Živý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovat

Vánoční stromek patří ke klasickým symbolům Vánoc, bez kterého si tyto svátky už ani nedokážeme představit. Jeho výběr je velmi individuální – zatímco jedni sahají po živém stromu a nevadí jim kousek mízy nebo jehličí v obýváku, jiní sahají po praktickém řešení v podobě umělého vánočního stromku.

Jak si vybrat živý vánoční stromeček

Tak či onak, každý chce mít v příbytku ukázkový stromek, který podtrhne atmosféru Vánoc bez toho, abyste museli složitě zakrývat nedostatky. Pojďme se proto podívat na to, jak si poradit s výběrem živého a umělého vánočního stromku.

Kdy koupit vánoční stromek

Odpověď na tuto otázku se liší podle toho, zda uvažujete nad koupí umělého, nebo živého vánočního stromku. V případě umělého stromku na časovém horizontu až tak nezáleží, protože stromek bude při dobré péči vypadat stejně po koupi i za několik let. Největší nabídku na výběr stromku budete mít přirozeně v prosinci a v předvánočním období, avšak ceny se mohou pohybovat vysoko. Pokud s koupí stromku vydržíte, počkejte si na lednové výprodeje, ve kterých můžete získat stromek v některých případech i za zlomek ceny. Po zbytek roku bude už nákup náročnější, ale stále je možné se spolehnout na online prodejny.

Co se týká živého vánočního stromku, je potřebné vzít do úvahy, že ten začne časem vysychat a jeho trvanlivost není nekonečná. Čerstvě uříznutý jehličnan vám vydrží 4–5 týdnů. Mnoho lidí si nákup stromku nechává raději na poslední chvíli, aby vydržel déle. Problémem je však to, že stromky bývají uříznuté už dříve, a zda si už koupíte stromek na začátku prosince nebo těsně před Vánocemi, pravděpodobně budou uříznuté v podobném čase. S nákupem proto raději nečekejte a vyberte si svůj stromek klidně už koncem listopadu nebo začátkem prosince. V tom případě budete mít větší výběr a při správné péči vám může vydržet ještě lépe než prodejci. Brzká koupě znamená i to, že se nemusíte obávat, kde koupit vánoční stromek. Budou je prodávat v zahradnictvích a hobby obchodech, na tržnicích i u obchodních domů.

Jak si vybrat živý vánoční stromek

Živé vánoční stromky se vždy těšily oblibě, protože na rozdíl od umělých mají své aroma, které vám provoní příbytek, a jeho výběr se může stát skvělou každoroční rodinnou tradicí. Koupě živého stromku je zároveň ekologičtější, protože ty umělé se recyklují jen velmi těžko, pokud vůbec. Vánoční stromek by měl být zdravý, trvanlivý, hustý i symetrický – ale jsou i další kritéria, kterým je potřebné věnovat pozornost.

Živý vánoční stromek

Typ stromku

Začněme typem stromku. Mezi top 3 stromky patří jednoznačně jedle, smrk a borovice, hlavně jedle normandská (dánská), jedle fraser, smrk obecný, smrk bílý, borovice černá a borovice lesní. Jednotlivé typy se od sebe liší zevnějškem i vlastnostmi.

  • Jedle – Jedle bývají nejoblíbenější vánoční stromky, protože jejich tvar je obvykle pravidelný, jehličí je husté, u některých druhůh i měkké. Vydrží poměrně dlouho a jehličí neopadá hned při uschnutí.
  • Smrk – Smrky mají krásnou barvu i vůni. Jejich výhodou je nižší cena oproti ostatním jehličnanům. Nevýhodou zase to, že jehličí je náchylné na opadání, hlavně když bude stát v přetopené místnosti.
  • Borovice – Borovice jsou charakteristické řidšími větvemi s dlouhým jehličím, takže nejde o úplně hustý strom, což ne každému vyhovuje. Mají však silnou vůni a potěší svou trvanlivostí, protože jehličí neopadá tak snadno.

Řezaný, nebo v květináči?

