Jak vybrat zahradní traktor + jeho využití během celého roku

Zvažujete koupi zahradního traktoru, ale nevíte, zda by byla jeho koupě opodstatněná? Pokud má vaše zahrada více než 1 500 m², tak si traktor určitě kupte. Podobně tak udělejte i v případě, že i když je vaše zahrada menší, váš zdravotní stav vám nedovoluje se adekvátně starat o trávník a provádět další důležité sezónní a posezónní práce, např. sběr úrody.

Jak vybrat zahradní traktor?

Výběr zahradního traktoru patří mezi náročné myšlenkové činnosti, ale buďte bez obav, často i zkušený traktorista potřebuje s výběrem pomoci. Když nevíte, jaký zahradní traktor si vybrat a z čeho můžete vybírat, poradíme vám.

Oblíbené zahradní traktory


Jak vybrat ten nejlepší zahradní traktor

Na to, abyste si vybrali traktor podle svých představ, je důležité něco o traktorech vědět a není toho málo. To, že jde o stroj, který může mít kromě kosení široké využití, pravděpodobně už víte, ale to, jak se traktory dělí a na co byste při výběru traktoru měli zaměřit pozornost, mnozí ani netuší. Začít byste měli tím, nač zahradní traktor potřebujete a kolik chcete do koupě zahradního traktoru investovat.

Dělení zahradních traktorů

Ne všechno, co se zahradnímu traktoru podobá, také zahradním traktorem, v pravém slova smyslu, je. Zahradní traktory lze rozdělovat na ridery a zahradní traktory. Není mezi nimi velký rozdíl, ale nějaký tam je.

Zahradní ridery

Stroj, který trávu kosí a mulčuje a který trávu nesbírá do koše, ale zanechává ji na trávě (sběrný koš je možné nakombinovat také), se nazývá rider. Je to menší verze zahradního traktoru se základním vybavením, kterým je žací ústrojí. Rider není určený na provádění dalších činností a není možné k němu ani připojit další příslušenství, používe se výlučně jen na kosení trávy.

Rider má, na rozdíl od traktoru, motor ukrytý pod sedačkou, přičemž traktor ho má pod kapotou. Ústrojí, které je určené na kosení, je převážně nainstalované ve spodní části uprostřed stroje alebo, když jde o ridery s předním kosením, tak vepředu. Řadí se prostřednictvím integrovaného kloubu, díky čemuž se hodí do náročnějšího, členitého terénu, jehož součástí jsou stromy, keře, skalky, jezírka a další útvary, které je nutné rychle a hravě objet. Rider se hodí do zahrady, která je menší než 1 000 m² nebo, pokud nechcete rider, potom vám na tento rozměr zahrady postačí i menší zahradní traktor s jedním žacím nožem.

rider

Výhody rideru

 • Co se týká náročnějšího terénu, je šikovnější než traktor
 • Žací ústrojí dosahuje do relativně dobré vzdálenosti
 • Jednoduché ovládání
 • Trávu dokáže posbírat i do sběrného koše, vyhazovat a pomulčovat
 • Při kosení nehrozí utlačení trávy a následné nepokosení utlačených míst

Nevýhody rideru

 • Je určený jen na kosení
 • Užší žací záběr

Zahradní traktor

Traktor se na rozdíl od rideru dá rychle poznat. Když má sběrný koš, do kterého putuje pokosená tráva, jde o zahradní traktor. Dalšími poznávacími znaky zahradního traktoru jsou motor ukrytý pod kapotou a ústrojí na kosení, které se nachází v prostřední části pod traktorem. Je výkonnější než rider, ale na druhé straně není tak obratný. Nedostane se do těžko dostupných míst. Je možné ho využívat po celý rok, protože připojením vhodného příslušenství se ze žnutí může stát setí, hnojení nebo odhrnování sněhu.

Výhody

 • Univerzální zahradní pomocník
 • Výkonný motor
 • Objemnější sběrný koš
 • Větší záběr

Nevýhody

 • Není určený na práci na členitém území
 • Náročnější ovládání
 • Vyšší hmotnost a problém s pokosením zmáčknutých míst od pneumatik traktoru

Při rozhodování, zda to bude rider nebo zahradní traktor, však nezapomeňte, že ani jeden, ani druhý stroj není určený na kosení trávy, která je vyšší než 25 cm a sklon terénu je více než 10°. Některé traktory zvládnou i vyšší stoupání, ale pokud tato informace není uvedená v popisu/v manuálu od výrobce, neriskujte a nepoužívejte traktor na větším sklonu. Traktor se může na kopci pokazit nebo sklouznout.

