Jak zbavit ručníky zápachu

Znáte to. Dáte si relaxační koupel nebo sprchu, vyjdete a chcete se zabalit do měkkého a voňavého ručníku. Namísto vůně vás však nepříjemně překvapí zatuchlý zápach ručníku. A tak místo toho, abyste po sprše nebo koupeli voněli příjemně sprchovým gelem, řešíte problém, že od zapáchajícího ručníku páchnete i vy.

Bílé voňavé ručníky

Nic příjemného, že? My vám však nabídneme odpovědi na otázky „Proč ručníky zapáchají? Proč nesají? Proč ztratily svoji měkkost?“ a také pár tipů, jak zápachu předejít a zbavit se ho.

Pokud se chcete dozvědět, co stojí za zápachem, který vám dělá vrásky na tváři, čtěte dál. 

Příčiny zapáchajících ručníků 

Příčin může být vždy samozřejmě víc. Od špatného skladování přes špatné praní až po problém s aviváží. My vám nyní vyjmenujeme nejčastější z nich.  

Bakterie

Tento problém je jeden z nejčastějších, se kterými se zápach spojuje. A jak se vzpomínané bakterie na ručník dostanou? Důležité je připomenout, že při špatném praní a manipulaci s pračkou se v ní tvoří různé usazeniny, nebo dokonce plíseň. No a plíseň se rovná bakterie. 

V našem článku "Jak vyčistit pračku zevnitř" najdete množství praktických návodů, které vám pomohou zbavit sa bakterií.

Kromě plísní v pračce se bakterie tvoří při špatném skladování a sušení. Téměř každý z nás po osprchování zavěsí mokrý ručník na háčky nebo žebříčky, které jsou k tomu určené. Toto je však chyba. Samozřejmě by to bylo úplně v pořádku, kdyby byly ručníky suché. Pokud jsou však mokré či vlhké, ve spojení s vlhkostí, která se nachází v koupelně, nabízíme bakteriím přímo ideální prostředí pro život a množení. Tady však kromě zápachu může nastat i vážnější problém – kožní problémy.  

Říká se, že všeho moc škodí. Avšak měnit ručníky málo často je také na škodu. Po každém použití na něm totiž zůstávají zbytky odumřelé kůže a buněk, kterým se ve vlhkém prostředí velmi dobře daří. No a tak se zase a znovu na ručníku tvoří bakterie. 

Prádla v pračce je příliš 

Máte pocit, že tím, že vyperete mnoho najednou, ušetříte čas a peníze? To možná ano. Avšak takové praní má svoji daň.

Jak prát ručníky v pračce?

Jestli nacpete do pračky příliš prádla najednou, může se vám stát, že z měkkého a hebkého ručníku získáte ručník, který je plný žmolků. A to určitě nechcete. 

Špatná teplota praní 

V tomto případě rozlišujeme dva extrémy. Buď si ženy myslí, že ručníky stačí prát na 30 °, aby jim neublížily a ručníky nevybledly, nebo si myslí, že správné je praní ručníků při 90 ° a víc. Oba názory se však dají označit za mýty.

Pravdou je, že bakterie se ničí zhruba při 40 stupních. Proč je tedy prát při vyšší teplotě, nebo naopak, proč neprat trochu šetrněji?

Špatné dávkování pracího prášku a používání aviváže 

Kromě toho, že příliš pracího prostředku vás stojí více peněz, nadbytek prostředku vytváří na ručnících usazeniny, které už ručníky při praní nebyly schopné nasát. Takovým způsobem místo toho, abyste měli měkké ručníky, budete mít ručníky tuhé či drsné, mohou zapáchat a navíc často vyblednou. 

Abyste se vyhnuli tomu, že vaše ručníky nesají vodu, nepřidávejte ani aviváž. Ta by se při praní ručníku neměla nacházet vůbec. 

Rady pro měkké a voňavé ručníky

Příčiny zápachu už jsme si rozebrali a teď přecházíme k radám, jak se zápachu zbavit nebo mu předejít. 

  • Pračku nechávejte vždy otevřenou, aby se dobře větrala, čistěte ji dostatečne často. 
  • Perte při vhodné teplotě. Ideální teplota pro praní ručníků je kolem 40–60 °C. 
  • Doporučuje se také praní ručníků s octem. Do dávkovače přidejte šálek octa a přeperte horkou vodou. 
  • Používejte přiměřené množství pracího prostředku. 
  • Vynechejte aviváž. 
  • Ručníky měňte každé 3–4 dny.  
  • Do pračky vždy dejte jen přiměřené množství prádla. 
  • Před odložením ručníku na stojan nebo háček vysušte dostatečně roztažený ručník např. na radiátoru. 

Měkké a voňavé ručníky

Doufám, že jste díky nám našli příčinu vašich zapáchajících nebo tvrdých ručníků a že vám naše rady pomohly. Od nyní už snad nikdy nebudete muset cítit nepříjemný pach ručníku a po náročném dnu a relaxu ve vaně nebo sprše se do něj spokojeně zabalíte. 

Co dělat, pokud nic nepomohlo?

Pokud nepomohla ani jedna z našich rad, potom vám nezůstává nic jiného než staré ručníky vyhodit a pořídit si nové, ke ktorým se už budete chovat šetrněji. U nás jich najdete desítky, takže si určitě vyberete.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie ručníky a osušky

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 18.07.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...