Jedovaté pokojové rostliny. Pozor na tchýnin jazyk!

Velké množství pokojových rostlin má jedovaté účinky. Jsou nebezpečné hlavně pro malé děti a zvířata, pokud by došlo nedopatřením k jejich konzumaci. Myslíte, že je poznáte všechny?

Toxický květ pokojové rostliny amarylis

Představíme vám rostliny, které pravděpodobně pěstujete i vy a o jejichž jedovatých účincích ani netušíte, a poradíme, co dělat, pokud došlo k náhodné konzumaci plodů či listů.

  • Dracena (dračinec)

Patří k často se vyskytujícím rostlinám v domácnosti. Je typická dlouhými vícebarevnými listy a vzhledem připomíná malou palmu. Patří mezi mírně jedovaté rostliny. Její listy obsahují látky, jako jsou alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují bolest trávicího traktu.

Jedovatá pokojová rostlina Dracena

  • Antúrie (toulitka)

Má krásné květy, které jsou atypického tvaru a výrazného zbarvení. Obsahuje jedovaté látky, konkrétně šťavelan vápenatý, který způsobuje vážné zdravotní problémy. Podráždění sliznice, zvracení, zánět, otok rtů a jazyka, jsou následkem jeho konzumace. Některé druhy navíc obsahují výrazně jedovaté proteolytické enzymy, které mohou způsobit onemocnění tetanu a selhání ledvin.

Jedovatá raslina Antúria

  • Amarylis (hvězdník)

Vzhledem velmi nápadná rostlina, pro svoje hrdě se vypínající „havajské“ květy nad dlouhým stonkem. Je okouzlující, ale jedovatá. Obsahuje alkaloidy, které jsou už při malém požití zdraví nepříznivé. Objevují se příznaky jako zvracení a průjem.

Amarylis - jedovatá pokojová rostlina

  • Narcis

Typická jarní květinka, která působí velmi milým dojmem, umí pořádně postrašit naši trávicí soustavu. Po užití hrozí nevolnost a průjem, avšak její účinky nejsou tak výrazně toxické a dá se proti nim zabojovat černým uhlím a přísunem dostatečného množství tekutin.

Užití narcisů způsobuje zažívací potíže

  • Tchýnin jazyk

Sansevieria třípásá, domácky zvaná tchýnin jazyk umí být pěkně jedovatá, a to doslovně. Po užití způsobuje trávicí těžkosti, bolesti břicha a zvracení.

Jedovatá Sansevieria trojpása - tchýnin jazyk

  • Břečťan

Patří mezi popínavé rostliny, které se pěstují v závěsných nádobách, na stěnách domu nebo v altánku. Sice je více usídlená ve vnějším prostředí, ale pěstuje se i uvnitř domu. Nejjedovatější částí břečťanu jsou bobule, které se vytvářejí po odkvetení rostliny. Jedovaté jsou však i listy.

Jedovatá rostlina Břečťan

  • Lilek ozdobný

Solanum capsicastrum má nápadné bobule, které na první pohled napovídají, že nejde o jedlé plody. Jsou jedovaté, stejně jako i listy, které obsahují alkaloid solanin. Při užití se dostaví pocity nevolnosti, zvracení a bolesti krku.

Jedovatá rostlina Lilek ozdobný

Co dělat, když došlo ke konzumaci jedovaté rostliny?

Po snědení jakékoliv jedovaté rostliny je dobré sáhnout po černém uhlí jako první pomoci. V žádném případě nepodávejte postižené osobě mléko, které má přesně opačný účinek, než potřebujeme. Následně vyhledejte lékařskou pomoc v co nejkratší době. U lékaře budete muset podat přesné informace, o jakou rostlinu šlo, jaké množství a která část rostliny byla snědená.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 05.05.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...