Čtyřkolka na práci i volný čas – jak vybrat, využití. Je potřebný řidičák?

Čtyřkolky už dávno nejsou vozidla používaná jen na sport, ale nezastupitelné místo mají i v zemědělství a stále oblíbenější se stávají v rámci volnočasových aktivit. Zvládnou hrbolaté cesty s překážkami i náročný terén. Jezdit na nich je zkrátka zábava. Pokud zvažujete koupi čtyřkolky, její výběr neberte na lehkou váhu.

Jak vybrat čtyřkolku

Je několik kritérií, na která byste se měli před koupí podívat a zvážit, co je nejlepší pro vaše potřeby. V tomto článku se proto dočtete, jak si poradit s výběrem čtyřkolky a jaký řidičák na ni potřebujete.

Čtyřkolky na práci i volný čas


Proč investovat do čtyřkolky

Čtyřkolky se stávají stále populárnějšími, mají všestranné využití a hodí se nejen lidem pracující v lese. Váháte, zda je čtyřkolka tou správnou volbou pro vás? Přečtěte si přehled jejích výhod.

 • Rychle se naučíte jezdit – Ježdění na čtyřkolce je velmi jednoduché. I když nemáte se čtyřkolkami žádné zkušenosti, postačí vám skutečně jen pár minut na to, abyste zjistili, co jak funguje.
 • Ulehčíte si farmaření – Čtyřkolky jsou na farmaření ideální. Dostanete se jimi téměř kamkoliv, můžete si pomoci při orání, úpravě terénu, kosení, přenosu nástrojů nebo dřeva, přepravu osiva a hnojiva a mnohých dalších pomocných prací.
 • Zrelaxujete po těžkém týdnu – Ježdění na čtyřkolce nabítí skvělý relax. Díky ní strávíte den na čerstvém vzduchu, můžete se kochat okolní přírodou a hlavně myslíte na to, co je tady a teď. Jízda na čtyřkolce vám tak může pomoci zbavit se stresu a vyvětrat si hlavu.
 • Strávíte čas venku – Nemusíte být fanouškem turistiky ani běhu. I při jízdě na čtyřrkolce strávíte čas venku, nadýcháte se čerstvého vzduchu a doplníte si potřebný vitamín D a endorfiny.
 • Jezdíte bezpečněji než při jiných offroadových možnostech – Čtyřkolka vám poskytuje komfort a bezpečí, jaké u motocyklů a bicyklů nepocítíte. Díky čtyřem kolům poskytuje větší stabilitu, lépe se manévruje a kontroluje, čímž dochází méně k nehodám a pádům.
 • Nemusíte se bát složité údržby – U elektrických čtyřkolek je údržba minimální a podobně je to i v případě benzínových sekaček, které sice potřebují jednou za pár měsíců údržbu, ale v porovnání s autem je mnohem rychlejší a levnější.

Jak vybrat čtyřkolku

Při výběru čtyřkolky je důležité si ujasnit, na co budete toto vozidlo využívat. Díky tomu budete vědět, na kterých kritériích vám záleží nejvíc a která jsou zase méně podstatná. Položte si otázky: Na jaký účel čtyřkolku potřebujete? Čtyřkolky je možné využít jak na pracovní účely v lese a na farmě, tak i jako sport a zábavu v rámci volného času. Důležité je i to, kde budete čtyřrkolku využívat? Po asfaltových cestách, nebo v náročném terénu? Čtyřkolky používané v lesích a na polích musí toho vydržet víc, čtyřkolky používané na silničních komunikacích zase musí splňovat všechna pravidla platící pro účastníky silničního provozu.

Typy čtyřkolek

Jednou z prvních voleb by měla být volba typu čtyřrkolky. Existuje jich více druhů – zatímco jedny jsou zaměřené na konkrétní účel, jiné jsou všestrannější a mají univerzální využití.

 • Sportovní – Jsou lehčí, určené na sport a rycholu jízdu na cestách i mimo ně. Zvládnou hrboly, zatáčky i skoky a jsou tak ideální na volnočasové aktivity. Většinou mají pohon jen na zadní kola a nižší těžiště.
 • Pracovní nebo užitkové (ATV) – Jsou to větší a těžší čtyřrkolky s vyšším výkonem. Jsou stavěné na práci a náročný lesní terén, ale lze je použít i na rekreační účely. Vzhledem jsou robustnější a nabízejí pohon na všechna kola.
 • Side-by-Side (SSV nebo SxS) – Jsou určené pro 2 pasažéry, mají 2 sedadla vybavená bezpečnostními pásy, pedály a volant jako běžná auta. Jsou však vhodné spíše pro offroad a náročné trasy než klasické cesty a sportovní či rekreační účely.
 • Dětské/juniorské – Existují i mini čtyřkolky určené dětem a mladším věkovým kategoriím. Každá čtyřkolka je určená pro specifickou věkovou kategorii, přičemž tato vozidla mají být stabilnější a bezpečnější. Přesto je potřebné je používat pod dozorem dospělé osoby a s ochrannými prvky.

