Jak zbavit ručníky zápachu

Znáte to. Dáte si relaxační koupel nebo sprchu, vyjdete a chcete se zabalit do měkkého a voňavého ručníku. Namísto vůně vás však nepříjemně překvapí zatuchlý zápach ručníku. A tak místo toho, abyste po sprše nebo koupeli voněli příjemně sprchovým gelem řešíte problém, že od zapáchajícího ručníku páchnete i vy.

Bílé voňavé ručníky

Nic příjemného, že? My vám však nabídneme odpovědi na otázky „Proč ručníky zapáchají? Proč nesají? Proč ztratily svoji měkkost?“ a také pár tipů, jak zápachu předejít a zbavit se ho. Pokud se chcete dozvědět, co stojí za zápachem, který vám dělá vrásky na tváři, čtěte dál. 

Příčiny zapáchajících ručníků 

Příčin může být vždy samozřejmě víc. Od špatného skladování přes špatné praní až po problém s aviváží. My vám nyní vyjmenujeme nejčastější z nich.  

Bakterie

Tento problém je jeden z nejčastějších, se kterými se zápach spojuje. A jak se vzpomínané bakterie na ručník dostanou? Důležité je připomenout, že při špatném praní a manipulaci s pračkou se v ní tvoří různé usazeniny, nebo dokonce plíseň. No a plíseň se rovná bakterie. 

Kromě plísní v pračce se bakterie tvoří při špatném skladování a sušení. Téměř každý z nás po osprchování zavěsí mokrý ručník na háčky nebo žebříčky, které jsou k tomu určené. Toto je však chyba. Samozřejmě by to bylo úplně v pořádku, kdyby byly ručníky suché. Pokud jsou však mokré či vlhké, ve spojení s vlhkostí, která se nachází v koupelně, nabízíme bakteriím přímo ideální prostředí pro život a množení. Tady však kromě zápachu může nastat i vážnější problém – kožní problémy.  

Říká se, že všeho moc škodí. Avšak měnit ručníky málo často je také na škodu. Po každém použití na něm totiž zůstávají zbytky odumřelé kůže a buněk, kterým se ve vlhkém prostředí velmi dobře daří. No a tak se zase a znovu na ručníku tvoří bakterie.

V našem článku Jak vyčistit pračku zevnitř najdete množství praktických návodů, které vám pomohou zbavit sa bakterií.

Prádla v pračce je příliš 

Máte pocit, že tím, že vyperete mnoho najednou, ušetříte čas a peníze? To možná ano. Avšak takové praní má svoji daň. Jestli nacpete do pračky příliš prádla najednou, může se vám stát, že z měkkého a hebkého ručníku získáte ručník, který je plný žmolků. A to určitě nechcete. 

Jak prát ručníky v pračce?

Špatná teplota praní 

V tomto případě rozlišujeme dva extrémy. Buď si ženy myslí, že ručníky stačí prát na 30 °, aby jim neublížily a ručníky nevybledly, nebo si myslí, že správné je praní ručníků při 90 ° a víc. Oba názory se však dají označit za mýty. Pravdou je, že bakterie se ničí zhruba při 40 stupních. U ručníků doporučujeme volit 60 °C, zbavíte se tak všech bakterií, které se utíráním do ručníku dostanou.

Špatné dávkování pracího prášku a používání aviváže 

Kromě toho, že příliš pracího prostředku vás stojí více peněz, nadbytek prostředku vytváří na ručnících usazeniny, které už ručníky při praní nebyly schopné nasát. Takovým způsobem místo toho, abyste měli měkké ručníky, budete mít ručníky tuhé či drsné, mohou zapáchat a navíc často vyblednou. 

Abyste se vyhnuli tomu, že vaše ručníky nesají vodu, nepřidávejte ani aviváž. Ta by se při praní ručníku neměla nacházet vůbec. 

Soda a ocet proti zápachu

Jedlá soda a ocet jsou skvělými pomocníky v boji proti zápachu. Zkuste při praní k ručníkům přidat 130 g sody a 1 dcl bílého octa. Pračku nastavte na 60 °C a počkejte, až se zaplní vodou. Potom program na hodinu přerušte, aby se soda spolu s octem dostatečně vsákly do ručníků. Následně program restartujte a ručníky vyperte. Po ukončení programu je nevyjímejte, ale pračku zapněte ještě jednou s tím, že tentokrát přidáte prací prostředek (bez aviváže a už i bez sody a octa).

Můžete je použít i samostatně. Sklenici vinného octa nalijte do zásobníku na prací prášek, teplotu nastavte na co nejvyšší stupeň a pračku zapněte. Ocet po doprání cítit nebudete, odstraníte jím chemické usazeniny z pracích prostředků a dosáhnete, že budou ručníky savé a voňavé. Rovněž můžete postupovat s jedlou sodou, avšak místo sklenice octa, použijte ½ sklenice jedlé sody, která je pohlcovačem zápachu.

Zatuchliny odstraníte i pomocí kypřicího prášku. Stačí k ručníkům do bubnu přidat jeden sáček prášku do pečiva, do zásobníku na prací prášek gel nebo klasický prášek na praní a zapnout pračku. Ručníky budou svěží, voňavé a budou mít navíc krásnější barvy.

Čisté a voňavé ručníky

Rady pro měkké a voňavé ručníky

Příčiny zápachu už jsme si rozebrali a teď přecházíme k radám, jak se zápachu zbavit nebo mu předejít. 

  • Pračku nechávejte vždy otevřenou, aby se dobře větrala, čistěte ji dostatečne často. 
  • Perte při vhodné teplotě. Ideální teplota pro praní ručníků je kolem 40–60 °C. 
  • Doporučuje se také praní ručníků s octem. Do dávkovače přidejte šálek octa a přeperte horkou vodou. 
  • Používejte přiměřené množství pracího prostředku. 
  • Vynechejte aviváž. 
  • Ručníky měňte každé 3–4 dny.  
  • Do pračky vždy dejte jen přiměřené množství prádla. 
  • Před odložením ručníku na stojan nebo háček vysušte dostatečně roztažený ručník např. na radiátoru. 

Měkké a voňavé ručníky

Co dělat, pokud nic nepomohlo?

Pokud nepomohla ani jedna z našich rad, potom vám nezůstává nic jiného než staré ručníky vyhodit a pořídit si nové, ke ktorým se už budete chovat šetrněji. U nás jich najdete desítky, takže si určitě vyberete.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie ručníky a osušky

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 18.07.2018
Posledná aktualizácia: 21.03.2023
Hodnocení článku:
(90.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.