Důležité parametry

Při výběru zahradního traktoru začněte od posouzení, jaký terén má vaše zahrada, resp. místo, kde zahradní traktor chcete používat. Tento parametr se nazývá i povaha terénu. Podle ní si musíte zvolit traktor, který má dostatečnou sílu na to, aby si s vaší zahradou dokázal poradit.

Sečení trávy pomocí zahradního traktoru

Velikost a hmotnost zahradních traktorů

Na to, aby se vám s daným typem traktoru dobře pracovalo, je dobré znát velikost vašeho pozemku, přesněji řečeno velikost a hlavně dostupnost zahradní plochy. Traktor nebo rider je poměrně velký stroj, mnohem větší než klasická sekačka nebo křovinořez, což může být problém při jeho bezpečném a jednoduchém otáčení se na zahradě. Přibližné všeobecné rozměry zahradního traktoru, i se sběrným košem, jsou: 240 x 100 x 110 cm (d x š x v). Hmotnost traktoru je více než 200 kg. Není to moc, ale i to značně ovlivňuje bezpečnou rychlost, jízdu a práci s traktorem. Práce s riderem je lehčí, protože ridery jsou lehčí a menší.

Šířka záběru žacího stroje

Podle toho, zda má vaše zahrada 500 m², nebo více než 5 000 m², kupujte i zahradní traktor. Traktory se totiž prodávají podle šířky záběru žacího stroje. Znamená to, že čím větší plochu zahrady potřebujete zvládnout, tím vhodnější bude traktor se širším záběrem. Se širším záběrem vám práce bude trvat podstatně méně, než při menším záběru. Všeobecně se udává, že:

 • Zahrada do 500 m² – postačí šířka záběru kolem 60 cm.
 • Zahrada do 3 000 m² vyžaduje šířku záběru od 60 do 90 cm.
 • Zahrada s rozlohou 4 000 m² potřebuje záběr od 90 do 100 cm.
 • Velké zahrady, ktoré mají něco kolem 5 000 m², nejrychleji pokosí a obřídí zahradní traktor s nejširším možným záběrem, a to od 100 do 122 cm.

Nejen šířka žacího ústrojí je důležitá, ale i charakter žacího systému, zda je zavěšený nebo vybavený antiskalpovacími kolečky. Je to důležité, protože zahradní traktor je stroj, který je delší, což je problémové při kopírování terénu. Lehce se může stát, že zahradní traktor se může vychýlit a přrvrátit, proto je při kopcovitém terénu lepší zvolit žací systém s kolečky, který si s terénem poradí snáze.

Počet rotujících nožů

Od šířky záběru se odvíjí i počet nožů v žacím ústrojí. Při větších rozlohách je lepší koupit traktor, který disponuje sekacím ústrojím, které pracuje s 2 až se 3 žacími noži. V případě menší rozlohy postačí i ridery se žací šířkou záběru 70 cm. Každopádně, u traktoru nebo u rideru, který má nůž dlouhý 100 cm, buďte opatrní, protože nůž má vysokou obvodovou rychlost, při které stačí malý úder na to, aby se poškodil.

Červený zahradní traktor na sekání trávy

Synchronizované nebo nesynchronizované nože

Když už chcete mít pořádný traktor, potom vybírejte takový, který má synchronizované nože, pracující pod vyšším podtlakem, což oceníte při jednodušším dostávání trávy do sběrného koše, bez ucpávání. Opakem jsou nesynchronizované nože, tedy jeden z nich je předsunutý, což vede k nedokonalému kosení, některá místa nemusí být pokosená vůbec.

Povaha zahradní plochy a pohon kol

Jaký je váš terén? Rovný, kopcovitý, nebo tak půl na půl? Je to důležité, protože na povaze, resp. členitosti terénu závisí i pohon kol. Na práci v rovném terénu vám postačí zahradní traktor se zadním pohonem. Když máte členitý terén, popřípadě smíšený terén, potom bude lepším řešením zvolit si traktor s pohonem předních i zadních kol, tedy traktor s pohonem 4x4. Jde o pohon na přední i zadní nápravě, při kterém je hnací síla rovnoměrně rozložená na všechna 4 kola, což je obrovskou výhodou při prudkém stoupání.

