Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna. Kdysi primární zdroj tepla, dnes se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Vytápět dům tímto způsobem je jen jedním z mnoha řešení. Avšak stále víc populárnějším.

Krbová kamna

Atmosféra a efektivní vytápění, které krbová kamna na dřevo zajistí, jsou skutečným prvkem domova. Jak si krbová kamna vybrat? Nač si při výběru dávat pozor? Tady je jednoduchý průvodce, který vám pomůže se rozhodnout.

Oblíbené typy krbových kamen

Určitě správný výkon kamen

Právě výkon kamen určuje přesně to, po jakém druhu se vlastně začnete ohlížet. Všechno záleží na velikosti místnosti, tedy kde chcete kamna umístit. Následně musíte zvážit, zda je chcete používat jako primární zdroj tepla, nebo jen jako doplňkový pro občasné přitopení. Tehdy se zaměřte na výkon kamen – tepelný výkon.

Ten je velmi důležitý, protože neadekvátní výkon kamen způsobuje diskomfort a také snižuje účinnost vytápění. Tento element může nastat v případě, že je výkon kamen příliš malý nebo příliš velký. Pokud zvolíte kamna se špatným výkonem, zbytečně budete topit mnoho nebo naopak nevytopíte prostor dostatečně. Optimalizace výhřevného systému nebude účinná, zadýmené sklo kamen bude pravidlem a spalinové cesty budou zanesené dříve, než si to uvědomíte. Ideální je určit si jmenovitý výkon kamen, ačkoli ho nemusíte používat v plném rozsahu. Jmenovitý či nominální výkon je 60 až 70 % z jejich celkového výkonu. Je optimální pro pravidelné vytápění.

Krbová kamna na dřevo

Jak určit správný výkon kamen? Tento faktor závisí na uvedené dispozici a tedy velikosti prostoru, kvalitě a stavu izolace či celkovém technickém stave nemovitosti. Vždy je třeba počítat s určitými tepelnými ztrátami. U velmi dobře izolovaného domu jsou tepelné ztráty na úrovni 23 W/hod/m3, při průměrné izolaci jsou tepelné ztráty kolem 35 W/hod/m3. Pokud je stav izolace ve velmi špatném stavu (počítáme i střechu), tepelné ztráty jsou až 80 W/hod/m3. Toto je jednoduchá násobilka, která vyvodí vzorec:

Rozměry vytápěné plochy (m3) x tepelné ztráty (W/hod/m3) = výkon kamen

Středně izolovaný či průměrně izolovaný dům s výměrou cca 120 m2 a výškou stropu 2,20 metru potřebuje kamna s předpokládaným výkonem kolem 9 kW. Počítejte s rezervou, takže tepelný výkon by měl být na úrovni 10 až 11 kW.

Typ kamen

Jako v každém segmentu trhu, dnes ani při výběru kamen nouzí trpět nebudete. Existují desítky designových provedení, mezi nimiž si můžete vybírat. 

  • Plechová krbová kamna – jde o nespornou klasiku, která se však už starým plechovým kamnům vůbec nepodobá. Mají dvojitý plechový plášť, který zajistí rychlý ohřev a správnou izolaci. Vhodná jsou však na místa, kde vytápění není pravidelné (chaty). Sálající teplo z plechového pláště může být občas až příliš citelné.
  • Keramická krbová kamna – tady nelze oponovat. Krbová kamna z keramiky jsou designovým a interiérovým prvkem, který vám umožňuje v prostoru čarovat. Dlouhá životnost, jednoduchá údržba, perfektní tepelná izolace a ekonomická spotřeba paliva. Keramická kamna se roztápějí déle, ale potom máte starostí podstatně méně. Přiložit 2x za den není nic náročného.
  • Krbová kamna z litiny – liainová kamna se ohřívají velmi rychle. Jsou jakousi kombinací keramických a plechových kamen. Ne z hlediska materiálu, ale spíše z pohledu vlastností.
  • Peletová kamna – vysoký výkon spojený s inovací. Peletová kamna jsou produktem, který zaručuje vysoký tepelný výkon, ekonomický chod a účinné vytápění. Se zásobníkem na pelety (druh paliva) je vytápění skutečně hračkou. Pelety jsou však dražším druhem paliva.

