Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky

Někdo kočku, někdo psa a někdo chameleona. Věc vkusu. I exotický živočich, jakým je chameleon, může být milovaným členem rodiny. Asi ho nebudete učit aportovat ani vám nebude „příst hudbu" před spaním, ale už jen jeho přítomnost může být pro vás uklidňující.

Terárium pro chameleona

Péče o tohoto výjimečného tvora však s sebou přináší určitá úskalí. Jako budoucí majitel chameleona se musíte pořádně připravit, abyste mu vytvořili co možná nejvíc identické prostředí, v němž žije v přírodě. Jak zařídit terárium pro chameleona? Co v něm nesmí chybět? Připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce, který pomůže se správným zařízením terária.

Typ a velikost terária

Pro chov chameleona je prioritou vytvořit v teráriu takové prostředí, které je co nejvíc podobné originálnímu prostředí, v němž žije  v přírodě. Nejčastěji jde o skleněná terária, která najdete v každých chovatelských potřebách. I tady je však nutné myslet na to, že terárium by mělo být vysoké a široké. Ideálně s rozměry 70x50x100 cm nebo 50x50x100 cm. Pokud se vám to zdá příliš, minimum by mělo být aspoň 60x40x80 cm. Skleněná terária dobře udržují vlhkost a teplotu. Na druhé straně se hůře čistí a dezinfikují. Také cirkulace vzduchu není zcela ideální, stále jsou však skleněná terária nejlepší volbou.

Skleněné terárium pro chameleona

Ve velkém se využívají plastické materiály (plexisklo), které plní svůj účel, ale je potřebné myslet také na jejich kvalitu. Vlastnosti jsou podobné jako u klasického skla. Někteří chovatelé jsou dokonce odpůrci skla či plastu a doporučují terária s hustým kovovým pletivem, které sice až tak dobře nedrží teplo a vlhkost, ale umožňují lepší cirkulaci vzduchu. Ze zkušeností lidí, sklo je stále nejlepší volbou.

Požadavky na terárium

Na mysli máme samotné podmínky, které by terárium mělo vytvářet. Chameleonovo přirozené prostředí je vlhké a teplé.  Vlhkost v teráriu by měla být na úrovni 50 až 60 %. O tento efekt je třeba se starat rosením aspoň 2x za den. Na dno používejte substrát, který se dobře stará právě o udržení vlhkosti. Vhodným substrátem je jemný písek nebo písčitá směs (rašelina s pískem v poměru 1:1). Nevhodným substrátem je lignocel, kůra stromů nebo nejrůznější štěpky, které mohou při náhodné konzumaci ucpat střeva.

Následně to jsou dekorace v podobě různých rostlin nebo dřevěných větví, které také udržují úroveň vlhkosti a zároveň imitují prostředí, v němž chameleon žije.

Chameleón v teráriu

Teplota v teráriu by se měla pohybovat v nejteplejších částech na úrovni 28 až 30 °C. Chameleon však občas vyhledává i „chladnější místa.“ Proto by v teráriu měla být i místa, kde teplota dosahuje přibližně 20 až 25 °C. O stín se starají například rostliny nebo skrýše z kamene a podobně.

Vybavení a dekorace

Chybět nesmí osvětlení. Bez správného světla nebude ani správná teplota. V teráriu by mělo být lineární osvětlení. Klidně postačí 40–60wattová žárovka. Je nutné ji však umístit tak, aby se chameleon nepopálil. Žárovka se také kromě světla stará i o zvýšení teploty v teráriu. Nezbytné je však poskytnout chameleonovi také UV záření. Obvykle jde o 20wattová UV-UVB svítidla, lineární žárovky, které umožňují chameleonovi produkovat vitamín D. Chameleon potřebuje světlo aspoň 12–15 hodin denně.

Výstelku terária jsme už uváděli. Mělo by jít o minimálně 5cm vrstvu. Kombinovat můžete písek, jemný štěrk, uvedené kokosové vlákno nebo jemnou kůru z chovatelských potřeb (ne ostrou bukovou) nebo speciální netoxický substrát. Zkrášlit terárium můžete také jezírkem, ale velmi mělkým. Avšak přidáte si práci s čištěním a dezinfekcí.

Světlo v teráriu pro chameleona

Přirozené prostředí, úkryt i útočiště vytvářejí také rostliny. Terén terária by měl být členitý. Chybět by neměly ani vyšší rostliny. Ty však musí být takové, aby se pod chameleonem nezlomily. Chameleoni se pohybují po stromech, je tedy přirozené, že se zdržují na vyšších rostlinách. Rostliny jsou také skvělým zdrojem vlhkosti. 2x denně byste měli rozprašovačem zvlhčit prostředí terária. Chameleoni totiž pijí vodu z vysrážené vlhkosti na listech rostlin nebo stěnách terária. Vyhněte se rostlinám s ostrými listy nebo trny nebo příliš aromatickými květy. Zapomeňte i na jedovaté rostliny.

Důležité je také větrání, které by mělo být na více místech včetně otvoru. Uzavírání terária by mělo být samozřejmostí. Buďto je otvor na straně terária, nebo svrchu. V zásadě to není až tak podstatné, ale nezapomeňte vždy otvor zkontrolovat.

Kam s teráriem

Rozhodně by mělo být na světelném a vyvýšeném místě. Pozor však na přímé sluneční světlo. Tomu byste se měli vyhnout. Všeho moc škodí. Terárium je dobré mít na vyvýšeném místě, aby byl chameleon přibližně ve vaší úrovni a necítil se jako kořist. Také je dobré ho ochránit před psy, kočkami nebo jinými domácími zvířátky. Na vyšším místě se cítí bezpečněji.

Terárium svéjpomocí

V obchodech můžete koupitť dokonce hotová terária a nemusíte mít starosti s kupováním všech možných doplňků a lámat si hlavu s tím, co je nebo není vhodné. Postavit si terárium svépomocí, resp. ho zařizovat osobně a jít detail po detailu.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 24.05.2019
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!