Nejlepší Aku šroubovák a vrtačka? Recenze poradí, jak vybrat

Aku vrtačka nebo šroubovák jsou nástroje, s nimiž uskutečníte ten správný tah. Nejednou se totiž stane, že něco potřebuje dotáhnout, povolit nebo i převrtat. Aku nářadí je přitom z kategorie těch nejpraktičtějších.

Nejlepší akumulátorová vrtačka

Právě aku vrtačka a šroubovák dokážou splnit několik pracovních úkonů, které využije běžná domácnost i zkušený řemeslník. Jak se na trhu orientovat?

Zjednodušte si domácí práce

Chtěli byste konečně připevnit odloženou poličku na knihy? Už měsíc skládáte novou kuchyňskou linku? Obraz je na stole místo toho, aby visel na stěně? Tak i tyto problémy za vás vyřeší aku šroubovák a vrtačka. Na trhu je několik desítek výrobců a modelů, které se odlišují svými vlastnostmi. V našem článku najdete cenné rady a tipy, díky kterým budete vědět, které parametry jsou u těchto zařízení nejdůležitější.

Oblíbené aku šroubováky a vrtačky

Jak správně vybrat

Výběr aku šroubováku nebo vrtačky spočívá především v potřebách samotného kupujícího. Potřebné je proto prvotně zvážit účel a až následně parametry, které nabízejí samotní výrobci. V tomto případě budeme posuzovat akumulátor i jeho kapacitu, napětí baterie, funkci příklepu a různé jiné funkce nebo příslušenství, ktoré vám může pomoci vybrat si tu nejlepší alternativu.

Typ akumulátoru a počet akumulátorů

V tomto případě jde o druh baterie, které aku nářadí využívá. Na základě typů akumulátorů známe tři druhy aku vrtaček.

    • NiCd akumulátor je skutečně výkonným zdrojem energie, ale v případě vrtaček nebo šroubováků se využívají jen sporadicky kvůli velikosti a hmotnosti baterie. Navíc v čase nepoužívání z kapacity baterie ubývá.
    • NiMh akumulátory jsou starším typem, ale oplývají vysokou kapacitou, a tedy dobrou výdrží. Jsou levnější, ale z hlediska životnosti nemohou jiným druhům akumulátorů vůbec konkurovat.
    • Li-Ion akumulátor je tím nejpoužívanějším a zároveň i nejmodernějším zdrojem energie. Poskytuje adekvátní výkon, skvělou výdrž a životnost samotných článků. Baterie tohoto druhu navíc v čase nepoužívání neztrácí svoji kapacitu. Klidně tedy můžeme říct, že Li-Ion akumulátor je nejlepší volbou.

Při koupi si také všímejte, s kolika akumulátory je model dodávaný. Bývá totiž zvykem, že balení obsahuje akumulátory minimálně dva. Zatímco jeden se vybije a dáte ho na nabíječku, vyměníte ho za druhý, plně nabitý.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie domácí pekárny

Kapacita a napětí akumulátoru

Pokud patříte mezi příležitostné uživatele, příkladem může být skládání nábytku, upevnění poličky, věšení obrazu a nevyužíváte aku šroubovák a vrtačku často, nepotřebujete ani velkou kapacitu baterie. Standardem však bývá akumulátor s kapacitou aspoň 1 200 mAh. U hobby šroubováků natrefíte i na baterie s kapacitou nižší, jen 600 mAh. U výkonnějších druhů klidně i 2 000 až 2 600 mAh.

Nejlepší aku šroubovák

Co se týká napětí, nelze ho podceňovat. Řečeno po lopatě, větší napětí se rovná větší výkon. Pro běžné práce kolem domu určitě postačí napětí na úrovni 12 až 14,4 V. Při práci mistra určitě bude lepší alternativou napětí 18 až 20 V.

Krouticí moment

Právě maximální krouticí moment je parametrem, který nepřímo určuje výkon motoru samotného aku šroubováku. Tady sehrává roli právě napětí a kapacita batérie. Vyšší napětí se rovná vyššímu maximálnímu krouticímu momentu. Ten se udává v Nm (Newtonmetr). Pokud je krouticí moment vyšší, síla vrtání i šroubováku je účinnějčí. Doporučujeme hledat zařízení na úrovni 40 až 60 Nm.

Typ motoru

Běžné jsou tzv. uhlíkové motory, které jsou klasicky obdařené vysokým výkonem, ale časem se samotné uhlíky opotřebují a životnost zařízení klesá. Jsou však levné a na běžné práce úplně postačující. Moderními jsou bezuhlíkové motory, které jsou odolnější a méně se zahřívají.

Kvalitní akumulátorová vrtačka

Ačkoliv jsou dražší než klasické elektromotory, jejich koupě se skutečně vyplatí. Odpadá vám totiž nutnost výměny uhlíku jako u klasických elektromotrů. Také jsou energeticky šetrnější a méně namáhají kapacitu akumulátoru.

Nejlepší Aku šroubováky a vrtačky podle recenzí a testů

Na základě recenzí a zkušeností zákazníků jsme pro vás vybrali ty nejlepší aku vrtačky a šroubováky, na které můžete na trhu narazit. 

Počet rychlostí a příklep

Jednorychlostní hobby šroubováky se už pomalu, ale jistě vytrácejí, ale svoje uplatnění pochopitelně najdou stále. Nu, my vám doporučíme sáhnout po dvojrychlostní aku vrtačce hned z několika důvodů. Jednorychlostní zařízení dokážou jen šroubovat a na vrtání nemají dostatek otáček.

Stejně tak nezvládnou tvrdší materiály. Pokud chcete vrtat do cihly nebo tvrdého panelu, dvojrychlostní vrtačka je nutností. Navíc nesmí chybět ani příklep, který je u mnohých mistrů podmínkou. Ačkoliv existují různé vrtáky na zdivo a podobně, příklep efektivitu práce jednoznačně zvýší.

Funkce a příslušenství

Kufřík je v mnohých případech velmi vítaným příslušenstvím. Přece jen je manipulace s kufříkem mnohem jednodušší. U dražších modelů určitě potěší, když je v kufříku také příslušenství v podobě nástavců, šroubováků nebo vrtáků na různé materiály a podobně.

akumulátorový šroubovák

Zpestřením je i LED osvětlení, které vám při práci posvítí, když bude třeba. Potěší i rychloupínací sklíčidlo. Rychlá výměna nástavců nebo vrtáků je někdy přáním. Regulace utahování se hodí v případě, že nechcete strhnout závit a podobně. Bonusem je například spona na opasek. A rozhodně není k zahození jako ergonomicky tvarovaná rukojeť a nízká hmotnost.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 11.04.2019
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?