Jak zařídit garáž a uložit nářadí v dílně? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotřebného i potřebného nářadí, se dají zařídit tak, abyste se v nich uměli krásně zorientovat, najít všechno, co hledáte, a při parkování auta nezažívat pár malých infarktů z případného poškrábání laku.

Jak zařídit garáž?

Jak na to? Velmi jednoduše. Stačí použít ten správný nábytek, věci ukládat logicky a vědět, na co přesně chcete vaši garáž využívat.

Jak na zařízení garáže

Ať už vaši garáž používáte na cokoliv, základem jejího uspořádání je dostatek úložného prostoru. V garážích nejlépe využijete vysoké kovové regály, které sahají od podlahy po strop. Můžete jimi obložit všechny stěny, čímž se sice mírně zmenší celkový rozměr místnosti, na druhé straně je toto řešení mnohem praktičtější, protože vám zůstane dostatek volného prostoru uprostřed.

Druhým dobrým řešením jsou plastové boxy, které můžete uložit do regálů nebo volně na sebe. Druhý způsob je trochu méně praktický, protože když budete chtít vyndat něco ze spodního boxu, musíte sundat ty vrchní. Nástěnné držáky na pracovní či zahradní nářadí by v garáži určitě neměly chybět. Nezabírají žádné místo a zároveň poskytují spoustu prostoru na uložení věcí, které potřebujete mít po ruce.

Ať už se rozhodnete pro kterékoliv řešení:

  • Používejte jen takové kusy „garážového nábytku“, které odolají vlhkosti a uložené předměty ochrání před hlodavci, hmyzem, prachem, špínou a vodou.
  • Určitě se vyhněte používání kartonových krabic.
  • Také plastové boxy musí být dobře uzavíratelné.
  • Dřevěné skříně či police je lepší nahradit kovovými kusy.
  • U regálů myslete na jejich celkovou nosnost.

Jak uspořádat věci v garáži

To, jak přesně a kde přesně poukládáte jednotlivé věci v garáži, je samozřejmě jen na vás. Dejte si pozor jen na jednu věc, a to aby byly všechny předměty uložené logicky. Tak například, když do garáže odložíte sezónní boty, mohou být klidně položené i v méně dostupných poličkách. To platí u všech věcí, které nevyužíváte průběžně.

Když odkládáte víčka na zavařování, hrábě, lopaty či hračky na pískoviště, tedy předměty, u kterých není jasné, kdy přesně je budete potřebovat, uložte je vždy na dostupné místo – např. do horních boxů, předních poliček nebo závěsných držáků. Zdá se to jako blbost, avšak právě nelogicky rozmístěné věci stojí za chaosem, se kterým v garáži možná teď bojujete i vy.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Úložné boxy

Osvětlení garáže

Jak osvětlíte garáž, záleží hlavně na způsobu jejího využití. Při parkování vám stačí jedno klasické stropní světlo. Pokud si v garáži zřídíte sklad, nezapomeňte na dostatečné osvětlení jednotlivých regálů a poliček. Oceníte to, když se večer vydáte hledat zavařovací víčka nebo sezónní oblečení. Úplne jiným případem je dílna, jí se proto budeme věnovat zvlášť v další části článku.

Důležitou otázkou je, jaké světlo v garáži použít. Mnohé z vás napadne klasická žárovka nebo naopak halogenový reflektor. Dnes už však známe o něco lepší řešení.

  • Asi nejlepším způsobem, jak osvětlit garáž, jsou LED panely. Umísťují se na strop, jsou extrémně úsporné, mají dlouhou životnost, neblikají a místnost osvětlují dokonale rovnoměrně.
  • Pokud potřebujete víc světla, halogenový reflektor můžete také nahradit tím LED-kovým. LED reflektory mají mnohem lepší světelnost a jsou hlavně mnohem úspornější. Navíc se nezahřívají, což je v malém a uzavřeném prostoru, jakým je garáž, extrémně podstatné.

Jak zařídit garáž pro parkování auta

Garáž přednostně slouží na parkování automobilu. Proto by nám měla poskytovat dostatek prostoru na jeho průběžnou údržbu, případné opravy a uskladnění potřebného nářadí nebo pneumatik. Když chcete vaši garáž využívat přednostně pro tento účel, její úprava je velmi jednoduchá.

Bohatě vám postačí jeden vysoký regál, který pokryje klidně i celou stěnu. K němu si můžete obstarat pár plastových boxů a držáky na stěnu. Do nich umístíte hlavně nářadí a jiné pomůcky, které používáte nejčastěji. Při tomto využívání garáže potřebujete hlavně dostatek volného místa a úložný prostor, v němž se budete moci rychle zorientovat. Určitě nezapomeňte ani na jeden pracovní stůl nebo desku.

Garáž jako sklad

Drtivá většina lidí garáž nevyužívá jen na parkování auta, ale i jako sklad všeho, co momentálně nevyužívá. V tomto případě se už musíte zamyslet trochu víc. Nejlepším řešením jsou regálové poličky na všech stěnách, tedy po celém obvodu garáže, které sahají až po strop.

Velikost polic musíte vždy přizpůsobit tomu, co přesně chcete skladovat a odkládat. Například na uložení zahradní sprchy vám úzká a nízká polička stačit nebude. Naopak na dětské hračky, květináče či šroubováky potřebujete menší úložný prostor. Vhodným kompromisem jsou regály s poličkami větších rozměrů, do kterých umístíte menší plastové boxy na roztřídění drobností.

