Upcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečného

O recyklování jste už určitě slyšeli a pravděpodobně ji také praktikujete. S tím se spojuje správné třídění odpadu nebo kompostování. Ale setkali jste se už s pojmem upcycling nebo upcyklace? Ve zkratce by se dalo říct, že je to takový vyšší level recyklace, ale nejde o stejné pojmy.

Upcycling recyklace odpadu

V dnešním článku vám tedy k tomuto tématu řekneme víc – rozebereme si, co tento pojem znamená, jak se liší od recyklace a co všechno můžete upcyklovat.

Co je upcyklace?

Definicí upcyklování je více, ale každá je ve své podstatě stejná a vystihuje tu samou myšlenku. Autor Mark Richardson definoval upcyklování jako způsob, kterým mohou designeři přímo snížit čistý objem tuhého odpadu z domácností, který produkují. V širším smyslu je to čistý objem materiálu na globálním trhu s výrobky. Definice podle dalšího odborného článku je přeměna odpadových materiálů na něco užitečného nebo hodnotného, přičemž je důležité zdůraznit, že jde o užitečný koncept, který se dá využít ve více oblastech (například průmyslu odpadového hospodářství nebo recyklaci odpadu a oběhu zdrojů).

Z těchto dvou definicí a všech ostatních se dá vyvodit jedna, která zahrnuje celou hlavní myšlenku konceptu upcyklování: je to opětovné používání materiálu bez znehodnocení jeho kvality či složení. Už neslouží pro ten účel, pro který jste si ho koupili, ale danou věc využijete jinak. Jde zejména o kreativní nápady, díky kterým můžete i odpad přeměnit na něco užitečného. Důležitou součástí upcyklace je fakt, že přidáváte materiálům na kvalitě a hodnotě. Nejde jen o nějaký aktuální trend, ale je to nejudržitelnější řešení, které můžete zařadit do běžného života poměrně jednoduše.

Výhody a nevýhody upcyklování

I když se to může zdát jako dokonalý způsob zpracovávání materiálu a odpadu, tak má svoje výhody a nevýhody. Mezi výhody upcyklování jednoznačně patří snižování množství odpadu, které skončí na skládkách po celém světě. Přestože třídíte odpad, nemáte vždy jistotu, že se s ním bude zacházet správně. V případě upcyklování daná věc v odpadu ani neskončí. Tím ušetříte od dalšího znečišťování planetu i ovzduší.

Další výhodou je, že je to šetrný, zábavný a zároveň kreativní způsob, jak pracovat s věcmi. Hledejte způsoby, kterými můžete materiály znovu využít. Mohou z toho vzniknout originální kousky, které v jiné domácnosti nenajdete. Můžete do toho zapojit i vaše děti, které naučíte, že ne vždy je třeba zničené nebo pokažené věci vyhodit.

Upcyklování výhody a nevýhody

Na všechny věci je třeba se dívat i z té druhé strany, tedy na nevýhody, které s sebou přinášejí. Zásadní nevýhodou je, že ne všechno se dá upcyklovat, takže to není kouzelné řešení na každý problém. Někdy se materiál nebo konkrétní věc nedá použít jiným způsobem, takže je třeba ji vyhodit. Také je potřebné investovat do tohoto procesu čas a peníze. Každý tento proces vyžaduje nějaké náklady, i když je prováděný ve vaší domácnosti.

Někdy použití materiálů nevyjde podle vašich představ nebo se pro daný účel nedají využít. To je další nevýhoda, s níž je třeba počítat. Stále to jsou menší nevýhody oproti tomu, než byste měli znečišťovat planetu. Takže upcyklaci byste měli dát jednoznačně šanci.

Upcyklace, recyklace a repasování

Poznáte rozdíly mezi těmito základními pojmy, které souvisí s ekologií? Definici upcyklace jsme vám už vysvětlili, pojďme se tedy podívat na pojmy recyklace a repasování, čím se od upcyklování liší a co mají společného. Při recyklaci jde o třídění odpadu podle materiálů – papír, plasty, sklo, kovy, tetrapaky, elektroodpad, oleje, bioodpad, pneumatiky a textil.

Při tomto procesu se rozkládají a může vzniknout nový produkt. Z papíru je recyklovaný papír, z plastu se vyrábí například oblečení. Zpravidla má tento produkt nižší kvalitu, ale společnosti se snaží kvalitu materiálu zachovat. Recyklace a upcyklace mají společné to, že jde o snahu znovu používat materiály.

