Jedovaté pokojové rostliny. Pozor na tchýnin jazyk!

Velké množství pokojových rostlin má jedovaté účinky. Jsou nebezpečné hlavně pro malé děti a zvířata, pokud by došlo nedopatřením k jejich konzumaci. Myslíte, že je poznáte všechny?

Toxický květ pokojové rostliny amarylis

Představíme vám rostliny, které pravděpodobně pěstujete i vy a o jejichž jedovatých účincích ani netušíte, a poradíme, co dělat, pokud došlo k náhodné konzumaci plodů či listů.

  • Dracena (dračinec)

Patří k často se vyskytujícím rostlinám v domácnosti. Je typická dlouhými vícebarevnými listy a vzhledem připomíná malou palmu. Patří mezi mírně jedovaté rostliny. Její listy obsahují látky, jako jsou alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují bolest trávicího traktu.

Jedovatá pokojová rostlina Dracena

  • Antúrie (toulitka)

Má krásné květy, které jsou atypického tvaru a výrazného zbarvení. Obsahuje jedovaté látky, konkrétně šťavelan vápenatý, který způsobuje vážné zdravotní problémy. Podráždění sliznice, zvracení, zánět, otok rtů a jazyka, jsou následkem jeho konzumace. Některé druhy navíc obsahují výrazně jedovaté proteolytické enzymy, které mohou způsobit onemocnění tetanu a selhání ledvin.

Jedovatá raslina Antúria

  • Amarylis (hvězdník)

Vzhledem velmi nápadná rostlina, pro svoje hrdě se vypínající „havajské“ květy nad dlouhým stonkem. Je okouzlující, ale jedovatá. Obsahuje alkaloidy, které jsou už při malém požití zdraví nepříznivé. Objevují se příznaky jako zvracení a průjem.

Amarylis - jedovatá pokojová rostlina

  • Narcis

Typická jarní květinka, která působí velmi milým dojmem, umí pořádně postrašit naši trávicí soustavu. Po užití hrozí nevolnost a průjem, avšak její účinky nejsou tak výrazně toxické a dá se proti nim zabojovat černým uhlím a přísunem dostatečného množství tekutin.

Užití narcisů způsobuje zažívací potíže

  • Tchýnin jazyk

Sansevieria třípásá, domácky zvaná tchýnin jazyk umí být pěkně jedovatá, a to doslovně. Po užití způsobuje trávicí těžkosti, bolesti břicha a zvracení.

Jedovatá Sansevieria trojpása - tchýnin jazyk

  • Břečťan

Patří mezi popínavé rostliny, které se pěstují v závěsných nádobách, na stěnách domu nebo v altánku. Sice je více usídlená ve vnějším prostředí, ale pěstuje se i uvnitř domu. Nejjedovatější částí břečťanu jsou bobule, které se vytvářejí po odkvetení rostliny. Jedovaté jsou však i listy.

Jedovatá rostlina Břečťan

  • Lilek ozdobný

Solanum capsicastrum má nápadné bobule, které na první pohled napovídají, že nejde o jedlé plody. Jsou jedovaté, stejně jako i listy, které obsahují alkaloid solanin. Při užití se dostaví pocity nevolnosti, zvracení a bolesti krku.

Jedovatá rostlina Lilek ozdobný

Co dělat, když došlo ke konzumaci jedovaté rostliny?

Po snědení jakékoliv jedovaté rostliny je dobré sáhnout po černém uhlí jako první pomoci. V žádném případě nepodávejte postižené osobě mléko, které má přesně opačný účinek, než potřebujeme. Následně vyhledejte lékařskou pomoc v co nejkratší době. U lékaře budete muset podat přesné informace, o jakou rostlinu šlo, jaké množství a která část rostliny byla snědená.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentářPublikováno dne: 05.05.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování

Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba? Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba?

Hydroponie je jedním z nejekologičtějších způsobů pěstování bez toho, aby využívala škodlivá umělá hnojiva a poškozovala tak životní prostředí. Jaké jsou její výhody a nevýhody?...

Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání

Tato rostlina se vám za péči určitě odmění příjemným oživením prostoru. Jaké je ideální stanovište pro cykas? Má rád hodně vody a přímé slunce? Všechno podstatné se dozvíte v našem článku!