Jak vybrat nejlepší dětskou tříkolku? Zkušenosti doporučují tříkolky s vodicí tyčí

Kolečková vozidla dokážou značně urychlit rozvoj motorických schopností dítěte. Věděli jste ale, že vhodnou tříkolku můžete koupit dítěti už po dovršení prvního půlroku života?

Kovová dětská tříkolka pro děti

V tomto článku vám představíme nejlepší dětské tříkolky a poradíme, jak vybrat pohodlnou a zejména bezpečnou pro vaše dítě.

Oblíbené modely tříkolek

I pro půlroční děti

Pro malé děti existují různé druhy vozidel, od čtyřkolových či tříkolových odrážedel, přes tříkolky nebo šlapadla až po koloběžky nebo bicykly. Protože bicykl zvládají až děti od 3 až 4 roků, nejvhodnějším „dopravním prostředkem“ pro menší dítě je tříkolka. Princip jejího pohonu je totiž podobný jako u bicyklu (šlapání) a rozvíjí současnou koordinaci nohou a rukou dítěte. Oproti bicyklu nabízí jistotu stability a tím také vyšší bezpečnost.

Moderním trendem jsou tříkolky připomínající dětský kočárek. Jsou vybavené ochrannou stříškou, odkládacími košíky a taškami a mnohými bezpečnostními prvky. Jejich největší výhodou je variabilita – můžete z nich totiž odebírat různé části a tím je přizpůsobovat věku dítěte. Půlroční či roční dítě v něm můžete díky ručce pohodlně tlačit, přičemž nohy může mít položené na pohodlných a bezpečných nášlapech. Jak bude růst a zapojovat se do pohybu, můžete nášlapy a ochrannou hrazdu odmontovat. Později můžete odmontovat i ručku na tlačení a opěradlo sedadla, čímž hybrid kočárek–tříkolka přeměníte na čistokrevnou tříkolku, za kterou se nebude stydět ani starší dítě.

Bezpečnostní prvky dětských tříkolek

  • Vodicí tyč – Už vzpomínaná ručka, resp. vodicí tyč, která je připevněná k zadní části tříkolky, je nenahraditelným bezpečnostním prvkem. Pomocí ní můžete dítě na tříkolce nejen tlačit, ale také ho v případě potřeby zastavit či zabránit mu v jízdě. Některé tříkolky ji mají výškově nastavitelnou a odnímatelnou.
  • Brzdy a pedály – Některé modely tříkolek jsou vybavené řetězovým pohonem, v tom případě je vhodné, když mají možnost brždění zpětným chodem pedálů (jako má bicykl s jedním převodem). Tříkolky s pedály na předním kole by měly být zase opatřené možností odpojení pedálů, aby při tlačení neudeřily dítě do nohy. Důležité jsou i brzdy na zadních kolech proti rozběhnutí – ať už samovolnému, nebo úmyslnému ze strany dítěte.
  • Bezpečnostní pásy a hrazda – Pásy jsou důležité zejména pro velmi malé děti, které jsou často neklidné a mohly by ze sedačky při tlačení vypadnout. Při pomalejším pohybu nebo při stání je možné je odepnout, přičemž o udržení dítěte v sedačce se postará bezpečnostní hrazda. Ta může být také odnímatelná.
  • Osvětlení a směrovky – Některé dražší modely tříkolek mohou být vybavené také předním světlem nebo směrovými světly, která může ovládat dítě tlačítky na volantu. Kromě pasivní bezpečnosti při zhoršených světelných podmínkách přispívají i k osvojení návyků bezpečného chování na cestách, které bude dítě potřebovat, jakmile přesedne na bicykl.
  • Materiál kol – Na první pohled banalita, avšak vyhotovení kol má velký vliv na možnosti využití tříkolky. Levné modely bývají vybavené tvrdými plastovými koly, která netlumí nerovnosti, jsou hlučná a poměrně křehká. Tříkolka s gumovými koly nebo s koly z tvrzeného pěnového materiálu je jakýmsi kompromisem mezi odolností a komfortem. Dětská tříkolka s nafukovacími koly však perfektně tlumí nerovnosti a umožní dítěti zažívat dobrodružství i mimo zpevněné cesty.
  • Tříkolka pro dvojčata – Pokud máte doma dva čiperné sourozence, nemusíte hned kupovat dvě tříkolky. Na trhu jsou totiž také modely pro dvojčata se dvěmi sedadly za sebou. Šlapat však může jen jedno z nich.

TOP 4 tříkolky


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 09.07.2019
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hřejivá plyšová zvířátka do mikrovlnky: Plyšák na ohřátí i uklidnění Hřejivá plyšová zvířátka do mikrovlnky: Plyšák na ohřátí i uklidnění

Slyšeli jste o hřejivých plyšových zvířátkách, která slouží na ohřátí během chladných dní a zároveň působí uklidňujíce?

I levný kočárek pro panenky může být kvalitní. Oblíbené jsou retro i proutěné kočárky I levný kočárek pro panenky může být kvalitní. Oblíbené jsou retro i proutěné kočárky

Také vaše dcera si ráda hraje na starostlivou maminku? Kromě oblíbené panenky jí nesmí chybět ani kočárek. V našem článku vám poradíme, které patří mezi oblíbené a čeho si při jejich...

Hrací podložky a deky na hraní s hrazdičkou či tunelem. Praktické pomůcky i pro vaše děti Hrací podložky a deky na hraní s hrazdičkou či tunelem. Praktické pomůcky i pro vaše děti

Vybíráte hrací deku nebo podložku pro vaše dítě? V dnešním článku vám představíme ty nejlepší, které trh aktuálně nabízí.