Jak vybrat drtič kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu neuvidíte už jen v amerických filmech. Stále častěji se objevuje i v našich domácnostech.

Drtič kuchyňského odpadu pod dřezem

Myslíme ekologičtěji a třídění odpadků už většina z nás bere jako samozřejmost. Kladete si otázku, na co vám kuchyňský drtič odpadků bude? Rádi vám na ni odpovíme.

Oblíbené produkty

Na co drtič odpadu vlastně je?

Všechen mokrý a rychle hnijící odpad shrnete do dřezu a pustíte svého nového pomocníka, který si s ním hravě poradí. Rozdrtí ho na malé kousky a potom ho jednoduše spláchnete do kanalizace. Kvůli drtiči nemusíte předělávat celou kuchyni. Dodatečně ho doplníte i do té, kterou máte doma.

Proč by ve vaší domácnosti neměl chybět?

 • snižuje počet hádek v domácnosti (likviduje biologický odpad, takže koš není nutné vynášet tak často)
 • šetří vaše peníze a váš čas
 • koš zůstává čistý, není z něj cítit žádný zápach

Montáž není náročná

Drtič odpadu v kuchyni namontujete hrdlem na výtokový otvor dřezu. Je to jednoduché. Odpad můžete dávat rovnou do dřezu, takže vám na lince nezabírá zbytečně moc místa. Ze dřezu ho postupně shrnete do komory drtiče a dál to už bude jeho práce.

Kuchyňský odpad do drtiče odpadků

Drtič odpadu vs. klasický sifon

Drtič zapínáte jen tehdy, když ho chcete nakrmit odpadem a zbytky jídla. Drtič odpadu se chová jako klasický sifon, ale má přidanou hodnotu, kterou v kuchyni často využijete. Když ho vypnete, nikdo nebude vědět, jakého pomocníka máte ve skříňce. Na první pohled jeho přednosti nikdo neodhalí.

Jak to funguje?

Drcení z odpadu uvolňuje vodu. Voda představuje až 85 % potravinového odpadu, proto je drtič schopný snížit množství odpadu až o 40 %. Částečky, které z drtiče odcházejí, se v přírodě, úpravnách vod nebo septikových nádržích rozkladají rychleji. Potrubí se neucpává a potraviny, které spláchnete, se nestávají živnou půdou pro hlodavce. Malé částečky jídla jsou pro ně nepoužitelné.

Co všechno takový drtič zvládne?

 • slupky z ovoce a zeleniny
 • maso, šlachy, klouby, kuřecí a rybí kosti
 • skořápky ořechů a vajec, pecky z ovoce
 • košťály zelí
 • staré pečivo
 • zvadlé květiny
 • kávovou usazeninu s filtrem z překapávače a čajové sáčky
 • ubrousky, párátka a papírové kapesníčky

Drtič odpadků je malý a lehký a je připravený rozdrtit všechno, co se v přírodě rychle rozloží. Nebojte sa drtit i kosti. Drtič je zvládne a kosti se postarají o čistší potrubí. Zbytečně ho nepřekrmujte. Jsou věci, které ani tomuto všežravci nebudou chutnat. Sklo, porcelán, plasty, kovy, igelit, suché slupky z cibule a kukuřice mu raději nedávejte. Kromě toho, že drtiči dají pořádně zabrat, v přírodě se nerozloží. I tyto věci mají ve sběru určené svoje místo.

Na co všechno se při výběru drtiče odpadků zaměřit?

Není drtič jako drtič. Podívejte se, co všechno má dobrý kuchyňský drtič odpadu mít, aby vám s biologickým odpadem pomáhal co nejdéle.

Důležitou roli tady hraje pryžová manžeta

V hrdle drviče je umístěná pryžová manžeta nebo lapač nečistot, který zabraňuje drobným nečistotám a vodě vrátit se zpět do dřezu. Občas se manžetě věnujte a důkladně ji umyjte, aby vám z drtiče nevycházel nepříjemný smrad.

