Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětská pokožka je extrémně hebká a citlivá. Látky, které s ní přicházejí do styku, téměř okamžitě vyvolávají určitou reakci. Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky jsou škodlivé? Dozvíte se v našem článku.

Máma s dcerou při praní

Budoucí, ale i ti, kteří se už rodiči stali, chtějí pro svoje děťátko nepochybně jen to nejlepší. S tím souvisí nejen to, jaké oblečení vašemu dítěti koupíte, ale i to, jak se o něj následně staráte. Ne každý prací prášek musí pokožce vašeho děťátka vyhovovat, některé mohou dokonce vysloveně škodit. Proto je třeba i při praní oblečení přistupovat k pokožce dítěte velmi šetrně a zodpovědně.

Prací prostředky vhodné na dětské oblečení

Nebezpečné látky

Mnoho dětské kosmetiky i pracích prášků obsahuje látky, které se k dětské a všeobecně k lidské pokožce chovají velmi agresivně. Negativní vliv těchto chemických látek byl zjištěný především při dlouhodobém používání. Určitě byste se tedy tímto látkám měli při praní dětského oblečení vyhnout. Týká se to i dětské kosmetiky (šampony, oleje, pudry...).

  • Triklosan – nebezpečná látka, která se nachází především v mýdlech nebo se používá jako součást čisticích prostředků. Jeho působením se narušuje hormonální rovnováha.
  • Parabeny – bohužel, i když se z velké části přestaly používat, stále se najdou v krémech na tělo nebo mýdlech. Zvýrazňují přídavné vůně esencí. Opět mají negativní vliv na hormony lidského těla.
  • Minerální oleje – pokud něco pochází z ropy a aplikuje se to na tělo, nečekejte nic dobrého. Minerální oleje jsou, naneštěstí, často součástí dětských olejíčků, kde působí jako konzervanty. Jejich používání může způsobovat vysušení pokožky a může nepříjemně dráždit.
  • Fenol – poslední látkou, která mívá poměrně vysoké zastoupení, je fenol či fenyl. Látka má dezinfekční účinek, ale zároveň způsobuje odumírání buňkového obalu na těle člověka. Přes snahu látku zakázat neustále je součástí krémů, pracích prášků nebo šamponů.

Myslete na to, že když jde o dětský prací prášek či dětskou kosmetiku, nemusí to nutně znamenat, že je to pro děťátko skutečně ideální. Různé parfémy, parabeny, barviva, konzervanty. I toto obsahují dětské prací prášky.

Kvalitní oblečení

Ne vždy je to o tom, že zvolíte špatný prací prostředek. Výsledek praní může do značné míry ovlivnit i oblečení, které vašemu dítěti oblékáte. U malých dětí platí, že nejšťastnější volbou jsou bílé bavlněné či bambusové tkaniny. Pamatujte, že čím je oblečení barevnější, tím víc syntetických látek obsahuje. Toto oblečení by se mělo vždy prát při teplotě aspoň 60 °C. Dobré je, když nové oblečení po nákupu vyperete před tím, než ho dítěti oblečete.

Prací prášek vhodný na dětské oblečení

Vyhněte se aviváži, použijte ocet

A co dětská aviváž? Ano, dětská aviváž je určená na praní dětského oblečení, ale neznamená to, že ji musíte vždy používat. Aviváž obsahuje aromata a esence, často bohužel parfémy, které pokožku děťátka snadno podráždí. Když chcete, aby oblečení vonělo déle a bylo svěžejší, použít můžete éterické oleje (mandlové, levandulové, ovocné).

Pokud chcete, aby bylo oblečení hebčejší, použijte ocet. Nesmysl? Určitě ne, stačí když do plákání přidáte půl deci octa a jednak bude působit jako dezinfekce a zároveň i jako změkčovadlo.

Méně je více

Při praní dětského oblečení to s pracím prostředkem rozhodně není třeba přehánět. Rodiče by mohli argumentovat, že odolné skvrny si víc pracího prášku vyžadují. Není tomu tak. Mnohem důležitější je předpraní a přepláchnutí v rukách, následně postačí i poloviční dávka prášku.

Dávání prášku do pračky před praním

Všeobecně je účinnost pracích prášků vysoká a množství udávané výrobci je, jednoduše řečeno, přehnané. Čím víc prášku spotřebujete, tím rychleji budete kupovat nový. Tak funguje marketink. Pokud se vám zdá, že prací prášek je neúčinný, na trhu je několik alternativ, které ho určitě nahradí lépe.

Dobrým receptem, když chcete odolnost skvrn oslabit, je použití sody bikarbony, která má sílu nečistoty rozpouštět.

Ekologické prací prostředky

Jsou sice finančně náročnější, ale máte u nich, na rozdíl od známých komerčních pracích přípravků, největší jistotu, že neškodí dětské pokožce. Čistá síla přírody je často tím nejlepším řešením. V obchodě je mnoho čisticích prostřiedků, které normy „ekologičnosti“ splňují a určitě jsou pro dětské oblečení správnou volbou.

Tzv. mýdlový sliz si dokonce můžete vyrobit i doma:

  • Ekologické mýdlo bez aroma (maximálně kokosový olej)
  • Balíček sody bikarbony
  • Voda

Vodu stačí ohřát na 60 °C a následně do ní nastrouháte mýdlo. To se ve vodě rozpustí a tehdy přidáte sodu bikarbonu, avšak sodu přidávejte ještě během toho, když se mýdlo topí, ne když je úplně rozpuštěné. Potom dolejte vodu a vytváříte sliznatou konzistenci. Toto je recept našich babiček, které tento prací prostředek používaly velmi často.

Oddělené praní?

V nízkém věku je doporučené prát kojenecké oblečení výlučně samostatně. Ale s přibývajícím věkem to už taková nutnost není. Klidně spolu můžete prát dětské dupačky, látkové plenky nebo pyžamko. Ideálně, pokud jde o bílé barvy. Klidně můžete přihodit i vaše oblečení, ale pochopitelně aviváž vynechte.

Dětské oblečení

Žehlení není nutné

Toto se odvíjí právě od použití pracího přípravku. Pokud použijete příliš hodně pracího prášku, žehlení je opravdu neúčinné a na dětské pokožce mohou nastat kožní problémy. Pokud máte potřebu oblečení pro děti žehlit, zaměřte se na to u nejmenších dětí. Dupačky, pyžamka, body, které mají děti přímo na těle. Čas strávený žehlením můžete využít jinak.

Nejlepší prací přípravky pro děti

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 14.02.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...