Jak vyčistit kotel na tuhé palivo – co rozpouští dehet? Kartáč nebo prášek na čištění kotle pomohou

Spalování tuhých paliv, hlavně dřeva, uhlí a briket, je stále populární forma vytápění. Jeho čištění je v rámci údržby klíčové pro správné fungování kotle, prodloužení jeho životnosti i zajištění bezpečného provozu.

Jak čistit kotel na tuhé palivo

Podívali jsme se na to, proč je čištění kotle tak důležité, jak a jak často čistit kotel na tuhé palivo.

Proč je čištění kotle důležité

Při spalování tuhých paliv, dřeva nebo uhlí, vzniká dehet a saze, které se usazují po stranách kotle a zanášejí ho. Čím víc je kotel zanesený, tím je menší tah a vzniká větší spotřeba paliv. Kotel nefunguje dostatečně účinně, zahřívá pomaleji a zároveň je provoz zaneseného kotle finančně náročnější pro větší potřebu paliva. Sazemi zanesený kotel také představuje větší požární riziko, hlavně v zimních měsících, kdy je vytápění častější. Pravidelným čištěním zajistíte delší životnost svého kotle a zajistíte bezpečný provoz. Čištění kotle a odstraňování popela je přitom důležité i z hlediska záruky od výrobce. Zanedbaná údržba vede k poruchám nebo poškození zařízení, které vám výrobce nemusí uznat.

Jak často čistit kotel

Frekvence čištění kotle na tuhé palivo je individuální a to, co vyhovuje vám, zjistíte časem v praxi. Závisí to na druhu kotle a používaného paliva, frekvenci používání a ročního období. V zimě budete muset přirozeně čistit kotel častěji, možná i jednou za 2–3 týdny, přitom během jiných ročních období možná bude stačit kotel čistit jednou za 4–6 týdnů. To, kdy potřebuje kotel vyčistit, poznáte i tak, že ohřívání bude trvat déle, sníží se tah, ale vždy se můžete spolehnout na pokyny od výrobce.

Jak čistit kotel na tuhé palivo

Na čištění kotle si vyhraďte dostatek času. Kromě samotného čištění, které byste měli zvládnout do hodiny, počítejte s tím, že kotel musí po posledním použití vychladnout, což si vyžaduje celý den. Uvnitř se nesmí nacházet žádné hořící nebo tlející zbytky tuhého paliva. Na čištění budete potřebovat i několik pomůcek. Zpočátku tedy budete muset do těchto pomůcek investovat, ale budete je používat opakovaně a pravidelně po dlouhou dobu.

 • Kovové kartáče (menší a větší) – Kupte si aspoň dvě velikosti, abyste s nimi dosáhli do užších i širších prostorů kotle. Ocelové kartáče by měly být s dlouhým držadlem, abyste dosáhli i do odlehlejších koutů, ale můžete koupitť i kratší kartáč na čištění např. dvířek. Ocelové kartáče koupíte v jakémkoliv železářství, přičemž časem bude potřebné koupit nové – čištěním se kartáč opotřebuje, štětiny se zmenší a tehdy je čas na koupi nového kartáče.
 • Měkký kartáč a hadřík – Hodí se na jemnější čištění šamotových cihel.
 • Pohrabáč – Pohrabáč s hákem je dobrou pomůckou při odnímání krytu a také ho koupíte v železářství.
 • Špachtle a škrabky (širší a užší) – Škrabky poslouží na zbavení se hrubších nánosů a nečistot. Různé velikosti škrabky i délky držadel vám pomohou při čištění různých částí kotle.
 • Metličku a lopatku – Poslouží na ometení stěn kotle na konci a zbavení se popela.
 • Svítidlo – Dobré svítidlo je k nezaplacení, protože jen tak si budete moci zkontrolovat, jak čisté jsou stěny kotle a zda se některým místům musíte věnovat hlouběji.
 • Čistič na saze (volitelné) – Chemický odstraňovač sazí pomáhá při odstraňování nánosů z kotle a je výbornou pomůckou v zimě, během topné sezóny, kdy dochází k intenzívnějšímu zanášení.
 • Ochranné pomůcky – Používejte při čištění minimálně ochranné rukavice.

Kotel na tuhé palivo

Postup čištění kotle na tuhá paliva

K čištění přistupujte vždy až tehdy, když je kotel úplně vychladlý, čímž předejdete nebezpečí poranění. Nezapomeňte na ochranné rukavice a vhodné oblečení, protože se při práci zašpiníte.