Způsob zpracování trávy

Jednotlivé modely traktorů kosí trávu různými způsoby, což může při vašem výběru zahradního traktoru sehrávat důležitou roli. Zahradní traktor zpracuje trávu následovně:

 • Mulčováním – pokosená tráva je posekaná na malé části, přičemž je ponechaná na trávníku, nesbírá se. Je to levné a na živiny bohaté hnojivo, protože mulčovací směs vrací všechny látky zpět do půdy. Výhodou je, že při mulčování se nemusíte zabývat vyprazdňováním koše.
 • Vyhazování trávy zboku nebo vzadu je výhodné, pokud potřebujete seno. Tráva uschne na slunci a vy můžete usušeným senem nakrmit koně. Jde i o nejčastěji používaný mechanismus, ale čím dál, tím víc vzrůstá zájem i o sběrné koše. Na traktor s bočním vyhazováním je možné namontovat 2 nebo 3 sběrné koše.
 • Sběr do sběrného koše je výhodným řešením v případě, že trávu potřebujete odnést na jedno místo, např. na kompost.

Nevíte, jaký traktor, se kterým způsobem zpracování trávy si vybrat? Vyberte zahradní traktor, který disponuje všemi 3 způsoby. Mulčování střídejte s klasickým sekáním, protože když budete neustále jen mulčovat, zvýší se vlhkost půdy, tráva a půda zkyselí a začnou se na ní tvořit mechy a později zdraví škodlivé plísně.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie mixéry

Motor zahradního traktoru

Do traktorů se umísťují 2 typy výkonných motorů, které jsou schopné překonat náročnosti terénu. Jeden je určený pro terén, který se vyznačuje rovnou plochou, (jednoválcový motor) a druhý, silnější motor pro náročnější terén, který má kopce, prudké vzestupy a sestupy (dvouválcový motor).

Jednoválcový motor

Tento typ motoru se nachází v traktoru, který je převážně určený na kosení trávy na rovném terénu s mírným stoupáním a maximální šířka žacího záběru je do 90 cm. Jednoválcový motor využívá výkon 11 HP (koňská síla), což je přibližně 8,25 kW. Jednoválcový výkon pohání jeden žací nůž a využívá běžný mazací systém.

Dvouválcový motor

Zahradní traktory, které mají větší šířku záběru, od 90 cm, jsou vybavené dvouválcovým motorem. Je to motor, který pohání 2 žací nože a zároveň pohání i obě nápravy (přední a zadní). Dvouválec může disponovat výkonem až 28 HP, což je v přepočtu přibližně 21 kW. Výkon se odráží i v tlakovém mazání, ktoré si vyžaduje náročný terén.

Kvalita motoru

Nejen síla motoru je důležitá, ale i jeho kvalita. Kvalita motoru záleží na značce, proto nespekulujte nad koupí zahradního traktoru od levného prodejce, ale vsaďte na ověřené značky a ověřených výrobců. Ty nejlepší jsou motory od společnosti Honda nebo Briggs & Stone. Jsou sice dražší, ale mnohem kvalitnější. Přestože je levný motor lákavější, při častých poruchách, opravách a servisech může být konečná suma mnohem vyšší.

Zelený zahradní traktor s kvalitním motorem

Typ převodovky

Dalším podstatným parametrem je převodovka. Podobně jako auto i zahradní traktor má převodovku, která funguje na stejném principu jako ta, na kterou jsme zvyklí. Převodovka ovlivňuje rychlost stroje. Na jejím typu bude záviset i chod vašeho zahradního traktoru. Na výběr máte ze 3 možností:

1.     Manuální převodovka

Manuální převodovka je taková, která se ovládá ručně a na základě toho se řadí rychlosti traktoru. Toto ruční přehazování není náročné, ale zdržuje, protože při každém přeřazení je potřebné zahradní traktor nebo rider zastavit a následně se na zařazeném stupni znovu rozjet. Při zařazování vyšších rychlostních stupňů se zastavování děje na úkor výkonu, který klesá. Je to velmi nežádoucí jev, hlavně v případě táhnutí vozíku s nákladem.

2.     Variátor

Je převodovka, která se označuje i termínem mezistupeň. V podstatě se řadí manuálně i automaticky. Znamená to, že manuální řazení se vyžaduje jen při přepínání jízdy vpřed nebo vzad, ale při změně rychlostních stupňů se využívá intenzívnější sešlápnutí pedálu, tedy tzv. automatické řazení.

