Jak vybrat nejlepší dětskou tříkolku? Zkušenosti doporučují tříkolky s vodicí tyčí

Kolečková vozidla dokážou značně urychlit rozvoj motorických schopností dítěte. Věděli jste ale, že vhodnou tříkolku můžete koupit dítěti už po dovršení prvního půlroku života?

Kovová dětská tříkolka pro děti

V tomto článku vám představíme nejlepší dětské tříkolky a poradíme, jak vybrat pohodlnou a zejména bezpečnou pro vaše dítě.

Oblíbené modely tříkolek

I pro půlroční děti

Pro malé děti existují různé druhy vozidel, od čtyřkolových či tříkolových odrážedel, přes tříkolky nebo šlapadla až po koloběžky nebo bicykly. Protože bicykl zvládají až děti od 3 až 4 roků, nejvhodnějším „dopravním prostředkem“ pro menší dítě je tříkolka. Princip jejího pohonu je totiž podobný jako u bicyklu (šlapání) a rozvíjí současnou koordinaci nohou a rukou dítěte. Oproti bicyklu nabízí jistotu stability a tím také vyšší bezpečnost.

Moderním trendem jsou tříkolky připomínající dětský kočárek. Jsou vybavené ochrannou stříškou, odkládacími košíky a taškami a mnohými bezpečnostními prvky. Jejich největší výhodou je variabilita – můžete z nich totiž odebírat různé části a tím je přizpůsobovat věku dítěte. Půlroční či roční dítě v něm můžete díky ručce pohodlně tlačit, přičemž nohy může mít položené na pohodlných a bezpečných nášlapech. Jak bude růst a zapojovat se do pohybu, můžete nášlapy a ochrannou hrazdu odmontovat. Později můžete odmontovat i ručku na tlačení a opěradlo sedadla, čímž hybrid kočárek–tříkolka přeměníte na čistokrevnou tříkolku, za kterou se nebude stydět ani starší dítě.

Bezpečnostní prvky dětských tříkolek

  • Vodicí tyč – Už vzpomínaná ručka, resp. vodicí tyč, která je připevněná k zadní části tříkolky, je nenahraditelným bezpečnostním prvkem. Pomocí ní můžete dítě na tříkolce nejen tlačit, ale také ho v případě potřeby zastavit či zabránit mu v jízdě. Některé tříkolky ji mají výškově nastavitelnou a odnímatelnou.
  • Brzdy a pedály – Některé modely tříkolek jsou vybavené řetězovým pohonem, v tom případě je vhodné, když mají možnost brždění zpětným chodem pedálů (jako má bicykl s jedním převodem). Tříkolky s pedály na předním kole by měly být zase opatřené možností odpojení pedálů, aby při tlačení neudeřily dítě do nohy. Důležité jsou i brzdy na zadních kolech proti rozběhnutí – ať už samovolnému, nebo úmyslnému ze strany dítěte.
  • Bezpečnostní pásy a hrazda – Pásy jsou důležité zejména pro velmi malé děti, které jsou často neklidné a mohly by ze sedačky při tlačení vypadnout. Při pomalejším pohybu nebo při stání je možné je odepnout, přičemž o udržení dítěte v sedačce se postará bezpečnostní hrazda. Ta může být také odnímatelná.
  • Osvětlení a směrovky – Některé dražší modely tříkolek mohou být vybavené také předním světlem nebo směrovými světly, která může ovládat dítě tlačítky na volantu. Kromě pasivní bezpečnosti při zhoršených světelných podmínkách přispívají i k osvojení návyků bezpečného chování na cestách, které bude dítě potřebovat, jakmile přesedne na bicykl.
  • Materiál kol – Na první pohled banalita, avšak vyhotovení kol má velký vliv na možnosti využití tříkolky. Levné modely bývají vybavené tvrdými plastovými koly, která netlumí nerovnosti, jsou hlučná a poměrně křehká. Tříkolka s gumovými koly nebo s koly z tvrzeného pěnového materiálu je jakýmsi kompromisem mezi odolností a komfortem. Dětská tříkolka s nafukovacími koly však perfektně tlumí nerovnosti a umožní dítěti zažívat dobrodružství i mimo zpevněné cesty.
  • Tříkolka pro dvojčata – Pokud máte doma dva čiperné sourozence, nemusíte hned kupovat dvě tříkolky. Na trhu jsou totiž také modely pro dvojčata se dvěmi sedadly za sebou. Šlapat však může jen jedno z nich.

Oblíbené modely tříkolek

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 09.07.2019
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polštáře a přikrývky do postýlky i pro větší děti Polštáře a přikrývky do postýlky i pro větší děti

Která přikrývka a polštář pro děti jsou ty nejlepší? Opravdu dítě do jednoho roku polštář nepotřebuje? Výběr správného polštáře a přikrývky je pro dobrý spánek vašeho dítěte opravdu...

Nejlepší interaktivní hračky pro děti už od 6 měsíců Nejlepší interaktivní hračky pro děti už od 6 měsíců

To, jakým způsobem jsou děti vedené k učení během prvních šesti roků, výrazně působí na účinnost vzdělávání a nabývání zručností v pozdějším věku. Interaktivní hračky jsou ideálním...

Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší! Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší!