Jedovaté pokojové rostliny. Pozor na tchýnin jazyk!

Velké množství pokojových rostlin má jedovaté účinky. Jsou nebezpečné hlavně pro malé děti a zvířata, pokud by došlo nedopatřením k jejich konzumaci. Myslíte, že je poznáte všechny?

Toxický květ pokojové rostliny amarylis

Představíme vám rostliny, které pravděpodobně pěstujete i vy a o jejichž jedovatých účincích ani netušíte, a poradíme, co dělat, pokud došlo k náhodné konzumaci plodů či listů.

  • Dracena (dračinec)

Patří k často se vyskytujícím rostlinám v domácnosti. Je typická dlouhými vícebarevnými listy a vzhledem připomíná malou palmu. Patří mezi mírně jedovaté rostliny. Její listy obsahují látky, jako jsou alkaloidy a saponiny, které po požití způsobují bolest trávicího traktu.

Jedovatá pokojová rostlina Dracena

  • Antúrie (toulitka)

Má krásné květy, které jsou atypického tvaru a výrazného zbarvení. Obsahuje jedovaté látky, konkrétně šťavelan vápenatý, který způsobuje vážné zdravotní problémy. Podráždění sliznice, zvracení, zánět, otok rtů a jazyka, jsou následkem jeho konzumace. Některé druhy navíc obsahují výrazně jedovaté proteolytické enzymy, které mohou způsobit onemocnění tetanu a selhání ledvin.

Jedovatá raslina Antúria

  • Amarylis (hvězdník)

Vzhledem velmi nápadná rostlina, pro svoje hrdě se vypínající „havajské“ květy nad dlouhým stonkem. Je okouzlující, ale jedovatá. Obsahuje alkaloidy, které jsou už při malém požití zdraví nepříznivé. Objevují se příznaky jako zvracení a průjem.

Amarylis - jedovatá pokojová rostlina

  • Narcis

Typická jarní květinka, která působí velmi milým dojmem, umí pořádně postrašit naši trávicí soustavu. Po užití hrozí nevolnost a průjem, avšak její účinky nejsou tak výrazně toxické a dá se proti nim zabojovat černým uhlím a přísunem dostatečného množství tekutin.

Užití narcisů způsobuje zažívací potíže

  • Tchýnin jazyk

Sansevieria třípásá, domácky zvaná tchýnin jazyk umí být pěkně jedovatá, a to doslovně. Po užití způsobuje trávicí těžkosti, bolesti břicha a zvracení.

Jedovatá Sansevieria trojpása - tchýnin jazyk

  • Břečťan

Patří mezi popínavé rostliny, které se pěstují v závěsných nádobách, na stěnách domu nebo v altánku. Sice je více usídlená ve vnějším prostředí, ale pěstuje se i uvnitř domu. Nejjedovatější částí břečťanu jsou bobule, které se vytvářejí po odkvetení rostliny. Jedovaté jsou však i listy.

Jedovatá rostlina Břečťan

  • Lilek ozdobný

Solanum capsicastrum má nápadné bobule, které na první pohled napovídají, že nejde o jedlé plody. Jsou jedovaté, stejně jako i listy, které obsahují alkaloid solanin. Při užití se dostaví pocity nevolnosti, zvracení a bolesti krku.

Jedovatá rostlina Lilek ozdobný

Co dělat, když došlo ke konzumaci jedovaté rostliny?

Po snědení jakékoliv jedovaté rostliny je dobré sáhnout po černém uhlí jako první pomoci. V žádném případě nepodávejte postižené osobě mléko, které má přesně opačný účinek, než potřebujeme. Následně vyhledejte lékařskou pomoc v co nejkratší době. U lékaře budete muset podat přesné informace, o jakou rostlinu šlo, jaké množství a která část rostliny byla snědená.Publikováno dne: 05.05.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejúčinnější postřiky na plevel nejen na trávníku Nejúčinnější postřiky na plevel nejen na trávníku

Plevel je nepřítelem každé užitkové zahrady. Jeho likvidace může připomínat boj s větrnými mlýny. Každý rok se objeví znovu. Naštěstí existuje pomoc v podobě postřiků.  

Petúnie. Jednoletky, které zkrášlí každý balkón. Petúnie. Jednoletky, které zkrášlí každý balkón.

Asi nejkrásnějším a nejbarevnějším květem na balkonech jsou právě petúnie. Nenáročné květiny, s nimiž jsme se už určitě setkali nejen na balkonech rodinných domů, ale také v městských...

Jak pěstovat hortenzii Jak pěstovat hortenzii

Hortenzie se pyšní honosným vzrůstem a nádhernou, plně kvetoucí korunou květů. Jak se o ni správně postarat? Potřebuje hodně vody? Jak se hortenzie rozmnožuje? Všechno podstatné se...


Přidat komentář