Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným javem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý.

Plíseň na okně z vlhka

Poradíme vám, jak nejúčinněji zlikvidovat plísně, vyčistit spáry a jaká je nejlepší prevence před jejich opětovným vznikem.

Oblíbené přípravky proti plísni

Co způsobuje vznik plísní?

Příčina vzniku a existence plísní je velmi jednoduchá – za všechno může nadměrná vlhkost. Takže pokud chceme zjistit, jak vznikají plísně, tak musíme v první řadě pochopit to, co způsobuje zvýšenou vlhkost v místnosti. Pokud bychom měli vybrat místnost, která nejvíc trpí, tak je to určitě koupelna, protože v ní je koncentrace vodních par, a tedy i vlhkosti nejvyšší.

Plíseň v rohu místnosti

Plíseň se může vytvořit prakticky kdekoliv – v rozích sprchového kouta, na kachlíčkách, na silikonových těsněních, ve spárach mezi dlaždicemi či v okolí umyvadla. Není to jen koupelna – plíseň se klidně může "uvelebit" i v kuchyni, chodbě nebo předsíni.

Co způsobuje vlhkost?

Problémem číslo jedna při přítomnosti vlhkosti je špatné větrání. Pokud v místnosti neproudí vzduch, tak vlhkost se odtud nemá jak dostat pryč, a to vytváří živnou půdu pro plísně. Další příčinou mohou být stěny. Pokud bydlíte v zatepleném domě/bytě, kde jsou využité neprodušné materiály, tak se vlhkost opět bude zdržovat uvnitř. Jako další faktor bychom mohli vyčlenit všeobecně špatný technický stav budovy – zatékání, špatná izolace nebo tepelné mosty.

TIP: Pravidelně větrejte místnosti se zvýšenou vlhkostí. Preferujte nárazové větrání s otevřeným oknem dokořán před pomalým větraním "na vyklápěčku".

Likvidace plísní – jak na to?

Je důležité vědět, jak postupovat při čištění. Čištění byste měli provádět s pomocí vody, protože suchým drhnutím nebo utíráním se do ovzduší uvolňují spory škodlivé pro lidský organismus.

Alkohol/líh

Na odstraňování plísní je velmi dobrý alkohol, resp. čistý líh. Alkohol zřeďte s čistou vodou v poměru 1:1, nalejte ho do nádoby na rozprašování, jednoduše aplikujte na plísně a nechte působit. Po několika minutách tento postřik setřete hobičkou. Obvykle se tato metoda používá na stěny. Vyhýbejte se používání hnědého alkoholu, který není tak účinný.

Borax

Velmi silný přírodní čisticí prostředek a právě proto je s ním třeba pracovat opatrně. Roztok vytvoříte smícháním šálku boraxu s asi 3,5 litry vody a tento roztok nanesete na plísněmi postižená místa. Nechte chvíli působit a místo vydrhněte a utřete.

Odstraňování plísně z koupelny

Čajovníkový olej

Přírodní a hlavně velmi silný dezinfekční prostředek, který dokáže zlikvidovat nejen plísně, ale také viry nebo bakterie. Podobně jako v předešlých případech, tak také tady si vytvoříte mix sestávající ze 2 lžic oleje a 2 sklenic vody. Přípravek přelijte do rozprašovače, nastříkejte ho na plíseň a nechte působit přibližně 2 hodiny. Po uplynutí tohoto času ho setřete.

Jedlá soda

Soda je snadno dostupná látka a přitom dokáže velmi snadno vyřešit vaše problémy s výskytem plísní. Soda se mixuje s vodou v poměru 1:1, dokud z ní nevytvoříte pastu. Tu nanesete na spáry a místa, kde je plíseň. Nechte ji působit, dokud nezaschne a následně ji vydrhněte starým zubním kartáčkem a utřete hadrem.

Soda sloužé také jako prevence před opětovným návratem plísní. Když 1–2 lžičky sody smícháte se 2 sklenicemi vody a nastříkáte tuto směs na problematická místa, tak plísním nedáte žádnou šanci.

Peroxid vodíku

Podobně jako borax i peroxid vodíku je velmi silná látka, která zlikviduje plísně a slouží také jako prevence před jejich návratem. 3% roztok peroxidu nalejete do rozprašovače a aplikujete ho na místa s plísní. Po nastříkání počkejte přibližně 10–15 minut a místo vyčistěte a setřete.

Směs octa a pracího prášku

Výhodou tohoto postupu je, že si vystačíte s levnými surovinami, které máte běžně doma. Ocet a prací prášek smíchejte v poměru 1:1. Tím vytvoříte účinný mix, který následně aplikujete na místa s výskytem plísně. Směs je nejlepší nasadit před spaním, aby mohla nerušeně působit celou noc. Ráno ji setřete houbou nebo hadříkem a plísně jsou pryč.

Ocet k odstranění plísně

Savo a další přípravky

No a na závěr jsme si nechali klasické přípravky, které znáte z obchodů nebo reklam. Jednou z nejčastěji používaných značek je určitě Savo, které vyrábí mnohé dezinfekční a čisticí prostředky do domácností. Kromě toho vám také můžeme doporučit speciální nátěr ThermoShield. Ten se nanáší v několika vrstvách, zředěný s vodou v poměru 1:4.

Jako prevence dobře poslouží odvlhčovače vzduchu. Ty umísťujte do místnosti s velkou koncetrací vlhkosti a v kombinaci s pravidelným větráním budou vytvářet nehostinné podmínky pro plísně.

Oblíbené přípravky proti plísni

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 10.02.2020
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.