 • S použitím malého kovového kartáče nejdříve vyčistěte ty části kotle, které můžete odejmout, jako rošt, popelník a přihrádku, ne však šamotové cihly. Odnímatelné části bývají zanesené méně než samotný kotel, čištění by mělo jít jednodušeji a jejich odebráním si vytvoříte víc prostoru na čištění zbytku kotle. Po vyčištění kartáčem omeťte zbytky prachu metličkou.
 • Pozor na šamotové cihly, které jsou křehké a nesmí se čistit ocelovým kartáčem. Ty vyčistěte jen jemným kartáčem nebo přetřete vlhkým hadrem, příp. umyjte v roztoku vody a octa. Při čištění také zkontrolujte jejich stav. Menší škrábance a odřeniny nejsou problémem, ale rozlomené cihly je třeba vyměnit.
 • Tím samým kartáčem se věnujte horní litinové desce, kterou je třeba nadzvednout a omést zespodu saze. Nakonec ještě oprašte zbytky metličkou.
 • Na čištění kouřovodu už budete potřebovat delší ocelový kartáč. Kouřovod odeberte a kartáčem vyčistěte saze nalepené po vnitřních stranách. Pokud je váš kouřovod delší, myseite na to při koupi kartáče s delším držadlem.
 • Nejnáročnější bývá čištění samotného kotle, ve kterém je usazeno nejvíc sazí. Když je kotel zanesený a popel se dobře neodvádí do popelníku, použijte nejdříve vysavač, kterým se zbavíte uvolněného popela uvnitř. Dále postupujte za pomoci špachtliček, kterými nahrubo odstraníte usazeniny a až později použít kovové kartáče. Důležité je dostat se do všech koutů a mezer, i do výměníku. Toto čištění je velmi pracné, stěny kotle si zkontrolujte za pomoci svítidla. Když se zbavíte všech usazenin, stěny omeťte metličkou a smeťte do popelníku. Ten vysypte a vymeťte metličkou.
 • Dlouhým drátěným kartáčem vyčistěte sběrač spalin. Ke sběrači se dostanete po odnětí krytu a vytažení turbulátorů z trub. Samotné trubky potom vyčistěte dlouhým kartáčem a turbulátory i kryt nasaďte na místo.
 • Po vyčištění vraťte všechno na místo. Ujistěte se, že všechny odňaté části založíte správně na svoje místo tak, aby přesně seděly a nevznikla by překážka při vytápění.
 • Exteriér kotle čistěte vlhkým hadříkem, příp. jemným saponátem. Vnější části nikdy nečistěte žádným agresívním přípravkem.

Čištění vypalováním a čističem sazí

Odstraňování dehtu mechanicky je opravdu nepříjemné a fyzicky náročné. Pokud hledáte, co jiného ještě rozpouští dehet z kotle, tak kromě mechanického čištění se setkáte ještě s čištěním prostřednictvím vypalování a za pomoci čističů. Vypalováním se odstraňuje dehet, se kterým je jinak těžké si poradit. Vypalování spočívá v zahřátí kotle na nejvyšší teplotu, mělo by jít o 90 °C) po dobu několika hodin, kdy se vypálením přirozeně zbavíte dehtu nalepeného na stěnách.

Při chemickém čištění se používá odstraňovač sazí nebo práškový čistič komínu, který je možné koupit v sáčcích. Ty se vhodí do kotle během vytápění, dojde k chemické reakci, při které se saze a dehet začnou uvolňovat. Pokud se rozhodnete pro chemické čištění, držte se pokynů dávkování i použití, protože je důležité dodržovat přesný postup, aby nedošlo k úniku kouře do místnosti, ve které se nacházíte.

Každodenní údržba kotle na tuhé palivo

Čištění kotle není jen o hloubkovém čištění jednou za pár týdnů, ale také o pravidelné údržbě. Každý den se při spalování hromadí popel, který se usazuje v kotli i v popelníku. Na čištění si vyberte čas buď vždy po použití a vychladnutí kotle, nebo před použitím, kdy si můžete být spíše jistí, že kotel vychladl. Každý den není nutné vnitřek kotle drhnout ocelovým kartáčem, ale metličkou jednoduše odstraňte zbylý popel z prostoru kotle. Pozametejte plnicí prostor a spalovací komoru kotle. Odstraňte cihlu a všechen popel odstraňte lopatkou.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 12.12.2022
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Parní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i BekoParní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i Beko

Parní praní je možné použít jako způsob šetrnějšího praní prádla, které vytáhne špínu i z hloubky vláken. Parní praní má více výhod.

Jak vyčistit vertikální látkové a horizontální hliníkové a dřevěné žaluzie na oknechJak vyčistit vertikální látkové a horizontální hliníkové a dřevěné žaluzie na oknech

Na žaluziích se postupem času začne usazovat prach, jehož je potřebné se zbavit, ale jak? Poradíme vám, jak co nejjednodušeji vyčistit jednotlivé typy žaluzií.

Jak se zbavit plísně na betonových plochách? Pomůže bělidlo i fosforečnan sodnýJak se zbavit plísně na betonových plochách? Pomůže bělidlo i fosforečnan sodný

Beton je povrch, na kterém se nejčastěji objevují a drží škodlivé plísně. Víte, jak plíseň odstranit?