Nejlepší Aku šroubovák a vrtačka? Recenze poradí, jak vybrat

Aku vrtačka nebo šroubovák jsou nástroje, s nimiž uskutečníte ten správný tah. Nejednou se totiž stane, že něco potřebuje dotáhnout, povolit nebo i převrtat. Aku nářadí je přitom z kategorie těch nejpraktičtějších.

Nejlepší akumulátorová vrtačka

Právě aku vrtačka a šroubovák dokážou splnit několik pracovních úkonů, které využije běžná domácnost i zkušený řemeslník. Jak se na trhu orientovat?

Zjednodušte si domácí práce

Chtěli byste konečně připevnit odloženou poličku na knihy? Už měsíc skládáte novou kuchyňskou linku? Obraz je na stole místo toho, aby visel na stěně? Tak i tyto problémy za vás vyřeší aku šroubovák a vrtačka. Na trhu je několik desítek výrobců a modelů, které se odlišují svými vlastnostmi. V našem článku najdete cenné rady a tipy, díky kterým budete vědět, které parametry jsou u těchto zařízení nejdůležitější.

Oblíbené aku šroubováky a vrtačky

Jak správně vybrat

Výběr aku šroubováku nebo vrtačky spočívá především v potřebách samotného kupujícího. Potřebné je proto prvotně zvážit účel a až následně parametry, které nabízejí samotní výrobci. V tomto případě budeme posuzovat akumulátor i jeho kapacitu, napětí baterie, funkci příklepu a různé jiné funkce nebo příslušenství, ktoré vám může pomoci vybrat si tu nejlepší alternativu.

Typ akumulátoru a počet akumulátorů

V tomto případě jde o druh baterie, které aku nářadí využívá. Na základě typů akumulátorů známe tři druhy aku vrtaček.

    • NiCd akumulátor je skutečně výkonným zdrojem energie, ale v případě vrtaček nebo šroubováků se využívají jen sporadicky kvůli velikosti a hmotnosti baterie. Navíc v čase nepoužívání z kapacity baterie ubývá.
    • NiMh akumulátory jsou starším typem, ale oplývají vysokou kapacitou, a tedy dobrou výdrží. Jsou levnější, ale z hlediska životnosti nemohou jiným druhům akumulátorů vůbec konkurovat.
    • Li-Ion akumulátor je tím nejpoužívanějším a zároveň i nejmodernějším zdrojem energie. Poskytuje adekvátní výkon, skvělou výdrž a životnost samotných článků. Baterie tohoto druhu navíc v čase nepoužívání neztrácí svoji kapacitu. Klidně tedy můžeme říct, že Li-Ion akumulátor je nejlepší volbou.

Při koupi si také všímejte, s kolika akumulátory je model dodávaný. Bývá totiž zvykem, že balení obsahuje akumulátory minimálně dva. Zatímco jeden se vybije a dáte ho na nabíječku, vyměníte ho za druhý, plně nabitý.

Kapacita a napětí akumulátoru

Pokud patříte mezi příležitostné uživatele, příkladem může být skládání nábytku, upevnění poličky, věšení obrazu a nevyužíváte aku šroubovák a vrtačku často, nepotřebujete ani velkou kapacitu baterie. Standardem však bývá akumulátor s kapacitou aspoň 1 200 mAh. U hobby šroubováků natrefíte i na baterie s kapacitou nižší, jen 600 mAh. U výkonnějších druhů klidně i 2 000 až 2 600 mAh.

Nejlepší aku šroubovák

Co se týká napětí, nelze ho podceňovat. Řečeno po lopatě, větší napětí se rovná větší výkon. Pro běžné práce kolem domu určitě postačí napětí na úrovni 12 až 14,4 V. Při práci mistra určitě bude lepší alternativou napětí 18 až 20 V.

Krouticí moment

Právě maximální krouticí moment je parametrem, který nepřímo určuje výkon motoru samotného aku šroubováku. Tady sehrává roli právě napětí a kapacita batérie. Vyšší napětí se rovná vyššímu maximálnímu krouticímu momentu. Ten se udává v Nm (Newtonmetr). Pokud je krouticí moment vyšší, síla vrtání i šroubováku je účinnějčí. Doporučujeme hledat zařízení na úrovni 40 až 60 Nm.

Typ motoru

Běžné jsou tzv. uhlíkové motory, které jsou klasicky obdařené vysokým výkonem, ale časem se samotné uhlíky opotřebují a životnost zařízení klesá. Jsou však levné a na běžné práce úplně postačující. Moderními jsou bezuhlíkové motory, které jsou odolnější a méně se zahřívají.

Kvalitní akumulátorová vrtačka

Ačkoliv jsou dražší než klasické elektromotory, jejich koupě se skutečně vyplatí. Odpadá vám totiž nutnost výměny uhlíku jako u klasických elektromotrů. Také jsou energeticky šetrnější a méně namáhají kapacitu akumulátoru.

Nejlepší Aku šroubováky a vrtačky podle recenzí a testů

Na základě recenzí a zkušeností zákazníků jsme pro vás vybrali ty nejlepší aku vrtačky a šroubováky, na které můžete na trhu narazit.

Počet rychlostí a příklep

Jednorychlostní hobby šroubováky se už pomalu, ale jistě vytrácejí, ale svoje uplatnění pochopitelně najdou stále. Nu, my vám doporučíme sáhnout po dvojrychlostní aku vrtačce hned z několika důvodů. Jednorychlostní zařízení dokážou jen šroubovat a na vrtání nemají dostatek otáček.

Stejně tak nezvládnou tvrdší materiály. Pokud chcete vrtat do cihly nebo tvrdého panelu, dvojrychlostní vrtačka je nutností. Navíc nesmí chybět ani příklep, který je u mnohých mistrů podmínkou. Ačkoliv existují různé vrtáky na zdivo a podobně, příklep efektivitu práce jednoznačně zvýší.

Funkce a příslušenství

Kufřík je v mnohých případech velmi vítaným příslušenstvím. Přece jen je manipulace s kufříkem mnohem jednodušší. U dražších modelů určitě potěší, když je v kufříku také příslušenství v podobě nástavců, šroubováků nebo vrtáků na různé materiály a podobně.

akumulátorový šroubovák

Zpestřením je i LED osvětlení, které vám při práci posvítí, když bude třeba. Potěší i rychloupínací sklíčidlo. Rychlá výměna nástavců nebo vrtáků je někdy přáním. Regulace utahování se hodí v případě, že nechcete strhnout závit a podobně. Bonusem je například spona na opasek. A rozhodně není k zahození jako ergonomicky tvarovaná rukojeť a nízká hmotnost.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 11.04.2019
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Krémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop CreamKrémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop Cream

Slyšeli jsete už o tzv. injektáži zdiva? Představíme vám účinný způsob, který vám pomůže vyřešit vlhkost stěn a zdí. A pokud patříte k šikovnějším mistrům, zvládnete to i sami.

Špárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obkladŠpárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obklad

Plánujete obkládat kuchyni, koupelnu nebo jinou místnost? V tom případě byste rozhodně neměli podcenit výběr škárovací hmoty. Poradíme vám, jak si správně vybrat škárovací maltu tak, aby...

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...