Dřevěná fasáda na dům – všechno, co potřebujete vědět

Odvětrané dřevěné fasády můžete využít u jakéhokoliv typu stavby. Mají výborné izolační vlastnosti, jsou levné a ekologické, mají dlouhou životnost a jejich estetická stránka také není k zahození.

Jak vybrat dřevěnou fasádu na dům

Poradíme vám, jak si vybrat vhodný druh dřeva, izolačního materiálu a typ dřevěné fasády.

Bohatý výběr barev a laků na dřevo na ošetření dřevěné fasády naleznete v ✅ e-shopu efarby.sk.

Co je dřevěná fasáda

Dřevěná fasáda je typem odvětrané fasády, což v překladu znamená, že se neupevňuje přímo na stěnu domu, ale na takzvaný rošt. Tato konstrukce může být vytvořená z různých materiálů, většinou je však využívaný hliník nebo dřevo. Do roštu se vkládá izolace, nejčastěji minerální vata, několik fólií (parovzdorných a paropropustných) a dřevěná fasáda se upevňuje na jeho vršek. Mezi stěnou domu a fasádou tak vznikne prostor, který slouží jako samostatná izolační vrstva.

Výhody odvětrané fasády (všech typů, nejen dřevěné):

 • V létě nebo při silném slunečním záření se neohřívá přímo stěna domu, protože fasáda je od ní oddělená – vzduch slouží jako přirozená izolační vrstva, která zabraňuje vzniku teplotních výkyvů.
 • Odvětrané fasády mají dobré akumulační vlastnosti. Teplo se drží ve stěnách, čímž je teplota v interiéru příjemná během celého roku.
 • Slouží jako dokonalá ochrana před vodou – deštěm. Fyzikální vlastnosti těchto fasád zabraňují, aby se voda dostala přímo do izolační vrstvy (izolace upevněná mezi roštem, přímo na stěně domu). Ta je přirozeně chráněná a při případném navlhnutí může proschnout rychleji.
 • Zajišťuje účinnou protihlukovou ochranu. Některé zdroje uvádějí, že díky odvětrané fasádě můžete hlučnost vašeho interiéru snížit až pod 7 dB.

Výhody a nevýhody dřevěné fasády

Jak to už bývá, nic není jen černé nebo bílé. Platí to i u dřevěných fasád. Některé plusy můžou pro někoho představovat spíše mínusy a naopak to, čo jednomu překáží, může druhý vnímat jako pozitivum. Při rozhodování se tedy řiďte hlavně vašimi osobními požadavky a očekáváními.

Plusy:

 • Dřevo je přírodní a ekologický materiál. Je pravdou, že na výrobu desek musí být nejdříve pokácené stromy. Na druhé straně je však dřevo dokonale rozložitelné, takže z pohledu uhlíkové stopy hovoříme o jednoznačném plusu.
 • Dřevem je možné obložit dřevostavby i domy z cihel a jiných „pevných“ materiálů.
 • Dřevo je nadčasové. „IN“ bylo v minulosti, je dnes a bude i zíjtra. Hodí se jak k moderní, tak ke klasické architektuře.
 • Dřevěné fasády mají výborné tepelně izolační vlastnosti.
 • Dřevo je dobrou volbou ze zdravotního hlediska. Dům díky němu může přirozeně „dýchat“.

Mínusy:

 • Dřevo je v porovnání s jinými – syntetickými materiály - o něco těžší. Proto nemusí být ideální volbou na fasády starých dřevěných staveb.
 • Realizace odvětrané dřevěné fasády zabere víc času.
 • Dřevo časem mění svůj vzhled (pro někoho je tato jeho vlastnost spíše plusem).
 • Dřevo můžou napadnout škůdci a plísně, proto potřebuje pravidelnou údržbu.
 • Dřevěné fasády mají kratší životnost. Tu ovlivňuje i vaše péče a faktory jako přímé slunce, silný vítr či vyšší výskyt škůdců.  

Vodorovné versus svislé dřevěné fasády

To, jakým směrem budou seřazené desky na dřevěné fasádě, není jen otázkou vkusu, ale také funkčnosti. Vodorovně uložené desky představují riziko při silnějších deštích nebo nedostatečně zajištěném odkapu. Voda totiž po nich nestéká nejlépe, navíc se může zadržovat v drobných mezerách, v nichž mohou časem narůst plísně nebo mech.

Vodorovná dřevěná fasáda

Svisle uložené desky odvádějí vodu mnohem lépe, díky čemuž nehrozí riziko vlhnutí celé fasády. Obklad však bude o něco hrubší, protože na rošt musíte umístit desku navíc. Pokud byste přece jen chtěli vodorovně uspořádanou fasádu, musíte ji důkladně ochránit před přímým deštěm, a to kvalitně zabezpečenými okapy, popřípadě delší stříškou.

