Jak zabránit rosení oken. Co dělat, aby se okna nerosila

Zarosená okna jsou věčným problémem v domovních nebo bytových prostorech a tento nepěkně vypadající jev způsobuje lidem v domácnosti vícero problémů. My si dnes objasníme několik důvodů, pro které tento jev vzniká, a následně si prozradíme tipy a triky, kterými zabránit rosení oken. 

Rosení oken v domácnosti

Zarosená okna jsou nejen neestetickým jevem, ale také způsobují různé hygienické problémy. Rosení má totiž na svědomí vznik plísní na stěně a v rozích v oblasti oken, podílí se na vlhnutí zdiva a vytváří nepříznivý, příliš vlhký vzduch v místnosti. Toto jsou důvody, pro které musíme kondenzaci vody zastavit, respektive ji co nejlépe eliminovat. 

Rosení oken z vnitřní strany

V první řadě je nutné pochopit, co zapřičiňuje nežádoucí rosení oken z vnitřní strany. Za tento jev může především fyzika, a to konkrétně proces kondenzace vody. To v překladu znamená, že  pokud je vzduch v místnosti příliš nasycený vodou, tak se tato voda ve vzduchu automaticky vysráží ve formě vody nebo vodní páry. A proč se vyzráží právě na oknech? Tento fakt je způsobený tím, že čím je objekt studenější, tím víc „přitahuje“ vysráženou vodní páru z vlhkého vzduchu. 

Vysrážená vlhkost na oknech

Lidé si často chybně myslí, že rosení oken dokážou předejít koupením nových, modernějších plastových oken. Toto tvrzení je zčásti mýtus a nemusí být dvakrát pravdivé, protože na rosení z vnitřní a vnější strany nemá vybraný materiál žádný vliv. Pokud bychom se hlouběji ponořili do porovnávání dřevěných a plastových oken, tak bychom zjistili, že to jsou právě plastová okna, která se někdy rosí víc. Ne, že by nebyla kvalitní, právě naopak – jejich lepší těsnění zabraňuje přirozené výměně vzduchu, a proto se uvnitř snáze a rychleji vytvoří vzpomínaná vlhkost. 

Pokud je tedy vlhkost klíčovým slovem v celém problému, tak si z toho snadno můžeme odvodit, že k rosení bude docházet v místnostech, jako je koupelna, ložnice, také kuchyně nebo místnosti, v nichž máme rostliny. 

Větrání místnosti se orosení okny

Řešení je několik

  • Větrání = větrání je alfou a omegou celého problému, protože špatné, nebo dokonce žádné větrání je hlavní příčinou rosení. Nástup plastových oken s mnohem lepší izolací vyřadil samovolné provětrávání, a proto je nutné pravidelně větrat několikrát za den. Doporučuje se, aby se větralo s oknem otevřeným dokořán po dobu asi 4 až 10 minut. Vzduch v místnosti se rychle vymění, teplota stěn a nábytku zůstane prakticky nezměněná a tepelné ztráty budou minimální. Při větrání se doporučuje vypnout nebo ztlumit topení a důležité je provést ho zejména před spaním. 

  • Nepoužívať „ventilačku = mnoho lidí si jako způsob větrání jen vyklopí okno, avšak tento způsob není optimální, neboť vzduch v místnosti se ani zdaleka nevymění tak dobře a zároveň dochází k ochlazování stěn u okna, čehož následkem je větší pravděpodobnost vzniku plísní. 

  • Vlhkoměr = zakoupení vlhkoměru a jeho instalace oboustrannou páskou nad okno je jednoduché řešení, kterým zjistíte, kdy je vzduch v místnosti příliš vlhký a je nutné vyvětrat. Pokud ukazatel přejde do červeného pole, je nutné vyvětrat. Názory na optimální procento vlhkosti vzduchu se liší, ale obvykle se toto číslo pohybuje v rozmezí 45 % až 60 %. 

  • Vytápění = nedostatečné vytápění způsobuje, že vzduch v místnosti je příliš studený na to, aby pohlcoval vlhkost a ta se následně objevuje na oknech. Tady pomůže, když budeme dům/byt vytápět rovnoměrně a na noc udržíme teplotní rozdíl na úrovni 5 °C. 

  • Ohřívání oken = zvýšená teplota oken by nám měla zajistit menší podíl kondenzace vody na ploše skel. Tady je důležité zkontrolovat, zda parapetní deska není umístěná přímo nad radiátorem – to by zabraňovalo proudění teplého vzduchu na okno. Také se obvykle doporučuje nezatahovat žaluzie, aby se teplý vzduch dostával do kontaktu se sklem. 

  • Květy na parapetu, sušení prádla, nepoužívání digestoře = všechny vyjmenované věci mají společného jmenovatele – tvorbu vlhkosti. Samozřejmě, jsou to věci, které se nedají úplně vyloučit, ale pokud je ta možnost, tak třeba vyzkoušet sušit prádlo na balkoně, používat digestoř pre odstranění nadbytečné páry a možná omezit počet květin umístěných na parapetu. 

Rosení oken z vnější strany

Rosení zvenku postihuje zejména střešní okna, avšak tento typ rosení není ani zdaleka tak komplexní a předejít mu se dá jen velmi těžko. Pokud se vám rosí okna zvenku, tak se vůbec nemusíte strachovat, že jsou vaše okna nekvalitní a špatná.

Rosení oken z vnější strany

Rosení zvenku je totiž znakem skvělé tepelné izolace okna. Díky této vlastnosti se teplý vzduch drží uvnitř v místnosti a studený vzduch maximálně „naráží“ na vnější stranu skla. Střet studeného a teplého vzduchu způsobí srážení a voda se objeví na skle v podobě rosy. 

Řešení: 

  • Instalace a používání vnější rolety

Rosení oken mezi skly

Poslední typ rosení je opět prakticky „neřešitelný“, protože v tomto případě se už skutečně jedná o nekvalitní izolaci oken, absenci absorpční hmoty nebo o poškození skla/rámu, to může být nějaká malá prasklina, přes kterou uniká vzduch.

Vnitřní prostor mezi skly by měl být v ideálním případě hermeticky uzavřený, tedy vzduchotěsný, avšak při nesplnění této podmínky vniká do prostoru vzduch, se vzduchem, samozřejmě, voda a problém máme na světě. 

Řešení:

  • Tady pomůže jen výměna nebo oprava oken, případně reklamace u dodavatele

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 09.08.2018
Hodnocení článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!