Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Koberce sice už nejsou součástí každé domácnosti tak jako kdysi, ještě stále jsou ale v mnoha příbytcích oblíbené pro svoje příjemné tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Pokud máte doma víc koberců, případně také čalouněnou pohovku, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.

Vysavač na tepování koberců

Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný model vybrat.

Oblíbené tepovače

Jak tepovače fungují

Stroje na tepování se nazývají také extraktory, tepovací vysavače, víceúčelové vysavače nebo čističe koberců. Vzhledem připomínají robustnější vysavače. Využívají je zejména profesionální úklidové firmy, avšak nižší cena některých modelů je předurčuje i na použití v domácnosti.

Můžete je použít na čištění koberců, čalouněných pohovek, matrací i autosedaček. Poradí si se skvrnami od nápojů, mastnými skvrnami i se zvířecími chlupy. Mnohé tepovače můžete využít i na běžné mokré a suché vysávání tak, jako kterýkoliv jiný vysavač.

Čištění koberce s Extraktory vysavačem

Typický tepovací vysavač se skládá z nádoby na čistou vodu s čisticím roztokem, nádoby na odpadní vodu, sacího motoru a čerpadla. Proces čištění začíná vstřikováním čisticího roztoku do čištěné textilie pomocí čerpadla. Roztok následně rozpustí „zažrané“ nečistoty, které potom odsajete hubicí do nádoby na odpadní vodu.

Konstrukce tepovacích vysavačů

 • Tyčové – Připomínají typický tyčový vysavač, který ve svém svislém těle integruje všechny komponenty. Na rozdíl od nich mají navíc i nádobu na vodu a jiné součásti, takže jsou robustnější a také těžší – manipulace s nimi bude pro vás tedy více vyčerpávající. Co se týká kapacity nádob na vodu, ta je, pochopitelně, menší, takže musíte počítat s její častější výměnou. Na druhé straně, jejich skladování je jednodušší, protože je můžete opřít někam do rohu ve svislé poloze.
 • Klasické – Mohou mít tvar klasického podlouhlého vysavače s velkými kolečky nebo hrncového vysavače. Jejich výhodou oproti tyčovým tepovacím vysavačům je vyšší výkon i vyšší kapacita nádob na vodu. Manipulace s hadicí a hubicí je také jednodušší než manipulace s celým tělem tyčového vysavače.

Příkon a sací výkon

Kvalitní tepovač by měl mít elektrický příkon nad 1 000 W, některé modely dokonce překonávají úroveň 2 000 W.

Důležitějším kritériem je však sací výkon, který bývá vždy menší, ale ne vždy ho výrobci v základní specifikaci zařízení uvádějí. Pomoci si můžete jednoduchým odhadem, při kterém vezmete do úvahy fakt, že sací výkon se zpravidla pohybuje na úrovni jedné pětiny až jedné třetiny elektrického příkonu, v závislosti na účinnosti zařízení. Běžně se pohybuje v rozmezí 300–600 W.

Profesionální tepovač na čištění koberců

Lepší tepovače mívají sací výkon regulovatelný, takže si ho můžete pro různé povrchy nastavit tak, aby vám zbytečně netahal a nekrčil textilii. Levné tepovače na koberce obvykle touto funkcí nedisponují.

TOP 3 tepovače

Objem nádrží

Na něm záleží, jak často budete muset vylévat špinavou vodu, resp. doplňovat čisticí roztok a čistou vodu. Samozřejmě, u malých nádrží můžete po doplnění pokračovat v čištění, ale příliš časté vylévání a dolévání při čištení velkých ploch může být obtěžující.

Vhodný objem nádrže podle čištěné plochy:

 • Plocha do 50 m2 – objem nádoby do 2 l.
 • Plocha od 50 do 150 m2 – objem nádoby 2–4 l.
 • Plocha nad 150 m2 – objem nádoby nad 4 l.

Typy filtrů

 • Mikrofiltr – Zachytává jemné částice i alergeny, není však tak účinný jako HEPA filtr.
 • HEPA filtr – Je vyrobený ze skleněných vláken a zachytí i nejjemnější prach, pyl a jiné částice. Je proto jedinou volbou pro alergiky.
 • Vodní filtrace – Do jisté míry zvlhčuje vzduch, ale není tak účinná jako HEPA filtr.

Kromě bezsáčkových tepovacích vysavačů najdete na trhu také sáčkové, které zachytávají nečistoty do jednorázových sáčků podobně jako běžné vysavače.

Příslušenství k tepovačům

 • Nástavec na tvrdé povrchy – Díky němu můžete vysávat tvrdé podlahy s povrchy jako dlaždice, linoleum nebo parkety.
 • Štěrbinový nástavec – Pomůže vám s vysáváním úzkých míst.
 • Turbokartáč – Vyčistíte s ním husté a velmi špinavé textilie jako např. koberce se zažranou špínou nebo se zvířecími chlupy.
 • Nástavec na foukání – Umožňuje díky zpětnému chodu vysavače vyfouknout špínu z nedostupných míst, případně nafoukat nafukovací matraci nebo hračky.
 • Nástavec na umývání oken – Bývá součástí modelů s funkcí parního čištění.

Další funkce a parametry tepovačů

 • Hlučnost – Při koupi si všímejte i tohoto parametru, zejména když budete provádět tepování koberců doma. Tepovače jsou zpravidla hlučnější než běžné vysavače, typicky od 60 do 85 dB. Za přijatelně tichý budete považovat tepovač s hlučností do cca 70 dB.
 • Délka kabelu – Důležitý parametr pro čištění ve velkých místnostech. Typicky se pohybuje od 4 do 15 m, přičemž kabel by měl být tak dlouhý, abyste s tepovačem dosáhli od zásuvky do každého koutu místnosti, případně i do sousední místnosti, ve které zásuvka chybí.
 • Čisticí programy – Pokročilejší modely tepovačů disponují různými programy s předdefinovanými parametry pro čištění konkrétních typů povrchů (koberce, sedačky, interiéry aut apod.).
 • Ovládání – U levnějších modelů najdete pouze základní ovládací prvky, ty lepší jsou vybavené dálkovým ovládáním na rukojeti.
 • Automatické navíjení kabelu – Díky této funkci se přívodní kabel navine po stlačení tlačítka na buben v útrobách zařízení. Výhodou tohoto řešení je, že kabel nikde nepřekáží a nemusíte ho ručně namotávat na tělo tepovače.

Oblíbené tepovače

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 17.02.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...