Jak pěstovat pažitku? Sázení, zalévání, uskladnění

Zeleň uvnitř domu nebo na zahrádce určitě potěší a zútulní nejedno oko. A co tak rostlinky, které mají všestranné využití? Například takovou pažitku můžete použít nejen v kuchyni jako dekoraci, ale můžete si ji dát i přímo na chleba nebo na vaše oblíbené jídlo.

Jak pěstovat pažitku v květináči a venku?

Není náročná na pěstování, a proto bude tou správnou volbou. Ochutí vám nejen jídlo, ale i duši. Odkud pochází pažitka, jaké má účinky, a hlavně jak ji pěstovat, se dozvíte v tomto článku.

Co je to pažitka?

Pažitka je rostlinka, která patří do cibulovin, přesněji do čeledi česnekovitých. Původně pochází ze středomořských oblastí, ale je nenáročná na pěstování, proto se jí daří i na našem území. Roste přibližně do výšky 10–35 cm. Má dlouhé, tmavozelené, trubkovité listy. Květ pažitky má kulovitý tvar do špice, připomíná menší verzi květu jeteliny. Podle toho, o jakou odrůdu jde, jsou květy zbarvené od bílé až po fialovou. Je to víceletá rostlinka, která má příjemnou cibulkově-čensekovou chuť.

Odrůdy

Pažitka má až 4 odrůdy. Nejčastěji se vyskytuje Pažitka pražská, která je součástí zahrad, ale také balkonů, parapetních desek a kuchyňských linek. Další jsou:

  • Pažitka pražská = má štiplavější chuť, delší trubkovité listy zbarvené do tmavozelena, obsahuje vitamín C;
  • Pažitka jemná = jejídruhotné jméno je odvozené od její příjemné jemné chuti, jde o ranou odrůdu, obsahuje vitamín C;
  • Pažitka čínská/česneková = roste nejvýše ze všech pažitek, až do výšky 45 cm, listy jsou ploché a vůní připomínají česnek, obsahuje vitamín C;
  • Pažitka bohemia - je vysoce výnosná odrůda, má silnou aromatickou chuť; daří se jí v květináči, podobně jako předešlé odrůdy i tato obsahuje vitamín C.

Proč se pěstuje?

Pažitka se nejvíc využívá v kulinářství. Díky své chuti příjemně ochutí natřený chleba, kde se využívá nejvíc. A velmi často ji najdete také v restauracích jako atraktivní ozdobu salátů, ryb, a samozřejmě na vrchu téměř každé polévky. Používá se i na dochucení jídel, např. vařených brambor, praženice, omáček, nátěrek.

Využití pažitky v kuchyni

Při vaření ji však používejte na poslední chvíli, aby si zachovala svoji chuť a neztratila svoje zdravotní benefity, pro které se pěstuje také.

Zdravotní výhody pažitky

Kromě toho, že pažitka se pěstuje hlavně pro její chuť, patří i mezi bylinky s léčivými účinky. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, mezi nimi i vitamín A, B, C, E, K, železo, fosfor, hořčík, zinek, měď, selen, omega 3 atd. Už dvě lžičky pažitky vám nahradí potřebnou denní dávku vitamínu K, která posiluje kosti a neurony v mozku. Stojí za to připomenout také vitamín A, který se stará o dobrý zrak a krásnou pokožku bez akné a vrásek.

Možná byste to ani nebyli řekli, ale tato nenápadná rostlinka v sobě ukrývá vysoké množství vlákniny, která zajišťuje fungování trávicího systému. Díky dalším užitečným látkám dokáže snížit krevní tlak, ničí volné radikály, snižuje hladinu špatného cholesterolu, čímž pročišťuje cévy a posiluje srdce.

Pažitka – pěstování

Pažitku jednoduše musíte mít vždy k dispozici. Ať bydlíte v domě, nebo v bytě, ať máte zahradu, balkon, nebo ne. Nevyžaduje náročnou péči a s minimální pomocí se jí daří uvnitř i venku. Abyste se vyhnuli začátečnickým chybám při pěstování, měli byste o tom něco vědět.

Kdy a jak ji vysévat?

Podle toho, zda ji chcete pěstovat uvnitř nebo venku, bude záviset i období, které je na vysévání nejlepší.

Pěstování v interiéru

V interiéru můžete vysadit pažitku kdykoliv. Semínka zasejte do květináče po více kusech, ale udělejte více mělkých jamek. Potom přihrňte zem a zalejte vodou. Květináč umístěte nejlépe k oknu, abyste zajistili pažitce dostatek světla. Pro případ, kdybyste to přehnali se zaléváním, umístíme rostlinku do květináče, který má na spodní straně otvory a květináč podložte mističkou.

Výsadba v exteriéru

Při vnější výsadbě ji vyséváme na jaře, přibližně koncem března nebo začátkem dubna. Semínka sejeme mělce, přibližně 1,3 cm a asi 10 cm od sebe. Zahrňte půdou a zalejte. Půda by měla být s příměsí humusu, aby poskytla pažitce všechny potřebné živiny.

Pěstování pažitky v exteriéru (v zahradě či na balkoně)

Jak roste a kdy se sbírá?

Pažitka roste ve svazcích. Po vysazení rychle vzroste, a proto se z prvních lístků můžete radovat už v průběhu 14 dní. Sbírá se kdykoliv během roku, a to stříháním, ne řezáním. Při stříhání nechte pažitku v květináči vždy dlouhou asi 3 cm, aby nevyschla. Stříhání a sběr mají za následek to, že pažitka nevykvete, přestože i její květy jsou jedlé a používají se stejně jako listy, plus si je můžete dát i do vázy.

Během zimy nevyžaduje speciální přístup. Jednoduše ji jen zastřihněte na délku přibližně 2-3 cm. Ona už sama odumře, resp. stáhne svoje živiny ke kořenům a takto přezimuje. Svoji sílu v novém šatě prokazuje už brzy na jaře prvními zelenými lístky.

Co má a nemá ráda?

Pažitka má ráda lehkou písčitou půdu, do keré můžete přidat kompost. Daří se jí v půdě, která je zásobovaná dusíkem a draslíkem a pH půdy je 6–7. Má ráda vláhu, ale pozor, se zaléváním je třeba zacházet opatrně, je na to mimořádně citlivá. Nemá totiž ráda příliš mokrou půdu a kyselou, tedy s pH pod 6. Doporučuje se ji zalévat raději méně než více, a to s odstátou vodou pokojové teploty. Pozor, nesnese přímé slunce.

Nemá ráda změny a neustálé přemísťování, proto jí i místo, ať už uvnitř, nebo venku vybírejte opatrně.

Jaké choroby ji postihují a jak jim zabránit

Pažitku napadají hlavně larvy vrtalky cibulové, resp. pórové. Je to muška, kterou jste už určitě potkali. Je drobná, má skvrnitá hnědá a bílá křídla. Škodí nejen pažitce, ale také pórovitým plodinám. Ochránit je lze aplikováním systémových insekticidů = Decis EW 50; BI58 EC. Když neradi používáte postřik, přikryjte pažitku bílou netkanou textilií. Ta znemožní kladení vajíček vrtalce, ale i dalším podobným škůdcům jako je např. vrtalka pórová.

Je náchylná na rez rodu Melampsora, která napadá hlavně listy pažitky. Poznáte ji tak, že na listech se vytvářejí oranžovo-žluté nebo oranžové polštářky, listy žloutnou a usychají. Proti nim vám pomůže postřik Saprol New.

POZNÁMKA: Žluté listy nemusí hned znamenat přítomnost škůdce. Může to být znakem toho, že rostlinka nemá dostatek světla. Zkuste jí změnit místo před tím, než použijete chemický postřik.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 01.02.2021
Hodnocení článku:
(90.8%)

V této kategorii najdete i:

Šalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhyŠalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhy

Šalvěj je nenáročná bylinka, která je typická svojí aromatickou vůní. Existují stovky odrůd šalvěje, některé zdroje uvádějí až 900 druhů po celém světě. V textu se dozvíte o šalvěji,...

Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání. Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání.

Je velmi vrtkavé a právě, když nechcete, je ho až až, a když po něm toužíte, ne a ne ho vypěstovat. V našem článku vám povíme všecho potřebné o pěstování Domácího štěstí!

Pokojové rostliny do stínu a tmavých koutůPokojové rostliny do stínu a tmavých koutů