Plný obklad versus mezery

Dřevěné fasády – svislé i vodorovné, mohou být vytvořené deskami, které jsou uložené těsně vedle sebe, nebo jsou mezi nimi ponechané mezery. První možnost je dobrou volbou hlavně tehdy, když se v okolí vašeho příbytku pohybují hlodavci. Odvětrané fasády jsou pro ně velkým lákadlem. Plný obklad také zabrání tomu, aby se pod něj dostávaly nečistoty a voda.

Drobné mezery mezi deskami na druhé straně zajišťují lepší cirkulaci vzduchu pod fasádou, zdi domu i izolace proto mohou lépe „dýchat“, což zároveň slouží i jako ochrana před vznikem plísní. Podobně jako u vodorovných dřevěných fasád byste i v tomto případě měli obvodové stěny domu zajistit před přímým kontaktem s vodou.

Ošetřování dřevěné fasády

K dřevěné fasádě je potřebné přistupovat stejně jako k jakýmkoliv jiným dřevěným „věcem“. To znamená, že potřebuje pravidelnou údržbu v podobě moření a lakování. Pokud chcete fasádě životnost prodloužit co nejvíc, měli byste jí věnovat pozornost aspoň jednou za rok.

Ošetření dřevěné fasády lakem

 • Ošetření před instalací fasády je v podstatě základem. Dřevo by mělo být kvalitní a hloubkově ošetřené proti škůdcům a chorobám. Když si koupíte neošetřené desky, je nutné je namořit, popřípadě i nalakovat.
 • Někteří lidé svoje dřevěné fasády nechávají takříkajíc „napospas přírodě“. Dřevo se do určité míry dokáže ochránit i samo, proto i bez pravidelné péče vydrží dlouhé roky. Váš nezájem se však projeví časem, tedy na celkové životnosti fasády. Na druhé straně se takto dřevo zakonzervuje samo a získá neopakovatelný přirozený vzhled. Nepochybně jde i o ekologičtější přístup.  
 • K pravidelné péči patří moření a lakování desek. Je dobré používat kvalitní impregnační prostředky, které dřevo ošetří do hloubky. U chemických přípravků se údržbě stačí věnovat každý druhý až čtvrtý rok.
 • Pokud se rozhodnete pro přírodní přípravky, jakým je například olej na dřevo, fasádu byste měli ošetřit každý rok.
 • Na případné lakování používejte bezbarvé laky. Dřevo je krásné samo o sobě, zakrýt ho barvou by byla obrovská škoda!
 • Před každým mořením a lakováním je potřebné celou fasádu důkladně očistit od mechanických nečistot. V případě nadměrně poškozeného dřeva je možné ho jemně obrousit.
 • Pravidelné a jemné broušení může nahradit ostatní úkony, tedy moření a lakování.
 • Dřevěná fasáda může měnit barvu a celkový vzhled v závislosti na mnoha vnějších faktorech – přímé slunce, povětrnostní podmínky atd. Proto je možné, že i při pravidelné údržbě nebude váš dům vypadat na všech místech úplně stejně.

Výběr vhodného roštu na upevnění dřevěné fasády

Jak jsme si řekli v úvodu, rošt, na který připevníte dřevěnou fasádu, může být vytvořený ze dřeva nebo hliníku. Použít se dají i jiné kovy, ty však mohou nadměrně zatížit obvodové stěny domu. Oba uvedené materiály mají svoje plusy i mínusy. Ty si musíte dobře zvážit hlavně z hlediska ceny a životnosti. Na použití v kombinaci s dřevěnou fasádou jsou dřevo i hliník vhodné, tím se tedy nemusíte zatěžovat.

Svislá dřevěná fasáda

Dřevo:

 • Je levnější, má však o něco kratší životnost,
 • Manipulace, respektive jeho zpracování, zvládnete i sami – nepotřebujete žádné speciální vybavení.
 • Je poměrně těžkým materiálem, proto nemusí být dřevěný rošt vhodný na starší  dřevostavby, kde může být nadměrná zátěž stěn problémem.
 • Mohou ho napadnout škůdci nebo plísně – protože rošt „přikryjete“ fasádou, nemáte jak průběžně kontrolovat jeho stav a ošetřovat ho,

Hliník:

 • Jeho cena je v porovnání se dřevem mnohem vyšší, což však platí i o jeho životnosti (kvalitní hliník můžete v podstatě používat donekonečna).
 • Při práci s ním potřebujete nějaké to speciální nářadí a hlavně zručnosti.
 • Má velmi nízkou hmotnost.
 • Je přirozeně nerezavějícím materiálem.
 • Je odolný vůči mechanickému poškození.
 • Nenapadají ho plísně ani škůdci.

