Monitor dechu Jablotron Nanny BM02 – recenze, zkušenosti, manuál/návod na použití

Jablotron Nanny BM02 je jedním z nejpredávanějších deskových monitorů dechu. Na rozdíl od jiných podobných produktů jde o certifikovanou zdravotnickou pomůcku, která je používaná i přímo v porodnicích.

Jablotron Nanny BM02 recenze, zkušenosti

Podívejte se, co můžete od tohoto monitoru čekat, jak funguje a co o něm říkají zákazníci.

Základní popis monitoru Jablotron Nanny BM02

Deskové monitory dechu Jablotron Nanny od českého výrobce patří k certifikovaným zdravotnickým pomůckám, což v překladu znamená, že se s nimi setkáte i přímo na poporodních odděleních v nemocnicích. Na druhé straně hovoříme o cenově dostupné alternativě do domácnosti, která je velmi jednoduchá na používání a zároveň i vysoce spolehlivá.

Obrovskou výhodou je extrémně citlivá monitorovací podložka, která dokáže zaznamenat i ty nejjemnější dechové pohyby dítěte na celé ploše matrace. Měření probíhají nepřetržitě, díky čemuž můžete kontrolovat i průběžnou dechovou frekvenci vašeho miminka. Zvukový alarm se zapne v případě, když vyhodnocovací jednotka nezaznamená dechové pohyby delší než 20 s nebo nádechy dítěte klesnou pod frekvenci 8 nádechů za minutu. Monitor Nanny je určený pro děti s váhou od 2 do 15 kilogramů a je vybavený až 5metrovým připojovacím kabelem. Řídicí jednotku tedy nemusíte upevnit jen na postýlku, ale například i přímo k vaší posteli.

Plusem je skutečně hlasitý alarm, který vás probudí i z toho nejhlbšího spánku. Monitor je dále vybavený 3 kontrolkami, včetně hlášení slabé baterie. Drobným mínusem je, že nemá žádné doplňkové funkce, jako např. měření teploty v místnosti, displej či kameru, využijete ho tedy jen jako monitor dechu. Když si uděláte malý průzkum na diskusních fórech nebo si přečtete recenze na Jablotron Nanny, v drtivé většině případů se serkáte s vysloveně pozitivními ohlasy. Monitor se ukazuje jako velmi spolehlivý, praktický, neporuchový a jednoduchý na ovládání.

Základní technické parametry monitoru dechu Jablotron Nanny BM02

 • Nosnost: min. 2 kg / max. 15 kg
 • Velikost monitorovací podložky: délka – 50 cm / šířka – 30,5 cm / tlouštka – 1,5 cm
 • Hmotnost monitorovací podložky: 1 kg
 • Velikost vyhodnocovací jednotky: 14 x 8 x 3,5 cm
 • Hmotnost vyhodnocovací jednotky: cca 120 g
 • Napájení: alkalické baterie (AA/LR6)
 • Odběr v klidu: 0,2 mA
 • Zvukový výkon sirény: cca 70–80 dB/m
 • Minimální životnost monitorovací podložky: 24 měsíců
 • Poplachová frekvence dýchání: méně než 8 nádechů za minutu nebo žádné dýchací pohyby delší než 20 s
 • Délka připojovacího kabelu: 5 m

Monitor dechu Jablotron Nanny BM02 pro předčasně narozená miminka

Obsah balení

 • 1 ks monitorovací podložka
 • 1 ks vyhodnocovací jednotka se suchým zipem
 • 1 ks plastový držák na připevnění vyhodnocovací jednotky na stěnu nebo jiné předměty
 • 1 ks 5 m napájecí kabel
 • 1 ks plastový konektor na propojení podložky a jednotky se 3 vstupy
 • 2 ks hygienické utěrky na dezinfekci monitorovací podložky
 • Podrobný návod na používání
 • Postup první pomoci pro novorozence

Proč si opatřit Jablotron Nanny BM02

Monitory dechu jsou všeobecně považované za jeden z nejúčinnějších prostředků v rámci prevence SIDS, tedy syndromu náhlého úmrtí kojenců. Využijete je u každého novorozence, v některých případech se však ukazují jako o něco potřebnější pomůcky. Mezi ohrožené skupiny patří například deti s chronickými onemocněními, velmi nízkou porodní hmotností nebo předčasně narozené děti.

