Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica

Elektrické sporáky jsou oblíbené zejména v kuchyních rodinných domů, protože vyžadují silnou elektrickou přípojku. Při výběru se můžete rozhodnout mezi litinovými, sklokeramickými nebo indukčními.

Elektrický sporák s otevřenou troubou v bílé kuchyni

Poslední dva uvedené jsou nejoblíbenější, a proto vám poradíme, podle čeho si ten správný model vybrat, a které parametry jsou důležité.

Oblíbené elektrické sporáky

Rozměry sporáku

Nejdůležitějším parametrem je šířka. Standardem je 60 cm, ale setkáte se i se širšími, ale často převážně s užšími modely se šířkou 50 cm. Na šířce závisí prostor pro hrnce a pánve na varné desce, takže pokud často vaříte ve více velkých hrncích, 60 cm by mělo být minimem.

Výška je standardní 85 nebo 90 cm tak, aby korespondovala s výškou typické kuchyňské linky. Pozor na hloubku sporáku – ta bývá různá, měli byste ho tedy vybrat podle hloubky vaší kuchyňské linky, aby vám sporák příliš nevyčuhoval.  

Od rozměrů se odvíjí také objem trouby. Standardem je 60 l, větší modely mívají 70 l a víc. 

Sklokeramická nebo indukční varná deska

Sklokeramická varná deska na sporáku využívá na ohřívání hrnců a pánví elektrická ohřívací tělesa. Ohřívá je tedy přímo, přičemž z těchto těles zároveň uniká část tepla i do okolí. Navíc sklokeramická deska dokáže akumulovat dost tepla, takže nějaký čas jí trvá, než se rozehřeje a také než vychladne. Během chladnutí nemusí být ohřívací těleso rozžhavené do červena – z tohoto důvodu je výrobci vybavují indikátory zbytkového tepla.

Elektrický sporák

Indukční varné desky mají pod povrchem zabudované cívky, které vytvářejí elektromagnetické pole. To indukuje v pánvi nebo hrnci po jeho přiblížení vířivé proudy, které zahřívají dno nádoby. Výhodou je vyšší bezpečnost a zčásti i úspora energie.

Ovládání a funkce varných desek

Může být řešeno standardními otočnými knoflíky na předním panelu sporáku nebo tlačítky nebo dotykovými plochami na samostatném ovládacím panelu umístěném nahoře na varné desce. Pokud máte malé děti, je bezpečnější, když nejsou ovládací prvky v jejich dosahu.

Některé desky mají z tohoto důvodu funkci bezpečnostního vypnutí. V případě nechtěného zapnutí, při kterém nenastavíte do několika vteřin požadovanou teplotu, se vypnou.

Vybíráme z katalogu

Funkce elektrické trouby

Nejlevnější trouby disponují pouze dvěma ohřívacími tělesy – po jednom na vrchní a na spodní straně. Ty lepší nabízejí také cirkulaci vzduchu zajištěnou ventilátorem, případně ohřev horkým vzduchem, který vytváří kruhové ohřívací těleso kolem ventilátoru. Další funkcí je extra silná ohřívací spirála, keorá slouží jko gril. V lepších modelech najdete i otočný rožeň poháněný elektromotorem (např. na pečení kuřat).

Příprava oběda na elektrickém sporáku

Čištění trouby

  • Parní – Při této funkci vložíte dovnitř trouby plech s vodou, přičemž trouba se vyhřeje natolik, aby se voda přeměnila na páru a uvolnila mastné usazeniny. Troubu ale musíte nakonec ručně vyčistit.
  • Katalytické – Trouba s touto funkcí je vybavená porézními plechy (nazývají se také katalytické vložky) umístěnými na jejích bocích. Ty díky svému tvaru zachytávají mastnotu. Mastné usazeniny se potom vypečou při teplotě 250–300 °C. Katalytické vložky je nutné po několika letech vyměnit.
  • Pyrolytické – Při pyrolitickém čisticím procesu se trouba vyhřeje na 500 °C, přičemž se spálí všechny usazeniny. Vzniklý popel potom stačí utřít suchou utěrkou.

Top 4 sklokeramické sporáky

Top 4 indukční sporáky

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 13.10.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?

Automatický, nebo ruční napěňovač mléka? Nejlepší značky podle recenzí jsou Tescoma, Orava či Sencor Automatický, nebo ruční napěňovač mléka? Nejlepší značky podle recenzí jsou Tescoma, Orava či Sencor

Napěňovač mléka vám pomůže vytvořit mléčnou konzistenci pro různé typy káv, které by bez mléčné pěny nebyly „kávičkářským nebíčkem.“ Jaké typy známe a které jsou pro vás ty nejvhodnější?

Jak vybrat domácí nebo cestovní fén na vlasy? Nejlepší je s ionizátorem. Jak vybrat domácí nebo cestovní fén na vlasy? Nejlepší je s ionizátorem.

Fén na vlasy je praktickou záležitostí – pomůže vám ušetřit čas, je nápomocný při přípravě účesu a také může být ozdobou vaší koupelny. Jak si vybrat ten správný?