Moly v bytě: co na potravinové a šatní moly? Sprej a past na moly pomohou

Jak se zbavit molů v kuchyni, ve spíži, v šatníku/ve skříni, domě? Tyto otázky trápí mnohé majitele bytů a domů. Mol je sice živý tvor, ale k domácím miláčkům rozhodně nepatří. Jde o nezvaného hosta, který vám poškodí šaty a znehodnotí potraviny. Existují však recepty, jak svůj domov účinně ubránit.

mol potravinový

Objevit se mohou všude... Moly v domácnosti nevypovídají nic o hygienických návycích obyvatel. Dostanou se k vám zvenka, rychlý je i jejich přenos v panelácích přes stupačky a výtahové šachty. Můžete si je donést přímo z obchodu. Rozdíl mezi potravinovým a šatníkovým molem postřehne každý. Zatímco ten první má tmavá křidélka se skvrnkami, zlaté až průsvitné tělo má požírač šatů. Pokud už víte, s kým máte co do činění, můžete vytáhnout do boje. Na oba totiž platí něco jiného.

Účinné přípravky na moly


Druhy molů

Existuje několik druhů molů, některé z nich jsou neškodné, některé se mohou objevit v domácnosti a napáchat nemalé škody. Dostanou se do oblečení, do potravin a domácnosti celkově, a pochutnávají si na vašich zásobách.
V souvislosti s domácnostmi se mluví o třech druzích molů – potravinové, šatové a domovní moly.

  • Potravinové moly – zavíječ moučný je považován za nejrozšířenější a nejškodlivější druh molů. Jedná se o agresivní typ, který si pochutná na mouce, těstovinách, cereáliích, rýži, bylinkách i sušeném ovoci. Moly s šedými křídly se často skrývají v zásuvkách, skříňkách, ve spíži. Samice dokážou naklást až 300 vajíček, proto pokud je objevíte, musíte se jich co nejdříve zbavit, jinak vám hrozí zamoření.
  • Šatové moly – menší šatní moly mají v oblibě přírodní tkaniny, často je najdete ve vlněném oblečení, mezi dekami, na koberci či v čalounění. Nevyhýbají se ani skříním, když se jednou zakousnou do oblečení, zůstávají v jeho blízkosti. Mají zlatohnědou barvu a na hlavě červené chloupky. Samičky kladou 40 až 100 vajíček, dospělé moly žijí 20 – 28 dní, larvy mohou žít až 35 dní. Vajíčkům trvá 3 až 21 dní, než se vylíhnou.
  • Domovní moly – cca 1centimetrová mole s hnědými křídly s bronzovými skvrnami má v oblibě suché potraviny, proto ji najdete ve spíži, ale i vlněné svetry, nevýhybá se tedy ani šatníkům. Samička dokáže naklást až 600 vajíček. Tyto moly nejsou tak škodlivé jako potravinové, rozsah škod bývá při jejich výskytu menší.

Hlavní znaky kontaminace moly

Pokud jste už na moly v bytě narazili, je nutné konat okamžitě. Samička totiž za život naklade až 700 vajíček. Pro moly potravinové je živnou půdou zejména rýže, mouka, ovesné vločky, luštěniny, často jsou i moly v ořeších. Larvy je možné najít i v čokoládě, strouhance nebo v sušených houbách. Všímejte si rozdrobených částí sušenek, jemných pavučin, shluků vláken, to všechno napovídá, že potravina je kontaminovaná moly, kteří ji znehodnocují svými výkaly. Proto je nutné vždy vyhodit celý obsah napadeného balení.

Mol potravinový

Potravinové moly: jak se jich zbavit?

Okamžitě po odhalení hlavního sídla a vyhození napadených potravin je potřebné aplikovat hubicí přípravky na potravinové moly. V kuchyni však není možné počítat s razantními chemickými postřiky. Ty spolehlivě nahradí přírodní detergenty vyrobené z octa, kyseliny citronové a vody. Přetřete jimi police a umyjte skříňky. Stejně tak spolehlivě funguje i čistá citronová šťáva a mýdlový roztok.