Benzínová čtyřkolka

Benzínové nebo elektrické

Čtyřkolky můžeme podle typu a způsobu využití rozdělit na různé kategorie a stejné je to i v případě pohonu. Na trhu jsou totiž dostupné klasické benzínové, ale také elektrické čtyřkolky. Liší se především v těchto bodech:

 • Výkon – Benzínové čtyřkolky mají tradičně vyšší výkon, ale dnešní moderní elektrické motory se jim už přibližují. Benzínové čtyřkolky jsou lehčí, dokážou jezdit poměrně rychle na cestách i offroad. Také elektrické dosahují vysoké rychlosti, ale oproti benzínovým mají rychlejší zrýchlení, proto jsou skvělé na sport.
 • Údržba – Benzínové motory jsou vždy náročnější na údržbu, která bývá také dražší. Dražší je doplnění paliva na rozdíl od nabíjení akumulátoru elektrické čtyřkolky. Náklady na údržbu elektrických čtyřkolek spočívají spíše jen v případné výměně opotřebovaných částí.
 • Hluk – Benzínové motory jsou už tradičněji hlučnější, podobně jako motory aut. Protože elektrické čtyřkolky mají baterii a neprodukují výfukové plyny, jejich start a chod jsou výrazně tišší.
 • Ekologie – Elektrické čtyřkolky mají v této kategorii navrch. Nespalují palivo, nevypouštějí do ovzduší žádné škodlivé plyny a jejich baterii je možné na konci životního cyklu zrecyklovat.

Velikost

Velikost čtyřkolky by neměla záviset jen na vašich preferencích, ale také na tom, kdo bude na čtyřkolce jezdit. Čtyřkolky pro děti a juniory by měly být lehčí, s menším objemem motoru. Platí to i pro typ postavy, tedy nižší lidé s útlejší postavou by neměli sahat po nejtěžších čtyřkolkách, aby mohli mít při jízdě dostatečnou kontrolu nad vozidlem.

Velikost a objem motoru souvisí se způsobem využití. Menší a lehčí čtyřkolky jsou ideální na hobby a sport, ale když chcete čtyřkolku na práci v lese a do velmi náročných terénů, sáhněte po vozidlech s větším objemem motoru, aby tuto práci zvládla. Velikost čtyřkolky také nerozhoduje o tom, pro kolik osob je určená. Většina všech čtyřkolek je určená jen pro jednoho jezdce, i přes širší sedadlo. Proto pokud čtyřkolka vysloveně nestanovuje jinak, nepřevážejte více osob, jinak může být jízda nestabilní a nebezpečná.

Velikost motoru

Velikost motoru se měří v kubických centimetrech = ccm. Tento parametr je důležitý pro výběr čtyřkolky podle způsobu využití nebo podle věku, pokud se bavíme o dětských a juniorských čtyřkolkách.

Čtyřkolky s velikostí motoru do 250 ccm jsou určené pro děti a juniory s tím, že nejmladším dětem postačí velikost motoru 50 ccm, teenagerům do 100 ccm a od 16 let zase v rozmezí 100–250 ccm. Motory s velikostí od 250 do 400 ccm jsou určené spíše na rekreační než pracovní účely a jsou určené pro lidi s nižší a středně velkou postavou. Pokud chcete čtyřkolku využít v zemědělství, měla by mít aspoň 500 ccm, přičemž čtyřkolky do extrémních terénů a podmínek by měly mít větší motor od 750 ccm víc. Čtyřkolky určené na sport a závody se pohybují v rozmezí 400 až 750 ccm, přičemž důležitý je druh terénu – čím náročnější, tím větší by měl být motor.

S velikostí motoru souvisí i typ agregátu, a tedy zda jde o jednoválec, nebo dvouválec. Jednoválec je částí menších čtyřkolek s menším objemem motoru, většinou do 700 ccm. Dvouválec je zase spojený s výkonnějším motorem a sahají po něm ti, kteří mají na čtyřkolku vyšší nároky, používají ji v náročných terénech a zhoršených podmínkách.

Sportovní čtyřkolka

Pohon

Při výběru se setkáte se čtyřkolkami s pohonem na dvě (2x4) nebo čtyři (4x4) kola. Čryřkolky 2x4 jsou levnější, váží méně a jsou určené do méně náročných terénů. Pokud například uváznete v bahenním terénu nebo vás čekají hrboly a nerovný povrch, tyto nástrahy zvládnou lépe čtyřkolky 4x4. Na druhé straně se čtyřkolky 2x4 ovládají mnohem jednodušeji a jízdu máte víc pod kontrolou. Pro práci v náročném terénu jsou určitě užitečnější 4x4, protože ty můžete využít i na tahání dřeva nebo jiné náročné práce v lese.

