Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje a mastnoty

Každý, kdo má na dvoře zámkovou dlažbu, zná její výhody, ale i neúprosná negativa, která se projeví hlavně časem. Ze začátku krásná, svěží barva a škáry vyplněné jemným pískem bez vyrůstajícího plevele. Vliv času je ale neúprosný a také zámková dlažba čelí opotřebení a vlivu počasí, což ji připravuje o původní vzhled. Vrásky na naší tváři nám udělá malý plevel ve škárách, mech, ztráta barvy či olejové a jiné skvrny.

Čištění zámkové dlažby

Čištění zámkové dlažby od mechu či zbavení se plevele se může jevit jako nekonečný boj. Stejně tak čištění zámkové dlažby od oleje a mastnoty se jeví jako zbytečné. Pokud však víte jak na to, můžete v tomto boji uspět. Jak vyčistit dlažbu? Existuje stroj na čištění zámkové dlažby? Jaká je cena čištění zámkové dlažby profesionály? Jaké prostředky použít na čištění dlažby? Jak docílit, aby naše zámková dlažba vypadala jako nová? Pojďme se na to společně podívat. 

Příjezdové cesty k domu, chodníky nebo vydlážděné cestičky v zahradě čelí skutečně těžkým podmínkám. Většinou se problémem začneme zabývat v době, když je už naše dlažba v horším stavu. Možná jste však ani netušili, že o dlažbu je třeba se starat už od začátku. Začneme tedy od podlahy.

 

Impregnace zámkové dlažby – Buďte o krok napřed

Tento proces by měl nastat ihned po osazení zámkové dlažby ještě předtím, než se bude dlažba špárovat pískem. Existuje větší množství prostředků, které slouží jako ochranná vrstva. Jejich hlavním úkolem je dlažbu chránit proti povětrnostním podmínkám a vlivům počasí. Snižuje možnost růstu mikroorganismů, zvyšuje odolnost a udržuje barevnost povrchu.

Isokor SW impregnace dlažby

Na toto prvotřídní ošetření vám doporučujeme výrobek Isokor SW – Nano Ochrana, jehož ošetření má trvanlivost až 8 let v závislosti na typu a stavu, a v němž se zámková dlažba nachází. Cena za 1 litr tohoto prostředku je přibližně 39 eur. Některé druhy impregnace se používají i na barvení zámkové dlažby. Vytvoří ochrannou vrstvu a zároveň také navrátí původní barvu.

Vysokotlaký čistič – Pravidelná údržba za pomoci tlaku

Čištění vysokotlakým čističem patří mezi jednoduché a ekologické způsoby, které zbaví vaši zámkovou dlažbu většiny nečistot. Čištění škár nebo stopy od bláta nejsou pro vysokotlaký čistič žádným problémem. Zároveň tento přístroj můžete mít doma i vy a průběžně se tak starat o stav vaší dlažby. Vysokotlaký čistič Kärcher K2 Compact je skvělým a postačujícím přístrojem na udržování kondice vaší zámkové dlažby. Za tento WAP čistič zaplatíte přibližně 70 eur.

Chemické čištění zámkové dlažby – Zbavte se oleje

Chemické přípravky na odstraňování skvrn a znečištění patří mezi účinné způsoby. Chemické prostředky se často aplikují i v součinnosti s vysokotlakým čističem. Aplikuje se daný čistič, který se později opláchne silným proudem horké vody. Většinou nám mastné skvrny způsobuje motorový olej, ale také to může být jakákoliv jiná mastná tekutina.

Mastná zámková dlažba

Účinným čisticím prostředkem je čistič dlažby C300. Jde o extra silný čistič, který zbaví povrch zašlé špíny, skvrn či mastnot od oleje a podobně. Stát vás to bude přibližně 7 eur. V případě chemického čištění však někdy může jít o dlouhodobější proces, protože i povrch může být v různém stavu. Osvědčil se také chemický prostředek s názvem Bofix, který ničí plevel jako běžné postřiky. Stačí rostlinu bezprostředně pokropit tímto koncentrátem a plevel po pár dnech zaručeně zhyne. Cena tohoto postřiku je přibližně 6 eur.

Chemické čištění zámkové dlažby 

Rady z davu

Zbavit mastnoty se můžete také běžnými čisticími prostředky, které používáte doma. Jedním z nich je například Arva, která se používá na odstranění mastnoty z motorového prostoru. Stačí aplikovat na skvrnu a opláchnout vodou. Arva stojí přibližně 3–4 eura. Použít však můžete také jakýkoliv jiný prostředek, například odmašťovač na sporáky nebo trouby.

Silnějším, ale zaručeně účinným prostředkem na odstranění mastnoty je HG absorbátor oleje, který sice stojí přibližně 14 eur, ale výsledek je zaručený.

HG absorbátor oleja

Jako chemický postřik můžete vyzkoušet roztok octa a vody. V poměru 1:2 smíchejte ocet s vodou a dejte do rozprašovače. Postříkejte dlažbu z bezprostřední blízkosti tak, abyste nezasáhli okolní rostliny. Tento způsob se používá hlavně v případě, že se chcete zbavit plevele a rostlin ve špárách. Nevýhodou může být, že roztok může při silné koncentraci způsobit ztrátu barvy, čemuž se však dá zabránit impregnací.

Laciným a účinným řešením, o ktorém jste už možná slyšeli, je solení půdy. Tato metoda se používá dokonce i při běžné výsadbě. Chlorid sodný je minerál, který potřebují i samotné rostliny a v menším množství se přimíchává do substrátu. Pokud však sůl nasypete přímo ke kořenům plevele a zalejete vodou, tak se jej velmi snadno zbavíte. V případě zámkové dlažby se škáry s pískem přemění na nehostinné prostředí a plevel už nebude mít možnost růst. Použít můžete klasickou kuchyňskou sůl nebo si můžete v obchodě pro zahrádkáře zakoupit granulát, případně sůl určenou právě pro rostliny. Pozor, aby nepřišla sůl ve velkém množství do kontaktu s okolními rostlinami!

Profesionální čištění zámkové dlažby

Pokud selhaly všechny možné způsoby, jak vaši zámkovou dlažbu dostat do původního stavu, je čas obrátit se na profesionály. Sice si připlatíte něco navíc, ale výsledek bude zaručený. Profesionální čištění probíhá obvykle v někoľlika krocích. Nejdříve hrubé čištění vysokotlakým čističem, následné chemické ošetření a impregnace.

Profesionálové si také poradí s mechem, rostlinami, olejem či zašlou barvou. Cena profesionálního čištění je vskutku individuální v závislosti na stavu a velikosti samotné plochy. Každý úkon je kalkulovaný zvlášť.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 19.04.2018
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.