístupu ke svým zoubkům.

Jděte příkladem

Dětem se často nechce čistit zuby, protože jsou do aktivity jako by nucené. Do postele jdou dříve než rodiče, proto si zuby nečistí ve stejné době a nevidí v nich vzor. Změňte to a jděte dětem příkladem. Zuby si čistěte všichni spolu. Děti po dospělých rády opakují a takto zjistí, že nejde o nějakou nepříjemnou aktivitu, do které jsou nucené jen ony, ale o běžnou součást denní rutiny, která se týká každého, podobně jako převlékání nebo mytí se.

Nechte je si vybrat

Na to, aby se na čištění zoubků těšily, často stačí obyčejný trik – a to nechat je vybrat si dětský zubní kartáček podle svých představ. Ty vycházejí v různých barevných a designových provedeních, proto spíše než běžný a nudný zubní kartáček je zaujme růžový kartáček s Disney princeznou nebo modrý kartáček s akční figurkou. V tomto jsou skvělé i sonické elektrické kartáčky, které se dětem hodí víc než rotační. Elektrické kartáčky pro děti mají v soupravě někdy i zajímavý stojánek nebo přesýpací hodiny, které jim indikují, jak dlouho by se měly zubům věnovat. Při výběru zubního kartáčku nezapomeňte zkontrolovat, aby bylyi extra měkké, jinak by mohly citlivé dětské dásně poranit.

Oblíbené elektrické zubní kartáčky pro děti


Vyberte vhodnou zubní pastu

Děti se mohou čištění zubů bránit i tehdy, když jim zubní pasta nechutná, tedy je vysloveně nepříjemná. Mentolové zubní pasty pro dospělé jsou pro děti nevhodné, štípou je a hlavně mají nevhodné množství fluoridu. Vyberte jim proto kvalitnější zubní pastu pro děti s příjemnou chutí a vůní, nejlépe s oblíbenou postavičkou na obalu, kterou budou samy rády používat.

Vhodná zubní pasta pro čištění zubů pro děti

Vysvětlete jim potřebu čištění zubů

Kromě zábavných způsobů, jak je k čištění motivovat, nezapomeňte dětem vysvětlit, proč je to důležité. Děti potřebují slyšet, že pokud si nebudou pravidelně čistit zuby, zůstanou jim na nich zbytky jídla, což jim v zrcadle můžete i ukázat na zubním povlaku, a to bude vést ke kazům a bolestivým návštěvám zubaře. Zároveň je čištění důležité pro svěží dech a bílé zoubky, na které by také měly dbát. Těm nejmenším vysvětlení přizpůsobte věku, třeba i hravě, například tím, že čištěním zubů „zaženete skřítky, kteří v noci dělají neplechu a kazí zoubky“. Nebojte se zapojit fantazii a vymyslet si například pohádku.

Nemusíte na to vyhrazovat speciální čas

Čištění zubů mají děti často spojené s tím, že potom už musí jít do postele a spát, proti čemuž nejednou protestují. Ale zuby si mohou vyčistit i po večeři, když už dojedly poslední jídlo dne a sledují televizi nebo dětský program. Tehdy je můžete přes reklamu poslat do koupelny pro kartáčky a nechat je čistit si zoubky při televizi. Jedna reklama trvá přibližně 30 vteřin, a tak můžete vytvořit hru, při které si děti musí vyčistit zuby během 6 reklam a potom si už jen v koupelně vypláchnout ústa.

3 minuty uběhnou rychle

Doporučený čas čištění zubů jsou 3 minuty, ale dítě nemá odhad, kolik takové 3 minuty trvají. Proto můžete koupit časovač pro čištění zubů v podobě hravých přesýpacích hodin, které budou děti rády používat. Alternativou je puštění písničky, která potrvá přibližně 3 minuty. Nechte děti vybrat si, do rytmu jaké melodie si budou zoubky čistit. Může jít o hru – každý den má jedno z dětí na starosti výběr písničky, kterou si při čištění poslechnou.

Nabídněte jim odměnu

Touto cestou byste se měli vydat až tehdy, když je čištění zubů skutečný zápas a nic jiného nepomáhá. Zoubky by si totiž neměly čistit za odměnu, ale jako součást denní rutiny. Pokud už odměnu nabídnete, nemá být v podobě sladkostí. Nabídněte například, že jim před spaním ještě pustíte jejich oblíbenou pohádku nebo přečtete z knížky. Odměny by měly být motivující, ale ne přehnané, nebo dítě hned zjistí, že když něco bude hodně chtít, stačí, když si odmítne čistoit zuby.

Nevzdávejte to

Pokud dítě jakkoliv odmítá čistit si zuby, udělejte to za něj. Pokud totiž svoje snahy vzdáte a necháte ho pravidelně jít do postele s nevyčištěnými zuby, čekají vás nepříjemné a drahé návštěvy u lékaře. Dítě postupem času samo zjistí, že se mu víc „vyplatí“ vyčistit si zuby samo, vždyť maminky a tatínkové čistí zuby jen malým dětem a ono je už přece velké. Vhodné je, když mu jde příkladem i starší sourozenec, který už aktivitu zvládne sám a bez naříkání.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 23.01.2023
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Jakou matraci do dětské postýlky? Kokosovou, molitanovou, nebo pěnovou?Jakou matraci do dětské postýlky? Kokosovou, molitanovou, nebo pěnovou?

Výběr matrace je hotová věda, což v případě dětí platí dvojnásobně. Poradíme vám, na co se při výběru dětské matrace zaměřit.

Dřevěná, plastová, nafukovací skluzavka pro děti do zahrady i do bytu – recenze, zkušenostiDřevěná, plastová, nafukovací skluzavka pro děti do zahrady i do bytu – recenze, zkušenosti

Většina menších dětských skluzavek je vhodná do interiéru i exteriéru. Víte, jak vybrat nejlepší skluzavku pro dítě, která se stane jeho zábavným společníkem na dlouhé chvíle?

Magnetická tabule na kreslení pro děti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm nebo na míru?Magnetická tabule na kreslení pro děti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm nebo na míru?

Magnetická tabule je vhodná nejen pro děti, ale i dospěléh – na kreslení i věšení obrázků. Poradíme vám, jak si magnetickou tabuli vybrat tak, abyste s ní byli spokojení v každém ohledu.