Pokud budete v garáži i parkovat, nezapomeňte na dostatek místa na auto a manipulaci s ním. Orientujte se podle velikosti daného prostoru. Jednoduché pravidlo zní, že všechen úložný prostor by se měl nacházet u stěn nebo přímo na nich (např. nástěnné držáky).

Jak zařídit garáž a dílnu v jednom

Garáž, úložný prostor a domácí dílna v jednom, to už je pořádná výzva. Velké garáže, tedy ty s rozměry nad 25 m, zařídíte o něco snadněji. V těch menších to bude trochu náročnější, ne však nereálné. Základem je ušetřit co nejvíc místa. Myslete na to, že když budete v garáži kutit něco většího, potřebujete dostatek prostoru pro manipulaci s daným předmětem a volný pohyb.

Garáž a dílna v jednom

POZOR: Máte-li v pláně využívat větší nástroje, například pásovou pilu, zajistěte si kolem nich dostatek volného místa.

Jak uložit nářadí v dílně

Na uložení nářadí a jiných věcí využijte také regály, plastové boxy a závěsné držáky. V tomto směru ještě skutečně nikdo nevymyslel nic lepšího a praktičtějšího. Kromě úložného prostoru budete potřebovat minimálně jeden velký stůl. Lepším řešením je dlouá a širší pracovní deska, kterou můžete upevnit přímo na stěnu, čímž ušetříte opět nějaké to místo.

Ve větších garážích si určitě zřiďte ještě jeden nebo více menších stolů. Ty využijete na drobnou práci. Šikovným řešením jsou i vyklápěcí stolky, které namontujete na stěnu a po skončení práce zaklapnete. Nástěnné držáky, stojany a různé háčky nezapomeňte umístit i přímo nad pracovní desku, abyste je měli po ruce. Co přesně na ně zavěsit a uložit, pochopíte po chvilce sami.

Osvětlení dílny

Osvětlení dílny musí být dokonalé. Kromě hlavního světla na stropu proto nezapomeňte ani na bodová světla, kterými si posvítíte na všechna pracovní místa (stroje, pracovní desku atd.). Šikovným a ekonomickým řešením jsou uvedené LED panely a reflektory.

Z malých světel můžete kromě těch bodových sáhnout i po LED trubicích, které poskytují o něco rovnoměrnější svícení. Dobrou a také poměrně levnou alternativou jsou klasické „ručně-závěsné“ pracovní lampy, které můžete přemísťovat podle potřeby. Dnes je dostanete i v LED vyhotovení a také s různými praktickými stojánky nebo háčky na jejich upevnění.

Větrání, teplota a elektřina v garáži

Větrání garáže je potřebné hlavně tehdy, když v ní budete mít dílnu. Parkování auta nebo ukládání zahradního nářadí zvládnete i s přirozeným přísunem kyslíku. Prvním řešením jsou klasická okna, která jsou však postačující jen při menších a méně „špinavých“ pracích. Pokud v garáži používáte laky, spreje nebo pracujete se dřevem, popřemýšlejte nad ventilátorem s odsáváním. Tato zařízení stojí kolem 100 eur, z druhé ruky ho však koupíte i za padesátku.

Garáž s pracovním stolem a policí na pneumatiky

Větrání úzce souvisí i s teplotou v garáži. Protože tato místnost nebývá extrémně velká, při práci vás může horko pěkně potrápit. V první řadě se vyhýbejte používání světel, která vytvářejí teplo. LED žárovky, panely a reflektory jsou i po hodinách maximálně vlažné. Nad klimatizací přemýšlejte jen tehdy, když garáž využíváte denně a během dlouhých hodin. Při běžné práci vám pomohou i dvě menší okna umístěná proti sobě.

Garáž musí být samozřejmě vybavená elektřinou. Elektrické rozvody byste v ní měli vyřešit tak, aby bez problémů „utáhly“ používané napětí. Na škodu není ani víc zásuvek, prodlužovačky roztažené po celé místnosti nejsou praktické, ale hlavně bezpečné. Zásuvky by měly být chráněné plastovými kryty. V garáži se práší, běhá po ní hmyz, a když v ní i kutíte, tak o špínu určitě nemáte nouzi.

TIP: Kabely, které v garáži být musí, nenechávejte pohozené na zemi. Využijte například hřebíčky s plastovými háčky na zeď.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 26.01.2022
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší kvalitní řezačky na dlažbu a obklad jsou elektrické i ruční. Jaká je cena?Nejlepší kvalitní řezačky na dlažbu a obklad jsou elektrické i ruční. Jaká je cena?

Jak si vybrat nejlepší řezačku pro svůj projekt, sáhnout po elektrické, nebo ruční a proč vůbec do řezačky na dlažbu investovat?

Chemická kotva do dřeva, do duté cihly, betonu a pórobetonu. Složení, cena, návodChemická kotva do dřeva, do duté cihly, betonu a pórobetonu. Složení, cena, návod

Chemická kotva udrží všechno těžké tam, kde si neporadí obyčejný šroub nebo hmoždinka. Poradíme vám, jak a podle čeho vybrat chemickou kotvu na váš domácí projekt.

Plusy a mínusy betonového plotu z tvárnic i s imitací dřeva. Jaká je cena s montáží?Plusy a mínusy betonového plotu z tvárnic i s imitací dřeva. Jaká je cena s montáží?

Betonový plot poskytuje soukromí, snižuje hlučnost a prašnost na vašem pozemku. Betonové ploty mají i několik mínusů. Proto si toto rozhodnutí skutočně dobře zvažte.