Jak uskladnit ovoce a zeleninu

Správné uskladnění ovoce a zeleniny potrápilo už nejednoho zahrádkáře. Ovoce, které po měsících podlehlo plísním nebo zničená kila zeleniny představují velké škody.

Dřevěná bedýnka s jablky

Pokud vám urodila zahrada mnohem víc, než jste očekávali, a potřebujete poradit jak správně uskladnit úrodu, pojďte se s námi naučit, jak na správné zazimování plodin bez toho, aby nastaly výrazné škody.

Jak uskladnit hrušky a jablka

Před tím, než začnete samotné uskladňování ovoce, je důležité plody zkontrolovat, zda není napadnuté, aby se případní škůdci nepřenesli na ostatní úrodu. Už při samotném sběru je prioritní zaházení s ovocem. Obírejte za sucha, nejvhodnější jsou chladné dny nebo časná rána, při relativně nízkých teplotách. Plody obírejte i se stopkou. Nehažte je, aby se nevytvořila potlučená místa, ktará jsou víc náchylná na choroby a plísně.

Plody umyjte  a vysušte, přičemž je zabalte do novinového papíru a opatrně uložte do přepravky. Papír vyloučí riziko plísní, které by se mohly vytvořit. Vhodné přepravky, případně nádoby jsou bez výčnělků a z vnitřní strany hladké.

 

Jak uskladnit bobulovité ovoce

Na uskladňování bobulovitého ovoce použijte zmrazení. Při samotném procesu mrazení dochází k zastavení všech reakcí v buňkách a ovoce se dál neznehodnocuje a navíc se v něm uchovává až 80–90 % vitamínů.

Postup je jednoduchý. Nejlepší je zmrazovat ovoce hned po sběru, zbytečné uskladňování v ledničce jen sníží hodnotu vitamínů. Ovoce umyjte a zabalte do mikrotenových sáčků, popřípadě skleněných nádob. Nevytvářejte příliš velké balíky, aby se nevytvořilo příliš ledu. Ideální teplota je -18 až -30 °C.

Uskladnění bobulovin v mrazničce

Tento proces můžete opakovat i se zeleninou.

Výroba sirupu, moštu nebo džemu

Z poškozeného ovoce, které nelze dále skladovat, můžeme získat vynikající sirupy, šťávy a džemy. Pokud máte příliš ovoce, určitě se vyplatí sáhnout po této metodě uchování.

Skladování košťálové zeleniny

Při skladování košťálové zeleniny máte hned několik možností. Můžete si vytvořit pařeniště a do příčných rýh poukládat hlávky kapusty či zelí bez obalových lístků a zasypat je pískem nebo zeminou. Dejte si však pozor, aby se zelenina vzájemně nedotýkala.

Další možností je přikrýt zeleninu, kterou si nejdřívě poukládáte do přepravek, síťkou, aby se k ní nedostali hlodavci, a vytvořit izolační vrstvu pomocí listí nebo slámy. Úrodu je možné skladovat i na půdě, kde zeleninu poukládáme do sena a přikryjeme izolační vrstvou.

Skladování kořenové zeleniny

Kořenová zelenina je schopná přečkat dlouhé měsíce ve sklepě při dobrém zazimovaní. Můžete vykopat jámu, do níž vaši úrodu uložíte, nebo ji skladovat volně v bedničkách. Dobrou alternativou je uskladňování zeleniny v přepravkách zasypaných pískem. Vyberte si bedničku, do které dáte písek, popřípadě hlínu a zeleninu do bedničky poukládejte tak, aby trčela jen vrchní část s listovým srdíčkem. Pokud si troufáte, můžete vytvořit i kopečky písku volně ve sklepě a zeleninu zasypat, je to jen na vás.

Na půdě můžete skladovat cibuli, přičemž to vůbec není složité. Přikryjte ji novinovým papírem, a pokud se blíží tuhý mráz, izolujte ji ještě slámou.

Tip redakce TopByvanie.sk: Cibuli můžete skladovat také tak, že ji svážete do copů. Přesně tak, jak to dělali naše babičky. Svázaná cibule se stane součástí podzimní dekorace domácnosti.

Zaplétání cibule do copů

Podmínky na uskladnění

Místnost, v níž budeme ovoce/zeleninu skladovat, by měla být tmavá a udržovat teplotu nad nulou ( 0–4 °C). Ideální je suterén nebo zapuštěný sklep s vysokou vzdušnou vlhkostí. Důležité je větrání místnosti, cirkulace vzduchu totiž znemožní tvoření hub. Vzdušná vlhkost s kombinací nízké teploty je důležitá z toho hlediska, že udržuje dlouhodobě chuť a barvu ovoce/zeleniny.

Pravidelně kontrolujte stav teploty i vlhkost v místnosti. Teplota by neměla klesnout pod nulu a ideální stav vlhkosti je 80 až 90 %.

Dezinfekce prostoru i bedniček, v nichž budeme uskladňovat naši úrodu, je důležitou součástí procesu. Na dezinfikování použijte horkou vodu nebo páru, která si s bakteriemi poradí. Pokud chcete razantnější řešení, můžete zakoupit i chlorový přípravek nebo vápenné mléko s přídavkem modré skalice.

Časté chyby při uskladňování

Důležité je upozornit na časté chyby, které se při uskladňování ovoce a zeleniny vyskytují, a předejít jim.

Neskladujte zeleninu a ovoce v jedné místnosti spolu s kulinářskými potřebami do vaší garáže jko je benzín, nafta, barvy, mazadla  či jinou chemií.

Některé druhy ovoce a zeleniny se při spoločném uskladňování výrazně ovlivňují, což se projevuje znehodnocováním jejich chuti. Je proto vhodné je skladovat odděleně. Pokud však nemáte na výběr, zkuste zeleninu poukládat do písku nebo do polyetylenových sáčků a zmírnit tento efekt.

Spojení různých odrůd jablek není dobrým nápadem a takté ani spojení zimní a rané úrody. Navzájem jsou totiž schopné ovlivňovat vlastní chuť a zrání.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Komentáre

03/10/2018 23:16
Jitka Musilová

Proboha, milujete psaní a dřímali !!! ve Vás myšlenky???

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 23.05.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.

Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů

Je lepší elektrické, nebo teplovodní podlahové topení? V článku se dozvíte, jaké mají výhody či nevýhody a které se vám vyplatí víc.