Kromě řezaných vánočních stromků, které po Vánocích už jen uschnou, jsou stále populárnější vánoční stromky v květináči. Ty je možné nejen koupit, ale i pronajmout. V tom případě si živý stromk můžete přes Vánoce užít a po svátcích vrátit zpět bez toho, abyste museli přemýšlet, co se starým stromkem. Když si stromek v květináči koupíte, po Vánocích ho můžete vysadit na zahradu nebo někomu se zahradou darovat. Při koupi ale pozor, levné stromky ze supermarketů mají většinou narušenou kořenovou soustavu a časem začnou usychat, stejně jako řezané stromky.

Rozměry

Když kupujete vánoční stromek venku, na tržnici, snadno se může stát, že neodhadnete jeho rozměry a sáhnete po stromku, který se vám domů nevejde. Už před koupí si rozmyslete, kam ho postavíte, a změřte výšku podlahy. Nechte si pár cm v záloze, protože počítat musíte také se stojanem. Kromě výšky vezměte do úvahy i šířku – bude stát stromek ve středu místnosti, nebo u stěny? Kolik místa bude potřebovat do šířky? Rozmyslete si i to, jak stromek přinesete domů, zda se vám vejde do auta, i to, kde ho budete před Vánocemi skladovat (mnozí ho nechávají na balkonu).

Rozměry živého vánočního stromku

Stav jehličí

Stav jehličí si můžete ověřit už na první pohled, mělo by mít sytou zelenou barvu, spíše tmavou než světlejší odstíny, které by mohly být znakem usychání. Jehličí si také chyťte, i na dotyk by mělo být pružné a voskovité, při ohnutí by mělo být flexibilní. Pokud je jehličí na dotyk suché, při ohnutí praská nebo vám zůstane v ruce, stromku se raději vyhněte. Stromkem můžete zkusit i zlehka zatřást – pokud se z něho snadno uvolní jehličí, dlouho vám už nevydrží.

Hustota a tvar

Každý by chtěl hustý, pravidelný a pěkně tvarovaný stromek. U živých stromků však pravidelnost není vždy samozřejmostí a najdou se stromky s různými tvary. Základním pravidlem je nekupovat předem zabalené stromky, které si ze sítě odmotáte až doma a až tehdy zjistíte, jaké má větvičky a tvar. Zabalené stromky jsou také dlouho v málo průdušném obalu, což vede k rychlejšímu usychání a degradaci.

Cena

Při výběru stromku určitě bude mít vliv i cena. Různí se v závislosti na druhu jehličnanu, jeho velikosti a tvaru či původu. Ty nejmenší stromky (120–150 cm) najdete v rozmezí přibližně 500-850 Kč. Stromky 150–190 cm stojí přibližně 900–1300 Kč. A nejvyšší, 200 a více cm stromky vás vyjdou na 1350 a víc. Cenu ovlivňuje i stav nebo kvalita stromku, která může být od základní přes standardní až po prémiovou či luxusní kvalitu. Ta se projevuje zejména na tvaru a hustotě stromku. Cenu může navýšit balení, přeprava stromku a příp. i stojan.

Stojan

Nezbytným doplňkem každého stromku je jeho stojan. Základním předpokladem je jeho bezpečnost a stabilita, materiál musí být dostatečně pevný a těžký na to, aby stromek vydržel a nevyvrátilo ho např. dítě nebo pes. Může jít o ověřenou klasiku – jednoduchý stojan ze dřeva nebo kovu se šrouby, do kterého se stromek nasune. Stojany najdete i z různých jiných materiálů, které však už bývají křehčí. Asi nejhorším materiálem je plast, který je měkký, křehký a nedostatečně pevný. Pokud stojan nemáte a zvažujete koupi, volte stojan s nádobkou na vodu. Takto bude stromek stále zavlažovaný a jeho usychání výrazně zpomalíte.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vánoční dekorace

Jak si vybrat umělý vánoční stromek

Po umělém stromku sahají lidé hlavně z praktických důvodů – jednoduše se s ním manipuluje, není pichlavý, je skladný a hlavně není třeba každý rok kupovat nový. Umělé vánoční stromky nezanechávají mízu, dopíchané prsty ani opadané jehličí a hodí se jak do domácností, tak i do provozů, obchodů a podniků. Výběr umělého stromku se oproti živému zdá jako nenáročný úkol, ale pojďme se podívat na to, co nelze přehlédnout.