POZOR: Monitor dechu není určen k poskytnutí první pomoci v případě zástavy dechu či srdce u dítěte. Slouží jen k upozornění dospělé osoby. První pomoc a přivolání lékařské pomoci zůstává na vás.

Jak funguje monitor dechu Jablotron Nanny

Monitor dechu Jablotron Nanny měří průběžnou dechovou frekvenci dítěte a samozřejmě i celkové dýchací pohyby. Tato pomůcka se stala populární také kvůli velmi citlivé a přesné monitorovací podložce, která snímá i ty nejjemnější dýchací pohyby dítěte.

Alarm a červená kontrolka se na vyhodnocovací jednotce spustí, když:

 • monitorovací podložka nezaznamená dýchací pohyby dítěte déle než 20 s
 • se dítě za minutu nadechne méně než 8krát

Kontrolky na vyhodnocovací jednotce

 • Spodní kontrolka se symbolem baterie: když je baterie vybitá, začne blikat.
 • Střední kontrolka se smutným smajlíkem: blikáním načerveno signalizuje, že vyhodnocovací jednotka nezaznamenala dechové pohyby dítěte, spolu s jejím blikáním se spustí i zvukový alarm.
 • Horní kontrolka s usmátým smajlíkem: bliká nazeleno v rytmu nádechů a výdechů dítěte, pomocí ní můžete kontrolovat průběžnou dechovou frekvenci.

Monitorovací jednotka

Balení obsahuje sice jen jednu monitorovací podložku, avšak za přibližně 30–40 eur si můžete dokoupit i druhou. Do vyhodnocovací jednotky je možné zapojit 2 podložky současně (konektor má dva samostatné vstupy). Druhá podložka je nutností u dvojčat, hodí se vám i v případě, když sebou dítě hází a spí na více místech v postýlce.

Příslušenství monitoru dechu Jablotron Nanny BM02

Monitorovací podložka má životnost kolem 2 roků, novou si proto můžete dokoupit také tehdy, když plánujete monitor využívat déle nebo při druhém dítěti a také při koupi použitého zařízení. Životnost vyhodnocovací jednotky není nijak limitovaná.

Jak nainstalovat Jablotron Nanny

Tento monitor dechu zvládne zprovoznit i úplný technický antitalent. Všechno potřebné najdete přímo v přibaleném návodu na použití, ve zkratce to však vypadá nějak takto:

 1. Nejdříve zprovozníte vyhodnocovací jednotku vložením dvou baterií.
 2. Monitorovací podložku utřete antibakteriálními utěrkami a vložte pod matraci nebo na jiné místo, kde budete monitor používat. Dejte si pozor, aby byla položená na pevném a rovném povrchu. Pokud se pod matrací nachází klasický rošt, položte na něj například větší kus překližky. Monitor Nanny funguje spolehlivě se všemi klasickými typy matrací.
 3. Vyhodnocovací jednotku připevněte na kraj postýlky. Kontrolky mají být otočené směrem ven, abyste je mohli pohodlně kontrolovat. Jednotku můžete upevnit také na stěnu nebo jiné místo. Pro tento účel slouží plastový držák, který je součástí balení.
 4. Připojovací kabel s délkou 5 metrů umožňuje vyhodnocovací jednotku umístit blíže k vaší posteli. V případě, že ji upevníte na postýlku, kabel jednoduše smotejte a přichyťte spolu se suchým zipem na vyhodnocovací jednotce.
 5. Teď přichází na řadu zapojení podložky a vyhodnocovací jednotky. Do plastového konektoru nejdříve zapojte kabel vedoucí z podložky. Druhý kabel (není připojený k žádné části monitoru) zapojte do konektoru a následně do vyhodnocovací jednotky.
 6. Nakonec už stačí pouze zapnout a zkontrolovat vyhodnocovací jednotku.

Jak zkontrolovat vyhodnocovací jednotku

Před tím, než začnete monitor používat „naostro“, nezapomeňte na jeho kontrolu. Zapněte řídící jednotku, počkejte až kontrolky přestanou blikat a prstem jemně ťukněte do monitorovací podložky. Když zelená kontrolka bliká „do rytmu“, tedy tehdy, když do ní ťuknete prstem, je všechno v pořádku. Následně se podložky nedotýkejte po dobu 20 vteřin. Na fungujícím monitoru se má rozsvítit červená kontrolka a spustit hlasitý zvukový alarm.

