Jak vyčistit pračku zevnitř

Prádlo krásně čisté a nadýchané vůní aviváže. Přesně to má být výsledkem tohoto domácího robota, jakým pračka je. Ano, vaše pračka toho zvládne ještě mnoho a bude vám sloužit dlouhé roky. Je tomu skutečně tak?

 

Do kdy to vaše pračka vydrží? Skutečně, i pračka si vyžaduje svoji pravidelnou údržbu a vůbec ji nelze podceňovat, jinak se může stát, že vypoví službu dříve, než bychom původně čekali. Jak se postarat o vaši pračku efektivně, vám ukážeme právě teď.

Účinné prostředky na čištění pračky

Vodní kámen v pračce

Úkolem pračky je zbavit naše prádlo nečistot a nepříjemného zápachu. Na to, aby se to pračce podařilo, používá jednoduše vodu a my k tomu přidáme nějaké ty čisticí prostředky. Všechno toto ovlivňuje životnost naší pračky.

Jak? Největším problémem může být vodní kámen. Ten se v pračce vytváří při každém praní a může snížit životnost vaší pračky až o 30 %. Pokud by tedy pračka měla vydržet 10 let, vydrží jen 7 let. Největším nepřítelem je tedy tvrdá voda. Pokud tedy máte zájem vědět, v jakém stavu je váš zdroj vody, není na škodu nechat udělat rozbor vody.

Kromě toho, že vodní kámen poškozuje vaši pračku, způsobuje, že účinnost pracího procesu je mnohem nižší. Dalším častým problémem je vznik nepříjemného zápachu, který vzniká kvůli usazeninám a zbytkům vašeho prádla. Zápach má samozřejmě vliv i na kvalitu praní. Jak na vodní kámen, zápach a usazeniny?

Čištění pračky octem a krystalickou solí

Jedna z nejlacinějších, ale nejúčinnějších alternativ. Stačí nám k tomu 1 kg krystalické sody a 1 l obyčejného 8% octa. Do pračky nalejeme aspoň 3 l vody. Sodu rozpustíme ve vařící vodě a přidáme do bubnu. Pračku nastavíme na maximální teplotu a na co nejdelší program. Výsledkem by měla být pěna, ktorá ukazuje na rozkládání nečistot.

Po tomto procesu je dobré vyčistit také filtry. Další na řadě je ocet, který vylejeme přímo do bubnu a opět pustíme pračku na maximální výkon. Ocet působí jako dezinfekce a zároveň bojuje také proti plísním a zápachu. Nelze zapomenout nechat potom pračku odvětrat a řádně vysušit.

Čištění pračky octem

Kyselina citronová také funguje

Jako alternativu za ocet je možné použít i kyselinu citronovou, která má podobné účinky a stejně tak dokonale zbaví pračku zápachu a odstraní i vodní kámen nebo usazeniny. Tuto údržbu pomocí kyseliny citronové, octa či sody byste měli aplikovat aspoň 2krát do roka.

SAVO nebo CALGON do pračky i proti zápachu

Savo nebo Calgon jsou dvě další možnosti, které jsou doporučované i odborníky. Savo je nejúčinnější proti zápachu a plísním. Z řady Savo je nejúčinnější právě to proti plísním. Podobně jako u octa nebo kyseliny citronové nalejte Savo přímo do bubnu pračky nebo do dávkovače. Cena Sava sa pohybuje od 4 do 6 euro.

Calgon je oficiálně ověřeným prostředkem, který doporučují i samotní výrobci praček. Calgon je komplexní čistič, který se postará o vodní kámen, usazeniny i zápach. Zároveň jde o prostředek, který se stejně tak postará i o prevenci vůči vzniku vodního kamene. Jednoduše se při praní aplikuje do dávkovače a ostatní už dělá sám. Cena prášku nebo tablet je kolem 6 až 15 euro podle velikosti balení.

Přípravky na čištění pračky

Babské rady jak vyčistit pračku

Existuje ještě něco jiného? Lidé zkoušejí a vymýšlejí, jako co nejlaciněji a hlavně nejúčinněji vyčistit nebo ochránit svoji pračku. Máme tu proto ještě několik tipů, které by mohly fungovat.

Pomoci by mohlo, když prací prostředek budete dávkovat přímo do bubnu pračky a vynecháte aviváž. Právě kvůli ní totiž vznikají plísně, protože nemá tendenci se odpařovat. Stejně tak je dobré preventivně čistit dávkovač (násypku) pračky a také filtry. Nejde o nic složitého. Stačí vyjmout a vymáčet v octové vodě.

Občas není špatným nápadem nechat pračku puštěnou na prázdno a zapnout na plný výkon.

Proti zápachu je možné také používat vonné kuličky (perličky) do pračky, čímž se můžete vyhnout aviváži. Tato pomůcka od Lenoru vás bude stát kolem 5 až 7 euro.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 11.03.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.

Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůžeJak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným jevem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý. Pomůžeme vám s ním...