Jak pěstovat hlívu ústřičnou

Hlíva ústřičná roste na kmenech listnatých stromů v sezónním období - od října do března. Mimo sezónu se pěstuje na specializovaných farmách, kde jsou přizpůsobené podmínky pro její růst. 

Pěstování hlívy ústřičné

Tato oblíbená houba roste v trsech. Má 40–200 mm široký klobouk hnědoolivové až šedomodré barvy. Dužina hlívy je bílá a má příjemnou vůni. Hlíva je plná vzácných látek, které podporují náš imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu a při dlouhodobějším užívání i tlak. 

Díky jejím skvělým účinkům se o ní hovoří jako o elixíru mladosti. Hlívu ústřičnou najdeme v našich lesích, ale můžeme si j dopěstovat isami. Připravte jí prostředí, které je pro ni přirozené a ona se vám odmění úrodou. 

Pěstování na dřevu

Budete potřebovat polena (průměr 15 cm a délka 40 cm) z listnatých stromů, které nebudou pokácené déle než půl roku. Do dřeva vyřežte díry velké přibližně 12–15 cm a dřevo zaštěpte.

Pěstování hlívy na dřevě

Můžete použít očkovací substrát nebo do spár natlačit sadivo, které potom zatřete štěpařským voskem a pokryjte štěpařskou páskou. Polena uložíte do plastového pytle na 2–3 měsíce a necháte je v místnosti, v níž je stálá teplota minimálně 20 °C. Předtím však musíte v pytli vytvořit vhodné prostředí na rozvíjení hlív. Dno pytle zatěžte cihlou a nalijte do něj 2–3 litry vody.

Na závěr zapustěte 1/3 polena do země ve stinné části zahrady. Můžete je občas kropit vodou, aby měla dostatečně vlhké prostředí.  

Hlíva vám bude rodit 2–5 let.

Pěstování na slámě

Připravte si kvalitní slámu, kterou předem sterilizujete, abyste ji zbavili případných plísní a bakterií, které by mohly později na hlívě parazitovat. Sterilizace může probíhat 2 způsoby.  

  1. Slámu zalijete vodou a necháte ji vařit v hrnci přibližně hodinu. Na závěr ji přecedíte a počkáte, než vychladne na teplotu 20–25 °C. 
  1. Při druhém postupe proces opakujete dvakrát. Slámu uložíte do hrnce, zalijete vřící vodou, počkáte, než vychladne a znovu zopakujete. Po vychladnutí je sláma připravená na štěpení.  

Pěstování hlívy na slámě

Budeme potřebovat velké plastové pytle, do nichž budeme střídavě vkládat slámu a hlívové sadivo. Když pytel naplníme, svážeme ho a vyrobíme zářezy na jeho povrchu – přibližně 10 zářezů velikosti 3–5 cm. Pytle uložíme do místnosti s teplotou 20–25 °C a přikryjeme plastovou fólií.

Místnost nevětráme, první znaky podhoubí by se měly ukázat po 2 až 3 týdnech. Po uplynutí doby čekání pytle odkryjeme a teplotu v místnosti snížime na 15–17 °C. Místnost by měla zůstat vlhká a poskytovat dostatek světla (pokud není přirozené, stačí i umělé) aspoň 8 hodin denně. 

Hlíva v tomto prostředí rodí přibližně 4 měsíce v tzv. úrodných vlnách. Trsy hlív se sbírají vždy celé. Po dovršení 4. měsíce se musí proces znovu zopakovat.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 25.06.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...