Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica

Elektrické sporáky jsou oblíbené zejména v kuchyních rodinných domů, protože vyžadují silnou elektrickou přípojku. Při výběru se můžete rozhodnout mezi litinovými, sklokeramickými nebo indukčními.

Elektrický sporák s otevřenou troubou v bílé kuchyni

Poslední dva uvedené jsou nejoblíbenější, a proto vám poradíme, podle čeho si ten správný model vybrat, a které parametry jsou důležité.

Oblíbené elektrické sporáky

Rozměry sporáku

Nejdůležitějším parametrem je šířka. Standardem je 60 cm, ale setkáte se i se širšími, ale často převážně s užšími modely se šířkou 50 cm. Na šířce závisí prostor pro hrnce a pánve na varné desce, takže pokud často vaříte ve více velkých hrncích, 60 cm by mělo být minimem.

Výška je standardní 85 nebo 90 cm tak, aby korespondovala s výškou typické kuchyňské linky. Pozor na hloubku sporáku – ta bývá různá, měli byste ho tedy vybrat podle hloubky vaší kuchyňské linky, aby vám sporák příliš nevyčuhoval.  

Od rozměrů se odvíjí také objem trouby. Standardem je 60 l, větší modely mívají 70 l a víc. 

Sklokeramická nebo indukční varná deska

Sklokeramická varná deska na sporáku využívá na ohřívání hrnců a pánví elektrická ohřívací tělesa. Ohřívá je tedy přímo, přičemž z těchto těles zároveň uniká část tepla i do okolí. Navíc sklokeramická deska dokáže akumulovat dost tepla, takže nějaký čas jí trvá, než se rozehřeje a také než vychladne. Během chladnutí nemusí být ohřívací těleso rozžhavené do červena – z tohoto důvodu je výrobci vybavují indikátory zbytkového tepla.

Elektrický sporák

Indukční varné desky mají pod povrchem zabudované cívky, které vytvářejí elektromagnetické pole. To indukuje v pánvi nebo hrnci po jeho přiblížení vířivé proudy, které zahřívají dno nádoby. Výhodou je vyšší bezpečnost a zčásti i úspora energie.

Ovládání a funkce varných desek

Může být řešeno standardními otočnými knoflíky na předním panelu sporáku nebo tlačítky nebo dotykovými plochami na samostatném ovládacím panelu umístěném nahoře na varné desce. Pokud máte malé děti, je bezpečnější, když nejsou ovládací prvky v jejich dosahu.

Některé desky mají z tohoto důvodu funkci bezpečnostního vypnutí. V případě nechtěného zapnutí, při kterém nenastavíte do několika vteřin požadovanou teplotu, se vypnou.

Vybíráme z katalogu

Funkce elektrické trouby

Nejlevnější trouby disponují pouze dvěma ohřívacími tělesy – po jednom na vrchní a na spodní straně. Ty lepší nabízejí také cirkulaci vzduchu zajištěnou ventilátorem, případně ohřev horkým vzduchem, který vytváří kruhové ohřívací těleso kolem ventilátoru. Další funkcí je extra silná ohřívací spirála, keorá slouží jko gril. V lepších modelech najdete i otočný rožeň poháněný elektromotorem (např. na pečení kuřat).

Příprava oběda na elektrickém sporáku

Čištění trouby

  • Parní – Při této funkci vložíte dovnitř trouby plech s vodou, přičemž trouba se vyhřeje natolik, aby se voda přeměnila na páru a uvolnila mastné usazeniny. Troubu ale musíte nakonec ručně vyčistit.
  • Katalytické – Trouba s touto funkcí je vybavená porézními plechy (nazývají se také katalytické vložky) umístěnými na jejích bocích. Ty díky svému tvaru zachytávají mastnotu. Mastné usazeniny se potom vypečou při teplotě 250–300 °C. Katalytické vložky je nutné po několika letech vyměnit.
  • Pyrolytické – Při pyrolitickém čisticím procesu se trouba vyhřeje na 500 °C, přičemž se spálí všechny usazeniny. Vzniklý popel potom stačí utřít suchou utěrkou.

Top 4 sklokeramické sporáky

Top 4 indukční sporáky

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 13.10.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.