Cena je vyšší

Mezi oblíbené výrobce patří Hecht, Segway, TGB, Linhai, Sunway či Hunter. Ceny se různí a závisí především na typu čtyřkolky. Mezi nejlevnější patří dětské a mini čtyřkolky, které bývají poháněné akumulátorem a mívají nižší výkon kolem 1 000 W. Pohybují se v cenové kategori od 15 000 Kč. Čtyřkolky na rekreační účely koupíte v podobné cenové kategorii, ale nejčastěji kolem 25 000 Kč. Čtyřkolky na práci v lese nebo sport vás mohou vyjít na několik desítek tisíc Kč, proto je důležité vědět, co od stroje očekáváte a jaké požadavky musí splňovat.

Protože nejde o levnou záležitost, hledat můžete i v bazarech a opatřit si čtyřkolku z druhé ruky. V tom případě si vozidlo dobře prohlédněte a ověřte si, zda má všechny potřebné dokumenty a nejde o kradené vozidlo, zda byla čtyřkolka servisovaná a víte, v jakém stavu ji kupujete. Všímejte si známek rezavění, opotřebovanost pneumatik a určitě ji vezměte i na zkušební jízdu, kde si ověříte, zda jezdí rovno, zda nemá problém s ovládáním nebo bržděním.

Jaký řidičák je potřebný na čtyřkolku

Ježdění na čtyřkolce se neobejde bez řidičského průkazu. To, jaký řidičský průkaz potřebujete, však závisí na typu čtyřkolky.

 • Čtyřkolky s objemem motoru do 50 cm3 a maximální rychlostí do 45 km/h vyžadují řidičský průkaz skupiny AM. Tento průkaz lze získat už v 15 letech.
 • Čtyřkolky s objemem motoru více než 50 cm3 a maximální hmotností do 550 kg vyžadují řidičský průkaz skupiny B1. Tento průkaz lze získat už v 17 letech.
 • Čtyřkolky s hmotností více než 550 kg vyžadují řidičský průkaz skupiny B. Tento průkaz lze získat až od 18 let.

Dobrou zprávou je, že klasický řidičský průkaz na auto, tedy průkaz skupiny B, zahrnuje také skupinu AM a skupinu B1, a tedy jste-li držitelem tohoto řidičského oprávnění, můžete řídit všechny typy čtyřkolek.

Čtyřkolky na práci i volný čas


Na jaké cesty se čtyřkolkou?

Jízda na čtyřkolce je skutečný zážitek, ale je potřebné vědět, kam se čtyřkolkou lze a kam nelze zajet. Na tomto druhu vozidla můžete jezdit po běžných cestách, offroad a na motoristických trasách.

 • Běžné cesty – Nezapomínejte, že pro vás platí stejná pravidla jako pro ostatní účastníky silničního provozu. Potřebujete řidičský průkaz, který musíte mít během jízdy s sebou, stejně jako technický průkaz a pojištění. Vaše čtyřkolka musí být řádně zaregistrovaná a být vybavená vším potřebným, jako osvětlením či zpětnými zrcátky.
 • Offroad – Offroad, tedy jízda mimo běžné cesty, v přírodě, je možná s tím, že nesmíte zajíždět do chráněných území, kde by vám hrozila pokuta, příp. na soukromý pozemek. Mnohé nadšence adrenalinu lákají náročné trasy jako lesy, kopce nebo bagroviště. Vždy myslete v první řadě na svoji bezpečnost, protože i jízdy na čtyřkolkách končí vážnými nehodami.
 • Motoristické trasy pro čtyřkolky – Za adrenalinem můžete vyrazit i na některou z motoristických tras na Slovensku, v Česku nebo také v zahraničí. Jsou vystavěné tak, abyste si mohli užít různý terén a zdolávání překážek podle toho, zda jste začátečník nebo pokročilý jezdec. Pokud ani motorku nevlastníte, v těchto areálech bývá možnost si ji vypůjčit, většinou na hodinu, díky čemuž si můžete ověřit, zda vás jízda na čtyřkolce baví a chcete investovat do vlastního vozidla.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 21.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Malý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cenaMalý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cena

Díky své multifunkčnosti a kvalitní přípravě jídel poskytují konvektomaty top výsledky. Nedokážete si poradit s výběrem? Poradíme vám.

Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?

Inteligentní zásuvky vám pomocí WiFi a aplikace umožňují vypínat a zapínat spotřebiče na dálku. Jak si WiFi zásuvku vybrat?

Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?

Zajímají vás výhody horského slunce a jak si poradit při koupi? Nabízíme vám návod, jak si vybrat horské slunce.