Jak vyrobit hotel pro hmyz, včely a mravence

Přestože se mnoho lidí ohání a leká, když se kolem nich objeví hmyz, a obzvlášť včely, nezapomínejme, že včely mají nezastupitelné místo na naší planetě. Opylují rozkvetlé květy, díky čemuž vzniká z květu plod, sbírají nekter, ze kterého je možné vyrobit med a konec konců zabraňují vzniku hladomoru.

Jak vyrobit a kam umístit hotel pro hmyz?

Namísto ohánění se a zabíjení zajistěme včelstvu a dalšímu užitečnému hmyzu bezpečné prostředí v podobě domku pro hmyz. Víte proč a jak si ho vyrobit? Prozradíme vám.

Proč mít budku pro hmyz?

Několik významných důvodů jsme uvedli už v úvodu, ale máme pro vás další. Včely a prospěšný hmyz, kterému dáte nový domov, zajistí vaší zahrádce rovnováhu a neustálouu přirozenou péči. Květy budou mnohem hezčí, voňavější a déle rozkvetlé, resp. rozkvetou vícekrát za rok. Plody budou větší a chutnější. Všechno bude růst tak, jak má, dokonce nebudete muset používat drahé a chemické pesticidy, protože hmyz se postará i o škůdce. Navíc vaši zahradu bude zdobit zajímavý a přitom tak užitečný hotel pro hmyz, kolem kterého se bude rozprostírat relaxační zvuk bzučicího hmyzu.

Domek pro hmyz je navíc perfektním útočištěm během chladných zimních dnů. Hmyz a včely si v něm bezpečně mohou odpočinout při svém putování.

Hotový hotel pro hmyz na prodej

Hotely pro hmyz jsou dnes tak populární, že je možné je koupit i v obchodech, a potěšíme vás, nejsou vůbec finančně náročné na koupi a už vůbec ne na údržbu. Můžete si vybrat mezi hotelem, který je už hotový, tedy postavený, nebo hotelem, který si z jednotlivých komponentů zhotovíte sami podle návodu. Který z nich se vám líbí víc, to už posuďte sami.

Jak postavit domek pro hmyz - návod

Ještě lepší způsob, jak si koupit hotel pro hmyz, je si ho vyrobit. Budete mít z něho mnohem větší radost a konec konců pochopíte, jak funguje život různých druhů hmyzu, jaký zvuk hmyz vydává a jaké prostředí potřebuje na přežití. Při výrobě se vám naskytne čas na svoje děti, které můžete do celého procesu výroby zapojit. Věřte, že takto připravený hotel vám udělá podstatně větší radost než ten z obchodu a vaše děti budou na neopakovatelný zážitek ještě dlouho vzpomínat.

Před realizací

  • promyslete si velikost domku, která skutečně záleží jen a jen na vás. Dbejte na to, že čím je domek větší, tím musí být i pevnější,
  • zvažte, zda bude domek viset nebo bude stát na prostranství,
  • popřemýšlejte o tvaru - co by se vám hodilo nebo co by vám obohatilo zahradu,
  • jaké přírodní materiály byste chtěli v hotelu použít - na výběr je jich opravdu mnoho = dřevo, hliněné cihly, kameny, písek, hlína, ulity slimáků...
  • kolik pokojíčků by měl mít váš hotel a jaký hmyz byste jimi chtěli přitáhnout.

Důležitá je i výplň

Při realizaci myslete také na to, co bude hotel vyplňovat. Nejlepší je přizpůsobit materiál přirozeným potřebám hmyzu, který chcete přilákat. Proto byste měli vědět, že dřevo milují brouci, kteří se skrz něj prohryzávají, tzn. červotoči, škvoři. Větve a pletivo přilákají pavouky a brouky. Listy zelené, suché, mech i sláma přitahují berušky, stonožky, mravence, slimáky. 

Jakou výplň do hotelu / domečku pro hmyz?

Včely samotářky mají rády různé tlouštky trubiček různých přírodních materiálů (bambus, cukrová třtina, pálená cihla s otvory apod.). Motýli mají rádi květy a podélné otvory. Nebo to udělejte jednoduše tak, že zvolíte přírodniny, které se vám líbí, např. šišky, žaludy, písek, mušle, a sledujte, který hmyz se kde usídlí.

Na přípravu budete potřebovat:

  • materiál na základní konstrukci = dřevěné laťky, starou skříň, poskládané palety, plechovky, pneumatiku, kovový regál...
  • přírodniny na vyplnění pokojíčků,
  • nezapomeňte na materiál na střechu, např. ji udělejte z plechu, aby hmyz v domku nepřekvapil déšť,
  • hřebíky a technické pomůcky, které vám pomohou připevnit rozličné komponenty a docílit tak výsledný efekt,
  • a samozřejmě chuť učiť se nové věci, tvořit a chránit náš přírodní přirozený ekosystém.

Výroba domku pro hmyz

Jak vyrobit hotel pro hmyz?

Hotel pro hmyz - inspirace

Kam umístit hotel pro hmyz?

Pokud výsledný hotel bude těžký, vyberte místo, které bude rovné, pevné a stabilní. Mělo by to být místo, na které nedopadá přímé sluneční světlo, které je chladnější. Nejlepší volbou je umístit ho u živého plotu, u jezírka nebo u stromu. V případě samotářských včel by měla být budka umístěná na slunném místě. Zlatou střední cestou je, když část hotelu bude ve stínu a část na sluníčku. V případě domku, který bude mít nižší váhu, ho můžete zavěsit i na korunu stromu.

Naše hodnocení a doporučení

Myslíme si, že když jste se rozhodli umístit do vaší zahrady hotel pro hmyz, je lepší si ho vyrobit svépomocí. Do výroby můžete zapojit celou rodinu, něco se naučíte, budete na sebe pyšní a sblížíte se se svojí rodinou.

Hotel pro hmyz svépomocí

Určitě vám výroba budky pro hmyz dá víc než její koupě. Pokud stále nevíte, ako zhotovit tento domek pro hmyz, mnoho návodů a zajímavých inspirací najdete na stránce "www.pinterest.com" a do vyhledávače napište "hotel pro hmyz" nebo "hotel for insects".


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 05.02.2021
Hodnocení článku:
(92.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak vytvořit zahradu, která bude přátelská i pro včely?Jak vytvořit zahradu, která bude přátelská i pro včely?

Bez včel by rostliny nerodily úrodu, živočichové by se neměli čím živit a mezi lidmi by časem nastal hladomor. Vytvořte tedy bezpečné prostředí pro včely ve vaší zahradě.

Tiffany lampy a lustry do interiéruTiffany lampy a lustry do interiéru

Potřebujete nové svítidlo do vaší domácnosti? Vsaďte na jistotu a kupte si Tiffanyho lampu nebo lustr, elegantní svítidlo, které se hodí do každé místnosti. 

Fasáda na dům – jaké máme možnosti?Fasáda na dům – jaké máme možnosti?

Budete překvapení, z jakých rozličných materiálů se dnes vyrábějí fasády a které jsou ty naj. Všechno podstatné se dozvíte v našem článku. Čtěte dál.