Monitor dechu pro jedno miminko Jablotron Nanny BM02

Možné komplikace s monitorem dechu Nanny

Monitor Jablotron Nanny nepatří k poruchovým zařízením, výjimečné jsou také falešné alarmy, které potrápí nejednu maminku a patří k největším mínusům všech monitorů. Přece jen, probudit se uprostřed noci na hlasitou sirénu, která signalizuje zástavu dechu dítěte, není nic příjemného.

Žádné zařízení však není stoprocentně dokonalé, takže falešný poplach není vyloučený ani u Nanny monitoru. Nejčastěji k němu dochází tehdy, když se dítě převalí mimo monitorovací podložku. Pokud by se to dělo příliš často, je dobré popřemýšlet nad koupí druhé podložky, případně nechat monitor zkontrolovat.

Velmi nepříjemné mohou být i „nehody“ při nočním krmení či přebalování. Když dítě vyndáte z postýlky, monitor vždy vypněte. Jinak vás po 20 sekundách čeká pořádný šok, nejednou i pláč vašeho dítěte. Samozřejmě, po uložení dítěte nezapomeňte na jeho opětovné zapnutí.

Údržba a péče o monitor dechu

Jedinou nutnou údržbou je pravidelná kontrola vyhodnocovací jednotky. Všímejte si hlavně stavu baterií a správnosti kontrolek. Kdybyste zpozorovali jakékoliv odchylky, je potřebné zjistit, zda funguje správně monitorovací podložka, která se obvykle časem opotřebuje a kazí. Bohužel není ji možné kalibrovat nebo jinak opravovat. Jediným řešením je dokoupení náhradní podložky.

TIP: Monitorovací podložku můžete čas od času, např. při každém převlékání ložního prádla, přetřít vlhčenými antibakteriálními utěrkami.

Zkušenosti a recenze

Monitor dechu Jablotron Nanny BM02 si většina rodičů chválí. Spokojenost projevili s velmi snadnou manipulací, dlouhou životností baterky, ale např. i s minimální údržbou. Falešné poplachy se téměř vůbec neobjevují, monitor dechu se dá použít i v kočárku nebo na gauči. Jako negativum označují především cenu.

Recenze a zkušenosti s monitorem dechu Jablotron Nanny BM02

Výhody a nevýhody monitoru Jablotron Nanny

Výhody:

 • Hlasitý a výrazný zvukový alarm
 • Měření průběžné dechové frekvence dítěte zobrazené blikáním kontrolky
 • Jednoduché používání
 • Vysoká spolehlivost – certifikovaná zdravotnická pomůcka
 • Citlivá monitorovací podložka
 • Dlouhý napájecí kabel
 • Nízká spotřeba
 • Kontrolka pro hlášení slabé baterie
 • Vhodný i pro skutečně malé a předčasně narozené děti
 • Možnost dokoupení druhé podložky (pro jedináčky, kteří se rádi převalují, i pro dvojčata)

Nevýhody:

 • Monitor má jen základní funkce
 • Monitorovací podložka musí být umístěná na pevném a rovném povrchu, není možné ji položit přímo na rošt
 • Pro někoho může být jeho cena vysoká

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 23.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Jakou zavinovačku koupit? Nejlepší uklidňující zavinovačka pro miminka na spaníJakou zavinovačku koupit? Nejlepší uklidňující zavinovačka pro miminka na spaní

Jaké jsou výhody zavinovačky? Kdy a jak ji použít? Všechno potřebné nejen o výběru správné zavinovačky pro vaše děťátko se dozvíte v článku.

Správné nošení miminka v šátku, v nosiči, ring sling – jak nosit miminkoSprávné nošení miminka v šátku, v nosiči, ring sling – jak nosit miminko

Nošení miminka má na jeho vývoj a pohodu pozitivní vliv. V článku vám nabízíme přehled možností nošení miminka a jejich výhody a nevýhody

Dětský kolotoč nad postýlku s projektorem a hudebním přehrávačem. Návod, jak vybratDětský kolotoč nad postýlku s projektorem a hudebním přehrávačem. Návod, jak vybrat

Dětský kolotoč na postýlku upoutá pozornost vašeho dítěte hračkami, melodií nebo světelnou projekcí. Proč kolotoč nad postýlku zavěsit a jak jej správně vyjmout?