Kamna s teplovodním výměníkem

K čemu slouží kamna s teplovodním výměníkem? Používají se v případě, když chcete kamna používat jako zdroj tepla pro ohřev vody. Tato kamna je možné připojit i na původní vytápěcí systém. Celý dům tak můžete vytápět právě díky těmto kamnům. V závislosti na typu kamen a tepelného výkonu si můžete opatřit kamna s různým zásobníkem pro ohřev vody.

Kvalitní krbová kamna

V tomto případě je potřebné vypracovat projekt, v němž se zjistí účinnost výhřevu a umístění v prostoru. Ne vždy je totiž možné krbová kamna s výměníkem instalovat. Obraťte se na profesionální topenářskou firmu, která má s tímto druhem vytápění zkušenosti.

Druh paliva

Při koupi kamen se naskýtá otázka - čím budete topit? Samozřejmě, druh paliva je jen a jen vaše volba a otázka vašich možností. Dřevo však není jediná možnost. Topit můžete i jinými druhy paliva jako peletami, briketami nebo biolihem.

Většina vlastníků krbových kamen zřejmě využívá dřevo, protože jde o nejlevnější palivo. Navíc účinnost vytápění dřevem je na úrovni 80 %. U briket topíte pro změnu ekologicky a zároveň účinně, protože mají vysokou výdrž a vysokou tepelnou výhřevnost.

Vzpomínané pelety jsou odpadem z dřevěné štěpky. Jsou výhřevné, je z nich málo odpadu, ale jsou i podstatně dražší. Pelety se používají pouze při vytápění speciálními kamny na pelety. Speciálním druhem palive je i biolíh. Ten zajistí spalování bez dýmu. Je dražší než dřevo, ale odpadává vám starost s odvodem spalin. Vhodnější je však pro vytápění menších prostor.

Důležitý je komín

Zřejmě nikdo nechce zažít stav, kdy bude dehet součástí vašeho obýváku. Proto je podstatné řešení odvodu spalin, a tedy celkový stav komínu. Ještě před koupí kamen byste měli zajistit celou jeho revizi od čištění až po test na možné úniky spalin. Důležitý je i jeho průměr, aby byl vytvořený dostatečný tah komínu pro nově instalovaná kamna.

Krbová kamna

Jde o tzv. průměr dýmovodu. Tady je podstatné vědět, jaká je výška komínu, od níž se odvíjí jeho tah. To, co stačilo pro stará zděná kamna v minulosti, nemusí stačit pro moderní krbová kamna. Vždy si proto u odborné firmy zjistěte, zda je stav komínu, jeho průměr a celkový tah komínu vyhovující konkrétnímu typu kamen.

Externí (terciární) přívod vzduchu

Technologické řešení, které nabízí množství výhod, je dnes téměř nutností. Klasický přívod vzduchu, nazývaný také jako centrální přívod vzduchu, ovlivňuje výkon ohřevu, rychlost ohřevu i odvod spalin. Nejčastějším řešením přívodu externího zdroje vzduchu je otvor v zadní části kamen, který směřuje ke komínové části. Řešené je to však nasáváním vzduchu zvenku, ne z místnosti.

Krbová kamna na dřevo

Slyšet jste mohli i o terciárním přívodu vzduchu. V zásadě jde o synonymum externího přívodu vzduchu. Vzduch do kamen neproniká skrz trysky, ale nasává vzduch prostřednictvím proudění v komínu. Plamen je tak zásobený kyslíkem a podporuje lepší hoření a lepší spalování. Hoření je tak delší a snižuje se spotřeba paliva. Na tento aspekt se vždy informujte u montážní firmy, jakož i u dodavatele kamen.

Správné topení a údržba

Topte vždy suchým dřevem, případně palivem, které má vysokou výhřevnost a menší dýmovost. Nejlepší volbou v případě dřeva jsou listnaté stromy. Dřevo z buku či dubu vydrží hořet nejdéle. Brikety či pelety jsou také skvělou možností.

Nezapomínejte kamna udržovat. To se týká čištění ohniště, jakož i údržby zvenku. Utírání skla, čištění pláště, ale především zbavení kamen popela. Zapomínat nelze ani na pravidelnou údržbu a revizi komína. Najít můžete odbornou firmu, nebo se občas zašpiníte vy.

Oblíbené typy krbových kamen

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 13.07.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.