Jak pěstovat hlívu ústřičnou

Hlíva ústřičná roste na kmenech listnatých stromů v sezónním období - od října do března. Mimo sezónu se pěstuje na specializovaných farmách, kde jsou přizpůsobené podmínky pro její růst. 

Pěstování hlívy ústřičné

Tato oblíbená houba roste v trsech. Má 40–200 mm široký klobouk hnědoolivové až šedomodré barvy. Dužina hlívy je bílá a má příjemnou vůni. Hlíva je plná vzácných látek, které podporují náš imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu a při dlouhodobějším užívání i tlak. 

Díky jejím skvělým účinkům se o ní hovoří jako o elixíru mladosti. Hlívu ústřičnou najdeme v našich lesích, ale můžeme si j dopěstovat isami. Připravte jí prostředí, které je pro ni přirozené a ona se vám odmění úrodou. 

Pěstování na dřevu

Budete potřebovat polena (průměr 15 cm a délka 40 cm) z listnatých stromů, které nebudou pokácené déle než půl roku. Do dřeva vyřežte díry velké přibližně 12–15 cm a dřevo zaštěpte.

Pěstování hlívy na dřevě

Můžete použít očkovací substrát nebo do spár natlačit sadivo, které potom zatřete štěpařským voskem a pokryjte štěpařskou páskou. Polena uložíte do plastového pytle na 2–3 měsíce a necháte je v místnosti, v níž je stálá teplota minimálně 20 °C. Předtím však musíte v pytli vytvořit vhodné prostředí na rozvíjení hlív. Dno pytle zatěžte cihlou a nalijte do něj 2–3 litry vody.

Na závěr zapustěte 1/3 polena do země ve stinné části zahrady. Můžete je občas kropit vodou, aby měla dostatečně vlhké prostředí.  

Hlíva vám bude rodit 2–5 let.

Pěstování na slámě

Připravte si kvalitní slámu, kterou předem sterilizujete, abyste ji zbavili případných plísní a bakterií, které by mohly později na hlívě parazitovat. Sterilizace může probíhat 2 způsoby.  

  1. Slámu zalijete vodou a necháte ji vařit v hrnci přibližně hodinu. Na závěr ji přecedíte a počkáte, než vychladne na teplotu 20–25 °C. 
  1. Při druhém postupe proces opakujete dvakrát. Slámu uložíte do hrnce, zalijete vřící vodou, počkáte, než vychladne a znovu zopakujete. Po vychladnutí je sláma připravená na štěpení.  

Pěstování hlívy na slámě

Budeme potřebovat velké plastové pytle, do nichž budeme střídavě vkládat slámu a hlívové sadivo. Když pytel naplníme, svážeme ho a vyrobíme zářezy na jeho povrchu – přibližně 10 zářezů velikosti 3–5 cm. Pytle uložíme do místnosti s teplotou 20–25 °C a přikryjeme plastovou fólií.

Místnost nevětráme, první znaky podhoubí by se měly ukázat po 2 až 3 týdnech. Po uplynutí doby čekání pytle odkryjeme a teplotu v místnosti snížime na 15–17 °C. Místnost by měla zůstat vlhká a poskytovat dostatek světla (pokud není přirozené, stačí i umělé) aspoň 8 hodin denně. 

Hlíva v tomto prostředí rodí přibližně 4 měsíce v tzv. úrodných vlnách. Trsy hlív se sbírají vždy celé. Po dovršení 4. měsíce se musí proces znovu zopakovat.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 25.06.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...