Jak vybrat čističku vzduchu? Zkuste s ionizátorem a se zvlhčovačem

Možnost nadýchat se čerstvého vzduchu je dnes poměrně vzácná. Přestože si myslíme, že vzduch, který dýcháme, se jeví jako zcela adekvátní, vězte, že jeden výlet do čisté přírody vás vyvede z omylu.

Designová čistička vzduchu Duux Sphere White 

Samozřejmě, alergiky zřejmě nepotěší ani tento druh rekreace, protože jsou pro ně přírodní alergeny největším nepřítelem. Dopřát si čerstvý a kvalitní vzduch však můžete i mezi čtyřmi stěnami. Jak? Opatřete si čističku vzduchu, která eliminuje nechtěné mikroby, alergeny nebo bakterie, které víří vzduchem. Pro astmatiky nebo alergiky je čistička vzduchu skutečně brilantním pomocníkem.

Jak si čističku vzduchu vybrat? Co je při výběru důležité?

Oblíbené čističky vzduchu

Co při výběru sledovat?

Jako u většiny spotřebičů i u čističek vzduchu máme parametry, které se vyplatí sledovat. Důležité je to hlavně proto, aby měla koupě čističky vzduchu vůbec smysl. Podstatné je myslet na věci jako výkon čističky, filtrace, hlučnost nebo samotná účinnost zařízení k výměře prostoru, kde chceme čističku umístit. Kromě toho si všímejte i doplňkových funkcí, které vám mohou manipulaci nebo ovládání přístroje usnadnit.

Výkon čističky vzduchu

Výkonem čističky vzduchu se myslí údaj, který nás informuje o tom, kolik čistého vzduchu, respektive přefiltrovaného vzduchu je schopný přístroj vyprodukovat za hodinu. Údaj se udává v m3/h. Logicky, vyšší číselný údaj mluví o tom, že zařízení je výkonnější. Výkon čističky úzce souvisí i s dalším parametrem.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Čističky vzduchu

Rozměr místnosti

Nejde ani tak o technický údaj přístroje, ale odvíjí se od toho samotný výkon zařízení. Důležité je to z hlediska účinnosti čističky vzduchu, protože čím větší místnost, tím se předpokládá větší koncentrace nečistot. Výrobci často udávají informaci, která hovoří o rozloze plochy v m2. Čistička tedy může obsahovat údaj, ktorý říká, že přístroj dokáže přečistit vzduch v místnosti o výměře například 40 m2. Samozřejmě, hodnoty se liší v rozpětí od 20 do 80 m2. Druhým údajem je informace spojená s výkonem čističky. Kvalitní čističky dokážou přečistit i více než 300 m3/h.

Hlučnost přístroje

Jevit se to může jako detail, ale na trhu jsou modely, které by vás mohly značně rušit. Když je čistička vzduchu aktivní, logicky vydává i nějaký zvuk. Přímou úměrou je možné říct, že vyšší výkon se rovná vyšší hlučnosti. Samozřejmě, čistička může jít i v čase, kdy nejste doma. O tom ale později. Každopádně hladina hlučnosti by neměla přesáhnut 30 dB.

Možnosti filtrace

Tady by měli zpozornět hlavně alergici. Na základě správné filtrace totiž mohou do svého obydlí přivést skutečně kvalitní a téměř „antialergenní“ vzduch.

Filtrace vzduchu přes čističku

Nejúčinnější filtrací je HEPA filtr, který odstraňuje mikroorganismy a částečky prachu až v 99,7 %. Pro alergiky je nejdoporovanější. Součástí by měl být také i prachový filtr, který by měl být jak vyměnitelný, tak i omyvatelný.

Speciálním druhem je pachový filtr, který odstraňuje pach cigaret, psího pachu nebo jakékoliv jiné pachy či vůně. Množení bakterií pro změnu zabraňuje fotokatalytický filtr, který rozkládá škodlivé mikroby, viry nebo roztoče působením fotokatalyzátoru.

Čistička vzduchu se zvlhčovačem – 2v1

Pro ideální podmínky je nutné, aby vzduch obsahoval také určité procento vlhkosti. Existují čističky vzduchu zabudované i se zvlhčovačem. Nebo naopak. Pro alergiky však kombinace 2v1 rozhodně není tak ideální, protože touto kombinací je to na úkor kvality filtrace i výkonu. Pokud se máte rozhodnout pro zvlhčování vzduchu, logickou volbou je samostatné zařízení, a tedy zvlhčovač vzduchu.

Příkon čističky vzduchu

Jako u pračky, žehličky nebo myčky nádobí také tady nás zajímá spotřeba elektrické energie. Ideální je investovat do přístroje, který poskytne vysoký výkon, ale zároveň šetrnou spotřebu. A skutečně je to možné. Moderní přístroje jsou vybavené různými režimy, kterými docílíte, že spotřeba bude v průměru kolem 30–40 W.

✅ Kvalitní čističky vzduchu z Alza.cz

Čistička vzduchu od Rowenty

Osvědčené a cenově dostupné čističky vzduchu s příkonem až do 2200 W najdete i v e-shopu hej.sk. Na výběr jsou modely s ventilátorem i bez něho, jakož i různé druhy filtrů od výrobců Elektrolux, Rowenta, DeLonghi, Sencor a mnohých dalších. Stačí si jen vybrat.

» ceny už od 350 Kč
» vybrané modely s dopravou zdarma
» osvědčený e-shop – nákup bez obav

 

Doplňkové funkce

Jsou právě funkcemi, které zvyšují kvalitu přístroje a také pohodlí při jeho ovládání.

Časovač

Nastavení času, kdy se má přístroj spustit a kdy vypnout, je skutečně vítanou funkcí. Abyste se vyhnuli zbytečnému hluku přístroje, můžete nastavit aktivní čas, kdy nejste doma a čistička vzduchu může dělat svoji práci jak nejlépe umí.

Senzor zápachu

Jde o senzory, které monitorují kvalitu vzduchu, tedy hodnotu jeho znečištění, a na základě toho regulují výkon zařízení.

Regulace výkonu

Jestli to není možné senzory, nastavit intenzitu filtrace můžete i vy. Samozřejmě, střídají se roční období a během každého je situace s kvalitou vzduchu různá. V jarních měsících je intenzita výkonu určitě vyšší než například přes zimu.

Čistička vzduchu do bytu i domu

Ionizace

Ionizace je proces, při kterém vznikají negativně nabité ionty. Tyto ionty umožňují kvalitnější látkovou výměnu a vytvářejí vzduch totožný s tím, který je v přírodě. Samozřejmě bez alergenů.

UV záření

Za připomenutí určitě stojí funkce UV dezinfekce, která se postará o zneškodnění jakýchkoliv mikrobů, zárodků, roztočů, virů a bakterií. Všechno probíhá za pomoci ultrafialového světla.

Cena čističky vzduchu

Ceny se liší v závislosti na výrobci, výkonu a také doplňkových funkcích. Nejlepší čističky vzduchu, které stačí pro domácnost s kvalitní filtrací a výkonem, vás mohou stát od 1500 až do 8000 korun. Samozřejmě odlišnosti jsou v rámci velikosti prostoru, pro který jsou určené, a tedy i svým výkonem. Pro čistý a zdravý vzduch se však taková investace určitě vyplatí.

Oblíbené čističky vzduchu

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 03.11.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...