Typ stromku a materiál

Také v případě umělých stromků rozlišujeme různé typy, a to na základě tvaru, vzhledu a jeho podobnosti se živými stromky. Na základě tvaru rozlišujeme stromky s plným tvarem, jako klasický stromek, úzké stromky, které jaou do šířky kompaktnější a zaberou méně místa, a stromky bez zadní strany, které je rovná, díky čemuž se dá stromek opřít o stěnu a zabere méně místa.

Co se týká materiálu, nejčastěji se vyrábějí z PVC a polyetylenu, příp. z jejich kombinace. Čistě PVC stromky jsou klasické umělé stromky, bývají levnější, zachovávají si svoji barevnost, jsou trvanlivé. Na druhé straně také levněji vypadají, jednoduché jehličí je upevněné na drátech, proto mohou působit jako kartáče. PE stromky se nazývají 3D vánoční stromky a ty mají zase vymodelované jehličí do realističtějšího tvaru, čímž vypadají přirozeněji. Časem mohou začít blednout. Cenově výhodné jsou kombinace těchto materiálů, PVC pokryje většinu stromku a z PE zůstanou vymodelované hlavní konce větviček. Nakonec i umělé stromky můžeme rozlišit na jedle, smrky a borovice podle toho, kterému jehličnanu se nejvíc podobají.

Rozměry

Také v tomto případě jsou rozměry důležité – před koupí je potřebné vědět, kam a za jakým účelem chcete stromek umístit. Pokud má jít o hlavní stromek, sáhněte po větším stromě, ale vždy berte do úvahy rozměry místnosti. Větší stromek znamená i vyšší hmotnost a bude zabírat víc místa při skladování. Pokud hledáte doplňkový stromek do vedlejší místnosti či provozu, klidně sáhněte i po těch menších, např. po malém stromku na pult nebo na stůl.

Jak vybrat umělý vánoční stromeček

Tvar a design

Snahou výrobců umělých stromků je napodobit vzhled živého vánočního stromku, proto věnujte pozornost hustotě větví, pravidelnosti, vzhledu a tvaru větviček. Ty nejlevnější stromky mohou někdy působit jako kartáče, jehličí je neupravené a vyrobené z levného materiálu. Lepší stromky budou mít aspoň na koncích větví vytvarované jehličí, které bude imitovat živý strom. K designu patří i barevnost – opět může jít o levný stromek jednolité zelené barvy, která nebude působit přirozeně, nebo může mít víc odstínů a obsahovat i jiné prvky, například šišky apod. Stromek nemusí být jen zelený, oblíbené jsou také bílé stromky a stále víc lze dostat i barevné stromky, hlavně v pastelových barvách jako růžová, modrá či fialová.

Zdobení

Zdobení vánočního stromku je jen na vás – ale nemusí být. Protože umělý vánoční stromek je hlavně o praktičnosti, víceré modely si můžete koupit už ozdobené, buď úplně, nebo částečně. Většina je vyzdobená aspoň LED světelným řetězem, takže se nemusíte zabývat pravidelným rozložením světýlek. Nezřídka se setkáte s umělým sněhem, šiškami, bobulemi, zvonícími ozdůbkami a jinými prvky, které stromku dodají kouzlo. Avšak opět je potřebné poznamenat, že umělý sníh může u levných a nekvalitně zpracovaných stromků působit velmi kýčovitě a nepřirozeně a časem může opadávat.

Stojan

Drtivá většina plastových stromků přichází už i se stojanem. U menších stromků na stojanu nemusí vůbec záležet. Pokud ale máte 150–200cm stromek, který už má svoje rozměry i váhu, určitě si prohlédněte typ stojanu. Měl by být hlavně stabilní a pevný, aby váhu stromku udržel. Stromek by se neměl nechat snadno převrátit, hlavně když jsou v domácnosti děti a zvířara, a tak se raději vyhněte levným plastovým stojanům. Pěknou alternativou jsou dřevěné stojany, stromek na kmínku nebo v květináči.