Pozor na kouty skříněk

Jsou místem, kde obvykle přežívají vajíčka i housenky. Proto je jedním z tajemství úspěchu, jak odstranit potravinové moly, přetřít všechny kouty štětcem namočeným v octu, nebo silném mýdlovém roztoku. Tekutinu nechte působit půl hodiny a potom vytřete dosucha hadříkem.

Preventivní opatření proti molům

Nikdy nenechávejte otevřenou mouku, strouhanku, čaje, ořechy, jednoduše potraviny, které moly mají rádi. Sypké potraviny z obchodu přesijte a uskladněte v uzavíratelných dózách. Aby se ani případní návštěvníci vašich skříněk v nich neusídlili, do kuchynské linky dejte pár kousků skořice nebo stroužků česneku. Také máta, estragon, bobkový list a levandule molům naznačí, že nejsou vítaní.

Jak se zbavit šatních molů

Moly šatní nežijí v kuchyni, ale v nevětraných, tmavých místech se stabilní teplotou. Ideálně mírně vlhkých. Šaty neničí okřídlená forma, ale larva živící se kreatinem obsaženým ve vlně a bavlně. Proto pokud po otevření skříně uvidíte vyletět mola šatního, máte jistotu, že už něco z vašich šatů ubylo.

Předtím u vás musela samička naklást vajíčka. Těch je průměrně 50 a nikdy je nepokládá tam, kde nemá dostatek klidu. Pokud pravidelně skříně otevíráte, větráte, vybíráte si šaty, přehazujete oblečení, bát se prakticky nemusíte. Ochranu zvýšíte umístěním feromonových pastí, které lapají samce a samičky zůstanou neoplodněné. Jako prevence je vhodná levandule, mýdlo a chmel. V takovém ovzduší moly nezahnízdí.

Šatová mol larva

Domácí recept proti molům

Bavlněné a vlněné věci, například hrubé svetry, které používáme jen jednou za rok v době lyžování, nebo nejtužší zimy, je vhodné jednou za půl roku dát na pár mintt do mrazničky. S jistotou tady nepřežije žádný zárodek, který by mohl rozhryzat vlákna.

Na šatní moly dobře fungují i přírodní repelenty. Do skříně můžete použít cedrové třísky nebo cedrový olej, účinný je i kafr. Moly nemají rády levanduli, sáček se sušenou levandulí moly odpudí a provoní vám oblečení, rozmarýn, tymián a ani bobkový list. Dáváte-li přednost vonným olejům před sáčky se sušenými bylinkami, můžete je rozptýlit po oblečení, případně po celém šatníku.

Pasti na potravinové a šatní moly si také můžete vyrobit. Zkuste na mucholapku nalepit vatové tampony namočené do rybího oleje (jeho vůně moly přitahuje) a zavěste ji do skříně či na zeď v blízkosti výskytu molů. Potravinové moly můžete přilákat nalepením jejich oblíbených potravin na lepkavé pasti na hmyz.

Sprej, past nebo gelové sáčky na moly

Proti přemnoženým šatním molům je možné použít přípravek na moly – sprej, kterým vystříkáte skříň (ničí larvy i dospělé jedince), nebo pasti. Stejně tak jsou vhodné i tablety nebo gelové sáčky, které neinfikují zápachem šatstvo. Naftalín je už naštěstí překonaný.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

22/09/2018 17:04
Jaroslav krmenčík

Poradte mně prosím, jak vyhubit kvalitně a rychle mola šatního,slyšel jsem, že existuje nějaký spray, ale nevím, jak se jmenuje,a kde ho koupit a za jakou cenu.Prosím i o další návrhy, rady podměty, či zkušenosti. Děkuji všem srdečně za nápady a rady. S pozdravem Krmenčík Jaroslav.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 23.04.2018
Posledná aktualizácia: 14.02.2023
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.