Výběr izolačního materiálu pod dřevěnou fasádu

Výběr izolace, která se upevňuje přímo na stěnu domu, mezi rošt, závisí spíše na tom, z jakého materiálu máte postavený samotný dům, a jak moc ho potřebujete zaizolovat. S dřevěnou fasádou totiž nepřijde do přímého kontaktu. V odvětraných fasádách je všeobecně lepší používat pevné izolační materiály, tedy minerální desky, polystyren, popřípadě foukanou izolaci, kterou je však potřebné zajistit dostatečně odolným krytem (např. hrubými OSB deskami či kovem). Prostor mezi domem a fasádou je totiž velkým lákadlem pro hlodavce. V měkkých izolacích, jakou je například minerální vata, si s oblibou vytvářejí brlohy kuny, plchové, myši i potkani (nezastaví je ani pichlavá sklenná vata).

Dřevěná fasáda – výběr dřeva

Výběru vhodného dřeva byste měli věnovat asi největší pozornost. Důležitá je jak jeho estetická, tak i praktická stránka. Levné dřeviny rychle ztrácejí svoje funkční i vzhledové vlastnosti, ty dražší zase podstatně prodraží celý projekt. Myslete také na to, že některé druhy dřeva lehčeji podléhají plísňovým nákazám nebo škůdcům, proto je do nich potřebné investovat víc času a financí v rámci dlouhodobé údržby.

Dřevěná fasáda - výběr vhodného dřeva

Původní slovenské dřeviny

 • Smrkové desky: Jsou nejdostupnější, nejlevnější a mají nižší hmotnost. Proto se na dřevěných fasádách objevují velmi často. Jejich životnost se však pohybuje jen kolem 5–10 let, navíc veľli rychle ztrácejí svoji původní barvu. Smrkové desky je potřebné velmi často ošetřovat.
 • Borovicové desky: Také poměrně levná alternativa s mírně delší životností (10–15 let). Borovicové dřevo je o něco pevnější a svůj přirozený vzhled si ponechává delší dobu. Je ho však také potřebné pravidelně ošetřovat.
 • Modřínové desky: Jsou kompromisem mezi levným a drahým dřevem. Jejich životnost se pohybuje kolem 15 let. Výhodou těchto desek je však pomalá degradace barvy, resp. čerstvé desky mají červené odstíny, časem se barva mění na modrou, což však v rámci estetiky není na škodu. Podobné vlastnosti mají také fasády z ořechového dřeva.
 • Dubové a kaštanové desky: Tady se dostáváme k dražším alternativám, avšak s mnohem delší životností, v průměru 15–25 let. Dubové i kaštanové dřevo svůj vzhled mění velmi pomalu a péče o něj je mnohem méně náročná.
 • Akátové desky: Dřevo patří do první třídy životnosti – nad 25 let. Hovoříme o skutečně pevném a odolném dřevu, které si dobře ponechává svoje funkční i estetické vlastnosti.

Exotické dřeviny

 • Ipe wood má životnost více než 40 let. Hovoříme však asi o jedné z nejdražších dřevin. Cena desek se pohybuje v rozmezí 80–130 eur za m². Má krásnou tmavohnědou barvu, která se nemění dlouhé roky. Má poměrně vysokou hustotu (cca 1 050 kg/m3), takže jde o dost těžké dřevo.
 • Dřevo cumaru je levnější alternativou ke dřevu Ipe, ale má podobné vlastnosti. Běžná tržní cena desek se pohybuje mezi 70 až 80 eury za m². Jeho životnost je 30–50 let. Podobně jako Ipe wood má vysokou hustotu (cca 1 080 kg/m3). Obě dřeviny jsou extrémně odolné vůči vlhkosti (zapuštěné v zemi vydrží bez poškození více než 25 let) a odolné vůči poškrábání.
 • Skandinávský smrk je u nás dobře dostupnou dřevinou. Dřevo má krémovou barvu a jemnou strukturu. Časem postupně bledne. Jeho přirozenou vlastností jsou také malé dutinky, praskliny a jiné nedokonalosti, takže je vhodné hlavně pro ty, kteří mají rádi skutečně přírodní vzhled dřeva.
 • Kanadský červený cedr je v porovnání s ostatními dřevinami s dlouhou životností mnohem lehčí. Řadí se do druhé třídy životnosti, což znamená, že „přežije“ kolem 20–30 let. Je odolný vůči deformaci pod vlivem vlhkosti a také mechanickému poškození, nemění radikálně barvu a nenapadají ho škůdci.
 • Dřevo massaranduba pochází ze stromu Manilkara bidentata. Patří také k velmi exoticky vypadajícím dřevinám. Má extrémně dlouhou životnost (nad 50 let) a je odolné vůči dřevokazným houbám a škůdcům. Nehodí se do nadměrně vlhkého prostředí. Pod vlivem vlhkosti sa obvykle výrazně deformovat.
 • Dřevo Merbau pochází z afrického stromu Intsia bijuga. Má životnost nad 25 let, je přirozeně odolné vůči škůdcům a chorobám a při schnutí mění svůj objem jen minimálně. Jeho vzhled je exotický, za což si však i pěkně připlatíte. Cena za metr čtvereční desek se pohybuje kolem 80 eur.
 • Padouk (dřevo ze stromu Pterocarpus soyauxii) má krásný tmavočervený odstín a životnost nad 30 let. Při pravidelném olejování téměř vůbec nemění barvu. Za metr čtvereční zaplatíte od 60 do 80 eur.