Repasování zahrnuje činnosti, které prodlžují životní cyklus vybraného produktu pomocí různých oprav nebo výměny jednotlivých dílů. Nejčastěji se repasuje elektronika, ale může jít například také o nábytek či oblečení. Při upcyklaci se produkty či materiály využívají pro jiné účely, než byly určené, nebo se stanou součástí úplně nových produktů.

Upcyklování základních materiálů 

Upcyklovat se toho dá opravdu mnoho, proto se tento proces využívá v různých oblastech života:

Oblečení

Přestože je 85 % vyrobeného oblečení recyklovatelné, většina skončí na skládkách s komunálním odpadem. Skvělým způsobem na upcyklování oblečení je například jeho přešití nebo využití látky pro jiné účely (jako hadry na umývání, patchworkové deky či interiérové doplňky).

Upcyklování oblečení

Potraviny

Jednoduchý způsob, který se v případě potravin často využívá, je krmení zvířat. Prasata, psi nebo drůbež. Odpad v restauracích se odváží k místním zemědělcům. Dalším způsobem upcyklování potravin v domácnosti je vytváření kompostu. Do kompostu patří ovoce, zelenina, odpad ze zahrady, skořápky či ořechy. Tímto způsobem si vytvoříte výživu pro květiny, rostliny a trávník. Nejnovějším způsobem upcyklování potravin je vytváření biopaliva tlakovým vařením.

Umění

Příkladem upcyklace v umění je například 17 staveb v Los Angeles, které jsou vyrobené z kovového šrotu, keramiky a rozbitého skla. Velmi oblíbené je používání střepů ze skla, keramika nebo ozdobné kameny, ze kterých se vytváří mozaika.

Tipy na jednoduché upcyklování do domácnosti 

Snažte se vidět ve věcech víc, nevyhazujte je hned, ale hledejte pro ně další využití. Může se z toho stát i vaše nové hobby, při kterém si odpočinete. Jak využít jednotlivé věci ve vaší domácnosti?

  • Oblečení – z oblečení sa toho dá vytvořit opravdu hodně. Z džínsů si můžete udělat šortky, z triček tílka nebo crop topy. Z látky může vzniknout nová kabelka nebo šátek. Základem je, abyste si oblečení vážili a nevyhazovali ho při první dírce. Ponožky se dají použít například na výrobu postaviček, které potěší hlavně děti. Pokud vám je líto oblečení přešívat nebo stříhat, tak ho můžete darovat do secondhandu.
  • Potraviny – v tomto případě využívejte způsoby, které jsme uváděli výše – krmení zvířat nebo kompostování. Ze suchých rohlíků můžete udělat například strouhanku. Když je v zimě sezóna mandarinek, tak si ze slupky, hřebíčků a vosku můžete udělat vonnou svíčku.
  • Papír – u papíru máte na výběr opravdu hodně možností. Novinový papír můžete použít na zabalení dárků, také při topení v kamnech nebo na umývání oken. Do použitého papíru si můžete zabalit knížky nebo si vyrobit dekorace.
  • Nádobí – na nádobí, které nepoužíváte nebo se vám poškodilo, můžete namalovat vzory – tradiční nebo moderní a zavěste je na stěnu jako obraz. Ideální je použít talíře různých velikostí. Také můžete využít i střepy z nádobí na mozaiku.
  • Nábytek – oprava starého nábytku je nejen ekologická, ale můžete si vytvořit originální kousky za minimální cenu. Nábytek najdete na internetu, ale hledat můžete i u babičky na půdě.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 28.12.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnuJak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnu

Vánoční stromek si můžete zhotovit i doma. S použitím toho, co už máte doma, nebo za pomoci několika šikovných nápadů to snadno zvládnete i sami.

Živý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovatŽivý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovat

Vánoční stromek patří ke klasickým symbolům Vánoc, bez kterého si tyto svátky už ani nedokážeme představit. Jak si poradit s výběrem živého a umělého vánočního stromku?

Udělejte si Vánoce jako z pohádky – inspirace na pohádkovou vánoční výzdobuUdělejte si Vánoce jako z pohádky – inspirace na pohádkovou vánoční výzdobu

Nechte se tedy inspirovat našimi tipy, jak si vytvořit vánoční výzdobu jako z pohádky.