3.     Hydrostatická převodovka

Nebo automatická převodovka, nevyžaduje žádné ruční řazení rychlostních stupňů a ani žádné zastavování zahradního traktoru při přeřazování. Rychlost se přeřazuje pomocí 2 pedálů, jeden je na přeřazení rychlostí vpřed a druhý se používá při jízdě vzad. Hydrostatická proto, že principem provozu rychlosti je čerpadlo, které čerpá kapalinu do hydromotoru. Traktor s tímto typem převodovky je sice dražší než manuál nebo variátor, ale je podstatně komfortnějším a rychlejším řešením kosení.

Konstrukce zahradního traktoru

Mnoho lidí zajímá cena traktoru, která se odvíjí od různých aspektů, mezi ně patří i konstrukce traktoru. Když hledáte levnější model, potom vybírejte zahradní traktor, který má plechovou konstrukci vytvarovanou do písmene L. U těch nejlevnějších variant bude přední náprava z plechu a řídicí tyč vybavená šroubem.

Dražší traktory mají pevnější a robustnější konstrukci. Na bocích jsou vybavené svařeným rámem a sice jsou podstatně dražší, ale zato mnohem kvalitnější, což se projeví na delší životnosti a vyšší odolnosti. Tyto stroje mají nápravu buď z oceli, nebo z litiny a řídicí tyč je vybavená kulovými čepy.

Pokud hledáte zahradní traktor, který budete výlučně používat jen na kosení rovného terénu, postačí vám i levnější traktor s jednodušší konstrukcí.

Sběrný koš a jeho objem

Největší skupinu traktorů tvoří ty, které mají sběrný koš umístěný vzadu, a to s přibližným objemem kolem 200 až 250 litrů. U riderů je kapacita košů značně menší. Myslete však na to, že čím větší sběrný koš, tím máte méně práce s jeho vyprazdňováním. V případě, že máte automaticky vyklopitelný sběrný koš, resp. elektricky nebo hydraulicky ovladatelný, to až takový problém není, stačí stisknout tlačítko nebo zatáhnout páku a máte hotovo. Pokud je koš malý a vy ho musíte ručně vyprazdňovat, naděláte se stejně jako při kosení trávy křovinořezem. U riderů postačí koš s objemem 150 l a u zahradních traktorůh začněte s objemem od 200 l výše.

Bílý zahradní traktor se sběrným košem

Takže čím větší koš, tím lépe, ale nevybírejte takový koš, který po naplnění svojí váhou převáží a poškodí traktor. Koš musí ýtť přiměřeně velký k zahradnímu traktoru a hned, jak je koš plný nebo vás na plnost upozorní světelná signalizace, vyprázdněte ho, aby nedošlo k poškození traktoru.

Něco navíc

Základní funkcí rideru nebo zahradního traktoru je nejen schopnost kosení trávy, ale i to, jak umí s pokosenou trávou pracovat. Už víme, že může být pomulčovaná a zanechávaná na místě, stroj ji odhazuje do stran, dozadu nebo sbírá do sběrného koše. U většiny zahradních traktorů je mulčovací záslepka se speciálními noži základní výbavou. Pokud stroj není vybavený automatickým mulčováním, mělo by se k němu dát dokoupit a připojit příslušenství, v tomto případě mulčovací vložka, nebo při kosení a sbírání trávy deflektor. Ten se připojí místo sběrného koše a slouží pro efektivnější vyhazování trávy, tedy na vyhazovaní trávy k zemi, aby nikoho nezasáhla a nezranila.

Vyhazovací komín

Součástí mulčovacího příslušenství je i vyhazovací komín nebo jinak řečeno, odhodový tunel. Slouží pro plynulé uskladnění trávy do sběrného koše. Na to, aby kosení a sběr trávy probíhaly rychle, je potřebné vybavit zahradní traktor komínem s dostatečnou šířkou a vhodným tvarem. Nejideálnější je, aby byl komín širší, přímý a níže uložený. Když bude úzký s kloubem či s různými záhyby, potom se bude ucpávat trávou a vám nezbyde nic jiného, jen trávu ručně vybírat.

Automatické vysypání koše

Se sběrným košem souvisí i jeho vyprazdňování, což jsme už uvedli výše. Koš můžete tedy vyprázdnit ručně, u levnějších modelůh je to samozřejmost, u cenově dražších traktorů se můžete setkat s elektrickým nebo hydraulickým vyklápěním koše. Toto vyprazdňování ocení zejména něžnější pohlaví, ale také senioři a lidé, kteří mají omezené pohybové schopnosti.

Tlačítko místo páky

Spouštění žacího ústrojí pomocí jednoho tlačítka je pohodlnější, než když ho musíte spustit manuálně. Páka při manipulaci klade odpor, což se u tlačítka, na které jednoduše vyvinete větší tlak, nemůže stát.

Další funkce

Úplným luxusem je, když má zahradní traktor i tempomat na udržení rychlosti nebo palubní počítač, na kterém vidíte množství pohonné hmoty, olej, průběh prováděné činnosti. Další zajímavou funkcí je Paměť, díky které si zapamatuje přibližnou výšku pokosené trávy, kterou jste kosili naposledy a podle zapamatované výšky traktor uzpůsobí žací ústrojí. Posilovač rideru, který se vám hodí, když se chystáte pracovat převážně v komplikovaném terénu. Tlačítko, prostřednictvím něhož uvedete nože do činnosti, tzv. elektromagnetický spouštěč žacích nástrojů, hydraulické přípojky, zdvihací prvky a další.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie mixéry

Jak využívat zahradní traktor po celý rok?

Nemějte ze zahradního traktoru jen sekačku, zahradní traktor s vhodným příslušenstvím můžete využívat během celého roku. Nejčastěji využívaným „doplňkem“, díky kterému můžete traktor používat i v zimě, je vozík. Je to velká pomoc při přenášení dřeva nebo beden se surovinami při obírání hroznů, jablek apod. Během zimy, v době, kdy je všechno zasněžené, vám pomůže i sněhová radlice, se kterou rychle sníh odhrnete.

Na jaře během setí vám práci ulehčí válec na zahradní traktor nebo výkyvná sekce, s níž pokosíte trávu i mezi keři, nástavce na provzdušnění – vertikutátor, nástavce na hnojení, tzv. rozmetadlo hnojiva, zametací kartáče, hřeben. Méně častým, avšak dostupným nástavcem je i postřikovač na zahradní traktor.

Zahradní traktor a servis

Při výběru traktoru je důležité myslet i do budoucna, a to hlavně v případě poruch a oprav. Už před koupí si zjistěte, kolik asi stojí náhradní díly a zda se vůbec náhradní díly dají sehnat. Může se totiž stát, že jde jen o pár vyrobených zahradních traktorů z limitované edice, které se nevyrábějí ve velkém. V tomto případě může být problém ve shánění dílů nebo jsou díly předražené a je nezbytné navštívit servis.

Některé značky a prodejci poskytují svým věrným zákazníkům, ale také novým klientům řadu výhod, mezi kterými je posezónní prohlídka a na nějakou dobu i servis zahradních traktorů úplně zdarma. Dokonce se někteří prodejci snaží zákazníky přilákat nebo si je udržet nadstandardními službami, kterými jsou:

 • Předvedení zahradního traktoru v akci
 • Možnost vyzkoušet si traktor
 • Po dovezení traktoru ho zkompletizovat a postavit
 • Prodloužená záruka
 • Garance vrácení peněz
 • Příslušenství k zahradnímu traktoru zdarma

Spolehliví prodejci zahradních traktorů a riderů

Traktor kupujte jen u ověřených výrobců, kteří si, díky kvalitě svých strojů už několik roků drží na trhu přední místa. Za nejlepší značky zahradních traktorů se považují Husqvarna, MTD, Stiga, Cub Cadet, MTF, Husqvarna, Mountfield, John Deere, Kubota. Tito prodejci vám poskytnou ty nejlepší stroje i služby, např. online písemnou nebo telefonickou komunikaci, prodlouženou záruku a jistoty, že díly pro váš traktor budou k dispozici i za 10 let, koupi zahradního traktoru na splátky apod.

Použití zahradního traktoru v zimě

Kolik stojí zahradní traktor?

Kvalita zahradního traktoru závisí do velké míry i na ceně. Jak jsme už uváděli, za kvalitu si můžete zaplatit i pořádně mastnou sumu, v některých případech dokonce i více než 20 000 eur. Při domácím používání vám však postačí i mnohem levnější stroj. Na výběr máte z různých cenových relací. Pro lepší orientaci jsme rozdělili traktory do 4 cenových kategorií, od kterých můžete očekávat následující:

1. Zahradní traktory do 50 000 Kč

Sem spadají hlavně ty traktory, u kterých je prodejce neznámý a mají mnoho funkcí nebo potom ty od kvalitních značek, ale jsou nejlevnější a tedy disponují jen základními funkcemi. Šířka záběru je tak do 100 cm, výkon do 17 HP, počet nožů 1 (někdy 2), objem koše je 260 l. Ridery v této kategorii se vám ani nemusí podařit najít.

2. Zahradní traktory od 50 000 do 100 000 Kč

V této kategorii najdete mnohem víc traktorů i riderů, které už mají větší šířku záběru, a to od 102 do cca 105 cm. Výkon je o něco vyšší, od 18 do 21 HP, sběrný koš má většinou objem do 300 l. Stroje jsou vybavené také mulčovací hlavou a kosení probíhá pomocí 3 nožů. Ke stroji je možné dokoupit zajímavé příslušenství.

3. Zahradní traktory od 100 000 do 200 000 Kč

Tady už najdete spolehlivé stroje, které vám pomohou nejen na rovném terénu, ale i na komplikovanějším, kopcovitém, mají totiž pohon 4 x 4výkon kolem 23 HP. Disponují objemným sběrným košem, který má objem kolem 350 l. Od 4 do 8 tisíc eur si vyberete i profesionální rider.

4. Zahradní traktory nad 200 000 Kč

Kdo hledá zahradní traktor na profesionální a co nejefektivnější kosení, mulčování, setíe atd., musí hledat v téjto cenové relaci. Tyto stroje mají pestré vybavení, objemný koš (640 l), pohon 4x4 a také pozoruhodný výkon, nad 25 HP, šířku žacího ústrojí nad 118 cm a více než 4 nože.

Údržba a péče o zahradní traktor

O traktor byste se měli starat precizně. Základní péče zahrnuje výměnu oleje. První výměna se uskutečňuje poměrně rychle, po prvním použití nebo po 5- až 8hodinovém používání traktoru. Další výměna, v pořadí 2., po 25hodinovém provozu, potom po 50, a když už máte traktor zaběhnutý, olej stačí měnit po 100 hodinách. Vždy se však řiďte manuálem, který byl k vašemu traktoru přibalený. Určite se v něm udává i to, jak často máte olej měnit.

Základní péče zahrnuje také:

 1. Olejový filtr měňte vždy, když vyměňujete olej.
 2. Při výměně oleje kupujte takový, který je ověřený, i když o něco dražší. Jen s kvalitním olejem půjde traktor bez problémů nastartovat i při nižších vnějších teplotách.
 3. Nože sekačky a podvozek čistěte zednickou špachtlí. Když ho nadzvednete zvedákem, rychle ho očistěte.
 4. Mimo provozu traktor uskladňujte. Pokud nemáte garáž, vybavte se aspoň krycí plachtou. Pro zahradní traktor byste však měli zvážit pořádný přístřešek, v němž ho můžete zazimovat.
 5. Kromě plachty by povinnou výbavou k traktoru měl být zvedák, který usnadní čištění podvozku a také výměnu pneumatik.
 6. Nikdy nečistěte traktor proudem vody. Voda se snadno dostane do částí, které by se mohly poškodit, zrezavět a zničit tak celý stroj. V těch horších případech může stroj, nasáknutý vodou, ublížit i vám.

Ošetření traktoru se doporučuje udělat minimálně 3krát ročně.

1. Údržba před sezónou, která slouží pro celkovou kontrolu a bezpečné zpojízdnění traktoru. Zahrnuje výměnu filtrů, oleje, svíček. Když je traktor úplně nový, nebudete mít mnoho práce, ale pokud prostál ve sklepě dlouhou zimu, je nutné pořádně zkontrolovat jeho stav, i přesto, že nebyl ještě nikdy uvedený do provozu.

Zazimování zahradního traktoru

2. Údržba během sezóny zahrnuje správné fungování zahradního traktoru, což znamená kontrola, očištění a nabroušení žacích nožů, očištění šasi (prostor, kde se nacházejí nože), čištění a výměna filtru, promazání a kontrola pohyblivých částí, kontrola pevnosti a odolnosti materiálu a také korozí, hlavně když traktor během sezóny není garážovaný. Dále je to kontrola vzduchového tlaku v pneumatikách.

3. Posezónní údržba znamená hloubkovou očistu stroje od travnatých pozůstatků a dalších „zelených“ nečistot, ošetření palivové nádržky, keorá by během zimního odstavení měla být naplněná až po okraj, kvůli karburátoru. Tuto informaci si však ověřte, může se lišit podle typu nádržky a výrobce. Někdo doporučuje nádržku vyprázdnit, někdo zase naplnit. Anebo to udělejte rafinovaně a do nádržky nalejte 50 % objemu paliva a před začátkem nové sezóny nádržku vyprázdněte.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 02.03.2022
Hodnocení článku:
(90%)