Termodřevo a tlakově impregnované dřevo

 • Termodřevo je upravené speciálním postupem, při kterém je vystavené vysoké teplotě (160–180 °C), a to během 2–5 dní. Tím je uvnitř v podstatě upečené, díky čemuž se stává odolným vůči dřevokaznému hmyzu a chorobám. Jeho životnost je mnohem delší z pohledu funkční stránky, ale i estetiky – nemění svoji barvu. U tohoto typu fasády není potřebná každoroční údržba jako lakování či moření. Dřevo je zároveň považované za bezpečnostní, protože v případě požáru dokáže odolávat mnohem vyšším teplotám.
 • Tlakově impregnované dřevo se nejdříve vloží do přetlakové komory, kde se z něho vysaje vzduch při atmosférickém tlaku 1/10 až 1/20, což je ekvivalentem k vakuu. Dřevo je takto nechané určitou dobu, při které se z každého póru uvolní vzduch a vlhkost. Následně je impregnované při tlaku 6–20 atmosfér, což zajistí danému prostředku proniknout do každé molekuly dřeva.

Je třeba podotknout, že oba druhy dřeva nemůžeme označit za čistě přírodní. Jsou odolné a velmi jednoduché na údržbu, ale pokud byste je chtěli jednoho dne hodit na kompost, nebude to možné.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

22/08/2021 23:04
Lenka

Dobrý den, nejprve bych ráda poděkovala za fajn článek. Přemýšlíme s přítelem o dřevěné fasádě a hledáme vhodnou firmu. Známá mi doporučila Au-Mex. Uvažujeme proto právě o nich. Poradila byste mi, jestli je to podle vás vhodná firma? Vypadáte, že tomu rozumíte, tak by mě zajímal váš názor. Odkaz na jejich web je zde: www.au-mex.cz/drevene-fasady a na jejich eshop tady: www.shop.au-mex.cz/ Lenka

01/11/2022 20:10
koblizek

pēkně vykutalená reklama na Vaši firmu...

03/01/2023 17:36
Viktoria

Určitě je nedoporučuji. Vyhněte se jim obloukem jinak přijdete o peníze.

11/02/2023 11:25
Miroslav Pigula

Dobrý den,také děkuji za fajn článek a informace.Přemýšlíme o dřevěné fasádě,konkrétně na štítu našeho domu,je to západní strana,takže hodně deště a větru,nejspíš bychom si vybrali sibiřský modřín,máme ho už na terase a na plotě,chci se proto zeptat,-obkladové desky mohou to být jen "obyčejné" desky z modřínu nebo se používají jen tzv.rhombus desky?a další otázka-lze obložit i bez zateplení?Máme starší dům,stěny 45cm, te štít budu obkládat asi svépomocí s kolegou,který je velmi zručný,takový "český všeuměl"...
děkuji za odpověď mirek

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 12.07.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Foukaná izolace (z celulózových vláken, minerální vaty, dřevovlákna) – zkušenosti, cenaFoukaná izolace (z celulózových vláken, minerální vaty, dřevovlákna) – zkušenosti, cena

Foukaná izolace je vhodná do podkroví i podlah a podle zkušeností si ji lidé nemohou vynachválit. Jak funguje foukaná izolace?

Zateplit, nebo nezateplit dům? Výhody a nevýhody zatepleníZateplit, nebo nezateplit dům? Výhody a nevýhody zateplení

Zateplování má svoje výhody i nevýhody. Co byste měli udělat předtím, než se do tohoto procesu pustíte?

Dřevěný nebo kovový přístřešek na auto u domu svépomocí – rozměry, cena, povoleníDřevěný nebo kovový přístřešek na auto u domu svépomocí – rozměry, cena, povolení

Jedním ze řešení, jak uskladnit svoje motorové vozidlo, je svépomocné postavení přístřešku na auto. Návod spolu s výhodami tohoto řešení najdete v článku.