V lepším případě můžete manžetu odebrat a umývání vám půjde jako po másle. V tom horším je manžeta v drtiči napevno a dá vám zabrat, než ji pořádně umyjete. Rozebrat celý drtič jen proto, že ho chcete umýt nebo že z něho chcete vybrat něco, co se do něj dostalo nedopatřením (čajová lžička) zbytečně zabere hodně času.

Všechno se to děje v drticí komoře

Drticí komora musí být odolná vůči korozi a nárazům drceného materiálu,  drobným kuchyňským návštěvníkům, kteří  ho mohou poškodit (např. kuchyňský příbor). Nejvíc se osvědčila směs polyesteru a polyamidu plněného sklem. Je pevný, lehký a nepřenáší hluk.

Drtič odpadu v kuchyni

Nerezavějící a smaltovaný plech, ze kterého se drtiče také vyrábějí, mohou podlehnout korozi a vyřadit drtič z provozu. Drticí lopatky musí vydržet také mnoho. Vyrábějí se z nerezavějícího plechu nebo jsou lité z nerezavějící oceli.

Rychlé drcení má na starosti motor

Motor s permanentním magnetem se rychle dostane do vysokých otáček (2600 až 2800 ot/min) a víc se hodí do domácnosti, aby vám zaručil rychlé drcení a zabránil ucpávání odpadu. Drtiče určené na domácí použití jsou lehké a malé, aby nezabíraly mnoho místa.

Indukční motor je pomalejší (1400–1725 ot./min), využívá rozběhový kondenzátor a je větší, ale může běžet nepřetržitě, proto je vhodnější do gastroprovozů.

Otázek nikdy není dost

Zeptejte se, zda má drtič, který jste si vybrali, označení CE. Pokud ano, splňuje evropskou normu a mělo by jít o kvalitní výrobek. Má také certifikát kvality ISO? Vybrali jste si skutečně skvělého pomocníka. Zákon stanovuje záruční dobu 24 měsíců. Pokud jste si vybrali opravdu kvalitní drtič odpadků, jeho záruka bude vyšší.

Montáž máte v ceně? Jak je na tom pozáruční servis a možnosti dokoupení náhradních dílů? Na tyto otázky vám v každém dobrém obchodě, kde drtiče nabízejí, ochotně odpoví.

Drtič odpadu Blanco

Mezi nejoblíbenější drtiče, se kterými se můžete na trhu setkat, patří drtič odpadu Blanco. Organický odpad rozdrtí v průběhu několika vteřin, šetří váš čas a minimalizuje vysypávání smetí. Tento kvalitní drtič je vhodný do domácností, je kompaktní a nezabírá mnoho místa. Dobrý výkon a vyšší počet otáček si s odpadem dokonale poradí.

Drtič kuchyňského odpadu Blanco

Čím vás kuchyňský drtič odpadu Blanco očaruje?

 • 1stupňová technologie drcení s jedním rotujícím talířem
 • indukční motor Dura-Drive
 • 1.490 až 1.790 otáček/min
 • nerezový rotační kruh a rotující kladiva v úhlu 360°
 • antikorozní nerezová úprava drticí komory
 • automatické vypnutí při přetížení
 • neintegrovaný pneumatický spínač v chromu
 • jednopolohová plastová krytka na úplné otevření/zavření průtoku vody
 • tichý chod

O užitečnosti kuchyňského drtiče odpadků se nejlépe přesvědčíte sami.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 31.10.2018
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním Jak vybrat nejlepší nabíječky autobaterií i se startováním

Kvalitní autobaterie je základním předpokladem pro správný a bezproblémový chod vašeho auta. Poradíme, jak si ji vybrat.

Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři Jaký mobil pro seniory? Co nabízejí operátoři

Vybrat mobilní telefon pro seniory není snadné. To, co potřebují, je kvalitní a trvanlivé zařízení, z něhož mohou bez problémů telefonovat.

Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil Jaké brýle na virtuální realitu na PC a jaké na mobil

Virtuální realita útočí na naše domácí centra zábavy. Za pár stovek korun se dnes už může přesunout do virtuálního světa každý.