Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje a mastnoty

Každý, kdo má na dvoře zámkovou dlažbu, zná její výhody, ale i neúprosná negativa, která se projeví hlavně časem. Ze začátku krásná, svěží barva a škáry vyplněné jemným pískem bez vyrůstajícího plevele. Vliv času je ale neúprosný a také zámková dlažba čelí opotřebení a vlivu počasí, což ji připravuje o původní vzhled. Vrásky na naší tváři nám udělá malý plevel ve škárách, mech, ztráta barvy či olejové a jiné skvrny.

Čištění zámkové dlažby

Čištění zámkové dlažby od mechu či zbavení se plevele se může jevit jako nekonečný boj. Stejně tak čištění zámkové dlažby od oleje a mastnoty se jeví jako zbytečné. Pokud však víte jak na to, můžete v tomto boji uspět. Jak vyčistit dlažbu? Existuje stroj na čištění zámkové dlažby? Jaká je cena čištění zámkové dlažby profesionály? Jaké prostředky použít na čištění dlažby? Jak docílit, aby naše zámková dlažba vypadala jako nová? Pojďme se na to společně podívat. 

Příjezdové cesty k domu, chodníky nebo vydlážděné cestičky v zahradě čelí skutečně těžkým podmínkám. Většinou se problémem začneme zabývat v době, když je už naše dlažba v horším stavu. Možná jste však ani netušili, že o dlažbu je třeba se starat už od začátku. Začneme tedy od podlahy.

 

Impregnace zámkové dlažby – Buďte o krok napřed

Tento proces by měl nastat ihned po osazení zámkové dlažby ještě předtím, než se bude dlažba špárovat pískem. Existuje větší množství prostředků, které slouží jako ochranná vrstva. Jejich hlavním úkolem je dlažbu chránit proti povětrnostním podmínkám a vlivům počasí. Snižuje možnost růstu mikroorganismů, zvyšuje odolnost a udržuje barevnost povrchu.

Isokor SW impregnace dlažby

Na toto prvotřídní ošetření vám doporučujeme výrobek Isokor SW – Nano Ochrana, jehož ošetření má trvanlivost až 8 let v závislosti na typu a stavu, a v němž se zámková dlažba nachází. Cena za 1 litr tohoto prostředku je přibližně 39 eur. Některé druhy impregnace se používají i na barvení zámkové dlažby. Vytvoří ochrannou vrstvu a zároveň také navrátí původní barvu.

Vysokotlaký čistič – Pravidelná údržba za pomoci tlaku

Čištění vysokotlakým čističem patří mezi jednoduché a ekologické způsoby, které zbaví vaši zámkovou dlažbu většiny nečistot. Čištění škár nebo stopy od bláta nejsou pro vysokotlaký čistič žádným problémem. Zároveň tento přístroj můžete mít doma i vy a průběžně se tak starat o stav vaší dlažby. Vysokotlaký čistič Kärcher K2 Compact je skvělým a postačujícím přístrojem na udržování kondice vaší zámkové dlažby. Za tento WAP čistič zaplatíte přibližně 70 eur.

Chemické čištění zámkové dlažby – Zbavte se oleje

Chemické přípravky na odstraňování skvrn a znečištění patří mezi účinné způsoby. Chemické prostředky se často aplikují i v součinnosti s vysokotlakým čističem. Aplikuje se daný čistič, který se později opláchne silným proudem horké vody. Většinou nám mastné skvrny způsobuje motorový olej, ale také to může být jakákoliv jiná mastná tekutina.

Mastná zámková dlažba

Účinným čisticím prostředkem je čistič dlažby C300. Jde o extra silný čistič, který zbaví povrch zašlé špíny, skvrn či mastnot od oleje a podobně. Stát vás to bude přibližně 7 eur. V případě chemického čištění však někdy může jít o dlouhodobější proces, protože i povrch může být v různém stavu. Osvědčil se také chemický prostředek s názvem Bofix, který ničí plevel jako běžné postřiky. Stačí rostlinu bezprostředně pokropit tímto koncentrátem a plevel po pár dnech zaručeně zhyne. Cena tohoto postřiku je přibližně 6 eur.

Chemické čištění zámkové dlažby 

Rady z davu

Zbavit mastnoty se můžete také běžnými čisticími prostředky, které používáte doma. Jedním z nich je například Arva, která se používá na odstranění mastnoty z motorového prostoru. Stačí aplikovat na skvrnu a opláchnout vodou. Arva stojí přibližně 3–4 eura. Použít však můžete také jakýkoliv jiný prostředek, například odmašťovač na sporáky nebo trouby.

Silnějším, ale zaručeně účinným prostředkem na odstranění mastnoty je HG absorbátor oleje, který sice stojí přibližně 14 eur, ale výsledek je zaručený.

HG absorbátor oleja

Jako chemický postřik můžete vyzkoušet roztok octa a vody. V poměru 1:2 smíchejte ocet s vodou a dejte do rozprašovače. Postříkejte dlažbu z bezprostřední blízkosti tak, abyste nezasáhli okolní rostliny. Tento způsob se používá hlavně v případě, že se chcete zbavit plevele a rostlin ve špárách. Nevýhodou může být, že roztok může při silné koncentraci způsobit ztrátu barvy, čemuž se však dá zabránit impregnací.

Laciným a účinným řešením, o ktorém jste už možná slyšeli, je solení půdy. Tato metoda se používá dokonce i při běžné výsadbě. Chlorid sodný je minerál, který potřebují i samotné rostliny a v menším množství se přimíchává do substrátu. Pokud však sůl nasypete přímo ke kořenům plevele a zalejete vodou, tak se jej velmi snadno zbavíte. V případě zámkové dlažby se škáry s pískem přemění na nehostinné prostředí a plevel už nebude mít možnost růst. Použít můžete klasickou kuchyňskou sůl nebo si můžete v obchodě pro zahrádkáře zakoupit granulát, případně sůl určenou právě pro rostliny. Pozor, aby nepřišla sůl ve velkém množství do kontaktu s okolními rostlinami!

Profesionální čištění zámkové dlažby

Pokud selhaly všechny možné způsoby, jak vaši zámkovou dlažbu dostat do původního stavu, je čas obrátit se na profesionály. Sice si připlatíte něco navíc, ale výsledek bude zaručený. Profesionální čištění probíhá obvykle v někoľlika krocích. Nejdříve hrubé čištění vysokotlakým čističem, následné chemické ošetření a impregnace.

Profesionálové si také poradí s mechem, rostlinami, olejem či zašlou barvou. Cena profesionálního čištění je vskutku individuální v závislosti na stavu a velikosti samotné plochy. Každý úkon je kalkulovaný zvlášť.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 19.04.2018
Hodnocení článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...