Cena

Umělé vánoční stromky znamenají většinou vyšší počáteční investici, ale protože tento stromek vydrží roky, cenově jsou stále výhodné. Cena je velmi individuální, závisí na materiálu, zpracování i rozměrech a tvaru stromku. Nejmenší stromky okolo 1 m můžete koupit za 250 i 600 Kč, cenové rozmezí je skutečně široké. To samé platí i pro větší rozměry, stromky 150–200 cm najdete za 1300, ale také 6000 Kč. Čím je stromek propracovanější, tím víc vás vyjde. Cenu zvyšují ozdůbky, světýlka, kvalitní stojany a jiné dekorace.

Jak se postarat o živý vánoční stromek

Po příchodu domů ho namočte do kbelíku s vodou a nechte venku, např. na terase nebo na balkónu. Venku by měl zůstat aspoň přes noc, ale nejlépe tak dlouho, jak je to možné. Tímto způsobem vydrží čerstvý déle, protože po příchodu dovnitř začne ve vytápěné místnosti pomalu usychat. I příchod dovnitř by měl být postupný. Nejdříve ho přineste do nevytopené místnosti jako sklep, garáž nebo chladná chodba. Několik hodin se musí aklimatizovat, aby přechod zvenku do vyhřátého domu nebyl pro stromek šokem.

Péče o vánoční stromeček

Až se dostane dovnitř, měl by být namočený v nádobce s vodou, aby zbytečně neusychal, ale nejlepší je koupit mu stojan s nádobkou na vodu, aby byl i uvnitř hydratovaný. Před vložením do stojanu je vhodné mírně seřezat kmen, čímž bude moci lépe absorbovat vodu. Tu doplňujte pravidelně, aby nezůstala nádobka prázdná. Stromek umístěte daleko od zdroje tepla jako radiátoruohřívače nebo krbu, které by podpořily vysušování. V místnosti, do které ho umístíte, snižte teplotu a nepřetápějte ji. Když je u vás doma sucho, použijte zvlhčovač vzduchu. Pokud chcete před rozebráním stromku předejít popadanému jehličí po celé místnosti, stromek ukliďte předtím, než začne usychat.

Jak skladovat umělý vánoční stromek

Umělý vánoční stromek nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, ale aby vám vydržel v původním stavu co nejdéle, je dobré ho umět správně uskladnit. Před uskladněním je potřebné sundat z něho dekorace, odpojit světýlka a stromek složit podle návodu. Malé stromky se obvykle skládají, ale větší se skládajú ze 2–3 částí, které se rozeberou a jednotlivé větvičky se sklopí a uhladia, aby zabíraly co nejméně místa. Nezapomeňte na obal, tedy krabici, ve které byl stromek zabalený, protože ta ho uchrání před prachem až do nové sezóny. Pro ještě lepší ochranu je vhodné použít plastové pytle uzavíratelným otvorem, díky kterému se do stromku nedostane nejen prach, ale ani hmyz. Stromek následně uskladněte na suchém, tmavém a dobře větraném místě.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 19.12.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.6%)

V této kategorii najdete i:

Upcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečnéhoUpcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečného

Setkali jste se už s pojmem upcycling nebo upcyklace? V článku vám prozradíme, co tento pojem znamená a co všechno můžete upcyklovat.

Jak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnuJak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnu

Vánoční stromek si můžete zhotovit i doma. S použitím toho, co už máte doma, nebo za pomoci několika šikovných nápadů to snadno zvládnete i sami.

Udělejte si Vánoce jako z pohádky – inspirace na pohádkovou vánoční výzdobuUdělejte si Vánoce jako z pohádky – inspirace na pohádkovou vánoční výzdobu

Nechte se tedy inspirovat našimi tipy, jak si vytvořit vánoční výzdobu jako z pohádky.