Jakou lepicí pistoli na dekorace pro děti i dospělé? Bosch je sázka na jistotu

Věrným domácím pomocníkem při opravách, ale také dekorování je tavná pistole. Její využití je skutečně široké. Je ideálním parťákem při lepení na nedostupných místech, což ocení každý domácí kutil. Zároveň se s lepicí pistolí dá zažít i spousta zábavy, která udělá radost malým i velkým. Domácí kroužek šikovných rukou přece baví každého.

Lepicí pistole na dekorování

Jak si však správně vybrat lepicí pistoli na dekorování? Podívejte se na pár osvědčených rad a můžete vesele lepit celá rodina.

Oblíbené modely tavných pistolí

Tavná pistole má široké využití

Dříve než se budeme věnovat samotným technickým parametrům, řekněme si, na co všechno je použití lepicí pistole vhodné. Výkonné a promakané kusy slouží na různé opravy a lepení spojů, které se běžným lepidlem nedají zalepit. Nejen kvůli lepidlu samotnému, ale zejména kvůli špatné přístupnosti lepeného místa. Zruční muži, kteří doma mistrují, mají podobný kus určitě ve výbavě.

Malá tavná pistole pro domácího kutila

Kreativnější a zábavnější činnost je různé hand made vyrábění, při kterém se využívá lepicí pistole na dekorace. Vyrábět různé doplňky milují děti i rodiče. Není nad ten pocit, když si sami vyrobíte sváteční dekorace nebo vlastnoručně zhotovíte dárek pro blízké. Dobrou zprávou je, že z hlediska využití funguje lepicí pistole na papír, plasty, textil a mnohé jiné materiály.

Na co si dát při výběru pozor?

Nejdůležitějším parametrem je ohřev tavné pistole. Ten je určený příkonem zařízení, který se udává ve wattech. Platí pravidlo, že čím má pistole vyšší maximální příkon, tím na vyšší teploty bude schopná lepidlo zahřát. Běžná lepicí pistole na aranžování nemusí být až tak výkonná jako řemeslnická pistole, kterou používají zkušení mistři na lepení extrémně zatěžovaných spojů.

Důležitým faktorem je také robustnost. Když potřebujete dostat lepidlo z pistole ven, stlačte plastovou spoušť. Ta aktivuje vnitřní mechanismus, který vytlačuje lepidlo směrem ven z pistole. Problémem levných výrobků je, že plast není dostatečně silný, takže při častém používání nebo v případě, že lepidlo není ještě dostatečně ohřáté, dochází často k nenávratnému poškození pistole. Odhadnout kvalitu materiálu pomůže zejména prodejní cena produktu.

Na lepidle záleží

Stejně jako u samotné pistole, při výběru lepidla nelze šetřit. Kvalitní lepicí tyčinky do tavné pistole jsou vyrobené z termoplastických polymerů. Vlivem tepla se stávají tekutými a po nanesení na požadované místo do pár vteřin zaschnou do úplné tvrdosti. Spoje jsou tak prakticky okamžitě maximálně pevné. Oproti tomu levné náplně v sobě obsahují příměsi vosků, které ani zdaleka nedosahují požadovanou tvrdost. V praxi to znamená, že věc přilepená nekvalitním lepidlem se dříve či později odlepí.

Tavná pistole vhodná na hobby kutilství

Při aranžování máte dokonce možnost vybrat barevné lepidlové tyčinky, nebo dokonce takové, které v sobě obsahují dekorativní glitry. To oceníte zejména tehdy, když je určená lepicí pistole pro děti. Při výrobě různých věciček se tak budou bavit ještě víc. Čím víc lesku a čím víc barev, tím lépe. Dávejte však na ně vždy pozor. Lepidlo je horké a bez dozoru by se mohly nepříjemně popálit.

Jak se používá lepicí pistole?

Použití tavné pistole je velmi jednoduché. Na určené místo vložíte kousek lepidla. Následně kabel pistole vložíte do elektrické zásuvky. Nahřívání lepidla trvá většinou kolem 2 až 8 minut v závislosti na výkonu zařízení. To, zda je lepidlo už ohřáté, zjistíte velmi jednoduše. Po uplynutí pár minut vyzkoušejte jemně stlačit spoušť. Když není tyčinka uvnitř ohřátá, bude stále v pevném skupenství, takže spoušť nepůjde posunout.

Když je lepidlo dostatečně ohřáté, změní svoje skupenství z pevného na kapalné. Stlačením spouště dochází k jeho vytlačování směrem ven. Spoušť je třeba stlačovat jemně, protože čím víc ji stlačíte, tím víc lepidla se z pistole uvolní. Manipulaci je nutné přizpůsobit tomu, co lepíte a kolik lepidla na to potřebujete. Zejména začátky používání bývají těžké, ale časem se naučíte dávkovat lepidlo s chirurgickou přesností. I proto je třeba v případě, že s pistolí manipulují děti, dbát na to, aby měly dohled. V opačném případě hrozí, že budete mít polepené i to, co tak úplně nechcete.

Práce s tavnou pistolí

Kde koupíte tavné pistole?

Sehnat tento druh zařízení není v dnešní době žádný problém. Kvalitní kusy koupíte online nebo v každém hobby obchodě. Pokud trochu víc sledujete letáky sítí supermarketů, nepřekvapí vás ani to, že jednou za čas nabízejí lepicí pistole i v supermarketech Lidl, Tesco či Kaufland. Při nákupech online si vždy projděte recenze, pohlédněte si parametry výrobku a jeho cenu. Pokud si nástroj můžete fyzicky prohlédnout, soustřeďte se na kvalitu plastu, ohřev a uvedenou robustnost. Díky tomu vyberete kvalitní tavnou pistoli, která skutečně vydrží.

Oblíbené modely tavných pistolí

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 05.06.2020
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?